Daro20

Grupowe utrzymanie loch

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Daro20    512

Witam wszystkich agrofotowiczów!

Od 2013 roku ma wejść w życie nowe rozporządzenie dotyczące grupowego utrzymania loch.

A więc czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Czy to dotyczy loch luźnych i karmiących?

Ile ma być loch w grupie?

 

Zapraszam do wypowiadania się.

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

jak karmiących?? z prosiakami mają razem biegać?? :D

Dotyczy tylko loch prośnych od 28 dnia po odsadzeniu do tygodnia przed oproszeniem.

Przepis dotyczy gospodarstw trzymających więcej niż 10 loch

Nie ma tu ograniczeń ilościowych ja mam 30 w grupie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    512

Aha to tylko dotyczy luźnych. To jak się zgoni np 30szt do jednego kojca to będą się gryzły jak psy? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    512

Aha dzięki.

Nie wiem co oni tam kombinują i chciałem się trochę dowiedzieć o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Ostatnio zostałem wezwany do Powiatowego Isnpektoratu Weterynarii właśnie w sprawie tej ustawy która wchodzi w 2013 roku.

Lochy trzeba będzie utrzymywać grupowo ale to u mnie bedzie zapewnione

Co do materiału na gniazdo to w hodowli bezściółkowej czyli na rusztach nie ma takiej potrzeby żeby loch budowała gniazdo ( niewykonalne na ruszcie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Jak to jest z tym utrzymaniem grupowym . Jak dużo loch w jednym ? Jak długo się trzyma przed i po oproszeniu ? Czy to jest konieczne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

jak karmiących?? z prosiakami mają razem biegać?? biggrin.gif

Dotyczy tylko loch prośnych od 28 dnia po odsadzeniu do tygodnia przed oproszeniem.

Przepis dotyczy gospodarstw trzymających więcej niż 10 loch

Nie ma tu ograniczeń ilościowych ja mam 30 w grupie

powyzej kolega ladnie opisal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mol    0

witam. mam pytanie: jak karmic lochy w systemie grupowym żeby nie występowała agresja?przy długim korycie czy może stały dostęp do paszy?automatyczne stacje żywienia to na razie za duży wydatek...jak mniej więcej rozplanowana jest chlewnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Najlepsze rozwiązanie, jeśli nie chcesz zbytnio kombinować to wg mnie długie koryto - po pierwsze wszystkie lochy mogą jeść jednocześnie(zmniejsza to agresje związaną z hierachią w stadzie), po drugie masz możliwość dawkowania paszy(nie jest może ono precyzyjne, ale każda locha zje z reguły podobną ilość paszy, jeśli w miarę równomiernie ją rozsypiesz) - przy karmieniu ad libitum z karmnika lochy za bardzo by się zatuczyły.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Wszystkie lochy musisz karmić jednocześnie to oczywiste. Musisz też koniecznie mieć conajmniej przegrody żywieniowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

wlasnie nie tak oczywiste zywienie do woli loch powyzej 30 dnia ciazy tez moze dobrze funkcjonowac pod warunkiem odpowiedniej paszy by sie zbytnio nie zatuczaly wielu hodowcow wzbrania sie przed zywieniem ad libitum wlasnie z braku mozliwosci wytwozenia takowej paszy bedac w holandi widzialem taki system i powiem ze mi sie bardzo podobal i nie zauwazylem sztuk bardzo opasinych a spokoj i zero agresji

u siebie tez prawdopodobnie wybiore ten system bo zabiera mniej miejsca i jest najtanszy i bezproblemowy w obsludze mysle zeby tak wytrzymac ze 2 ,3 lata i wtedy przy nastepnym powiekszaniu stada i konicznosci budowy zobacze czy przy takim systemie zostane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mol    0

dziękuje za odpowiedzi.mam jeszcze jedno pytanie, czy w myśl przepisów, które wejdą w 2013r. lochy po oproszeniu można trzyma w jarzmach porodowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Można, ale w okresie od 1 tyg przed porodem do 4 tygodni po oproszeniu - jarzmo porodowe, to też system utrzymania lochy pojedyczo, a dodatkowo zabezpiecza przed przygnieceniami(a tego te same zmiany w sektorze C oczekują od konstrukcji kojca porodowego)


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekgeo2    8

To rozumiem że 10 loch można utrzymywać w pojedynkach.Bo czytając na ten temat znalazłem ,,W kojcach indywidualnych można również utrzymywać lochy gdy w gospodarstwie jest mniej niż 10 loch''i nie rozumiem włącznie z 10 czy 9 jest maksymalnie.

Edytowano przez tomekgeo2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

W źródłach do których mam dostęp wszędzie jest użyte sformułowanie "mniej niż 10 sztuk" więc jeśli masz w gospodarstwie 10 sztuk i więcej łącznie loch i loszek masz obowiązek zapewnić warunki do utrzymania grupowego. - taką wersję dobrze przyjąć jest na teraz, a sprawa wyjaśni się jak ODR-y zaczną organizować szkolenia z tego zakresu(choć oni sami też nie zawsze wiedzą jak interpretować pewne zapisy).

 

Sprawa druga to dość silne wpływy ekologów-fanatyków w UE i przypuszczam, że z czasem(tj na przestrzeni kilkunastu lat), utrzymywanie loch pojedynczo będzie zakazane podobnie jak kojce jarzmowe - zresztą można zobaczyć co zrobili w sprawie klatek dla kur, a także co proponują w zakresie kolejnych zmian w WPR bodajże po 2021 r - powrót do trójpolówki, więc pod uwagę trzeba wsiąść wszystkie możliwości i lepiej zorganizować coś/zrobić trochę na wyrost(jeśli jest teraz jeszcze na to czas) niż potem kombinować jak się szybko dostosować(a szybko to niekoniecznie tanio).


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

z tym całkowitym zakazem trzymania loch w jarzmach porodowych to bym nie przesadzał. no chyba ze do tego czasu wymyślą coś do utrzymywania loch w czasie porodu bo nie bardzo sobie wyobrażam proszącą się lochę w dużym kojcu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Można dzielić całe stado na mniejszy grupy? Przykładowo 30 macior na 6 grup po 5? Od jakiej liczby loch w kojcu mowa jest o utrzymaniu grupowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Oczywiście że można dzielić i nawet większość osób dzieli właśnie po kilka sztuk w kojcu.

Nie wiem ile oni liczą jako grupę. 2 szt to chyba już grupa? tyle że utrzymywanie tak małej liczby sztuk w kojcu jest ekonomicznie nieuzasadnione bo w kojcu do 5 sztuk minimalna długość każdego z jego boków powinna wynosić 2,41m wiec wtedy powierzchnia na jedną sztukę wychodzi dużo ponad normę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Rozumiem, ale przy większej ilości jest już problem z agresją.... Mamy kojce grupowe częściowo i wiem co to znaczy. Moim zdaniem jak jedna grupa to już musi być naprawdę duża grupa i kojec sporych rozmiarów, aby maciory miały możliwość swobodnego przemieszczania się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

u mnie przy średnio 25 lochach w kojcu nie ma problemu. No może przez pierwsze 10 min po wrzuceniu nowych sztuk potem jest spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jaki wymiar kojca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

10x6 m. Ja mam u siebie porobione przegrody żywieniowe z zamykanymi tyłami także jak któraś jest agresywna lub słabsza to mogę ją zamknąć. Ale jakbym budował drugi raz to zrobił bym samoblokujące kojce. droższe ale warto.

W galerii mam jakieś zdjęcie możesz podejrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj