Skocz do zawartości

Zdjęcie

Grupowe utrzymanie loch

80 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Daro20

Daro20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja;)

Napisany 13 styczeń 2012 - 21:27

Grupowe utrzymanie loch Witam wszystkich agrofotowiczów!
Od 2013 roku ma wejść w życie nowe rozporządzenie dotyczące grupowego utrzymania loch.
A więc czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
Czy to dotyczy loch luźnych i karmiących?
Ile ma być loch w grupie?

Zapraszam do wypowiadania się.
Pozdrawiam!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Grupowe utrzymanie loch Dzisiaj, 22:03
  •  

#2 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 21:41

Grupowe utrzymanie loch jak karmiących?? z prosiakami mają razem biegać?? :D
Dotyczy tylko loch prośnych od 28 dnia po odsadzeniu do tygodnia przed oproszeniem.
Przepis dotyczy gospodarstw trzymających więcej niż 10 loch
Nie ma tu ograniczeń ilościowych ja mam 30 w grupie

#3 Share Daro20

Daro20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 22:01

Grupowe utrzymanie loch Aha to tylko dotyczy luźnych. To jak się zgoni np 30szt do jednego kojca to będą się gryzły jak psy? :rolleyes:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 22:04

Grupowe utrzymanie loch u mnie nie, jak którąś pogonią to się do kojca schowa i niema problemu

#5 Share Daro20

Daro20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 19:58

Grupowe utrzymanie loch To czyli karmiące zostają tak jak do tej pory kojce i ruszta?

#6 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 23:31

Grupowe utrzymanie loch lochom karmiącym teoretycznie trzeba bedzie zapewnić materiał do budowy gniazda na tydzień przed oproszeniem ale nie wiem jak bedzie z wprowadzeniem tego przepisu.
W tym temacie masz linki do norm
http://www.agrofoto....__1#entry851247

#7 Share Daro20

Daro20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 21:06

Grupowe utrzymanie loch Aha dzięki.
Nie wiem co oni tam kombinują i chciałem się trochę dowiedzieć o co chodzi.

#8 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna

Napisany 24 styczeń 2012 - 04:21

Grupowe utrzymanie loch Ostatnio zostałem wezwany do Powiatowego Isnpektoratu Weterynarii właśnie w sprawie tej ustawy która wchodzi w 2013 roku.
Lochy trzeba będzie utrzymywać grupowo ale to u mnie bedzie zapewnione
Co do materiału na gniazdo to w hodowli bezściółkowej czyli na rusztach nie ma takiej potrzeby żeby loch budowała gniazdo ( niewykonalne na ruszcie).

#9 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 05 luty 2012 - 14:36

Grupowe utrzymanie loch Jak to jest z tym utrzymaniem grupowym . Jak dużo loch w jednym ? Jak długo się trzyma przed i po oproszeniu ? Czy to jest konieczne ?

#10 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 05 luty 2012 - 20:40

Grupowe utrzymanie loch

jak karmiących?? z prosiakami mają razem biegać?? Dodany obrazek
Dotyczy tylko loch prośnych od 28 dnia po odsadzeniu do tygodnia przed oproszeniem.
Przepis dotyczy gospodarstw trzymających więcej niż 10 loch
Nie ma tu ograniczeń ilościowych ja mam 30 w grupie

powyzej kolega ladnie opisal

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mol

mol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 28 luty 2012 - 14:44

Grupowe utrzymanie loch witam. mam pytanie: jak karmic lochy w systemie grupowym żeby nie występowała agresja?przy długim korycie czy może stały dostęp do paszy?automatyczne stacje żywienia to na razie za duży wydatek...jak mniej więcej rozplanowana jest chlewnia?

#12 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 28 luty 2012 - 17:06

Grupowe utrzymanie loch Najlepsze rozwiązanie, jeśli nie chcesz zbytnio kombinować to wg mnie długie koryto - po pierwsze wszystkie lochy mogą jeść jednocześnie(zmniejsza to agresje związaną z hierachią w stadzie), po drugie masz możliwość dawkowania paszy(nie jest może ono precyzyjne, ale każda locha zje z reguły podobną ilość paszy, jeśli w miarę równomiernie ją rozsypiesz) - przy karmieniu ad libitum z karmnika lochy za bardzo by się zatuczyły.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#13 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 28 luty 2012 - 20:05

Grupowe utrzymanie loch Wszystkie lochy musisz karmić jednocześnie to oczywiste. Musisz też koniecznie mieć conajmniej przegrody żywieniowe

#14 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 01 marzec 2012 - 00:47

Grupowe utrzymanie loch wlasnie nie tak oczywiste zywienie do woli loch powyzej 30 dnia ciazy tez moze dobrze funkcjonowac pod warunkiem odpowiedniej paszy by sie zbytnio nie zatuczaly wielu hodowcow wzbrania sie przed zywieniem ad libitum wlasnie z braku mozliwosci wytwozenia takowej paszy bedac w holandi widzialem taki system i powiem ze mi sie bardzo podobal i nie zauwazylem sztuk bardzo opasinych a spokoj i zero agresji
u siebie tez prawdopodobnie wybiore ten system bo zabiera mniej miejsca i jest najtanszy i bezproblemowy w obsludze mysle zeby tak wytrzymac ze 2 ,3 lata i wtedy przy nastepnym powiekszaniu stada i konicznosci budowy zobacze czy przy takim systemie zostane

#15 Share mol

mol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 13:53

Grupowe utrzymanie loch dziękuje za odpowiedzi.mam jeszcze jedno pytanie, czy w myśl przepisów, które wejdą w 2013r. lochy po oproszeniu można trzyma w jarzmach porodowych?

#16 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 03 marzec 2012 - 15:55

Grupowe utrzymanie loch Można, ale w okresie od 1 tyg przed porodem do 4 tygodni po oproszeniu - jarzmo porodowe, to też system utrzymania lochy pojedyczo, a dodatkowo zabezpiecza przed przygnieceniami(a tego te same zmiany w sektorze C oczekują od konstrukcji kojca porodowego)

#17 Share tomekgeo2

tomekgeo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna,sport

Napisany 20 marzec 2012 - 20:36

Grupowe utrzymanie loch To rozumiem że 10 loch można utrzymywać w pojedynkach.Bo czytając na ten temat znalazłem ,,W kojcach indywidualnych można również utrzymywać lochy gdy w gospodarstwie jest mniej niż 10 loch''i nie rozumiem włącznie z 10 czy 9 jest maksymalnie.

Edytowany przez tomekgeo2, 20 marzec 2012 - 20:37.

#18 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 21:52

Grupowe utrzymanie loch W źródłach do których mam dostęp wszędzie jest użyte sformułowanie "mniej niż 10 sztuk" więc jeśli masz w gospodarstwie 10 sztuk i więcej łącznie loch i loszek masz obowiązek zapewnić warunki do utrzymania grupowego. - taką wersję dobrze przyjąć jest na teraz, a sprawa wyjaśni się jak ODR-y zaczną organizować szkolenia z tego zakresu(choć oni sami też nie zawsze wiedzą jak interpretować pewne zapisy).

Sprawa druga to dość silne wpływy ekologów-fanatyków w UE i przypuszczam, że z czasem(tj na przestrzeni kilkunastu lat), utrzymywanie loch pojedynczo będzie zakazane podobnie jak kojce jarzmowe - zresztą można zobaczyć co zrobili w sprawie klatek dla kur, a także co proponują w zakresie kolejnych zmian w WPR bodajże po 2021 r - powrót do trójpolówki, więc pod uwagę trzeba wsiąść wszystkie możliwości i lepiej zorganizować coś/zrobić trochę na wyrost(jeśli jest teraz jeszcze na to czas) niż potem kombinować jak się szybko dostosować(a szybko to niekoniecznie tanio).

#19 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 22:35

Grupowe utrzymanie loch z tym całkowitym zakazem trzymania loch w jarzmach porodowych to bym nie przesadzał. no chyba ze do tego czasu wymyślą coś do utrzymywania loch w czasie porodu bo nie bardzo sobie wyobrażam proszącą się lochę w dużym kojcu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:35

Grupowe utrzymanie loch Można dzielić całe stado na mniejszy grupy? Przykładowo 30 macior na 6 grup po 5? Od jakiej liczby loch w kojcu mowa jest o utrzymaniu grupowym?