bernatziom1996

Obora 60 sztuk uwięziowa czy wolnostanowiskowa ?

Polecane posty

Witam w końcu udało mi się namówić rodziców na budowę obory na około 60 sztuk na rusztach a teraz pytania: Jakie argumenty za wolnostanowiskową a jakie za uwięziową?, Z czego będzie taniej wybudować z elementów czy murowana?, Jaki koszt w przybliżeniu na jedno stanowisko gdy będzie budowała firma? Jakieś porady? Z góry dzięki za odpowiedzi. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Poszukaj na forum. Było pisane nie raz.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borubar    1

Witaj, miałem ten sam problem co ty 4 lata temu, wybrałem wolnostanowiskową, gdybym teraz miał wybierać, wybrał bym znowu tak samo. Koszt mojej obory to około 12-14tyś na 1 stanowisko. Wymiary 22m x49m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko moi rodzice boją się że mocniejsze krowy odgonią słabsze i będą niedożywione,będą się bodły,i jak jest z dojeniem pierwszy tydzień. Z wolnostanowiskową jestem tylko ja a rodzice przeciw jak ich przekonać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borubar    1

Powiem, Ci tak początki są trudne, jak wprowadzasz, całe stado to dla nich coś nowego i dla tego się boją, na początku nawet trzeba wciągać krowy do hali. Później nie masz tych problemów jak wprowadzasz inne sztuki czy jałówki, one są dosyć chłone i podpatrują inne zwierzęta. U mnie się bodły, przepychały na początku, teraz już tego nie ma.

Moja obora nie jest na rusztach, mam na płytko gdyż to rozwiązanie najbardziej mi pasowało, ze względu na cenny obornik.

Edytowano przez Borubar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obore wolnostanowiskową od 2002 roku i powiem ci ze nie zamieniłbym jej na uwięziówke. przede wszystkim krowy maja ruch nie stoja cała zime w miejscu tylko chodza i nie maja tyle problemów z racicami, kolanami itp,z udojem tez jest duzo wygodniej wchodzi 8 sztuk na hale i wszystko masz na wyciagniecie reki nie musisz biegac z aparatem wypinac sie pod krowe i ja tam ciagac, z karmieniem tez nie jest tak ze silniejsza bedzie odganiac słabsze jak beda dostawac TMR to nie ma dla niej sensu odganiac drugiej bo na całej długości korytarza jest to samo. Co do ruszt to tu sa zdania podzielone ja osobiście nie jestem ich zwolennikiem, fakt wygoda bo cie nic nie interesuje tylko wyworzenie ale z drugiej strony duzo wiekszy koszt i problemy z nogami przy wyższych wydajnosciach i szybsza wymiana zwierzat znam goscia który postawił na rusztach i żałuje ma ponad 10 000 średniej wydajnosci i musi kupowac jałówki bo swoich nie starcza na wymiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

A jak jest z łapaniem krów do dojenia ?

Po co ci wiedziec co pierwszy tydzien jak obore sie stawia na wieki a nie na tydzien!

nie patrz na to bo ten tydzien to idzie przebolec.

Ja bym równierz proponował wolnostanowiskową!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

Witam Kolege!

 

Musisz zastanowic sie nad finansami,czy stac Cie na budowanie z plyt warstwowych i metalowa konstrukcje czy wolisz pobudowac systemem gospodarczym-masz np jakis ciesli,murazy w rodzinie...

M2 sciany murowanej i otynkowanej z 2 stron wychodzi drozej niz m2 sciany zbudowanej z plyty warstwowej.Latwiej utrzymac czystosc i estetyczniej to wszystko wyglada.Poza tym duze znaczenie ma jakie warunki zabudowy wyda Ci urzad gminy i czy w tych warunkach zabudowy okreslony bedzie rodzaj scian.

Ja bym sie nad uwieziowa nawet nie zastanawial chociaz jeszcze 2 lata temu nie myslalem o wolnostanowiskowej.Przedewszystkim zdrowie krow,ruch,latwiejsze zacieleni\wycielenia.Druga sprawa zastanow sie ile czasu zajmie Tobie wydojenie 50-60 krow w oborze uwieziowjej a w wolniostanowiskowej.Po ok miesiacu dojenia na hali jedna osoba smialo poradzi sobie z wydojeniem takiej ilosci w ciagu godziny.

O odganianie sie krow przy stole paszowym nie masz co sie martwic stosujac dekornizacje tj. usuwanie rogow przed wgonioeniem do nowej obory badz wczesniej.Krowy sa duzo spokojniejsze.

 

Po nastepne czycze Tobie i Twoim rodzicom duzej wytrwalosci,bo zanim zaczniecie budowac skompletowanie wszystkich dokumentow tj.warunki zabudowy,decyzja srodowiskowa,pozwolenie na budowe bedzie trwalo nawet do roku.

wytrwalosci...:)


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

60sztuk w sumie czy samych krów?

Z czego zbudujesz, to już kwestia ile masz czasu, co jestes w stanie sam wykonac swoim sprzetem i swoimi ludźmi, czy masz dostęp do taniego drewna itp.

40krów to moim zdaniem próg powyżej którego już na pewno warto budować oborę wolnostanowiskową-dużo mniejszy nakład prac jak już postawicie, ale warto albo podzielić dojne krowy na 2 grupy, albo zamontować stację paszową.

Osobiście na płytkiej ściółce bym zrobił, a nie na ruszcie, ale to Twój (wasz) wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz150    10

My będziemy stawiam też oborę wolnostanowiskową na 50szt dojnych + młodzież. A jak zapełnię tą oborę to młodzież przeniosę do starej obory a tu wejdzie 70szt dojnych. Nie stawiam na więcej ponieważ będzie problem z paszą.

 

Będzie to obora na rusztach. Zgadzam się z kolegami wyżej że źle wpływa na racice itd, ale za to jest mniej pracy. Ale jeszcze ważna kwestia że na rusztach obroa kosztuje o wiele więcej niż np. płytka.

 

Koszt takiej inwestycji zależy od wielu rzeczy np. tak jak już pisali : rodzaju ścian, jaka hala udojowa, FIRMY hahaha na prawdę musisz kilka po sprawdzać bo różnica może wynieść nawet ok. 200 000 zł, w moim wypadku, rodzaj materaców, agrafek itd itd

 

Jak masz jakieś pytania jeszcze pisz na pw. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Jaki byłby kosz budowy obory na 60 sztuk krów+młodzież. Obora wolnostanowiskowa płytko ścielona słomą z trzema rzędami stanowisk po jednej stronie i jednym po drugiej, BEZ HALI UDOJOWEJ- sam budynek. W 300tys. zmieścił by się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
R2maros9641    1

Wszystko zależy czy chciałbyś konstrukcję stalową czy drewnianą, samonośna czy z podporami, jakie posadzki, jakie pokrycie dachowe, itd. Cała lista elementów się składa na koszt ostateczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Konstrukcja tylko i wyłącznie stalowa, z podporami jeśli tańsza od samonośnej, a reszta ze średniej półki. Tak pi razy oko jaki koszt?

Edytowano przez macin87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

Konstrukcja tylko i wyłącznie stalowa, z podporami jeśli tańsza od samonośnej, a reszta ze średniej półki. Tak pi razy oko jaki koszt?

Ok 500 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może wiecie ile wyniesie budowa obory na 60 sztuk uwięziowej z elementów na jedno stanowisko ? Bo z murowanej wychodzi około 11 tyś na stanowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

ooo matuchno to gdzie hala udojowa, zbiornik na gnojówkę, i płyta :blink: :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

o ścienne i dachowe płytty warstwowe ci chodzi, czy o elementy do podłogi rusztowej? Inaczej trudno nawet oszacować o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

ooo matuchno to gdzie hala udojowa, zbiornik na gnojówkę, i płyta :blink: :blink:

Jak byś chciał wszystko zrobić idealnie jakby miało być to musisz myśleć o kosztach ok 1 mln zł.

Licząc halę, zbiornik na gnojowicę ,płytę obornikową i może jeszcze silos na kiszonki!;)pzdr

I wyposarzenie obory np cozchradla przerozne drabiki zatrzaskowe plytki wszedzie na stole paszowym ;p

Edytowano przez bartusx5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj