Gość Profil usunięty

Historia Polski

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jak modzi nie mogą to ja temat założę :P

aby wszystkim żyło się lepiej... nie tylko tym z PO :)

 

czytał ktoś książkę "Czy mogliśmy przetrwać" R Szeremetiewa?

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Nie-ale to niegłupi gość więc napisz pokrótce o czym tam pisał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ogólnie temat założyłem ze względu na kwas w temacie expose premiera, ale o książce też chętnie porozmawiam.

 

Ogólnie książka Czy mogliśmy przetrwać Polska a niemcy lata 1918-1939 przedstawia wydarzenia jakie działy się w między wojennej europie i RP oraz ostatnie lata I WŚ.

Przedstawia w niej dowody na to ile rząd Dmowskiego zmarnował okazji na umocnienie Polski w Europie oraz jak Piłsudski zastanawiał się za długo nad prewencyjną wojną z niemcami.

No i oczywiście o tym jak francja każdego zdradza jak stara kur... ale mnie poniosło :)

Jest to jedna z książek z cyklu o Polsce, dobra jest jeszcze "si vis pacem, para bellum"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

moim zdaniem po Locarno trzeba było iść zbrojnie na szkopa i położyć lagę na żabojadach, skrócilibyśmy linię graniczną i łatwiej byłoby ją bronić w 39

żabojady w latach 1924-1938 nie dali nam franka a chcieli aby nas przemysł podporządkował się im :blink:


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

bez traktatu wersalskiego Polska by nie istniała ;)

nacjonalizm w niemczech był a akurat w dobie podpisywania traktatu do komuniści tam mieli więcej od nacjonalistów do powiedzenia


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tej akurat ksiazki nie czytałem, ale nie tak dawno uporałem się z tytułem ,,Agresja 17 września 1939'' Jerzego Łojka. Tematyka podobna, o czym może nie swiadczyć tytuł, dlatego jeśli ktoś lubi czytać to mogę ją polecić.

 

Ogolnie czasy miedzy wojenne to temat rzeka...można tygodnami snuć wnioski, gdybać co by było gdyby, analizować itd. Nie da się jednoznacznie określić czy np. okazje zmarnowane przez Dmowskiego mozna nazwać zmarnowanymi, czy Piłsudzki był bohaterem czy faszystą.

 

Na ten temat napisano mnóstwo książek i myślę że drugie tylko zostanie napisane:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mix    4

moim zdaniem po Locarno trzeba było iść zbrojnie na szkopa i położyć lagę na żabojadach, skrócilibyśmy linię graniczną i łatwiej byłoby ją bronić w 39

żabojady w latach 1924-1938 nie dali nam franka a chcieli aby nas przemysł podporządkował się im :blink:

 

 

Nie zapominaj że Niemcy dysponowali dobrze wyszkolonym wojskiem a przede wszystkim generałami którzy jakby nie patrzeć mieli duże doświadczenie wojenne. Mimo iż Niemcy utracili wojsko po traktacie Wersalskim to podejrzewam gdyby Polska wypowiedziała im wojnę to pobór został by ogłoszony i wtedy Polska kawaleria może wracać nad Wisłę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Piłsudski nie był faszystą <_< tylko przedstawicielem obozu narodowego

Faszyzmem nazywa się taki kierunek polityczny. który określając się jako nacjonalistyczny oraz wrogi demokracji i liberalizmowi, zmierza do stworzenia państwa totalitarnego rządzonego przez monopolistę. Państwo faszystowskie kontrolowało całokształt życia społecznego w dziedzinie stosunków społecznościowych, gospodarczych i politycznych, podporządkowało sobie wszystkie ruchy i zrzeszenia społeczne oraz ograniczało strefę prywatności.

Więc jak człowiekowi który wprowadził prawo do strajków ( i w europie i II na świecie kraj, jak z konstytucją), że był faszystą?

skoro Hitler i Mussolini twierdzili, że sanacji daleko jeszcze do totalitaryzmu bądź faszyzmu

 

mix Polacy też mieli dobrze wyszkolone wojsko przez zaborców, wielkopolskę wyzwoliło 17 tyś żołnierzy byłej armii cesarskiej.

W lutym 1919 roku niemcy mieli 800-900 tyś wojsk na terenie całej rzeszy. w kwietniu już tylko 209 tyś w tym 160 tyś nad granicą z RP. Łącznie z paramilitarnymi bojówkami o znikomej sile ognia niemcy mieli

Armia Południe 100 tyś, Armia Pomorze 72 tyś

W tym samym czasie Armia Wielkopolska liczyła już 72 tyś żołnierzy powołanych z byłych rekrutów zaboru Pruskiego, na lotnisku w ławicach znaleziono np części z których zmontowano 300 samolotów. a takich składów było bardzo dużo na terenach zajętych przez Polaków. Ślązaków było 60 tyś POW liczył 23 tyś żołnierzy którzy ze względu na marsz na Kijów w konsekwencji martwego ruchu na zachodzie zostali przeżuceni na wschód.

Doliczyć należy też pamiętać o 150 tyś żołnierzy Hellera, którzy byli jedną z lepiej wyposażonych i wyszkolonych armii ówczesnych czasów. Dodatkowo w czerwcu po traktacie wersalskim liczebność szkopów spadła

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dla mnie faszyzm to ustrój w którym biurokracja państwowa narzuca ludziom to czego ludzie by nie chcieli robić. Ty napisałeś typowo książkową definicję. Trzeba patrzyć na życie.

Łukasz jestes wychowany w rodzinie ,,wojskowej'' wiec dla Ciebie Piłsudski jest wzorem do naśladowania, ja to rozumiem.

Patrząc obiektywnie powiedz mi szczerze jakie były podatki w RP przed i po rządach Piłsudskiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

TheBociek 1996 tak trzymaj.Choć mógłbyś jeszcze rozszerzyć swoje zainteresowania o program telewizyjny.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

EDIT. bez powiazania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Sanacja intensywnie egzekowała podatki, stawek nie zwiększono, ani nie zmniejszono, w pierwszej mirze ściągnięto zaległości podatkowe od obcokrajowców w kolejnej od polskich przedsiębiorstw

Wychowałem się w rodzinie wojskowej i dobrze mi z tym ale ta rególka książkowa to słowa hitlera z mein kampf ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dobra dobra...nie chce z Tobą o tym gadać bo mamy różne poglądy :P wiem do czego to doprowadzi, kłótni a może i gorzej dlatego zachowam wstrzemięźliwość.

Ty masz swoje racje ja swoje

 

PS. Ta odp z jajem Ci wyszła.

 

PS2. Nie ta tutaj tylko w innym temacie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sianek    167

Do Napadu Rzeszy niemieckiej na Polskę musiało dojśc, ze względu własnie że Polska była ciekawym kąskiem i do tego łatwym do zdobycia. Ostatnio oglądałem w TV że w latach międzywojennych jakiś tam wojskowy generał w tamtych czasach kupił sobie gospodarstwo i do tego samochód! Wtedy musiał zapłacic za to ogromne pieniądze które powinny iśc na odbudowe Polski a nie na chwilowe wzbogacenie jednostki. Po za tym napewno nie zostalismy zaatakowani z nienacka i podejrzewam że ci "wyżej" wiedzieli co się święci tak jak oglądałem dokument o zburzeniu wież WTC to ludzie postawieni rangą którzy mieli powoązania z WTC akurat w dzień zburzenia nie przebywali w nim, więc musieli już wiedziec że tak się stanie <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Żeby dobrowolnie oddali Gdańsk, kto wie jakby potoczyły się losy Polaków. Japonia czy Włochy weszli w kompromis z Hitlerem, i co ? Źle na tym wyszli ? Jakos nie słychac żeby ktoś po tylu latach im coś wytykał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

Polacy to taki naród, że przez wieki zawsze przegrywał swoje szanse, że tak przypomne troszkę wczesniejsze okresy jako jedni z pierwszych na świecie 1500 rok (chyba) mieliśmy jednostki specjalne w Wojsku Polskim moze nie wielu pamięta ale nazywała sie HUSARIA tzw ciężka jazda konna...... dzieki której między innymi Sobieski przegonił Turków spod Wiednia, ale dzieki nie zgodzie wsród szlachty wyszło jak wyszlo czyli źle, nastepny punkt zwrotny według mnie w histori czemu nie dogadalismy sie z chmielnickim czyli ukraińcami tylko wolelismy sie z nimi tłuc ....... moglismy rządzic na kremlu ..... mozna wymieniac w sumie w nieskonczonośc tych przykładów klęsk Polaków ......

Czemu w czasie II wojny światowej nie poddalismy sie jak czesi np bez walki bez niczego Polacy woleli zrównac swoje miasta z ziemią bo ich własna duma ograniczała......

ogólnie to jako naród nie mamy czym sie chwalić przez wieki zawsze nas wszyscy robili w ch..... a teraz my ich calujemy w d....... ja tam osobiście za Kaczyńskim nie jestem ale jakie było halooooo bo cos powiedział na świętą kanclerz miał ochotę to pwoiedział w końcu wolnośc słowa...... bo nie wypada bo to Niemcy ble ble ble......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja myślę że Hitler zaatakował Polskę między innymi po to żeby mieć łatwe przejście do Rusków by ich przejąć, przecież przed wojną Hitler ze Stalinem podpisali sojusz i już wtedy było wiadomo że Polska zostanie zaatakowana prędzej czy później. Hitler był cwany ale moim zdaniem Stalin jeszcze bardziej był cwańszy bo rok później zrozumiał że Hitler chcę przejąć Rosję i co za tym idzie pakt unieważnić. Jestem ciekawy jak by się skończyła wojna gdyby Ameryka nie wkroczyła i nie rzuciła bomby na Chiroszime??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Normalnie. Bomby były tylko pokazem siły czyli kto jest lepszy: USA czy ZSRR.

 

Dla mnie faszyzm to ustrój w którym biurokracja państwowa narzuca ludziom to czego ludzie by nie chcieli robić.

Czyli UE rządzą faszyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Hiroszimę :D -Polska miała to nieszczęście (i ma ) leżeć pomiędzy dwoma państwami totalitarnymi o cokolwiek jednak odmiennym ustroju .Oba te państwa podobnie jak starożytne imperia miały charakter pasożytniczy-do przeżycia potrzebowały ciagłego rozwoju (podboju)-siłą rzeczy dążyły do zwarcia.Jak wiadomo wojny od dawien dawna toczyły się pomiędzy sąsiadami-trzeba było z kimś graniczyć aby go zaatakować-ZSRR i Niemcy nie graniczyły z sobą więc postanowiły ową granicę utworzyć-co było dalej wiemy doskonale.Co do oddania Gdańska o czym pisał @Hubert to po pierwsze-honor (wiem że w dzisiejszych czasach nie jest w cenie ale kiedyś i owszem) a po drugie spróbujcie oddać silniejszemu sąsiadowi kawałek ziemi za darmo-wcześniej czy później sięgnie po więcej.

 

Co do lat międzywojennych-moim zdaniem Polska powinna odrzucić swego czasu ambicje mocarstwowe a sojusze zawierać z najbliższymi sąsiadami (coś na kształt grupy wyszehradzkiej) no i zbroić się zbroić w mysl zasady-chcesz pokoju szykuj się do wojny...

 

A czytaliscie Ciszewskiego ?

 

PS.Coraz bardziej podoba mi się logika Wiktora Suworowa i jego twierdzenie że to Stalin bardziej parł do wojny-dlaczego jest marginalizowany chociaż wiele faktów wskazuje na to że miał rację-Bóg jeden raczy wiedziec...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Młody po Locarno było już za późno, trzeba było się łapać do 23 roku kiedy Francja była temu przychylna

 

Do Napadu Rzeszy niemieckiej na Polskę musiało dojśc, ze względu własnie że Polska była ciekawym kąskiem i do tego łatwym do zdobycia.

Hitler nie bez powodu do połowy sierpnia 1939 roku zabiegał o Polaków że byli łatwi do zdobycia, ale dlatego że byli waleczni

W 1942 roku powiedział, gdybym miał Polskich Żołnierzy i Niemiecki sprzęt to już bym pokonał komunistów ;)

Żeby dobrowolnie oddali Gdańsk,

Gdańska nie mieliśmy od zawsze, władze w nim straciliśmy w 1933 roku

Japonia czy Włochy weszli w kompromis z Hitlerem, i co ? Źle na tym wyszli ?

Do tej pory mają obostrzenia i nie mogą prowadzić prac nad różnymi rodzajami uzbrojenia oraz posiadać broni atomowej. Tak samo Szwecja i Niemcy. Dodatkowo Łożyli na odbudowę innych krajów.

Ja myślę że Hitler zaatakował Polskę między innymi po to żeby mieć łatwe przejście do Rusków by ich przejąć

do końca z tym się nie zgodzę, chciał przejścia ale chciał walczyć z Polakami po jednej stronie.

 

Największym błędem 1939 roku było zawiązanie sojuszu z Francją i Anglią zamiast z ZSRR. Stalin w tedy za nic by na nas nie napadł bo zabiegał dobre kontakty z Polską ze względu na wojnę z Japonią. Hitler będąc pewny że Warszawa nie ruszy na wojnę w obronie Paryża, poszedłby na zachód. A RP miała by czas na ukończenie fabryk broni i uzupełnienie stanu broni na etatach w Dywizjach Piechoty.

 

Jaro do sojuszu z Litwą, Łotwą i Estonią brakowało nam kilku tygodni pokoju. Czechosłowacja ze względu na Benasia była od razu spalona. Węgry pomimo wielkich przyjacielskich zapędów wybrały Rzeszę. Rumunia była tak uzależniona od Niemiec że nie mogli nic zrobić

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73
Jaro do sojuszu z Litwą, Łotwą i Estonią brakowało nam kilku tygodni pokoju.

Trochę więcej trzeba było czasu. Część Litwinów do tej pory nie może nam wybaczyć Wilna i Żeligowskiego czy ultimatum 1938 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Ja to w ogóle nie potrafię Polakom wybaczyc jakichkolwiek związków z Litwą :D .Same problemy-zero korzyści...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

to całe ultimatum to była odezwa rządu Polskiego na prośbę prezydenta Litwy nazwiska zapomniałem, oraz Stasysa Rastikisa naczelnego wodza Armii Litwy. Ultimatum nawiązania stosunków dyplomatycznych przy 6 krotnej przewadze militarnej było niczym. Litwa po przejęciu Kłajpedy przez niemców zabiegała na najwyższych szczeblach o sojusz z Polską. To samo Estonia najbardziej propolski kraj nadbałtycki. Estończycy chcieli nawet do sojuszu Finów.

Łotwa pod naciskiem Litwy i Estonii zgodziła się na udział w takowym spotkaniu.

Gdyby Litwini tak nas nienawidzili to nie uznali by że Wilno jest polskie i to 11 września 1939 roku!!!, rzesza proponowała Kownie atak na RP.

Zlikwidowano Związek wyzwolenia Wilna także 11 września.

 

Daliś my ciała ze Słowacją

Jakby Beck dobrze rozplanował i nie był tak wstrzemięźliwy to we wrześniu 39 mielibyśmy dodatkowe 25 DP wojska oraz krótszą o 600 km linię obrony przed niemcami wtedy Armia Karpaty mogła by wspomóc Armię Kraków.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrax12    2

Polacy zawsze byli narwańcami co moim zdaniem było zgubne. Choć nie mieli najmniejszych szans to unosili się honorem i walczyli. Weźmy takie powstanie warszawskie.. Po co to komu było? Bez żadnego sprzętu,przygotowania. Można wręcz rzec ruszyli z motyką na słońce. Każdy chyba wie jakie były tego skutki.

Drugą sprawą jest, że Polacy lubią się bić zawsze za kogoś nie mając z tego żadnego pożytku choćby np. Bitwa pod Monte Cassino czy bitwa o Anglię. Tyle z tego mieli, że po wojnie Anglia wypięła się d*pą dla Polaków tak samo jak amerykanie i oddali Polskę ZSRR. Uwolniliśmy się od Rosji to znowu teraz liżemy jako naród d*pę amerykanom pomagając im w zupełnie bezsensownej wojnie. Pytam się PO CO? Tak samo teraz- dlaczego to my mamy pomagać Grecji? Zrobili sobie dług to niech sami sobie spłacą. Niestety ta Unia nas wykończy i już to wszystko do tego dąży.. wszystko drożeje, bo nie ma skąd brać tych pieniędzy. Wszystko polikwidowane w rękach zachodnich.


U-R-S-U-S C-330 , John Deere wśród Ursusów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj