Skocz do zawartości

Zdjęcie

zakup ziemi

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Bartlolomeo123

Bartlolomeo123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:49

zakup ziemi witam nie wiedziałem dokładnie gdzie ten temat umieścić ale jak coś podobnego było to przekierujcie. prosze o odpowieć jak dokładnie wygląda zakup ziemi od osoby prywatnej (w moim przypadku od mieszkańca z okolicy 3ha łąki)jakie są warunki i gdzie to trzeba załatwiać chodzi mi o papiery. prosze o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zakup ziemi Dzisiaj, 19:14
  •  

#2 Share Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 856 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 22:01

zakup ziemi Idź do jakiegoś notariusza to się dowiesz a nie zaśmiecasz forum głupimi tematami

#3 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 22:34

zakup ziemi Temat wcale nie głupi bo sam zakładałem podobny jakiś czas temu.
Przede wszystkim kolega wyżej ma racje najpierw powinieneś udać się do notariusza.
Ale napewno będzie ci potrzebna opnia o terenie z gminy, wypis/wyrys mapy z rejestru gruntów, nr księgi wieczystej, akt własności. Dużo zależy od tego co jest w księdze wieczystej i czy wogóle na daną działkę została założona.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 15 styczeń 2012 - 13:50

zakup ziemi

...jak dokładnie wygląda zakup ziemi od osoby prywatnej (w moim przypadku od mieszkańca z okolicy 3ha łąki)jakie są warunki i gdzie to trzeba załatwiać chodzi mi o papiery. prosze o pomoc

najpierw idziesz do gościa i prosisz o nr działki która idzie do sprzedania.
Jeżeli wiesz o którą chodzi to wchodzisz na www.geoportal.gov.pl i tam ją odnajdujesz - masz jej numer.
Idziesz do starostwa aby zapytać o to w jakiej księdze wieczystej jest ta działka, lepiej idź z właścicielem bo nie zawsze chcą podać osobie obcej.
Najprościej jakby sprzedawca dał Ci jakiś stary wypis z geodezji bo tam jest nr KW.
Mając nr księgi wieczystej sprawdzasz tutaj: http://ekw.ms.gov.pl...kw/pdcbdkw.html czy nie ma jakiegoś bałaganu (służebności, hipoteki itp).

No i jak na pierwszy rzut oka KW jest czysta, gość nie robi problemów ze spisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży (ale nie w formie aktu notarialnego) to idziesz do notariusza pytać co trzeba do przepisu.

Z reguły są to DO stron (dane osobowe + NIP)
Aktualny odpis z KW
Akt notarialny lub inna podstawa nabycia nieruchomości
Wypis z rejestru gruntów
Zaświadczenie z UG/UM o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego (tutaj radzę brać nie zaświadczenie a informację bo zaświadczenie jest płatne a informacja starcza dla notariusza i jest wydawana bezpłatnie a w obu przypadkach musisz napisać podanie).

To tyle jak kupujesz za gotówkę. Jak za kredyt niskooprocentowany to troszkę więcej biegania i dokumentów.

A i jeszce jedno - jak to jest starsza osoba albo niegramotna której załatwianie różnych rzeczy idzie powoli to dogadaj się ze słupkami granicznymi kto wznawia. My zawsze mówimy lub w umowie przedwstępnej sprzedaży jest zapis, że działka ma mieć wznowione granice i KW nieobciążona. Z reguły kończy się na tym że sprzedawca sprzedaje o te 500-600PLN taniej aby nie bawić się w słupki a już ja wzywam geodetę aby wznowił granice (ten wystawia fakturę więc odliczam VAT no i mam papier kiedy zostały wznowione granice jakby ktoś wyrwał słupki).
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 19:21

zakup ziemi Często u was wznawiają granice? Bo u nas tylko jak ktoś dzieli działkę to geodeta wbija kołki a jak cała działka jest sprzedawana to jeszcze nie słyszałem żeby ktoś wznawiał granice.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 15 styczeń 2012 - 20:13

zakup ziemi no ja wznawiam jak wiem że ziemia która kupiłem lub kupuję ma inny przebieg granic. Ostatnie 2 działki co kupowałem to do dziś nie wznowiłem.
Ale jest to dobry powód aby sprzedawca spuścił parę PLN ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke