Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przydomowa hodowla kilku świń.

42 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 21:18

Przydomowa hodowla kilku świń. Witam jestem laikiem w sprawach trzody chlewnej. W niedługim czasie chcę zacząć małą przydomową hodowlę około 5sztuk, (może dla niektórych wydać się to śmieszne) ale chciałbym w tym temacie zapytać o wszystko związane z małą przydomową hodowlą tuczników. Czy muszę mieć zarejestrowane gospodarstwo rolne (takie posiadam) ale chodzi mi o kwestie weterynaryjną czy muszę należeć do jakiegoś rejestru hodowców itp? Jak jest z zabijaniem czy można samemu to zrobić i nikt się nie przyczepi? Jaka rasa była by najlepsza dla początkującego taka mało wymagająca. Czy świnie można utrzymać na samym życie i jakie najlepiej kupić (w jakim wieku).

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :rolleyes:
pozdrawiam wlascicielziemski1

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przydomowa hodowla kilku świń. Dzisiaj, 08:22
  •  

#2 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 21:30

Przydomowa hodowla kilku świń. Teoretycznie jak hodujesz na własne potrzeby to nigdzie nie musisz tego zgłaszać. Jak chcesz potem sprzedawać musisz w agencji zarejestrować. Przy takiej ilości rasa mało istotna. Żyta dla małych wcale potem ze 20%. Oczywiście o koncentracie zapomnieć nie można

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 styczeń 2012 - 21:41

Przydomowa hodowla kilku świń. Jak ma to być hodowla na własne potrzeby, to może warto pokusić się o ekologiczne żywienie? Zrezygnować z koncentratów, a zamiast tego dawać ziemniaki, trawę(świnie chętnie skubnie trochę), śrutę, stary(jednodniowy) chleb(można kupić bardzo tanio albo za darmo dostać) itp. Przyrosty nie będą powalały na kolana, ale jakość mięsa na najwyższym poziomie, nie to co tektura ze świni odchowanej w 4 miesiące w "fabryce mięsa" ;) .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 22:08

Przydomowa hodowla kilku świń. 2 sztuki na własne potrzeby możesz chować bez zadnego zgłaszania.

#5 Share piotrslonski1

piotrslonski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 22:35

Przydomowa hodowla kilku świń. 5 sztuk trzeba zarejestrować(założyć książkę )i następnie wieprzki zakolczykować
kupie ładowacz czołowy do fendt 308 LSA 1989r

#6 Share radex

radex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja

Napisany 09 styczeń 2012 - 22:43

Przydomowa hodowla kilku świń. najlepiej kupić "prosiaczki" jak największe... bo czym jest większy to szybciej Ci urośnie...

#7 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 23:00

Przydomowa hodowla kilku świń. też się podłączę do tematu-nie bardzo mnie interesują jakiego wieku,wielkości prosiaki,czym karmić,bardziej interesuje mnie sprawa prawna wedle weterynarii i agencji,i nie koniecznie 5 sztuk rocznie,ale np 3 sztuki-chociaż 5 też dam radę zjeść :lol:
no i czy jakakolwiek ubojnia bez rejestru i świadectwa zabije legalnie.
właśnie o legalność takiej hodowli chodzi.
proszę o sprawdzone info-bo w domysłach i plotkach wszyscy jesteśmy dobrzy :lol: :lol: :lol:

#8 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 23:10

Przydomowa hodowla kilku świń. Ja tak mam jednego tucznika, maciorę i 3 takie po 20kg, nigdzie nie zgłoszone na własne potrzeby, niby gdzieś tam jeszcze w agencji przypominają się sprzedane do ubojni 2 lata temu kilka sztuk które czekają na przedawnienie,ale jeżeli nie sprzedaje się na fakturę czy najlepiej w ogóle nie sprzedaje to co to kogo obchodzi? do uboju bierzemy sprawdzonego znajomego który pracował w zakładach masarskich, i tyle, niby mówił nam kiedyś że na własne potrzeby można ubić 2 szt świni rocznie, ale kto to sprawdzi i udowodni czy było ich 2 czy 5...
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#9 Share piotrek100dt

piotrek100dt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co się kręci.

Napisany 09 styczeń 2012 - 23:45

Przydomowa hodowla kilku świń. w moim powiecie czyli w nowodworskim obowiązuje przepis że dopuszczalna jest hodowla jednego tucznika na własne potrzeby. gdy hodujesz jednego to podczas kontroli nikt się do ciebie nie przyczepi. jeśli chcesz hodować więcej to niestety musisz prowadzić książkę i zakładać kolczyki. jeśli posiadasz więcej niż tego jednego tucznika i chcesz go przeznaczyć na ubój gospodarski to są dwie możliwości. albo dokonasz tego w zakładzie masarskim gdzie trzeba słono zapłacić bądź możesz to zrobić w domu w pomieszczeniu sterylnym i czystym. osoba dokonująca uboju musi posiadać zaświadczenie o ukończonym kursie oraz ważne badanie lekarskie. ubój gospodarski nie może odbywać się częściej jak raz w miesiącu. niestety takie są przepisy w moim powiecie i naprawdę ich pilnują. ale w innych powiatach może być inaczej wszystko zależy od lekarza powiatowego, w końcu to on ustala przepisy moim zdaniem jak chcesz hodować sobie jakieś świnki to lepiej ich nie podawać do rejestru. :blink:

PS. nie wspomniałem że takie świnki muszą mieszkać w oddzielnym budynku gospodarskim czyli nie mogą być razem z bydłem czy kurami.

#10 Share miecho123

miecho123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 08:40

Przydomowa hodowla kilku świń. Tak z ciekawości spytam. Ile taki prosiak karmiony w tradycyjny sposób może zjeść zboża, ziemniaków przez swoje świńskie życie tzn do ok 140 kg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 09:22

Przydomowa hodowla kilku świń.

no i czy jakakolwiek ubojnia bez rejestru i świadectwa zabije legalnie.

Zadna ubojnia nie rejestrowanych świń legalnie tego zrobić nie może. Tyle teroria. Praktyka wyglądatak że nawet na skupach okolicznych rolnicy którzy mają 2-3 maciory i od nich sprzedają nie mają nic zgłoszone ani żadnej księgi nie prowadzą. Kupują od nich wtedy bez faktury i po problemie, płacą gotówką na miejscu oczywiście bez VAT-u.

Co do wypowiedzi wyżej że jak zabijemy w ubojni to zedrą z nas.
Tu bym się nie zgodził ponieważ ubojnia która odemnie bierze za zabicie, zbadanie mięsa, wyczyszczenie i pocięcie bierze 70 zł co nie wydaje mi się wygórowaną ceną.

Tak z ciekawości spytam. Ile taki prosiak karmiony w tradycyjny sposób może zjeść zboża, ziemniaków przez swoje świńskie życie tzn do ok 140 kg.

Normalnie świnia zywiona na koncentratach zjada około 300 kg paszy do 115-120 kg. Bez koncentratów do 140 będzie to zapewne 2 razy tyle

Edytowany przez lukaczmarek, 10 styczeń 2012 - 09:22.

#12 Share Daniel1987

Daniel1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 09:51

Przydomowa hodowla kilku świń. hehehe ekologicznie to jak sprzedaz to zytko to sobie kupisz 2 swinki po 120kg.....3 lata temu kupilem swinie 80kg i trzymalem ja na ekologicznym jedzonku, 5 tygodni, to przed ubojem miala 86kg.....6kg w 5 tygodni......jedyne co na niej roslo to siersc

#13 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 styczeń 2012 - 11:35

Przydomowa hodowla kilku świń. Zależy czym je karmiłeś i czym były karmione wcześniej. Nasze dostają różne przysmaki, dużo chleba i jakoś rosną. Nie znam się praktycznie na trzodzie, ale różnice w smaku między mięsem naszej produkcji, a z dużej fermy wyczuje od razu.
Hodowla intensywna na własne potrzeby się nie opłaca, taniej można kupić świnie od dużego hodowcy, często nawet poniżej kosztów produkcji, taka prawda.

#14 Share miecho123

miecho123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 11:38

Przydomowa hodowla kilku świń. Jasne że mogę kupić. Ale tu nie chodzi o to żeby było taniej tylko smaczniej.

#15 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 12:45

Przydomowa hodowla kilku świń. Jeśli ktoś chce mieć świnie ekologiczne to powodzenia wystarczy poczekać z półtora roku bo wcześniej nie urośnie i będzie miał dużo ekologicznej słoniny bo mięsa to raczej nie wiele sam w zeszłym roku miałem takie dwie świni które miały być ekologiczne ale po 3 miesiącach i prawie nie zauważalnych przyrostach trzeba było kupić koncentrat i dopiero wtedy zaczęły rosnąć moje zdanie jest takie, że najlepiej na początku dawać trochę koncentratu a dopiero na samym końcu go odstawić i żywić naturalnie

#16 Share tomek30

tomek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 styczeń 2012 - 13:09

Przydomowa hodowla kilku świń. Jak dobrze się chowa to ekologiczna świnka w rok powinna mieć 110-115kg.

#17 Share PeterZetorFun

PeterZetorFun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 13:56

Przydomowa hodowla kilku świń. Ubój we własnym gospodarstwie (oczywiście zarejestrowanych świń) trzeba zgłaszać (oprócz do ARiMR) do powiatowej weterynarii na 24h przed. Trzeba podać, kto dokona uboju itp.

#18 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 14:42

Przydomowa hodowla kilku świń. PK007-większej bzdury to nie słyszałem-110-120 to w 10 miesięcy spokojnie mieć będzie,i słoniny to ty na swoich koncentratach pewnie więcej masz.
wszystko zależy co i w jakiej ilości się daje.
pamiętacie może hodowle bekonów-tam tłusta świnia nie przeszła-a w tych czasach ktoś o koncentratach nawet nie słyszał.

ja od kilku lat świniaków nawet dla siebie nie chowam-odpady od warzyw i ziemniaków sąsiadowi daję-on w zamian mi jakiegoś świniaka-karmione na mokro+parowane ziemniaki i warzywa-0 koncentratów.
podstawa w takim chowie to żeby była krowa i mleczka liznęły.

#19 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 16:06

Przydomowa hodowla kilku świń. Boję się trochę takiej hodowli ponieważ słyszałem że świnie karmione ekologicznie częściej zapadają na choroby takie jak biegunka itp Mam zasiane 0,5ha żyta i będę mieć kartofle myślałem że spasę to na świniach. Poza kupnymi koncentratami. Do małej hodowli co lepiej kupić wieprzki czy loszki kolorowe czy różowe pytam bo nie wiem czy np samce są agresywniejsze czy odwrotnie w małej hodowli ma to znaczenie, Czy można hodować świnie trochę ekologicznie i trochę na koncentratach czy one nie będą chorować?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 17:06

Przydomowa hodowla kilku świń. Jeśli chodzi a agresywność to nie ma żadnego znaczenia czy loszka czy wieprzek.
Z badań wynika że loszki mają około 1-1,5% większą mięsność ale to przy klasycznym żywieniu nie wiem jak to się ma do ekologicznego.
Jeśli bardzo chcesz hodować to polecił bym ci jak kolega pisał żeby na miesiąc przed końcem tuczu odstawić koncentraty.
Gwarantuje że 120 kg nie będzie w 10 miesięcy, no chyba że kupisz prosiaki takie powyżej 30 kg

Edytowany przez lukaczmarek, 10 styczeń 2012 - 17:07.