mrbogiwogi

Co im brakuje

Polecane posty

atomik    148

to zależy co mam, ponieważ u mnie byczki są przy okazji mam pomieszczenie na 3-4 sztuki dorosłe i jak cos w gospodarstwie z mieszańcó sie urodzi to trzymam, moje byczki mają przez cały okres tuczu pasze treściwą 18% białka ze swoich zbóż robioną do tego jak są małe siano, jak nieco starsze dostają niedojady od kró lub gorszej jakości siankiszonkie, słomęw ty, roku ziemniak taniocha to dostają na łeb 10 litrowe wiaderko ziemniaka przekrojonego na pół, ot cała filozofia, latem jakaś trawa lub zielona do smaku im skapnie ale śladowe ilości. mocznik dawałem krowom jak miałem deficyt w dawce ale to max 60 g dziennie na sztukę. Przy TMR pokusilbym sie do 100g na sztukę ale nie mam TMR. Może ktos powie że nie ekonomiczny tucz ale ja powiem że mi się mimo wszytsko opłaci tym bardziej że przyrosty są duże

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekMi    0

A nie wiecie czy może jest jakaś dobra książka albo jakieś inne źródło wiedzy gdzie można się dowiedzieć jakie dawki ustalić żeby dobrze zbilansować składniki dla poszczególnych rodzajów zwierząt żeby uzyskać dobre przyrosty??? Jakie są ich zapotrzebowania pokarmowe żeby uzyskać określone przyrosty. Bo piszecie tak jak Ty @atomik np. 18% białka itd. A ja czytam i nie wiem skąd wy to bierzecie :)

Podsumowując chodzi mi o to, że jak daję byczkom paszę treściwą gdzie jest 40% owsa, 30% pszenżyta, 30% jęczmienia to dostarczam im tyle i tyle różnych składników, kiszonki z qq to tyle i tyle itd. Dlatego przyrosty będą takie i takie.

Bo narazie to się robi tak na pałę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dyskusja już o tym była są doteko programy żywieniowe jednak są one zazwyczaj płatne, druga opcja możesz wezwać żeywiniowca bezplatnie z niektórych firm, trzecia opcja układanie samemu dawki na podstawie analizy jakości własnych pasz w oparciu o tabele żywieniowe np. INRA dostępne gdzieś na forum, do zakupu itd. coś jeszcze ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

pierwszy raz slysze o nawozie ktory mozna dawac byką,i nie zaszkodzi? ten mocznik ca co ? za soje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

link

 

temat był poruszany już tylk obardziej od strony bydła mlecznego - CO(NH2)2 samo zdrowie :D mocznik naozowy są powody do mrucznia. jest jeszcze mocznik chroniony który uwalnia się powoli ale nei wiem jaki to koszt jest.

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

mam jeszcze takie pytanie mierzyłem byka z ciekawości bo podobno tak się mierzy i wymierzyłem że:

za przednimi nogami miał około 160cm

na długość miał ponad 210cm

a wysoki jest na około 120/130cm.

Napiszcie przybliżona wagę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

spójrz w temat miarka zoometryczna


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

Mam jeszcze parę pytań, powiem wam że jusz mnie denerwuje mała liczba byków w moim gospodarstwie i wpadłem na pomysł by zagrodzić od 30 do 50 arów i wpuścić 30 byków i chciałbym się zapytać:

1.Czym trzeba ogrodzić pastwisko by nie ponieś zbyt dużych kosztów.

2.Czy trzeba im budować oborę na zimę czy wystarczy wiata z grubszych desek i metalu

3.Jak będą dorosłe byki 600kg i wpuszczę do nich ciele 120kg to czy wielkie nic mu nie zrobią dorosłe osobniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

witam. no kurde o moczniku tez pierwsze slysze,trzeba wyprubowac. Ja polecam jako koncentrat bialkowy sanbul z sano,jednak to drogi interes,ale nawet mle dawki dobrze plywaja na apetyt, a w koncuwce tuczu wieksze daki powoduja iz ziez nabeira ladnego wygadu. Ale to jak ktos hce maksymalnie oszczedzac. Napewno dobrym wyjsim jest produkcja łubinu jakiegos slodkiego z malo zawartoscia alkaloidow- 3 kozysci....1doplata do straczkowych, 2 dobre stanowiko pod nastepna uprawe, 3 wlasna wyokobilkowa pasza,minus trudna uprawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

@ mrbogiwogi więc tak:

 

1. słupki drewniane+żerdzie i do tego od środka można by było druta z pastuchem elektrycznym pociągnąć

2. wszystko zależy....jeżeli kupisz mięsne byczki to w stanowczości wystarczy, jeżeli hf to zapomnij

3. w zasadzie powinno być ok.-od razu powinna zadziałać zasada hierarchii

 

 

@ zbyszek8201

 

Mógłbyś przetłumaczyć swój post z TWOJEGO na polski????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

@ mrbogiwogi więc tak:

 

1. słupki drewniane+żerdzie i do tego od środka można by było druta z pastuchem elektrycznym pociągnąć

2. wszystko zależy....jeżeli kupisz mięsne byczki to w stanowczości wystarczy, jeżeli hf to zapomnij

3. w zasadzie powinno być ok.-od razu powinna zadziałać zasada hierarchii

 

 

@ zbyszek8201

 

Mógłbyś przetłumaczyć swój post z TWOJEGO na polski????????

oj soltys nie czepiaj sie,wiem ze niekture litery mi wcina zaleta klawiatury ekranowej, nie sciemiaj ze nie da sie rozczytac...sory.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

nie czepiam się Twój po był po prostu ciężki do rozszyfrowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

mrbogi..-osobisćie nie radzę mieszać cięzkich byków z małymi,bo mozesz te mniejsze stracić, byki jak już dzielić na grupy to tak aby w grupie były byki o zbliżonej wadze i wielkości.Byki skaczą po sobie i wyobraż sobie co będzie jak wpuścisz małego.Masakra.Tak samo ,kiedy byki trzymamy na uwięzi ,to też te cięzkie ustawiamy w jednym miejscu a te mniejsze w innej częsci obory lub te mniejsze w takiej odległości aby ten duży jak wierzgnie tylnymi kończynami nie kopnął tego mniejszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

Moje bydło w większości jest wiązane i wcale w niczym nie przeszkadza,że młodsze stoją obok starszych.....

My bydło wiążemy w ten sposób,że obok takiego co słabo je wiążemy takiego co słabiej je................... mam nawet uwiązane jałówki obok byków i nie stanowi to większego problemu....jeśli od "maleńkości"stoją obok siebie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

A u mnie małe stoją obok dużych i raz duży byk zaakceptuje ciele a czasami prawie go zabije i trzeba rozdzielić, nie wiem od czego to zależy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Ja dlatego tak piszę o wiązaniu mniejszych z dala od dużych,bo niestety nieopatrznie mniejszy był obok dużego uwiązany,tak akurat wyszło, i ten duży brykał, tak że temu drugiemu złamał kość biodrową .Pech jak cholera i dlatego uczulam,że coś takiego może się zdarzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

U mnie tego typu problemów w ogóle niema jedyny problem takiego wiązania(byki obok jałówek)jest wówczas gdy jałówka ma ruje to najczęściej mniejsze byki trochę się denerwują bo dużę zachowują spokój do tego stopni,że jak chciałem pokryć swoim bykiem krowę,która powtarzała mi 3 raz to nawet nie chciał skoczyć......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

No różnie bywa ale czy ktoś z wa nie wie przypadkiem ile powinno być w oborze dla opasów odstępu pomiędzy żłobem a rynsztokiem tak by byki nie powpadały do ścieku i nie połamały sobie nóg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

u mnie na przyszłym planie niby pisze że 2,5m i wydawało mi się mało a jakie macie szerokie stanowisko dla jednej krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

Nie wiecie może gdzie można kupić na wiosnę cielęta rasyLimousine w wadze około 50-60kg bo takie cielaki chyba już przeżyją na mleku z sano tylko muszą być z małopolski lub podkarpackiego wojewuctwa bo daleko nie będę daleko jechał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj