Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co im brakuje

61 odpowiedzi na ten temat

#21 Share krzysztoff

krzysztoff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 23:40

Co im brakuje na tonę paszy treściwej dokładasz max 20 kg mocznika...
Należy pamiętać aby nie stosować u bydła poniżej 4 miesięcy, oraz przy skarmianiu zielonkami i kiszonki z motylkowatych...
np na byka 400 kg daję 10 kg kiszonki z qq, śrutę rzepakową 1,5 kg i mieszankę treściwą z mocznikiem 4 kg...
i idą jak burza.... żadnych kłopotów i kasa w kieszeni zostaje...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co im brakuje Dzisiaj, 03:09
  •  

#22 Share JacekMi

JacekMi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów
  • Zainteresowania:uprawa zbóż

Napisany 10 styczeń 2012 - 23:48

Co im brakuje Ten mocznik można kupić np. tam gdzie wszystkie preparaty typu premiks? Jakiej jest firmy? Bo szczerze mówiąc pierwszy raz o tym słyszę.

Edytowany przez JacekMi, 10 styczeń 2012 - 23:51.

#23 Share krzysztoff

krzysztoff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 23:55

Co im brakuje to jest normalny mocznik nawozowy 46% N, w każdym punkcie z nawozami...
300kg- 8kg kiszonki z qq, 1 kg śruty rzepakowej poekstrakcyjnej, 3kg paszy treściwej z 2% dodatkiem mocznika..
600kg- 16kg kiszonki z qq,1,5 kg śruty rzepakowej poekstrakcyjnej,4,5 kg paszy treściwej z 2%
dodatkiem mocznika..

#24 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 10:59

Co im brakuje pytam bo mocznik ten u krów stosowałem jednak 2% to trochę dużo max na opasa 150 g dziennie to jest granica i to jeszcze musi być dobrze wymieszane z paszą na cały dzień bo można narobić bigosu, na dodatek ten mocznik trzeba wprowadzać stopniowo min. 2 tygodnie tak jak każdą paszę nową. lepiej by było te górne granice zastosować w TMR mocznik odrazu działa już w żwaczu podczas gdy np białko z soi jest trawione głównie w jeleicie cienkim. mocznik to pożywka dla bakterii produkujących aminokwasy a nie białko gotowe a to jest różnica. nie piszesz ile ta pasza ma białka oprócz 2% mocznika. przy dużej podaży białka w dawce wydaje mi się że mółbyś dać więcej kuku. U mnie bez mocznika dobrze rosną z @łukaszem1987 prowadziłem dyskusję w innym temacie bo nie wierzył w moje przyrosty, ale mam cielaki u siebie od urodzenia i wiem ile rosną i jaką mają masę przez cały okres opasu

Edytowany przez atomik, 11 styczeń 2012 - 11:05.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#25 Share JacekMi

JacekMi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 19:02

Co im brakuje @atomik jak mógłbyś to napisz jaką ty stosujesz dawkę i składniki do opasu byczków takich 300 i np. 600 kg. Z góry dzięki

#26 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 19:55

Co im brakuje to zależy co mam, ponieważ u mnie byczki są przy okazji mam pomieszczenie na 3-4 sztuki dorosłe i jak cos w gospodarstwie z mieszańcó sie urodzi to trzymam, moje byczki mają przez cały okres tuczu pasze treściwą 18% białka ze swoich zbóż robioną do tego jak są małe siano, jak nieco starsze dostają niedojady od kró lub gorszej jakości siankiszonkie, słomęw ty, roku ziemniak taniocha to dostają na łeb 10 litrowe wiaderko ziemniaka przekrojonego na pół, ot cała filozofia, latem jakaś trawa lub zielona do smaku im skapnie ale śladowe ilości. mocznik dawałem krowom jak miałem deficyt w dawce ale to max 60 g dziennie na sztukę. Przy TMR pokusilbym sie do 100g na sztukę ale nie mam TMR. Może ktos powie że nie ekonomiczny tucz ale ja powiem że mi się mimo wszytsko opłaci tym bardziej że przyrosty są duże

Edytowany przez atomik, 11 styczeń 2012 - 19:56.

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#27 Share JacekMi

JacekMi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 20:39

Co im brakuje A nie wiecie czy może jest jakaś dobra książka albo jakieś inne źródło wiedzy gdzie można się dowiedzieć jakie dawki ustalić żeby dobrze zbilansować składniki dla poszczególnych rodzajów zwierząt żeby uzyskać dobre przyrosty??? Jakie są ich zapotrzebowania pokarmowe żeby uzyskać określone przyrosty. Bo piszecie tak jak Ty @atomik np. 18% białka itd. A ja czytam i nie wiem skąd wy to bierzecie :)
Podsumowując chodzi mi o to, że jak daję byczkom paszę treściwą gdzie jest 40% owsa, 30% pszenżyta, 30% jęczmienia to dostarczam im tyle i tyle różnych składników, kiszonki z qq to tyle i tyle itd. Dlatego przyrosty będą takie i takie.
Bo narazie to się robi tak na pałę :)

#28 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 22:54

Co im brakuje dyskusja już o tym była są doteko programy żywieniowe jednak są one zazwyczaj płatne, druga opcja możesz wezwać żeywiniowca bezplatnie z niektórych firm, trzecia opcja układanie samemu dawki na podstawie analizy jakości własnych pasz w oparciu o tabele żywieniowe np. INRA dostępne gdzieś na forum, do zakupu itd. coś jeszcze ?

#29 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 23:25

Co im brakuje pierwszy raz slysze o nawozie ktory mozna dawac byką,i nie zaszkodzi? ten mocznik ca co ? za soje?

#30 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 00:26

Co im brakuje link

temat był poruszany już tylk obardziej od strony bydła mlecznego - CO(NH2)2 samo zdrowie :D mocznik naozowy są powody do mrucznia. jest jeszcze mocznik chroniony który uwalnia się powoli ale nei wiem jaki to koszt jest.

Edytowany przez atomik, 12 styczeń 2012 - 00:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share mrbogiwogi

mrbogiwogi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:32

Co im brakuje mam jeszcze takie pytanie mierzyłem byka z ciekawości bo podobno tak się mierzy i wymierzyłem że:
za przednimi nogami miał około 160cm
na długość miał ponad 210cm
a wysoki jest na około 120/130cm.
Napiszcie przybliżona wagę

#32 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 00:59

Co im brakuje spójrz w temat miarka zoometryczna

#33 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 18 styczeń 2012 - 17:12

Co im brakuje @ mrbogiwogi 160 cm pod przednimi łopatkami to wg. miary zoometrycznej 336kg

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#34 Share mrbogiwogi

mrbogiwogi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 19:10

Co im brakuje dzięki soltys48

#35 Share mrbogiwogi

mrbogiwogi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 03 luty 2012 - 10:47

Co im brakuje Mam jeszcze parę pytań, powiem wam że jusz mnie denerwuje mała liczba byków w moim gospodarstwie i wpadłem na pomysł by zagrodzić od 30 do 50 arów i wpuścić 30 byków i chciałbym się zapytać:
1.Czym trzeba ogrodzić pastwisko by nie ponieś zbyt dużych kosztów.
2.Czy trzeba im budować oborę na zimę czy wystarczy wiata z grubszych desek i metalu
3.Jak będą dorosłe byki 600kg i wpuszczę do nich ciele 120kg to czy wielkie nic mu nie zrobią dorosłe osobniki.

#36 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 04 luty 2012 - 12:56

Co im brakuje witam. no kurde o moczniku tez pierwsze slysze,trzeba wyprubowac. Ja polecam jako koncentrat bialkowy sanbul z sano,jednak to drogi interes,ale nawet mle dawki dobrze plywaja na apetyt, a w koncuwce tuczu wieksze daki powoduja iz ziez nabeira ladnego wygadu. Ale to jak ktos hce maksymalnie oszczedzac. Napewno dobrym wyjsim jest produkcja łubinu jakiegos slodkiego z malo zawartoscia alkaloidow- 3 kozysci....1doplata do straczkowych, 2 dobre stanowiko pod nastepna uprawe, 3 wlasna wyokobilkowa pasza,minus trudna uprawa...

#37 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów

Napisany 04 luty 2012 - 17:47

Co im brakuje @ mrbogiwogi więc tak:

1. słupki drewniane+żerdzie i do tego od środka można by było druta z pastuchem elektrycznym pociągnąć
2. wszystko zależy....jeżeli kupisz mięsne byczki to w stanowczości wystarczy, jeżeli hf to zapomnij
3. w zasadzie powinno być ok.-od razu powinna zadziałać zasada hierarchii

@ zbyszek8201

Mógłbyś przetłumaczyć swój post z TWOJEGO na polski????????

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

#38 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 04 luty 2012 - 20:35

Co im brakuje

@ mrbogiwogi więc tak:

1. słupki drewniane+żerdzie i do tego od środka można by było druta z pastuchem elektrycznym pociągnąć
2. wszystko zależy....jeżeli kupisz mięsne byczki to w stanowczości wystarczy, jeżeli hf to zapomnij
3. w zasadzie powinno być ok.-od razu powinna zadziałać zasada hierarchii

@ zbyszek8201

Mógłbyś przetłumaczyć swój post z TWOJEGO na polski????????

oj soltys nie czepiaj sie,wiem ze niekture litery mi wcina zaleta klawiatury ekranowej, nie sciemiaj ze nie da sie rozczytac...sory.....

#39 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów

Napisany 04 luty 2012 - 21:16

Co im brakuje nie czepiam się Twój po był po prostu ciężki do rozszyfrowania

3000 postów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 05 luty 2012 - 18:20

Co im brakuje mrbogi..-osobisćie nie radzę mieszać cięzkich byków z małymi,bo mozesz te mniejsze stracić, byki jak już dzielić na grupy to tak aby w grupie były byki o zbliżonej wadze i wielkości.Byki skaczą po sobie i wyobraż sobie co będzie jak wpuścisz małego.Masakra.Tak samo ,kiedy byki trzymamy na uwięzi ,to też te cięzkie ustawiamy w jednym miejscu a te mniejsze w innej częsci obory lub te mniejsze w takiej odległości aby ten duży jak wierzgnie tylnymi kończynami nie kopnął tego mniejszego.