Polecane posty

Kuba1993    8

Mam pytanie, jakie zasiac poplony na ściernisko;

pod ziemniaki, jęczmień - ziemie lekkie

pod cebule, ogórki - ziemie II klasy

i jakie warzywo może byc uprawiane po ziemniakach, ogórku i cebuli bez spadku plonu?

Z warzyw, po zbożach wszytko chyba może byc uprawiane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid18    2

Witam.

Chciałbym zasiać gorczyce,saladere,łubin,facelie na poplon na kiszonke. Ale nie wiem czy mi urośne do orki pod żyto? Orze ok 10 września.

A i jeszcze jedno takiej mieszanki to le na ha by trzeba zasiać?


Mam naimię Dawid i nteresują mnie maszyny rolnicze ukończyłem technikum rolnicze. Pozdrawiam wszystkich rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaką zaproponujecie roślinę po zbiorze jęczmienia ozimego żeby można skarmiac przez bydło taka żeby była wydajna i szybko rosła?Podzielcie się swoimi doświadczeniami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Mam zamiar po żniwach zasiac gorczyce na poplon,jesienie przyorac a na wiosne zasiac bobik tylko czy gorczyca nie przenosi ty samych chorób co bobik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Gorczyca należy do krzyżowych, bobik do motylkowatych, więc z tego co się orientuje chorób nie powinno przenosić.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam mam pytania odnośnie zabiegów agrotechnicznych po żniwach i siewie poplonów. Jaki uprawiać ziemie po sprzątnięciu pszenicy ozimej gdy będzie zasiane pszenżyto i czy warto zasiać poplon i czy lepiej podorać czy po talerzować i jaki poplon zasiać?

Jaj uprawić ziemie pod jęczmień jary po sprzątnięciu pszenżyta czy może zrobić to tak, że wywieść obornik podorać i zasiać poplon w postaci rzepaku i na wiosnę zasiać jęczmień jary?

Po żniwach lepiej podorać czy po talerzować ?

Jaki poplon wybrać ?

Wszystkie porady dotyczące upraw gleby po żniwach mile widziane .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Ja rozleje gnojówke zrobie gruberem, pobronuje i zasieje siewnikiem gorczyce ;)


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik9595    2

Ja w tym roku, jak skosze pszenice ozimą mam zamiar potalerzować ściernisko, rozsiać gorczyce siewnikiem do nawozów i potem to zabronować. Dodam, że w tym roku pierwszy raz sieje gorczyce i może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami z tą rośliną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerry2806    0

ja u siebie to podoruje potem bronuje i sieje siewnikiem albo rozsiewaczem poplon (gorczyce albo lucerne)a na zimę to talerzuje i potem zaoruje. lucerna jest motylkową rośliną i wzbogaca bardzo glebę w azot. w największym stopniu gdy jest zaorywana:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

zależy jaką masz talerzówkę. Bo jak jakaś mała do c-360 to lepiej zrób płytką podorywkę bo talerzówką to tylko podrapiesz i nic z tego nie będzie. Zasiej najlepij gorczyce lub mieszankę gorczycy ze słonecznikiem, grochem, bobikiem, łubinem możesz też dołożyć wyki siewnej lub kukurydzy ale jeśli chcesz to przyorać to lepiej nie siej kukurydzy.


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

A ja słyszałem, że po gruberze trzeba czymś jeszcze zrobić np. broną bo jak nasienie wpadnie w redline po gęsiostupce to nie wzejdzie


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
divad115    0

Prawda jest taka nie ma jak pod odorywka ponieważ talerzujać rozcinasz chwasty i one powracają także odrazam(z własnego doświadczenia)

A co zrobic po przenicy to zależy czy pod przenice dawałes polifoske wapno lub gnój. gnój rozkłada się 2-3 lat także odradzał bym gnoić. a co do zabiegów to płytką podorywke przebronuj w (według mnie) zasie gorczyce. I orka

a co do przenżyta to to podoraj zbornuj rozwieś gnoj (możesz podtym sklamrować) i orz :D


sipma loading :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A my robiliśmy tak sialiśmy gorczycę rozsiewaczem do nawozu na ściernisko, i potem talerzówką (nasza była bardzo lekka) i ładnie wschodziła, ale możesz jak chcesz dodatkowo zabronować po talerzówce. My tego nie robiliśmy ale talerzówka miała wałek strunowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FERDEKKKK    0

Ja gruberuję, a następnie sieję rzepak, lub gorczyce. I to wszystko, nie bronuję, ponieważ w siewniku mam pazurki doprawiające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

Ja robię tak od wielu lat po rżysku podorywka tak żeby przykryło resztki pożniwne nie za głeboko by chwasty i rośliny w twoim przypadku pszenica która zawsze choć trochę zostaje po wymłoceniu powschodziła i nie przeszkadzała roślinom następczym najgorzej jak to by było pszenżyto po życie gdy byś głebiej przykrył po orce wszystko na wierch wyjdzie i będzie pozamiatane wracjac do zabiegów podorywka (niezagłeboka)także lepiej dla poplon równiej powschodzi jak nie będzie głeboko po podorywce sieje poplon rozsiewaczem do nawozu jest to zawsze rzepak nie siej gorczycy chyba że przed kartoflami :Dudowodnione na własnej skórze .

Po siewce bronuje i potem jak urośnie orka zimowa lub orka siewna :P

Pozdrawiam mam nadzieje że pomogłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jaki poplon polecacie na ziemie V, VI klasy. Zasiane będzie żyto ozime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikursus    21

Mój ojciec robi tak po skoszonym zbożu talerzuje, sieje poplon (przeważnie rzepak i chyba jest najlepszy albo gorczyca) i po posianiu poplonu bronuje i po robocie :D

A na wiosnę obornik kurzy, dokładnie przyorać zabronować i zasiać i żąden rzepak nie wyrasta :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto ma kto ma pług podorywkowy to robi podorywkę, kto ma talerzówke robi talerzówka. Ja osobiście polecam zrobic podorywkę i zasiac jakiś poplon ponieważ talerzówka wymiesza to a plugiem ladnie przykryjesz ale to tylko moje osobiste zdanie :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

talerzówkę mam zawieszaną 3m szerokości waga 750kg więc nie jest taka lekka więc chyba po talerzuję i posieje może saladere wraz z owsem i po bronuje a we wrześniu zaorać i siać, teraz często pada więc chyba dobrze powschodzi po talerzówce. ojciec zawsze podorywał ale można spróbować po talerzować i zobaczyć jakie będą efekty. Talerzówka jest bardziej ekonomiczna niż pług 4 skibowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A jaki poplon polecacie na ziemie V, VI klasy. Zasiane będzie żyto ozime.

 

Wg mnie siew poplonu pod zboże ozime ciut mija się z celem. Po 1 mało czasu aby poplon dobrze wyrósł, po 2 taki poplon pochłania dużo wody, przesusza glebę i wschody rośliny następczej mogą być słabsze.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a co lepiej zastosować podorywkę , talerzowanie czy kultywator po żniwach jak będą siane zboża ozime a co zastosować pod zboża jare?

Czy polifoskę stosować przed orką czy przed siewem i w jakiej ilości i słyszałem, że dobre jest wapno budowlane w ilości 400kg/ha na pola czy to prawda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

przyoraj> zasiej gorczycę> zaoraj na sianie> rozsiej nawóz> siej zboże jeśli masz zestaw uprawowo siewny tak możesz zrobić. Zgodzę się z Panem Moderatorem gorczyca wskazana jest do siania pod zboża wysiewane na wiosne lub pod buraki, robi za tj by głębosz spulchnia ziemię a w przypadku buraków poprawia wschody. gorczycę zazwyczaj przyoruje się przed samą zimą żeby zdążyła urosnąć

Edytowano przez piotrb14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a co lepiej zastosować podorywkę , talerzowanie czy kultywator po żniwach jak będą siane zboża ozime a co zastosować pod zboża jare?

Czy polifoskę stosować przed orką czy przed siewem i w jakiej ilości i słyszałem, że dobre jest wapno budowlane w ilości 400kg/ha na pola czy to prawda ?

 

Co do pkt 1 to rób jak uważasz, każda z metod ma wady jak i zalety.

Co do pkt 2 to NPK na glebach dobrych wysiewamy przed orką, na słabych po orce przed przygotowaniem pola do siewu. A wapno to wiele nie da, ciut ureguluje pH nic więcej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rallyfan    15

Zasialem na poplon łubin wskolistny sonet na początku czerwca. W zwiazku z tym mam pytanko, w jakiej fazie wzrostu nalezy go przyorac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrJareczek    0

Ja chcę się dowiedzieć jaki poplon zasiać na słabych glebach (4 - 5 klasa), kiedy i czym go zaagregatować (nie mam talerzówki) i w jakich ilościach go siać :) Licze na wasze doświadczenie wynikające z wieloletniego wykonywania takich zabiegów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj