Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony

1011 odpowiedzi na ten temat

#121 Share Dymek89

Dymek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 20:03

Poplony Wielkie dzięki dla funkmaster1993 bo nie znałem tego tematu wcześniej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony Dzisiaj, 21:41
  •  

#122 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 20:47

Poplony macie moze jakies propozycje co oprocz gorczycy nadaloby sie na poplon scierniskowy na przyoranie przed zima wysiewany 10-20 sierpnia?

plonem glownym maja byc rosliny okopowe, no i jeszcze krotki okres wegetacji - polnoc polski, gleby ciezkie.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#123 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 02 marzec 2011 - 21:09

Poplony Ile trzeba wysiać łubinu na poplon po żniwach na ha?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 00:00

Poplony http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/pastewne/zielonki-ze-scierniska,923.html
http://www.lodr-brat...agrotechnik.htm
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#125 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 03 marzec 2011 - 06:34

Poplony brzozak na przyoranie dobrze nadaje sie rzepak ozimy i fecelia. najlpiej plonują mieszanki wiem z doświadczenia, co do łubinu to chyba jak bedizesz miał super glebe że za 2 miechy Ci wyrosnie do kolan bo tak to tylko wzejdize i koniec mrozik kladzie wszystko.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#126 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 09:27

Poplony rzepak na pewno nie, wystarczy, ze jest normalnie ujety w plodozmianie.

lubinu tez nie zamierzam, dalem tylko koledze linki w ktorych sa wskazowki co do dawki siewu.

chyba gorczyce z facelia w tym roku posieje, tylko nie wiem dokladnie co da facelia w tym ukladzie.

i kolejna sprawa, czy mozna obejsc sie bez pluga? chodzi mi o wykorzystanie takiego typu agregatu: http://www.mascus.co...-3,6fd8dc17.jpg
jak beda wygladaly szczatki po tych poplonach po zimie?

#127 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 marzec 2011 - 09:49

Poplony Facelia na ciężkie ziemie to słaby wybór... Ja osobiście celował bym w bobik albo groch. Sami w tym sezonie planujemy wysiać groch jako poplon pod buraki. Jak ktoś sieje rzepak i buraki pojawiają się na polu co trzy-cztery lata to jednak gorczycy bym nie siał. U nas niestety na kilku polach tak jest, ale chcemy to zmienić.

Odnośnie głęboszowania to chcesz siać przed, czy po zabiegu głębokiego spulchniania? Z doświadczeń Ojca wynika, że strączkowe znacznie lepiej się korzenią jak mają pulchną ziemię w strefie korzeni, a górna warstwa gleby jest zagęszczona. Stymuluje to rośliny do lepszego ukorzeniania się, normalnie wyrasta ponad ziemię, ale z racji słabego systemu korzeniowego, może zabraknąć jej wody.

Na jednym z pól wypadało tak, że groch jednego roku był posiany szerzej niż zwykle, po trzech latach na tym polu znów były buraki. Okazało, tam gdzie był groch buraki były znacznie większe i okazalsze. Nadmienię, że groch rósł pod drzewami, więc rośliny na środku pola miały więcej wody. Kilkanaście lat temu, kiedy gospodarstwo było mniejsze, a rośliny strączkowe stanowiły spory procent w strukturze zasiewów z burakami był mniejszy problem. Lepiej rosły, nie potrzeba było używać głębosza, niestety po zwiększeniu areału i zmniejszeniu powierzchni zasiewów roślin strączkowych, buraki wypadały słabiej, mimo iż gleba było co cztery lata głęboszowana.

Edytowany przez Profil usunięty, 03 marzec 2011 - 09:59.

#128 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 03 marzec 2011 - 09:52

Poplony Brzozak, podziękował serdecznie za linka.

#129 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 10:21

Poplony bob, chcialbym taki poplon, ktory jestem w stanie wysiac po plytkiej uprawie podorywkowym, a przed zima mase zielona zerwac takim gleboszem (ewentualnie przyorac).

roslina musi szybko rosnac, bo u mnie jest krotki okres wegetacji.

a plonem glownym maja byc buraki cukrowe lub warzywa okopowe (buraczek czerwony, marchewka, pietruszka, seler, itp.).

#130 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 marzec 2011 - 11:05

Poplony Akurat większość tych na gleby mocniejsze trzeba siać wcześnie, facelię można siać później, jednak jest ona zalecana na stanowiska lżejsze, podobnie jak gorczyca. Ewentualnie mieszanka kilku roślin, przykładowo wczesnej na gleby cięższe oraz późniejszej na gleby lżejsze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 11:44

Poplony no coz, chyba jak nie sprobuje to sie nie dowiem.

gorczycy troche posieje i pod bobik/groch przejade agregatem glebiej, zobaczymy z reszta jak beda wygladaly zniwa. pozniej bede probowal to zgleboszowac agregatem, a jak nie bedzie szlo to plug :) .

http://www.wrp.pl/In...lt.aspx?id=7305 znalazlem taki artykul, ktory w sumie po czesci odpowiada na moje pytanie, ale moze komus innemu sie przyda.

#132 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 18:09

Poplony

Facelia na ciężkie ziemie to słaby wybór... Ja osobiście celował bym w bobik albo groch.

@Bobek nie znam możliwości sprzętu, którymi @brzozak zamierza niszczyć biomasę tego międzyplonu, ale nowe odmiany grochu wąsolistnego, potrafią stworzyć tak zwarty łan, że mam wątpliwości czy nie będzie problemu z zapychaniem. Chyba, że to coś z talerzami będzie, to w takim razie nie ma problemu.
DEZERTER

#133 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 18:47

Poplony sam nie znam tych mozliwosci jeszcze, natomiast warto sprobowac tym gleboszem skoro mnie to nic nie kosztuje, albo w ostatecznosci zaorac z krojami talerzowymi.

#134 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 marzec 2011 - 19:43

Poplony Z tego co mówił człowiek z Maschio powiedział, że rolnicy kasują nimi poplony przed zimą, a wiosną z powodzeniem uprawiają, jak glebę zaoraną i sieją warzywa, buraki itp.

#135 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 19:31

Poplony i taka odpowiedz chcialem uslyszec :D :D .

taki 4 metrowy, 270 KM do tego blizniaki :wub: :wub: ech marzenie porobic takim zestawem.

#136 Share opoka

opoka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 13:57

Poplony Co do tego głębosza i likwidacji dobrze wyrośniętego poplonu to raczej nie da rady. U mnie kiedyś gorczyca w poplonie w sprzyjających warunkach miała jakieś 1,5m wysokości, więc nie wyobrażam sobie pracy w takim łanie. Chyba że wcześniej jakaś ciężka talerzówka. Jedyna rada to jak poplon będzie po kolana i w miarę gęsty to zastosować glifosat w celu przerwania wegetacji i trochę poczekać. Możne głęboszem lepiej by było przed siewem poplonu a później (glifosat) talerzówka

Bobek_Farmer co do opowieści gości z firm sprzedających maszyny to do końca bym nie wierzył w ich wypowiedzi.

#137 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 14:05

Poplony sprobuje to bede wiedzial, najwazniejsze, ze bob podtrzymal moja nadzieje :lol: .

#138 Share Kuba87

Kuba87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, uprawa uproszczona i bezorkowa!

Napisany 10 marzec 2011 - 15:46

Poplony Na jaką głębokośc planujesz posadzić ten głębosz przed zimą?

#139 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 18:02

Poplony ok. 40

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 marzec 2011 - 22:46

Poplony

Bobek_Farmer co do opowieści gości z firm sprzedających maszyny to do końca bym nie wierzył w ich wypowiedzi.

Rozmawiałem tak nie zobowiązująco, ale gość był skłonny podać mi namiary na konkretne gospodarstwa, gdzie mają te głębosze. Dodany obrazek Dodatkowo sam proponował testy polowe, także lipy nie było. Dodany obrazek Wiadomo trzeba brać poprawkę na rozbieżność warunków itp. Dodany obrazek