Polecane posty

Patryczek96    5

Panowie, planuje po pszenżycie zasiać jako poplon mieszankę łubinu i grochu(100kg+ 100kg) pod jęczmień jary. Zdąży to urosnąć do zimowej orki, czy zostawić? Planuję to zrobić jakoś w przyszłym tygodniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Plan był taki : wysiew kredy przesiewanej z kornicy, agregat ścierniskowy , wysiew łubinu + peluszki rozsiewaczem do nawozu i jakaś cięższa brona.

 

Jak tak to według mnie powinno być ok.

 

 

Zaraz zaraz, a kreda to niby co jak węglan to jedno a kreda to drugie?

 

Kreda to tez węglan oczywiście ale ma inną reaktywnosc w związku z czym jest bardziej agresywna w pierwszym roku działania.

 

 

Panowie, planuje po pszenżycie zasiać jako poplon mieszankę łubinu i grochu(100kg+ 100kg) pod jęczmień jary. Zdąży to urosnąć do zimowej orki, czy zostawić? Planuję to zrobić jakoś w przyszłym tygodniu.

Łubin na poplon powinno się wysiac do 30 lipca a więc jeśli Ci się to uda to siej. Oczywiście głównym warunkiem wzrostu poplonu jest pogoda wiec jeśli bd sucho to i termin siewu nie ma aż tak dużego znaczenia bo i tak słabo urosnie. Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

doradźcie ile rzepaku na poplon pod przyoranie wysiać, czy ewentualnie kosem da rade to w miare sensownie wysiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie no rzepaku to nie wyobrażam sobie kosem. 10-15 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

może uda się lejek załatwić, znajomy wspominał żeby wymieszać z mocznikiem albo z piachem- dobre rozwiązanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azajd44    0

Witam,

 Z góry przepraszam, może nie ten temat ale potrzebna mi jest odpowiedz. Mianowicie czy po oprysku Lancet można zasadzic truskawki? I czy szkodzi na truskawki. Byl on stosowany na pszenicę ozimą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    633

Od 100 do 200 kg polifoski wystarczy.

 

Rzepak na poplon można wymieszać z kaszą jęczmienną 1:1 i spokojnie wysiać Kosem po podorywce i następnie zabronować dwa razy i będzie git:)

 

Ja mam kilka pytań. Zebrałem rzepak ozimy, po podorywce będzie dużo samosiewów - czy można je kosić i dawać dla bydła? Co wsiać w ściernisko po rzepaku, aby skosić we wrześniu dla bydła i czy samosiewy rzepaku nie zagłuszą poplonu? Czytałem że można wysiewać mieszankę zbóż jarych w ilości ok 120-150 kg/ha.


Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

taaa rzepak na polon. Żeby zachwaścic sobie pole i to najlepiej od razu rosliną zimotrwałą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam co lepsze będzie na poplon na słabsze gleby gryka czy gorczyca?A może coś innego?Na wiosnę prawdo podobnie będzie łubin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxima100    73

Co polecicie posiać po żniwach na poplon? Chodzi o coś co się nie boi suszy i słabej ziemi. Może żyto jare? Jakieś doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rozumiem że poplon z żyta chcesz dawać po okopowych, lub strączkowych. No bo chyba nie po zbożu. Więc tak ,to jest dobry pomysł, możesz też zrobić mieszankę z owsem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chociażby dlatego aby ograniczyć rozwój chorób. Po zbożu ze zboża możesz jedynie owies, bo jest fitosanitarny. Ale ma małe właściwości poprawiające jakość gleby. Najlepsze poplony to mieszaniny roślin wiążących azot, o korzeniu palowym, oraz szybko zacieniających glebę. Najtrudniejsze zadanie to kwestia doboru odpowiednich proporcji w zależności od warunków pogodowych oraz wysiew jeśli nasiona różnego kalibru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

owies + białkowe. peluszka, łubin, wyka. Musisz się spieszyć z wysiewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A co powiecie aby pod burak cukrowy zasiać facelię?? Siew pewnie koło 10 sierpnia(podorywka, brona, siew poznaniakiem) a orka zimowa powiedzmy 10 listopad. Zdąży urosnąć?? Czy tą nieszczęsną gorczycę, której wolałbym uniknąć ze względu na konieczność orki sprzętem sąsiada i możliwość rozwoju kiły w rzepaku, który może być na tym polu za 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Facelia lepsza NPK na ścierń podorywka dobrze wyrównana siew poznaniakiem 10-12kg/ha. Tylko ja bym zostawił do wiosny po co orać, przed siewem buraka N i płytka uprawa uprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ansu to nie temat o bezorce. Ja też bym nie orał, ale koledzy raczej tradycyjną uprawę prowadzą. Z tym że zalecenia co do obornika i poplonów są takie aby przyorać podorywką, a nie głęboko na dno bruzdy. I dopiero po jakimś czasie orka głęboka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

skosiłem rzepak i jak juz pisałem jestem zmuszony wysiać tam "poplon" czyli rozsiać trochę jęczmienia i zgruberować powinna wyjść mieszanka z rzepakiem pytanie kiedy to zrobić bo planuje po tym siac jeszcze pszenice więc chyba nie ma się co zbytnio spieszyć aby nie wyciągneło wilgoci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukipro    1

panowie jaki poplon po pszenicy? na ściernisko pójdzie wapno a na wiosne planuje łubin lub qq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yage    2

Poplon do skoszenia i zebrania w bele dla krów z owsa i jęczmienia i jeszcze jakaś motylkowa. Co polecacie żeby szybko rosła i dała plon zielonej masy? Groch, wyka, facelia a może coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasztan    0

Dobrze poplon mi powschodzi jak na ściernisko rozrzucę owies z grochem oraz wapno następnie to potraktuje podorywkowo Mandamem Kusem i przelecę wałem?
będą to stanowiska na kukurydzę oraz lucernę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian350z    2

Witam, mam pytanie.

O tóż zamierzam po żniwach dać wapno na pole i czy jest sens wapno dać na ściernisko potem przy orać, a następnie dać poplon np. rzepaku, lub czegoś innego, myślałem o gorczycy ale wyczytałem że zakwasza glebe prawda ?

P.S nie wiem czy dobry dział wybrałem ale problem jest połączony więc wybrałem tu, jeśli moderator uzna co innego to proszę o przeniesienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj