Polecane posty

ansu    392

Facelia piekna roslina oststnio mnie zafacynowala. Ja rzepaku nie uprawiam to tez o kile sie nie martwię. Ale moge polecić mieszanke faceli z grochem. Piekne połączenie.

 

A jak to technicznie zasiać groch głęboko a facelia płytko??

 

Kiedyś siałem facelia z gorczycą Tam gdzie było mokro szybko powschodziła gorczyca i facelię zagłuszyła.

W tym roku zasiałem za agregatem ścierniskowym  rzodkiew oleistą pod koniec sierpnia, trochę rzadko wyszło ale już 100% pokryła.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja groch sieje rozsiewaczem do nawozów na sciernisko a facelie delimba zamatowana na gruberze. Mam tez kawalki gdzie jest groch gorczyca i facelia i to tez ladnie rosnie. Grochu sialem po 200 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Poplon z łubiny siany koło 10 sierpnia pod kukurydze a wiec orka poczatek listopada ma sens? Wyrosnie troche ten łubin do tego czasu  czy strata kasy i lepiej gorczyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To ja się pochwalę :P  Nie sieje rzepaku to mogę sobie pozwolić na rzodkiew oleistą. Wysiana przełom sierpnia/września agregatem ścierniskowym, przed wał nadbudowanym siewnikiem.

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/530787-poplon-rzodkiew/#

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/530789-poplon-rzodkiew/#

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/530788-poplon-rzodkiew/#

 

I tak pozostanie do przyszłego roku, tylko co ja z tym zrobię na wiosnę???

W przyszłym roku spróbuję jakiejś mieszanki. Mam facelię, rzodkiew oleistą, gorczycę, owies.
Co można by i jak wymieszać ewentualnie dokupić??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam slabe grunty VI, V i niewielkie ilosci IV klasy i chciałbym sie dowiedzieć jak najlepiej wykorzystać poplon z gorczycy przed siewem kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonke. Opcja 1- zaorac ja przed zima z niewielka dawka obornika. 2- zostawić w postaci mulczu i na wiosne nawiesc obornikiem, wymieszac to gruberem i zasiac bezorkowo. 3- również zostawic w postaci mulczu na wiosne nawiesc obornikiem i wykonac orke wiosenną. Każda opcja ma swoje wady i zalety, która wg was byłaby najlepsza? czy moze macie jeszcze inny pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Według mnie 1 opcja jest najlepsza. Raz ze nie przesuszysz gleby wiosenna orką. A dwa zawsze to juz troche zacznie sie rozkładać poplon z gorczycy oraz obornik póki do zimy no i z wczesnej wiosny bo jak wiadomo zimą raczej nie ma rozkładu masy bo jest za niska temp. i bakterie nie są aktywne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ja groch sieje rozsiewaczem do nawozów na sciernisko a facelie delimba zamatowana na gruberze. Mam tez kawalki gdzie jest groch gorczyca i facelia i to tez ladnie rosnie. Grochu sialem po 200 kg

ja z poplonami mam taki problem rprawiam rzepak więc wszystkie krzyrzowe odpadaja, uprawiam groch wiec wszystkie straczkowe tez zostaje tylko facelia. Co ciekawego zauwazyłem w tym roku. miałem mało nasion z seszłego roku i tylko na częsci pola posialem tuz po żniwach. jednym przejazdem talerzówka z siewnikiem do poplonów pozostale pola stalerzowałem i po wykoszeniu faceli posialem na nich poplon i tak gdzie później siana ładniejsza, bo nie ma konkurencji samosiewów zbórz. za rok chyba wszystko stalerzuje a jak samosiewy wzejda to pojade drugi raz juz z siewem. z jednej strony to kilka dni krutsza wegetacja faceli a z drugiej zniszczenie samosiewów.


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawidoo1    1

Co myślicie na temat poplonu rzepak+facelia siew zaraz po żniwach później obornik i siew pszenżyta ozimego 

gleba V 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

nie wiem jak facelia ale rzepak będzie wyłaził przez kilka kolejnych lat a zima go nie zniszczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Zanim facelia powschodzi rzepak ją zamorduje??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Co myślicie na temat poplonu rzepak+facelia siew zaraz po żniwach później obornik i siew pszenżyta ozimego 

gleba V 

 

Jak dla mnie to bez sensu ten rzepak i facelia przez ten miesiac dwa za duze nie wysroną masy bedzie miało i słaby efekt. Lepiej wydaj te 100 czy 150 zł co wydasz na paliwo i nasiona na krede sypnij na ściernisko i potalerzuj myśle że będą lepsze efekty niz po poplonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

sieje ktos poplony po rzepaku? ja mam groszek zielony co zchodzi z pola w podobnym terminie co rzepak po nim zawsze sieje poplon gryke, a w przyszłym roku chyba na słonecznik postawie. we wrzesniu talerzówka, orka i siew pszenicy. po rzepaku próbował ktos cos takiego?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wapnowanie nie zastąpi poplonu, a przy wysokim pH jest wręcz szkodliwe.

U mnie było poniżej -6 poplony ugotowane, ale będą rosły.

 

W przyszłym roku planuję na ściernisko wapno gruber, i chyba orka NPK i wysiew poplonu rzodkiewka lub gorczyca plus facelia. Na wiosnę siew buraka w mulcz.

Inne poplony chyba nie wyjdą, a wapno lepiej oddzielić orką od NPK??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

pomiedzy wapnem, a fosforem przerwa 3 tygodnie inaczej fosfor sie uwsteczni


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wapnowanie nie zastąpi poplonu, a przy wysokim pH jest wręcz szkodliwe.

U mnie było poniżej -6 poplony ugotowane, ale będą rosły.

 

W przyszłym roku planuję na ściernisko wapno gruber, i chyba orka NPK i wysiew poplonu rzodkiewka lub gorczyca plus facelia. Na wiosnę siew buraka w mulcz.

Inne poplony chyba nie wyjdą, a wapno lepiej oddzielić orką od NPK??

 

wiadomo że wapnowanie to nie to samo co poplon ale po prostu według mnie poplon w przypadku siewu ozimin to pomyłka bo wyrośnie zbyt mały i mało wniesie. Zalożyłem ze kolega miał zakwszaoną glebe to fakt. Widomo ze jak ph za wysokie to też nie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To wapno płytka uprawa trzy tygodnie NPK i głębokie spulchnienie połączone z siewem poplonu to wyjdzie koniec sierpnia Facelia nie urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jaki przymrozek jest w stanie wytrzymać gorczyca?

Może wytrzymać nawet -8 i to korzeń, liście mogą się zregenerować, wszystko zależy w jakiej fazie jest gorczyca. U mnie jak kiedyś była sucha jesień to gorczyca przed zima miała zaledwie ok 8 liści i zimę wytrzymała.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Co myślicie na temat poplonu rzepak+facelia siew zaraz po żniwach później obornik i siew pszenżyta ozimego

gleba V

Ten poplon wyciągnie ci całą wilgoć to nie dość że wschody marne, to gleba nie bd sie odwracac tylko sunąć, a na cieżkiej pluga nie wsadzisz albo zabezpieczenia bd strzelać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

sieje ktos poplony po rzepaku? ja mam groszek zielony co zchodzi z pola w podobnym terminie co rzepak po nim zawsze sieje poplon gryke, a w przyszłym roku chyba na słonecznik postawie. we wrzesniu talerzówka, orka i siew pszenicy. po rzepaku próbował ktos cos takiego?

doradzicie?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

rzepak sam sieje się na poplon

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj