Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony

1011 odpowiedzi na ten temat

#521 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 18 luty 2014 - 19:59

Poplony witam czy dobrym pomysłem będzie zasianie łubinu żołtego po żniwach na poplon?Obecnie rośnie żyto zaraz po zebraniu słomy orka i siew łubinu. Na wiosnę planuje zasiać jęczmień. Czy bedzie to dobre rozwiązanie czy pomyśleć nad innym poplonem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony Dzisiaj, 00:02
  •  

#522 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 19 luty 2014 - 04:44

Poplony Jest to jedno z najlepszych rozwiązań.
Po żniwach zbadaj pH, żeby ewentualnie odpowiednio wcześnie zareagować. Jęczmień nie znosi kwaśnej gleby

#523 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 19 luty 2014 - 07:31

Poplony ok zbadam ph ale myśle że jest w pomiędzy 5.5 do 6. U mnie o wapno w mniejszej ilości to ciężko jest jakieś dobre wapno granulowane workowane dostępne w punktach sprzedaży nawożów?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#524 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:43

Poplony Jeżeli pH jest poniżej 6 to lepiej nie siej jęczmienia jeżeli nie dasz wapna. Poczytaj temat o wapnowaniu. Są wapna granulowane ale ich cena jest znacznie wyższa niż takich luzem.
Żyto czy łubin bez problemu zniosą lekko kwaśną glebę

#525 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 24 luty 2014 - 16:29

Poplony panowie ile siać łubinu łółtego na poplon do przyorania jesienią ?

#526 Share cashtan8888

cashtan8888

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 14:44

Poplony Witam, doradźcie co wsiać na poplon do przyorania w lecie pod pszenicę ozimą. Zwykle siałem gorczycę lub wykę. Problem jest taki, że po powodzi mam pole zachwaszczone owsem głuchym i chwastnicą, w zeszłym roku w jęczmieniu był duży problem z nimi, nawet pomimo pryskania. W tym roku na pewno chwasty znów wzejdą więc na poplon chciałbym wsiać roslinę która szybko wzejdzie i zagłuszy chwasty, ale nie chciałbym żeby była zbyt wysoka, żeby łatwo ją przyorać. Czy jest coś takiego? Czy w ogóle jest sens siać poplon w takie pole? Czy może zaryzykować gorczycę i opryskać na chwasty - ale czym?

#527 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 03 marzec 2014 - 15:10

Poplony Jeśli pojawia się w zbożu po oprysku na chwasty to przed zbiorem opryskałbym glifosatem na dosuszenie i przy okazji masz czyste pole pod poplon.Wtedy gorczycę lub facelię do wysokości max.30 cm i zaorać.

#528 Share cashtan8888

cashtan8888

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 21:31

Poplony Pryskanie przed wsianiem poplonu nic nie da, w zeszłym roku kilka razy pryskałem a i tak wschodziły chwasty jak tylko mocniej popadało. Jak posiałem w ub. roku gorczycę i wykę na kilku kawałkach to zaraz ich te chwasty przerosły, nie zadusiły ich całkiem ale i tak było ich dużo, że wyglądało to prawie jak jak zboże :-(.

#529 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 04 marzec 2014 - 10:11

Poplony Glifosat nie zniszczy nasion chwastów w glebie, z chwastami wieloletnimi doskonale sobie poradzi. Jedyne wyjście to pobudzanie nasion do wschodów i niszczenie je uprawkami mechanicznymi oraz niedopuszczanie do wydawania nasion przez te chwasty
Jeżeli chcesz niszczyć chwasty jednoliścienne chemicznie w poplonie z dwuliściennych to polecam supero 05 EC w dawce 1l poradzi sobie z owsikiem a koszt 35-40zł. Na bardziej wyrośnięte chwasty dawkę trochę wyższą

#530 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 04 marzec 2014 - 10:24

Poplony Ja nie napisałem że glifosat zniszczy nasiona.Wiadomo że zniszczy chwasty które wzeszły i mają części zielone do pobrania oprysku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share cashtan8888

cashtan8888

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 17:38

Poplony Z tego co się zorientowałem to supero jest przeznaczony do rzepaku i buraka, gorczycy nie zaszkodzi? W jakiej fazie rozwoju grorczycy pryskać? Poza tym czy on zwalczy owies głuchy?

#532 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 21:50

Poplony Ten herbicyd zwalcza tylko rośliny jednoliścienne a dwuliściennym nic złego nie zrobi. Rzepak jest blisko spokrewniony z gorczycą. W supero jest taka sama substancja aktywna co w tardze super gdzie ta ostatnia me rejestrację w wielu gatunkach. W ostatnim sezonie pryskałem supero łubin wąskolistny gdy zaczynał kwitnąć gdzie owsik i samosiewy zbóż miały chyba liść flagowy lub podflagowy. Dawka 1,2l zniszczyła jednoliścienne a łubin dalej sobie rósł. Na ulotce targi super są dokładniejsze dawki dla poszczególnych chwastów ale supero przemawia do mnie ceną gdzie litr wychodzi 35-40zł a targa super dwa razy wiecej
http://www.sklep.rud...er-05-EC-1L/656
http://www.sklep.rud...176 wydaje mi się że pryskać należy w podobnej fazie co rzepak

tylko czy warto pryskać poplon? chyba tylko wtedy gdy rośnie tak długo że chwasty zdążą wydać nasiona

Edytowany przez gwozd, 08 marzec 2014 - 21:51.

#533 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 08:41

Poplony Kolego , może spróbuj grykę posiać na poplon, jak będzie miała wilgoć i gęściej posiejesz to szybko powschodzi i zagłuszy chwasty.

#534 Share cashtan8888

cashtan8888

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 10:35

Poplony Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady.
Właśnie o to chodzi, żeby chwasty nie rozsiały się jeszcze bardziej. Spróbuję wsiać gorczycę dość gęsto, a jak będzie dużo chwastów to opryskam je.
Tak na marginesie, mam nadzieję zę wiosna będzie nieco bardziej wilgotna, bo jak na razie to susza nam grozi i z tych planów mogą być nici.

#535 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 22:36

Poplony Co mógłbym teraz posiać na poplon biorąc pod uwagę jeszcze ciągle możliwe przymrozki?

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

#536 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 06:35

Poplony A ja cały czas myślałem że wiosną to się sieje plon główny ! a poplon po plonie..... @Edin to zależy jakie by to miało przeznaczenie ? jaka kl. ziemni.

#537 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 13:18

Poplony Widzisz Szymi są takie uprawy że niektórym się nie śniło ;) Potrzebuję coś posiać pod przyoranie pod koniec czerwca początek lipca. Klasa ziemi III.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

#538 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 13:31

Poplony Jeżeli ta uprawa to nie będzie roślina strączkowa to oczywiście łubin będzie najlepszy, zdąży zakwitnąć, zawiązać strąki i wtedy orka.
to pewnie jakieś warzywo albo może truskawki. Przed truskawkami to podobno aksamitka jest najlepsza

#539 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 19:09

Poplony Szykuję to pod zioła, a mógłbym posiać łupin z peluszką? Rośliny będą ze sobą konkurować czy którejś uda się wyprzeć jedną z nich?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 20:33

Poplony Można zasiać mieszankę kilku roślin. Na gorszej glebie łubin będzie miał przewagę a na lepszej peluszka, chociaż peluszka i łubin wąskolistny maja podobne wymagania glebowe. peluszka chyba da więcej zielonej masy