Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony

1011 odpowiedzi na ten temat

#361 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 11:33

Poplony z tym moze byc ciezko mysle ze bedzie mniej niz 6. wtedy sypne krede pod gorczyce i powinno byc w miare. a po gorczycy dawac obornik czy juz nie ma sensu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony Dzisiaj, 04:10
  •  

#362 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 14:36

Poplony Gdybyś dysponował takim dobrze przepalonym pochodzącym z produkcji bydła to czemu nie.

#363 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 16:02

Poplony a nawozy potasowe i fosforowe w ktorym momencie mam dac? bo z obornikiem nie mozna.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 16:11

Poplony A kiedy nasadzenie przeprowadzasz. Wiosną czy jesienia.

Jeśli dasz dobrą dawkę obornika ok 40t to bez nawożenia się obędzie

#365 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 16:37

Poplony sadze truskawki w pierwszej polowie pazdziernika (tuz po zaoraniu gorczycy).

#366 Share VoYtek8

VoYtek8

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 17:54

Poplony Witam, założyłem własny temat jednak moderator go zamkną, a ja nie uzyskałem wystarczającej dla mnie odpowiedzi. Mój problem wygląda tak: Wczoraj wziełem w dzierżawę ok. 1ha pola, od lat rosła tam pszenica, na tym polu jest pełno perzu i innych chwastów oraz brakuje nawozu. Zamierzam teraz opryskać to Round*pem lub chwastoxem, a następnie zasiać tam Gorczycę na poplon. Chcę przyorać ją w połowie sierpnia i na zimę wynawozić pole i zasiać pszenicę :) Moje pytania brzmią następująco: Ile muszę wysiać gorczycy na hektar? Czy jeśli teraz ją zasieje to urośnie do połowy sierpnia? Kiedy ją najlepiej przyorać (przed, po lub w trakcie kwitnięcia)? Czy, a jeśli już to jakiej wymaga pielęgnacji? Proszę o profesjonalne odpowiedzi doświadczonych rolników.... Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

#367 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 28 kwiecień 2013 - 20:11

Poplony Doświadczony nie jestem ale moim zdaniem teraz jak zniszczysz perz i chwasty wieloletnie glifosatem. Zamiast gorczycy zasiej coś strączkowego, groch łubin albo nawet wykę z gorczycą. Zwiążą azot z powietrza wzbogacając glebę a dodatkowo korzeniąc się głęboko poprawią stan gleby. Zniszcz to tak jak piszesz w sierpniu. Gorczyca zasiana około 15 sierpnia jak będzie woda powinna wyrosnąć na jakieś 30cm ale jak będzie mało deszczu to przesuszy glebę. Strączkowe przyoruje się jak wiążą strąki, mają wtedy najwięcej azotu a gorczycę tuż przed kwitnieniem bo później robi się twarda i trudno rozkłada się. Łubinu na poplon wysiewa się koło 200kg, wychodzi drogo ale efekt bardzo dobry. Gorczycy sieje w zależności od wilgotności 20 - 25kg/ha

Wysiej strączkowe, przyorz, weź dopłaty i rok nie będzie stracony

#368 Share VoYtek8

VoYtek8

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 21:35

Poplony Ja zniszczę chwasty teraz jakimś opryskiem tylko się zastanwiam jakim. Jako poplon zasieje gorczycę bo najtaniej. Nie będę jej siać 15 sierpnia tylko jakoś 15 maja żeby ok, połowy sierpnia przyorać ją. Mam do was pytanie czy przez ten czas powiedzmy od 15 maja do 10 sierpnia ta gorczyca zdąży zakwitnąć? Pozdrawiam i dziękuje za pomoc :)

#369 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 10:29

Poplony

Witam, założyłem własny temat jednak moderator go zamkną, a ja nie uzyskałem wystarczającej dla mnie odpowiedzi. Mój problem wygląda tak: Wczoraj wziełem w dzierżawę ok. 1ha pola, od lat rosła tam pszenica, na tym polu jest pełno perzu i innych chwastów oraz brakuje nawozu. Zamierzam teraz opryskać to Round*pem lub chwastoxem, a następnie zasiać tam Gorczycę na poplon. Chcę przyorać ją w połowie sierpnia i na zimę wynawozić pole i zasiać pszenicę :) Moje pytania brzmią następująco: Ile muszę wysiać gorczycy na hektar? Czy jeśli teraz ją zasieje to urośnie do połowy sierpnia? Kiedy ją najlepiej przyorać (przed, po lub w trakcie kwitnięcia)? Czy, a jeśli już to jakiej wymaga pielęgnacji? Proszę o profesjonalne odpowiedzi doświadczonych rolników.... Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

Ad1: Wysiej jakieś 10-15 kg.
Ad2: Gdybyś teraz ją wysiał dp do końca sierpnia nadawała by się do omłotu, więc w tej kewsti bądz spokojny
Ad3: Gorczyce na poplon najlepiej przyorać gdy rośliny wchodzą w stadium początku kwitnienia. Z każdym dniem zwłoki zwiększa się ilość włukna w łodygach, a ich obecnośc utrudnia uprawki.
Ad4: O pielęgnacji gorczycy na poplon nie słyszałem, gdyby była na nasiona wtedy warto zastosować metazachlor powschodowo na chwasty dwuliścienne.

Ps: Do zniszczenia perzu zastosuj glifosat z siarczanem amonu. Pamiętaj tylko że perz musi wykształcić conajmniej 2 w pełni rozwinięte liście w pszeciwnym razie zabieg taki będzie nieskuteczny. Ale tu mamy kolejny problem. Poniewąż po oprysku powinieneś odczekać conajmniej 2 tygodnie, a jest póżno więc sam rozumiesz sytuacja impasowa!
Może lepiej będzie jak teraz na zielony perz zastosujesz dikwat i go zaorzesz a w trakcie uprawek pszedsiewnych zastosujesz odpowiednio wcześnie glifosat za liście perzu.

#370 Share VoYtek8

VoYtek8

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 21:17

Poplony major_89

Dzięki za pomoc w końcu ktos kompetentny mi odpiowiedział na wszystkie moje pytania. Naprawdę bardzo mi pomogłeś. Pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 11:32

Poplony witam. co roku gorczycę sieje na poplon, a w tym roku chciałbym spróbować zasiać coś innego. Stanowisko po rzepaku ozimym. Termin siewu na przełomie lipca i sierpnia. Gorczycy w tym terminie nie posieje bo wyrosnie za duża i do czasu przeorania na zime zakwitnie, a nawet pewnie przekwitnie. W zeszłym roku zauważyłem, że w sąsiednich wioskach siano na poplon groch. Może na poplon pod ziemniaki coś z motylkowych ? Dodam, że ziemniaki obornika nie zobaczą.

#372 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 21:11

Poplony Z motylkowatych bardzo dobry będzie bobik jednak wiąże się to z wysokimi kosztami zakupu nasion. Ja przekonałem się do facelii błękitnej którą sieje w czystym siewne lub jako dodatek do gorczycy.
Z motylkowatych polecam również wykę jarą. Jednak jest problem z dostępnością nasion. Siałem ją kilka lat temu więc wiem że rezultaty są wysoko zadowalające.

#373 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 23:25

Poplony A gdzie można jakieś nasiona dostać feceli.

#374 Share MrCiapek330

MrCiapek330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 11:47

Poplony Witam. Czy warto siać poplony jeżeli pola są nawożone co jakieś 3 lata obornikiem? Jeśli tak to co polecacie do zasiania po żniwach (obecnie jest tam żyto). Chciałbym aby część tego byłaby na zielonkę dla bydła a część na przyoranie.

#375 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 12:06

Poplony co polecacie pod ziemniaki? z reguły stanowiska po pszenicy ozimej lub pszenżycie. obornik tylko pod 30% areału
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#376 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 12:21

Poplony Rzepak. Wcześnie siany urośnie duży, na wiosnę ziemia pulchna bo dużo korzeni zostaje.

#377 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 27 czerwiec 2013 - 12:40

Poplony Rzepaku też dużo zostanie nawet po orce i dalej będzie sobie rósł. Kilku sąsiadów w zeszłym roku posiali rzepak na poplon a na wiosnę jęczmień i dużo rzepaku rosło w zbożu a ten jęczmień taki sobie... Lepiej coś co zniszczy mróz
Najlepsze są strączkowe tylko potrzebują dużo wody żeby wykiełkować a ostatnie lata były suche po żniwach

MrCiapek330 poplon ścierniskowy na pewno nie zaszkodzi pod jare ale czy efekt będzie widoczny trudno powiedzieć

#378 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 09 lipiec 2013 - 17:44

Poplony Jest jakaś cudowna roślinka żeby zasiać po zbiorze żyta pod koniec lipca i żeby do połowy września urosła wzbogaciła ziemię i dała sporo masy zielonej na przyoranie. Chodzi mi o to żeby po życie zasiać poplon później go przyorać i jeszcze w tym samym roku żyto hybrydowe na jednym polu a na drugim jęczmień.

#379 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 20:02

Poplony najlepsze będą samosiewy żyta, czyli płyciutka i delikatna uprawa, aby nie zniszczyć już kiełkujących nasion, możesz na to rzucić lub rozlać troszeczkę azotu i będzie rewelacyjna ilość masy do przyorania, niestety z patogenami, więc może korzystniej byłoby rozrzucić gorczycę, ale z samosiewami i tak będzie problem,

ja natomiast potrzebuję rośliny o głębokim i rozbudowanym systemie korzeniowym, aby wychwyciła jak najwięcej składników pokarmowych wymytych przez tegoroczne deszcze, co będzie lepsze: rzepak ozimy, gorczyca, łubin wąskolistny czy gryka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 20:09

Poplony Rzepak chyba lepiej bo jak przyjdą chwilowe przymrozki to będzie po gorczycy i innych jarych. Też czegoś szukam pod kukurydze.

@karolr2 pod oziminy sobie odpuść poplony bo tylko wilgoć wyciągną i bedziesz miał potem problem z wschodami i krzewieniem.

Edytowany przez Tomek90, 10 lipiec 2013 - 20:11.