Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony

1011 odpowiedzi na ten temat

#321 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 08:00

Poplony Koledzy napiszcie trochę o faceli jak to się sprawdza jako poplon ile siejecie nasion na ha i jaki koszt nasion bo ja od zawsze siałem gorczycę albo rzepak pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony Dzisiaj, 03:00
  •  

#322 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 16:21

Poplony Ja fecelie w tym roku pierwszy raz siałem na wiosnę na nasiona. Trzymałem normę w granicy 8-10 kg ha w miedzyżedzia 22 cm. Posiewie afalon doglebowo zastosowałem i czekałem jak będzie gotowa do zbioru. Sypneła jak na fecelie całkiem nieźle w pszeliczeniu na 1ha 300kg. A jak na poplon siałem, to najpierw ściernisko zerwałem agregatem talerzowym, potem wsiałem siewnikiem co każdą redlicę w normie wysiewu 15 kg. Ale jak dla mnie mogła być gęstrza. Nasiona kwalifikowane są drogie jakieś 10 zł kilogram dlatego sam rozmnożyłem. Biomasy może dużo nie daje ale zatem jaki dorodny system korzeniowy prawie jak u kończyny. Czytałem kiedyś w Nowoczesnej Uprawie, Kościelniak napisał artykuł o fecali już nie pamiętam dokładnie ale wypadała pod kątem nawozowym gorzej niż gorczyca biała. Ale kto co woli.

#323 Share redbull

redbull

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Zainteresowania:szybkie samochody i piękne dziewczyny może być też odwrotnie

Napisany 07 listopad 2012 - 17:07

Poplony

Łubin, jest jedną z lepszych roślin na poplon ścierniskowy, bo ma brodawki korzeniowe, dzięki którym może wiązać azot atmosferyczny. Gorczyca, jako roślina fitosanitarna, dobrze czyści pole, a z kolei można siać ją później, a i tak daje dużą masę zieloną do przyorania. ;)

każda roślina motylkowa może wiązać azot z atmosfery kolego

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 22:53

Poplony Z motylkowatych na poplon osobiście wybrał bym wyke jaro tylko że strasznie cięszko o nasiona. I chcę powiedzieć że nie każda roślina należąca do rodz. motylkowatych wiąże azot atomosferyczny( istnieją pewne gatunki które nie zawiązują symbiozy z bakteriami brodawkowymi), Ale aby to nastąpilo w warunkach polowych najpierw dana roślina musi nawiązać symbiozę z ściśle określonymi bakteriami brodawkowymi. Na polu gdzie od lat nie było uprawianych roślin motylkowatych i jak nasiona nie były zaprawiane nitragino, nic nie jest powiedziane że to nastąpi.

#325 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 00:03

Poplony Symbioza ta nastąpi, ale po jakimś czasie, gdy bakterie same się wytworzą. Natomiast, gdy zaprawimy nitraginą, to mamy symbiozęod początku wzrostu rośliny.

#326 Share JASNY

JASNY

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 14 listopad 2012 - 09:45

Poplony Facelie siałem 14.08 w płydko podoranom ziemie . Zasiałem ją siewnikiem do nawozu 15 kg potem brony i naprawde super urosła

#327 Share akuraciarz

akuraciarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 21:11

Poplony Realizuję program rolnośrodowiskowy, ochrona gleb i wód.. do tej pory siałem w poplonie ścierniskowym gorczycę, ale mam zamiar zamienić ją na roślinę strączkową, skłaniem się ku grochowi siewnemu lub grochowi pastewnemu, ale nie wiem w jakiej obsadzie go zasiać. Zaznaczę, że nie zależy mi na zielonej masie... ważne żeby agencja się nie uczepiła...

#328 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 19:15

Poplony Ja sieje groch siewny pastewny -120-160kg/ha

#329 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 19:52

Poplony a jaki poplon dla krów po truskawkach termin siewu poplonu około 1 lipca

#330 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 23:41

Poplony Peluszka + owies lub jakiś łubin słodki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 01 styczeń 2013 - 13:48

Poplony Pamiętam jak dziadek kiedyś dla krów siał wykę z owsem. Krowy za tym przepadały. Jak któraś się urwała to nie łaziła po łące tylko wracała do domu bo w żłobie był ten przysmak

#332 Share Adamek21

Adamek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 16:55

Poplony Siał ktoś na poplon życice wielokwiatowa westerwoldzka ???
Jakie nawozenie stosujecie, wiadomo potem kosicie to dla bydla. Kiedy najlepiej to zasiac ?

#333 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 16:42

Poplony Witam
Czy poplony skoszone i zebrane na kiszonkę użyżniają glebę?

#334 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:09

Poplony Na pewno w mniejszym stopniu niż przyorywanie całej rośliny. W poplonach głownie liczy się masa organiczna z której powstaje próchnica. Jeśli zbierzemy kiszonkę z poplonów to jest jej zdecydowanie mniej. Pozostaje nam niewielka część nadziemna ale praktycznie cała część podziemna poplonu czyli korzeń. U niektórych roślin np. krzyżowych czy strączkowe jest on mocno rozbudowany. Dzięki niemu gleba staję się napowietrzona i ma dobrą strukturę.
Inna korzyść to przerwanie monokultury zbożowej czy wiązanie azotu (strączkowe). Tak więc poplon zebrany na kiszonkę przynosi korzyści choć jest to głownie uwarunkowane doborem roślin. Takie jest moje zdanie na ten temat :) .

#335 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:08

Poplony A jakie rośliny najlepiej nadają się na kiszonkę dla opasów?
Co do tej masy zielonej podobno Facelia zastępuje 20T obornika,żeby uzyskać taki efekt można ją posiać po skoszeniu zboża czy trzeba wcześniej?

#336 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:15

Poplony Jak posiejesz po zbożu to będzie dobrze. Siejesz w sierpniu i do października czy listopada sobie rośnie, orka albo talerzówka i na wiosnę siew. Pod ozime nie zdąży urosnąć chyba że po jęczmieniu ozimym lub posiejesz grykę min.1,5 miesiąca z opadami to już tak dosyć wyrośnie.

Nie mam bydła ale na kiszonkę to najczęściej sieją różne mieszanki np. facelia + strączkowe + żyto.

#337 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:28

Poplony Ja w tym roku, po jęczmieniu ozimym zasiałem rzepak na przyoranie, zasiany został gdzieś kolo 25 lipca, taki duży urósł, że nie dowierzałem. Ledwo go zaorałem na zimę, jeśli chodzi o zieloną masę to efekt lepiej niż zadowalający :D
Trzy lata temu miałem, taki stary bobik nie miałem co z nim zrobić, to też go posiałem na jęczmienisku, to też porósł na 1,5m ale jego musiałem pierwsze bronami wywalić i wtedy zaorać :)

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#338 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 20:59

Poplony Co bedzie dobre na poplon po pszenżycie pod kukurydze?? Ziemie od III do VI. Na niekórych kawałkach najpierw chcem glifosatem przelecieć potem jakiś późny poplon, a na innych odrazu poplon gdzie niema perzu.

#339 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 22:06

Poplony Gorczyca, bo glebę dobrze przygotuje pod kukurydzę, pędraki odstrasza i odkaża.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 22:14

Poplony Bedzie ok. w późny poplon?? Nigdy nie siałem, bo zawsze ozime jak da się idzie.