Polecane posty

gwozd    104

Rzepaku też dużo zostanie nawet po orce i dalej będzie sobie rósł. Kilku sąsiadów w zeszłym roku posiali rzepak na poplon a na wiosnę jęczmień i dużo rzepaku rosło w zbożu a ten jęczmień taki sobie... Lepiej coś co zniszczy mróz

Najlepsze są strączkowe tylko potrzebują dużo wody żeby wykiełkować a ostatnie lata były suche po żniwach

 

MrCiapek330 poplon ścierniskowy na pewno nie zaszkodzi pod jare ale czy efekt będzie widoczny trudno powiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jest jakaś cudowna roślinka żeby zasiać po zbiorze żyta pod koniec lipca i żeby do połowy września urosła wzbogaciła ziemię i dała sporo masy zielonej na przyoranie. Chodzi mi o to żeby po życie zasiać poplon później go przyorać i jeszcze w tym samym roku żyto hybrydowe na jednym polu a na drugim jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

najlepsze będą samosiewy żyta, czyli płyciutka i delikatna uprawa, aby nie zniszczyć już kiełkujących nasion, możesz na to rzucić lub rozlać troszeczkę azotu i będzie rewelacyjna ilość masy do przyorania, niestety z patogenami, więc może korzystniej byłoby rozrzucić gorczycę, ale z samosiewami i tak będzie problem,

 

ja natomiast potrzebuję rośliny o głębokim i rozbudowanym systemie korzeniowym, aby wychwyciła jak najwięcej składników pokarmowych wymytych przez tegoroczne deszcze, co będzie lepsze: rzepak ozimy, gorczyca, łubin wąskolistny czy gryka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Rzepak chyba lepiej bo jak przyjdą chwilowe przymrozki to będzie po gorczycy i innych jarych. Też czegoś szukam pod kukurydze.

 

@karolr2 pod oziminy sobie odpuść poplony bo tylko wilgoć wyciągną i bedziesz miał potem problem z wschodami i krzewieniem.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Poplon miedzy zbiorem a siewem żyta jest chyba zbyteczny,wystarczy podorywka.

Zwłaszcza że żniwa późno w tym roku a żyto hybrydowe trzeba posiać w połowie września,orkę pod siew też dobrze wykonać na 10-dni przed siewem.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Co posiać na poplon po zbożu żeby zrobić jeszcze we wrzesniu kiszonkę dla krów????


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

U mnie przed jęczmieniem jarym dobrze sprawdza się gorczyca. Nie potrzebuje zbyt dużo wilgoci do kiełkowania, ma głęboki system korzeniowy to pobiera składniki które zostawiła pszenica. Właśnie plusem jest to że zima niszczy pozostałości. Sama gorczyca wytrzymuje przymrozki do -5 i zasiana 20sierpnia jak jest wilgotno duża potrafi urosnąć do 20pażdziernika gdy czas orać.

Jak ktoś nie uprawia strączkowych w plonie głównym to łubin czy groch jest dobry tylko do kiełkowania potrzebują dużo wilgoci i najlepiej zasiać je jeszcze w lipcu, najpóźniej na początku sierpnia żeby do orki zawiązały strąki.

Myślę że dobrym rozwiązaniem byłaby mieszanka gorczycy i wyki jarej, tylko różna wielkość nasion.

Gdzieś od 15lat moje pole nie widziało obornika i ciągle bazuje na poplonach i przyoruje słomę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomeq    12

Z uwagi na to, że ostatnimi laty zima przychodzi późno, to myślicie, że dałoby się teraz posiać łubin albo coś z rodziny strączkowatych na ziarno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caps    0

Witam,

jaki poplon sasiac na 4 klasie ziemi po pszenzycie do zawinięcia w bele zeby to skosic pażdzierniku. na wiosne chce zasiac tam owiesj

Pomoże mi ktoś?

Edytowano przez caps

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Odświeżę temat. Mam koło 15 sierpnia mieć wapno. Zboże już zebrane. I teraz nie wiem co zrobić:

1. Teraz zrobić podkładkę, za dwa tygodnie wapno, brona i siew gorczycy?

2. Czy Teraz podkładka i siew gorczycy, a na jesieni wapno i orka zimowa?

Na wiosnę będzie tam siana gryka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Nie widać różnicy, facelia jest mniej wrażliwa na suszę. Dodatkowo facelia lepiej chroni ziemię przed erozją.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Na temat facelli się nie wypowiem. Ale jeśli chodzi o przyoranie to zdecydowanie łubin. Więcej oddaje do ziemi. Wiąże azot atmosferyczny. Zauważyłem lepszy plon po łubinie niż po gorczycy. Co prawda tam gdzie łubin było twardziej do orki niż tam gdzie gorczyca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Łubin trzeba posiać dużo wcześniej jak gorczycę żeby uzyskać dożo zielonej masy i do kiełkowania potrzebuje dużo więcej wody niż gorczyca ale ogólnie zboża po łubinie lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

A jak siejecie poplony ja i inni sialiśmy dawniej najpierw podorywka brona siew rzepaku gorczycy rozsiewaczem nawozu zabronowanie ktoś dokładniejszy siał na podorywkę agregatem z siewnikiem ale było to czasochłonne i paliwa szło ,kilka lat temu kokedze ktoś doradził posiac gorczycę na ściernisko i pojezdził potem ścierniskowcem ja w tym roku pierwszy raz na ściernisko rozsiałem rzepak potem talerzówka myslałem że może nasiona za głeboko bedą i słabe wschody ale widzę rewelacja pieknie równo się zieleni rzepak polecam taki siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja dziś po talerzówce poleciałem z gorczycą lejkiem i brony po tym. musze sprobowac sposobu jak wyżej


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No dokładnie tak jest. Nasiona małe takie jak gorczyca, rzepak czy facelia nie lubią głębokiego siewu, ale łubin czy bobik można siać na 5cm więc podorywka nie robi dla nich żadnego problemu. Ja będę siał gorczycę i trochę się obawiam zasiać przed uprawą pożniwna...


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Powiem, że u mnie udawało się to ze zmiennym szczęściem. Niekiedy ekstra a niekiedy roślina szukała rośliny. Wiadomo pogoda płata również figle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1146

rozsiewal ktos gryke na poplon?

ile wysiac na ha?


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj