Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony

1011 odpowiedzi na ten temat

#301 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 20:09

Poplony Mam takie pytanie bo posiałem gorczyce na poplon i ona już zakwitła a sąsiad mi mówi że jak kwitnie to trzeba już orać ale jeszcze za wcześnie na orkę zimową. NIby dlaczego jak zakwitła to trzeba już orać może ktoś mi wyjaśni lub to zdementuje.

Już znalazłem odpowiedz na wcześniejszych stronach tylko nie wiem jak usunąć post :(

Edytowany przez PK007, 19 wrzesień 2012 - 20:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony Dzisiaj, 06:03
  •  

#302 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 20:57

Poplony Ja mam posiany Łubin i grykę. obydwa poplony siane rozsiewaczem do nawozu po pługu, a potem zabronowane. Z łubinu wyszła totalna klapa. Powschodził, ale sucho było, więc chwasty są wyższe od niego. Gryka natomiast urosła do kolan, zasłoniła glebę i kwitnie teraz, mają pszczoły na co latać. Z gryki będzie troche biomasy na przyoranie. Wy siejecie grykę na poplon?

#303 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 20:10

Poplony Ja zasiałem w tym roku i w następnym też będę siał. Gryka dobrze rośnie nawet na słabej ziemi, mi urosła na ponad 1m.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Walczmy o rynek grzybów! zobacz »

•  

#304 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 20:24

Poplony Po zasianiu poplonu na rolnośrodowiskowe można wypasać bydło na jesieni ?(brakuje trochę pastwiska ze względu na suszę).Poplon to żyto siane zaraz po żniwach.

#305 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 19:26

Poplony Mam pytanie do was .
Zasiałem 6 września jęczmień jary z owsem i pszenicą dodałem też trochę rzepaku na poplon po wczesniejszych ziemniakach . Jest już ładny wychodzi 3 liść . Orać pasowało by to koniec pazdziernika tylko pytanie czy urośnie to w miarę duże ( tak w kolano conajmniej ) , co z przymrozkami nocnymi w pazdzierniku ?

Natomiast po poznych ziemniakach zasiałem to samo tylko dopiero 20 września , z tego to sam nie wiem co będzie ale nie dało się wcześniej .

A może technika zostawienia poplonu na zime i orki wiosennej ? Lepsza jest dla gleby ? Chętnie poznam za i przeciw :)
Z góry dzięki za pomoc wszystkim ;)

#306 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 19:41

Poplony Ja bym odradzał orkę wiosenna za bardzo przesusza glebę lepiej za orać na jesień. Orka wiosenna tylko w ostateczności jak nie ma możliwości jesiennej

Ja bym odradzał orkę wiosenna za bardzo przesusza glebę lepiej za orać na jesień. Orka wiosenna tylko w ostateczności jak nie ma możliwości jesiennej

#307 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 19:50

Poplony No tak ale jak z innymi korzyściami dla gleby bo chyba jakieś są . Wiosny ostatnio są i tak mokre a ziemniaki zasadzę dzień po orce :)

#308 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 20:42

Poplony w przypadku poplonu nie ma zasadniczo znaczenia czy przyorze się go jesienią czy wiosną ilość suchej masy i tak będzie zbliżona, jednak dla ilości wody zmagazynowanej w glebie ma już to olbrzymie znaczenie, stąd należałoby wykonać orkę zimową (rośliny przy obniżonej temperaturze i tak nie będą znacząco przyrastały) a jak wskazał mój przedmówca sucha wiosna może bardzo dać się we znaki, stąd moim zdaniem nie warto ryzykować, lecz orać

#309 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 07:50

Poplony Witam już w tym roku nic nie zasieję ale mam takie pytanie zawsze siałem poplon gorczycę niekiedy rzepak jak jest sucho po gorczycy tak gleba wysuszona że ciężko zaorać i na szkoleniach doradcy polecali zasiać coś innego ktoś pisał że zasiał łubin grykę może jeszcze co innego polecacie ,jaki koszt zasiania gorczycy czy rzepaku wiem a jakie koszty np gryki łubinu na 1 ha dzięki za ewentualne odpowiedzi za rok się przydadzą

#310 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 08:17

Poplony Kazdy poplon bedzie pobierał wode z gleby. Akurat gorczyca jest chyba najtanszym rozwiazaniem, siejesz 15kg/ha po 3zł/kg i rosnie. Łubin bylby całkiem dobrym poplonem, wąskolistny rosnie z tego co wiem najszybciej z łubinów, z tym że musiałbys go siac jakies 200kg/ha, a nasiona zalezy jak trafisz, moze za 1,5zł, częsciej widywalem za 2zł/kg, czyli koszt nasion na 1ha to jakies 300zł. Gryki jakos nie widze, pobiera z ziemii duzo zwiazków, wiec nie wydaje mi sie zeby zdala egzamin, ale odnosnie gryki to moze niech jakis ekspert sie wypowie. Ziemie masz jak sie domyslam słabe?

KS Falubaz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 12:33

Poplony Dzięki za odpowiedz szczegółową ,ziemie mam średnio dobre sieje się głównie zboża kiedyś było dużo ziemniaka buraka i mam mało obornika może raz na 5-6 lat pole widzi obornik

#312 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 03 październik 2012 - 19:10

Poplony czy teraz zasiana gorczyca i rzepak ma szanse przed zimo powschodzić

#313 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 październik 2012 - 19:17

Poplony Powschodzić oczywiście, na wiele więcej nie licz. Czemu chcesz siać dopiero teraz?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#314 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 03 październik 2012 - 19:32

Poplony

. Gryki jakos nie widze, pobiera z ziemii duzo zwiazków, wiec nie wydaje mi sie zeby zdala egzamin

a czy nie po to sieje się poplony, żeby pobrały z ziemi związki zablokowane lub niedostepne dla innych roślin i wbudowały je w swoje tkanki, które po rozłożeniu są dla kolejnych roślin "lekkostrawnym kleikiem podanym na tacy". Bynajmniej w ten sposób rozumiem istotę "przełamania" płodozmianu.
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#315 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 03 październik 2012 - 20:57

Poplony bo dopiero teraz wykopałem ziemniaki a po zbozach scierniskowcem robilem i ładnie chwasty i samowiewy powschodziły i chce teraz jeszcze raz pokultywatorować i zasiać gorczyce albo rzepak. mysle że gorczyca szybcie powschodzi

#316 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 03 październik 2012 - 21:12

Poplony chyba jedyne co teraz urośnie na choćby 30cm to własnie gorczyca, ale trzeba posiać min 25-30kg/ha plus taka dawka N
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#317 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 03 październik 2012 - 21:26

Poplony azotu niebrakuje bo własnie rozwiazlem obornik z fermy kurzej jutro poszukam gorczycy w jakimś sklepie ogrodniczym i w pole

#318 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 03 październik 2012 - 22:22

Poplony

a czy nie po to sieje się poplony, żeby pobrały z ziemi związki zablokowane lub niedostepne dla innych roślin i wbudowały je w swoje tkanki, które po rozłożeniu są dla kolejnych roślin "lekkostrawnym kleikiem podanym na tacy". Bynajmniej w ten sposób rozumiem istotę "przełamania" płodozmianu.

pewnie jest tak jak mówisz, nigdy w zyciu nie widziałem, ani nie slyszalem aby ktos siał gryke jako poplon, posilkowalem sie ksiazeczką z ODRu, ale tez napisałem zeby w sprawie gryki wypowiedzial sie jakis fachowiec

KS Falubaz

#319 Share JASNY

JASNY

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 24 październik 2012 - 16:53

Poplony Witam jestem tutaj nowy ,właśnie zaorałem facelie sianą jako poplon wyrosła na jakieś 70cm.Szukam informacji ile taki poplon może dać glebie i czego .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share MaarassK

MaarassK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 08:49

Poplony kiedy siales facelie ze taka wysoka ci urosła? Ja sialem 25-28 sierpnia to raczej porazka moze wyrosla na jakies 40 cm wiecej powschodziło pszenicy jarej no i ogolnie jest zielono