Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony

1011 odpowiedzi na ten temat

#281 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 01 wrzesień 2012 - 15:07

Poplony Nasiona gorczycy macie swoje czy kupujecie? Jak kupujecie to skąd? Potrzebuje ok 50 kg a nikt w okolicy niema, a nie będę kupował po 8zł/kg w ogrodniczym :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony Dzisiaj, 03:55
  •  

#282 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 19:38

Poplony Nie ma u was targu z płodami rolnymi ? :blink:

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#283 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 20:44

Poplony w ogrodniczym u nas po 3,80 zł

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 01 wrzesień 2012 - 21:04

Poplony Jest pełno ogłoszeń w anonsach. Ceny różne od 2 do 3.5zł
Jak gorczyce posiane na początku sierpnia? Duże urosły? Kiedy zakwitną?
Umnie będzie pewnie marna, nie padało od 2tyg, siana 21sierpnia, jest strasznie sucho

#285 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO

Napisany 02 wrzesień 2012 - 11:58

Poplony w jakich ilosciach na ha wysiac zyto z wyka ozima?

#286 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 12:45

Poplony U mnie siana 23 lipca już kwitnie i teraz pytanie czy już ją potraktować kultywatorem? I wtedy czekać jeszcze te 3 tygodnie do orki? Kolega milanreal1 ładnie to opisał tylko własnie nie wiem czy ją kultywatorować i tak poniszczoną przetrzymać do orki? U mnie nietstey mało miała deszczu, a można i powiedzieć ze wcale, ale mimo wszystko urosła na 60 cm.

#287 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 14:40

Poplony a kiedy masz zamiar coś siać? Może teraz zaorz a ziemia dobrze się odleży. Jeżeli u ciebie też jest sucho to gorczyca dodatkowo wysuszy glebę i wschody ozimin będą utrudnione

#288 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 15:50

Poplony Myśle siać gdzieś koło 20 września pszenice ozimą dlatego się waham co robić?

#289 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 17:01

Poplony U nas w tym roku posialismy gorczycę w dwóch terminach, pierwszy 30 lipca, drugi 10 sierpnia. Ten pierwszy ma byc przedplonem pod zboża jare, akurat tak trafiliśmy że było sucho i gorczyca wyrosła na jakies 30cm i na dniach zacznie kwitnąc. I co teraz, pisaliście, że jak kwitnie to trzeba to likwidowac, co polecacie w obecnym terminie, talerzówke i niech czeka do orki zimowej?

Natomiast ten drugi poplon ma byc pod zboża ozime, narazie sobie rośnie, ale nie wydaje mi się, żeby do czasu orki pod oziminy ta gorczyca jakoś bujnie wyrosła. Jak myślicie, to był dobry pomysł z sianiem gorczycy po której maja rosnac oziminy?

W takim razie jaki jest najlepszy termin wysiewu gorczycy na poplon? Jakieś inne alternatywy oprócz gorczycy polecacie? Czytałem temat i pojawia się tu dosc często łubin, mógłby ktoś sie podzielic informacjami jak to wychodzi, ile sie tego sieje na hektar, jaki koszt nasion, jakiś termin wysiewu?

KS Falubaz

#290 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 wrzesień 2012 - 19:30

Poplony @Matey jeżeli ta 1 gorczyca była posiana pod zboże jare to trochę się pośpieszyłeś. Pod zboża jare wg mnie optymalny termin siewu gorczycy na poplon to 5-20 sierpnia(zależnie od klimatu). Jeżeli zaczęła kwitnąć to likwiduj, najlepiej talerzówką, a dalej czekaj do orki zimowej. Co do gorczycy sianej pod zboża ozime to wg mnie ma to sens w przypadku bardzo szybko zejścia z pola przedplonu i gdy jest dużo wilgoci. Gdy te warunki nie są spełnione to wg mnie nie ma sensu, gorczyca ma silny system korzeniowy przez co mocno wyciąga wodę z gleby, wg mnie lepiej te pieniądze przeznaczyć na nawóz NPK. Co do innych alternatyw to łubin jest super, ale wady swoje ma bo trzeba siać te ok 250kg/ha, chodzi o poplon, o dużo masy więc i obsada może być duża, i teraz niech każdy sobie to podliczy ze to drogo wychodzi, nawet jeżeli do gorczycy doliczymy te 50kg mocznika to łubin wychodzi drożej, ale wpływ na glebę jest lepszy. Poza tym łubin ma duże nasiona co wiąże się z tym że do kiełkowania potrzebuje bardzo dużo wody, czyli jak mamy suszę to poplon będzie słaby. Z kolei zaletą jest to że kiełkuje z większych głębokości więc można posiać na ściernisko, przejechać talerzówką(ale nie na 10cm jak niektórzy robią) i będzie ok.
Poplony zawsze wiążą się silnie z wilgotnością gleby. Nie wiem jak u was ale ja zrezygnowałem z poplonu i nie żałuję, u mnie od 20 lipca deszczu nie było(takiego lepszego). Facet który skosił rzepak ok 20 lipca to do dziś samosiewu urosły tylko na dołkach, tak to wszędzie są puste pola. Wujek na glinie pługa 4 skibowego w obrocie wbić w glebę nie może. Woda w rowach melioracyjnych wyschła. Jest katastrofalnie sucho.

w jakich ilościach na ha wysiać żyto z wyka ozima?

Wyki możesz dać nawet 40kg, żyta pomniejsz obsadę o 20%. Ile wysiać w kg to Ci nie powiem bo nie wiem jaką masz zdolność kiełkowania, MTZ itd

U mnie siana 23 lipca już kwitnie i teraz pytanie czy już ją potraktować kultywatorem? I wtedy czekać jeszcze te 3 tygodnie do orki? Kolega milanreal1 ładnie to opisał tylko własnie nie wiem czy ją kultywatorować i tak poniszczoną przetrzymać do orki? U mnie nietstey mało miała deszczu, a można i powiedzieć ze wcale, ale mimo wszystko urosła na 60 cm.

Nie czekaj tylko niszcz tą gorczyce, nie czekaj aż będą drewniane badyle.. Mówisz 3 tyg do orki? To wykonujesz tak szybko orkę zięblę czy tak późno orzesz pod ozime? Jeżeli to pod ozime to się nie patrz tylko już teraz orz i przejedz bronami(glebę będzie szybciej osiadać i mniej wody straci).
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share prorok

prorok

Zaawansowany

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 403 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,akwarystyka

Napisany 09 wrzesień 2012 - 20:17

Poplony Koledzy siał ktoś z was nostrzyk na poplon? Wcześniej o niej nie słyszałem ale ponoć bardzo dobra roślina na poplon.Roślina dwuletnia i daje bardzo dużo zielonej masy(ponoć dorasta nawet do 2m) dodatkowo jest bardzo pożyteczna dla pszczół.Siał ktoś? Warto czy nie warto?Nawet byłbym skłonny odstawić kawałek pola na dwa lata jak by faktycznie miało to przynieść efekt:)
Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

#292 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 09 wrzesień 2012 - 20:34

Poplony Ja odnośnie gorczycy
nie wolno dopuścić do pełnego kwitnienia bo kwiat wabi ćmę o nazwie rolnica , ta żeruje na kwiecie a potem znosi do ziemi jaja na zimowanie , na wiosnę larwy zerują intensywnie i uszkadzają rośliny
Najlepiej to zaobserwować w ziemniakach
Jeszcze jedno termin siewu gorczycy w programie rolno środowiskowym jest do 30 września
http://www.ho.haslo....cle.php?id=1369

Edytowany przez GoRAL1, 09 wrzesień 2012 - 21:01.

#293 Share MaarassK

MaarassK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 10 wrzesień 2012 - 10:05

Poplony Ja w tym roku na poplony sialem facelie sprzed 2 lat czesc sprzed 3. Wysialem wiecej niz trzeba. Wiem ze pozno 28 sierpnia i 5 wrzesnia. Z uwagi na monokulture zbozowa będe siał na części pola kukurydzę a na części pszenicę jarą. Mam nadzieje że przez 2 miesiace urosnie cos z niej. Taka akcja eksperymentalna. Orkę planuje na poczatku listopada. Jak myslicie jak powschodzi rzucic jej cos nawozu?

#294 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 10 wrzesień 2012 - 11:12

Poplony W jaki sposób siałeś facelie??? ja u siebie rozsiałem rozsiewaczem i jak do tej pory nic nie wzeszło siana ok 25 sierpnia .....

#295 Share MaarassK

MaarassK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 10 wrzesień 2012 - 11:30

Poplony Sialem siewnikiem zbozowym az 20 kg na ha dlatego, ze facelia byla trzyletnia. Wczesniej podorywka i brona. Dzisiaj sie przejade zeby zobaczyc czy cos wschodzi. Jak sialem gorczyce rozsiewaczem to bardzo nierówno wschodziła i dlugo na dodatek. Nie pryskalem a 2 ha mialem przed orką zachwaszczone.

#296 Share MaarassK

MaarassK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 06:51

Poplony Pawel6485 bylem wczoraj na polu ta siana 28 sierpnia powschodzila ale przez susze jakas taka arachityczna, ta wrzesniowa miejscami wychodzi. Szalu chyba nie bedzie za pozno no i sucho. Za to pszenica jara rosnie jakbym ją posial na poplon.

#297 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 17:03

Poplony Witam. Czy ma sens posiać gorczycę w połowie września na podlasiu, z myślą o wiosennym jej przyoraniu ??

#298 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 10:48

Poplony Jest strasznie sucho. Siana 23sierpnia w niektórych miejscach urosła na 20cm a w niektórych nawet nie wykiełkowała. Nie widziała porządnego deszczu. Tylko wilgoś z rosy, mgieł i kilkuminutowych mżawek

Jeżeli u ciebie jest tak sucho to nie siej.

#299 Share fant25a

fant25a

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 05:56

Poplony Ile czasu potrzebuje gorczyca od kwitnienia do zbioru na ziarno? Czy jest szansa, żeby zebrać gorczycę, która teraz kwitnie, na ziarno.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 17:18