Polecane posty

PK007    28

Mam takie pytanie bo posiałem gorczyce na poplon i ona już zakwitła a sąsiad mi mówi że jak kwitnie to trzeba już orać ale jeszcze za wcześnie na orkę zimową. NIby dlaczego jak zakwitła to trzeba już orać może ktoś mi wyjaśni lub to zdementuje.

 

Już znalazłem odpowiedz na wcześniejszych stronach tylko nie wiem jak usunąć post :(

Edytowano przez PK007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Ja mam posiany Łubin i grykę. obydwa poplony siane rozsiewaczem do nawozu po pługu, a potem zabronowane. Z łubinu wyszła totalna klapa. Powschodził, ale sucho było, więc chwasty są wyższe od niego. Gryka natomiast urosła do kolan, zasłoniła glebę i kwitnie teraz, mają pszczoły na co latać. Z gryki będzie troche biomasy na przyoranie. Wy siejecie grykę na poplon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Ja zasiałem w tym roku i w następnym też będę siał. Gryka dobrze rośnie nawet na słabej ziemi, mi urosła na ponad 1m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Po zasianiu poplonu na rolnośrodowiskowe można wypasać bydło na jesieni ?(brakuje trochę pastwiska ze względu na suszę).Poplon to żyto siane zaraz po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Mam pytanie do was .

Zasiałem 6 września jęczmień jary z owsem i pszenicą dodałem też trochę rzepaku na poplon po wczesniejszych ziemniakach . Jest już ładny wychodzi 3 liść . Orać pasowało by to koniec pazdziernika tylko pytanie czy urośnie to w miarę duże ( tak w kolano conajmniej ) , co z przymrozkami nocnymi w pazdzierniku ?

 

Natomiast po poznych ziemniakach zasiałem to samo tylko dopiero 20 września , z tego to sam nie wiem co będzie ale nie dało się wcześniej .

 

A może technika zostawienia poplonu na zime i orki wiosennej ? Lepsza jest dla gleby ? Chętnie poznam za i przeciw :)

Z góry dzięki za pomoc wszystkim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ja bym odradzał orkę wiosenna za bardzo przesusza glebę lepiej za orać na jesień. Orka wiosenna tylko w ostateczności jak nie ma możliwości jesiennej

 

Ja bym odradzał orkę wiosenna za bardzo przesusza glebę lepiej za orać na jesień. Orka wiosenna tylko w ostateczności jak nie ma możliwości jesiennej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

No tak ale jak z innymi korzyściami dla gleby bo chyba jakieś są . Wiosny ostatnio są i tak mokre a ziemniaki zasadzę dzień po orce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w przypadku poplonu nie ma zasadniczo znaczenia czy przyorze się go jesienią czy wiosną ilość suchej masy i tak będzie zbliżona, jednak dla ilości wody zmagazynowanej w glebie ma już to olbrzymie znaczenie, stąd należałoby wykonać orkę zimową (rośliny przy obniżonej temperaturze i tak nie będą znacząco przyrastały) a jak wskazał mój przedmówca sucha wiosna może bardzo dać się we znaki, stąd moim zdaniem nie warto ryzykować, lecz orać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Witam już w tym roku nic nie zasieję ale mam takie pytanie zawsze siałem poplon gorczycę niekiedy rzepak jak jest sucho po gorczycy tak gleba wysuszona że ciężko zaorać i na szkoleniach doradcy polecali zasiać coś innego ktoś pisał że zasiał łubin grykę może jeszcze co innego polecacie ,jaki koszt zasiania gorczycy czy rzepaku wiem a jakie koszty np gryki łubinu na 1 ha dzięki za ewentualne odpowiedzi za rok się przydadzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Kazdy poplon bedzie pobierał wode z gleby. Akurat gorczyca jest chyba najtanszym rozwiazaniem, siejesz 15kg/ha po 3zł/kg i rosnie. Łubin bylby całkiem dobrym poplonem, wąskolistny rosnie z tego co wiem najszybciej z łubinów, z tym że musiałbys go siac jakies 200kg/ha, a nasiona zalezy jak trafisz, moze za 1,5zł, częsciej widywalem za 2zł/kg, czyli koszt nasion na 1ha to jakies 300zł. Gryki jakos nie widze, pobiera z ziemii duzo zwiazków, wiec nie wydaje mi sie zeby zdala egzamin, ale odnosnie gryki to moze niech jakis ekspert sie wypowie. Ziemie masz jak sie domyslam słabe?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Dzięki za odpowiedz szczegółową ,ziemie mam średnio dobre sieje się głównie zboża kiedyś było dużo ziemniaka buraka i mam mało obornika może raz na 5-6 lat pole widzi obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powschodzić oczywiście, na wiele więcej nie licz. Czemu chcesz siać dopiero teraz?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

. Gryki jakos nie widze, pobiera z ziemii duzo zwiazków, wiec nie wydaje mi sie zeby zdala egzamin

 

a czy nie po to sieje się poplony, żeby pobrały z ziemi związki zablokowane lub niedostepne dla innych roślin i wbudowały je w swoje tkanki, które po rozłożeniu są dla kolejnych roślin "lekkostrawnym kleikiem podanym na tacy". Bynajmniej w ten sposób rozumiem istotę "przełamania" płodozmianu.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

bo dopiero teraz wykopałem ziemniaki a po zbozach scierniskowcem robilem i ładnie chwasty i samowiewy powschodziły i chce teraz jeszcze raz pokultywatorować i zasiać gorczyce albo rzepak. mysle że gorczyca szybcie powschodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

chyba jedyne co teraz urośnie na choćby 30cm to własnie gorczyca, ale trzeba posiać min 25-30kg/ha plus taka dawka N


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

azotu niebrakuje bo własnie rozwiazlem obornik z fermy kurzej jutro poszukam gorczycy w jakimś sklepie ogrodniczym i w pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

 

a czy nie po to sieje się poplony, żeby pobrały z ziemi związki zablokowane lub niedostepne dla innych roślin i wbudowały je w swoje tkanki, które po rozłożeniu są dla kolejnych roślin "lekkostrawnym kleikiem podanym na tacy". Bynajmniej w ten sposób rozumiem istotę "przełamania" płodozmianu.

 

pewnie jest tak jak mówisz, nigdy w zyciu nie widziałem, ani nie slyszalem aby ktos siał gryke jako poplon, posilkowalem sie ksiazeczką z ODRu, ale tez napisałem zeby w sprawie gryki wypowiedzial sie jakis fachowiec


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JASNY    2

Witam jestem tutaj nowy ,właśnie zaorałem facelie sianą jako poplon wyrosła na jakieś 70cm.Szukam informacji ile taki poplon może dać glebie i czego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaarassK    0

kiedy siales facelie ze taka wysoka ci urosła? Ja sialem 25-28 sierpnia to raczej porazka moze wyrosla na jakies 40 cm wiecej powschodziło pszenicy jarej no i ogolnie jest zielono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Koledzy napiszcie trochę o faceli jak to się sprawdza jako poplon ile siejecie nasion na ha i jaki koszt nasion bo ja od zawsze siałem gorczycę albo rzepak pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ja fecelie w tym roku pierwszy raz siałem na wiosnę na nasiona. Trzymałem normę w granicy 8-10 kg ha w miedzyżedzia 22 cm. Posiewie afalon doglebowo zastosowałem i czekałem jak będzie gotowa do zbioru. Sypneła jak na fecelie całkiem nieźle w pszeliczeniu na 1ha 300kg. A jak na poplon siałem, to najpierw ściernisko zerwałem agregatem talerzowym, potem wsiałem siewnikiem co każdą redlicę w normie wysiewu 15 kg. Ale jak dla mnie mogła być gęstrza. Nasiona kwalifikowane są drogie jakieś 10 zł kilogram dlatego sam rozmnożyłem. Biomasy może dużo nie daje ale zatem jaki dorodny system korzeniowy prawie jak u kończyny. Czytałem kiedyś w Nowoczesnej Uprawie, Kościelniak napisał artykuł o fecali już nie pamiętam dokładnie ale wypadała pod kątem nawozowym gorzej niż gorczyca biała. Ale kto co woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull    50

Łubin, jest jedną z lepszych roślin na poplon ścierniskowy, bo ma brodawki korzeniowe, dzięki którym może wiązać azot atmosferyczny. Gorczyca, jako roślina fitosanitarna, dobrze czyści pole, a z kolei można siać ją później, a i tak daje dużą masę zieloną do przyorania. ;)

 

 

każda roślina motylkowa może wiązać azot z atmosfery kolego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Z motylkowatych na poplon osobiście wybrał bym wyke jaro tylko że strasznie cięszko o nasiona. I chcę powiedzieć że nie każda roślina należąca do rodz. motylkowatych wiąże azot atomosferyczny( istnieją pewne gatunki które nie zawiązują symbiozy z bakteriami brodawkowymi), Ale aby to nastąpilo w warunkach polowych najpierw dana roślina musi nawiązać symbiozę z ściśle określonymi bakteriami brodawkowymi. Na polu gdzie od lat nie było uprawianych roślin motylkowatych i jak nasiona nie były zaprawiane nitragino, nic nie jest powiedziane że to nastąpi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Symbioza ta nastąpi, ale po jakimś czasie, gdy bakterie same się wytworzą. Natomiast, gdy zaprawimy nitraginą, to mamy symbiozęod początku wzrostu rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj