Skocz do zawartości

Zdjęcie

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ?

68 odpowiedzi na ten temat

#21 Share david697

david697

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 21:47

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? Daj sobie spokój kiedyś hodowaliśmy z ojcem byki ale już od dwóch lat nic. Mam 10 ha ornej i 15 łąk i szczerze to nie warto hodować. Policzyliśmy wszystko jak sprzeda się siano, słomę i zborze to wychodzi na to samo przy cenie byka 7,50 za kg . Najważniejsze, nie ma roboty, czasami jeszcze drobmy handel kupić sprzedać zboże itp. Planuje hodować świnie jak skończe szkołę ale nic pewnego bo chlew stoi na 200szt :)

Edytowany przez Matey, 08 styczeń 2012 - 22:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? Dzisiaj, 11:31
  •  

#22 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 21:57

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? @ppp ma dużo racji. Nikt mu nie zabroni utrzymywania tych 12 krów o bardzo dobrej wydajności. Nie mówcie że od razu potrzebny nowy traktor, belarka, czy sieczkarnia do zbioru kukurydzy. Te sprawy można skorzystać z usługi lub pomocy życzliwych sąsiadów. Najważniejsze żeby sam z ojcem podjął decyzje czy warto dalej gospodażyć?? z czasem skończy szkołe, może wpadnie premia dla młodego rolnika itp

prawdziwy rolnik ma sentyment do ziemii i swojego gospodarstwa ;)

#23 Share piotrek100dt

piotrek100dt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co się kręci.

Napisany 08 styczeń 2012 - 22:34

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? ja na twoim miejscu bym sobie darował rozwój w kierunku krów mlecznych za duże nakłady pracy i pieniędzy przy niewielkich zyskach. ten rodzaj rolnictwa jest opłacalny ale jak się już w to weszło x lat temu i się w tym siedzi po uszy. przy twoich hektarach bym zrobił tak. ziemię bym dobrze uprawił i zasiał jakieś zborze na części a resztę bym obsiał trawą. zboże i słomę bym sprzedał bo przy dzisiejszej cenie słomy jest to naprawdę opłacalne ( w moich stronach 70zł belka). a trawę zebrał część na siano a część na sianokiszonkę i również sprzedał. zysk będzie z tego na pewno a pracy ile mniej. możesz wtedy sobie gdzieś dorobić a gospodarstwo traktować jako hobby. no i oczywiście nie jesteś uwiązany jak chcesz gdzieś wyjechać to zostawiasz wszystko i wyjeżdżasz a jak będziesz miał krowy to będą nici z wycieczek. nie licz na pomoc ojca. ojciec kiedy też zaniemoże i zostaniesz z tym wszystkim sam.

#24 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 08 styczeń 2012 - 22:35

Nikita_Bennet ma 25 ha i chodzi do dodatkowej pracy. Nie mam zamiaru zbijać na tym gospodarstwie kokosów, ale skoro mam to ziemię sprzęt traktor c360 to czemu miałbym to zostawić a to zawsze jakieś zabezpieczenie jak bydło mleczne się nie opłaci to zawsze można na ich miejsce wstawić opasy zawsze to dodatkowe pieniądze...

Wiesz, opasy a mleczne to całkiem inna bajka. Tato trzymał krowy i nie raz albo zbiór pierwszego pokosu albo imprezy na studiach, potem żniwa i kolejny pokos i o wypadzie na wakacje można zapomnieć. Ogólnie za mleczne wiem, że nigdy się nie wezmę. A opasy, przy tym też trochę trzeba się nachodzić, a jak ostatnio usłyszałem cenę od jednego obwoźnego skupu to też jakoś nie poczułem że chciałbym się tym zająć.
Co do mnie - u mnie same uprawy polowe no i sam wszystkiego też nie robię, bo jak mam do roboty w żniwa to idę do roboty a tato tnie zboże sam. Tak więc to nie jest takie łatwe godzenie pracy i gospodarowania.
A i obrabiane jest trochę więcej niż 25ha ;)

Daj sobie spokój kiedyś hodowaliśmy z ojcem byki ale już od dwóch lat nic. Mam 10 ha ornej i 15 łąk i szczerze to nie warto hodować. Policzyliśmy wszystko jak sprzeda się siano, słomę i zborze to wychodzi na to samo przy cenie byka 7,50 za kg . Najważniejsze, nie ma roboty, czasami jeszcze drobmy handel kupić sprzedać zboże itp. Planuje hodować świnie jak skończe szkołę ale nic pewnego bo chlew stoi na 200szt :)

i prawidłowe podejście, jeżeli się nie opłaca to brać się za to co się opłaca lub wybierać co się bardziej opłaca a człek się mniej napracuje ;)

Edytowany przez Nikita_Bennet, 08 styczeń 2012 - 22:38.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#25 Share tomekkkkkk

tomekkkkkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 23:04

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? dziękuje wszystkim za odpowiedzi, na razie będziemy trzymać te krowy, skończę szkołę i wtedy się poważnie zastanowię co opłaca się zrobić z tą ziemią, przekalkuluje wszystko ale jak bym miał te 12 krów o wydajności 10 tyś litrów w laktacji to wychodziłoby 10 tyś miesięcznie przy cenie mleka 1 zł/litr połowę przeznaczyłbym na pasze treściwe itp a za drugą można całkiem nieźle wyżyć, nie rozrzutnie ale przynajmniej coś pewnego bo z pracą w Polsce to różnie bywa

#26 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 styczeń 2012 - 23:28

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? To może od razu przyjmij 12 albo 13 tys, jest to tak samo realne jak 10 tys ;) .

#27 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 23:37

dziękuje wszystkim za odpowiedzi, na razie będziemy trzymać te krowy, skończę szkołę i wtedy się poważnie zastanowię co opłaca się zrobić z tą ziemią, przekalkuluje wszystko ale jak bym miał te 12 krów o wydajności 10 tyś litrów w laktacji to wychodziłoby 10 tyś miesięcznie przy cenie mleka 1 zł/litr połowę przeznaczyłbym na pasze treściwe itp a za drugą można całkiem nieźle wyżyć, nie rozrzutnie ale przynajmniej coś pewnego bo z pracą w Polsce to różnie bywa

Nie rozpędzaj się kolego za bardzo:D. 10tys od sztuki rocznie to już trochę wyższa szkoła jazdy (co nie znaczy, że nie osiągalne).Przy tej ilości sztuk poziom 7-7,5tys jako cel na najbliższe 2-3 lata, potem nabierzesz ochoty na więcej. Najważniejsze, to inwestować w to co jest absolutnie potrzebne- sieczkarnie np możesz sobie darować- w cenie trupa do którego będziesz dokładał części, paliwo i nerwy będziesz miał zbiór usługowy. To samo prasa zwijająca i inne. Ja przekonałem się, że gdyby rodzice nie siali w ogóle zboża a na to miejsce posiali kukurydzę lub trawę to można by hodować 2x tyle na tych hektarach (ostatnio było tak, że zboża były słabe a kukurydza i trawy rosły pięknie dając super plon).Usługi nie są za darmo, ale jak masz dobre bydło i niezłą cenę to możesz nie mieć prawie w ogóle maszyn i dasz radę. To samo z własnym zbożem- zboże możesz zawsze kupić (kwestia ceny) z DOBRYMI kiszonkami już jest gorzej a czasem praktycznie nie jest możliwy taki zakup. Lepiej zainwestować kasę w materiał hodowlany, dobrostan zwierząt czy np dobrą dojarkę niż w nowy ciągnik- który zysku Ci nie przyniesie. Co do ceny- 1zl to mało- 1,10-1,20 to minimum (koszty 1l trochę niższe- ale musisz coś zarabiać). Na Twoim miejscu poszukałbym najpierw wiedzy- FACHOWEJ- jak chcesz zająć się hf-ami to musisz wiedzieć co z nimi robić- inaczej daj sobie spokój. Wydajność 10tys nie jest już niczym nadzwyczajnym na zachodzie (w Polsce też), także do boju:)

Jak Ci się znudzi zawsze możesz sprzedać.

#28 Share jaco512

jaco512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza,mechanika itp.

Napisany 08 styczeń 2012 - 23:45

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? Wydajność krów nie bierze się z sufitu, raz trzeba mieć dobry materiał hodowlany, dwa - wartościową paszę, skończyłem zootechnikę i 10 tyś to nie jest łatwy wynik do osiągnięcia w krótkim czasie.

#29 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 23:50

ja na twoim miejscu bym sobie darował rozwój w kierunku krów mlecznych za duże nakłady pracy i pieniędzy przy niewielkich zyskach. ten rodzaj rolnictwa jest opłacalny ale jak się już w to weszło x lat temu i się w tym siedzi po uszy. przy twoich hektarach bym zrobił tak. ziemię bym dobrze uprawił i zasiał jakieś zborze na części a resztę bym obsiał trawą. zboże i słomę bym sprzedał bo przy dzisiejszej cenie słomy jest to naprawdę opłacalne ( w moich stronach 70zł belka). a trawę zebrał część na siano a część na sianokiszonkę i również sprzedał. zysk będzie z tego na pewno a pracy ile mniej. możesz wtedy sobie gdzieś dorobić a gospodarstwo traktować jako hobby. no i oczywiście nie jesteś uwiązany jak chcesz gdzieś wyjechać to zostawiasz wszystko i wyjeżdżasz a jak będziesz miał krowy to będą nici z wycieczek. nie licz na pomoc ojca. ojciec kiedy też zaniemoże i zostaniesz z tym wszystkim sam.

Z 10ha nawet przy najlepszych zbiorach i super cenie ciężko przeżyć z produkcji zboża. Poza tym sprzedasz zboże, sprzedasz słomę i co dasz na pole pod kolejny plon? nawozy- średnio ekonomicznie to wychodzi. (można siać poplony, ale moim zdaniem albo obornik, albo słoma musi zostać na polu). W niewielkich gospodarstwach szansą na w miarę godne życie jest tylko ciężka praca- tzn albo jakieś warzywa, sadownictwo lub np bydło mleczne. Z 10-12 opasów się niewiele dorobi, natomiast 10-12 dobrych krów zapewnią już jakiś godziwy dochód. Na 10ha nie można udawać obszarnika- trzeba zaiwaniać ;)

Wydajność krów nie bierze się z sufitu, raz trzeba mieć dobry materiał hodowlany, dwa - wartościową paszę, skończyłem zootechnikę i 10 tyś to nie jest łatwy wynik do osiągnięcia w krótkim czasie.

Zgadzam się, nie jest łatwy ale też nie jest nie możliwy:) Jak w każdej branży trzeba wiedzieć co się robi. Wartościowa pasza nie rośnie za morzem- większość hodowców może taką zrobić (nie każdy do końca wie jak). Materiał hodowlany to też "tylko" kwestia kasy- kupujesz jałówki z hodowli i masz- oczywiście trzeba wiedzieć co z tym potencjałem zrobić- inaczej umarł w butach.

#30 Share jaco512

jaco512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza,mechanika itp.

Napisany 08 styczeń 2012 - 23:55

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? Niech autor tematu zobaczy sobie dawkę pokarmową dla krowy o wyd. 10tys albo spróbuje samodzielnie ułożyć, bo na samej sianokiszonce i śrucie zbożowej ciekawe ile by wyciągnął?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share tomekkkkkk

tomekkkkkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 15:35

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? No może te 10 tyś to trochę przesada ale 7 jest osiągalne, jestem teraz w 2 klasie technikum agrobiznesu więc trochę wiedzy z tej szkoły wyniosę. Mój najlepszy kolega też będzie rolnikiem nie wiem ile ma dokładnie teraz krów ale ma zetora proxime belrakę itp. i mówi że jak coś to pomoże:D szczerze mówiąc nie przekonam się jak sam nie sprawdzę czy przyniesie to jakieś zyski, część odradza mi trzymania tego ale jak ktoś wcześniej napisał mam do tego sentyment i fajnie by było zostać na swoim, nie myślę tu że dogonie czołówkę ale z czasem te 20 krów jak by dobrze poszło mój sąsiad zlikwidował gospodarstwo mógłbym wziąć w dzierżawe itp itd
dzieki za opd i sory za interpunkcję

#32 Share peter83

peter83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów
  • Zainteresowania:Elektryka,Rolnictwo i Wędkarstwo

Napisany 09 styczeń 2012 - 17:17

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? A ile byków ja bym był w stanie utrzymać na 6 ha z czego 1,5 ha to orne???

#33 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 13:38

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? chłopak młody to i może pomarzyć. zwłaszcza jak rodzice obrabiają. jednak realia na gospodarstwie są mniej kolorowe. choć może to zależy od regionu??
ja mam jakieś 50ha, cholera wie ile dokładnie zbieram, sztuk nie mało.. jednak nie raz jest tak że trzeba nieźle kombinować aby wyjść na swoje. a o dniu wolnym (24h) to można zapomnieć.
i faktycznie jak zniosą kwoty mleczne to będzie zagładą dla mniejszych gospodarstw..

Mój najlepszy kolega też będzie rolnikiem nie wiem ile ma dokładnie teraz krów ale ma zetora proxime belrakę itp. i mówi że jak coś to pomoże:D

taaa wszyscy Ci pomogą, jak im dobrze zapłacisz ;) a w sezonie każdy ma czas na pomaganie ;) no chyba że zajmuje się tylko usługami, a i to nieraz się czeka w kolejce ;)

Edytowany przez marzencia, 14 styczeń 2012 - 13:42.

#34 Share bardzomalorolny

bardzomalorolny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:interesuje się rolnictwem

Napisany 21 styczeń 2012 - 11:59

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? Ludzie można pogodzić kolega ma 10 krów mlecznych i pare jałówek i do roboty chodzi. Ojciec mu trochę pomaga ale też nie daje za dużo rady bo jest schorowany. Wszystkie pasze ma ze swojego gospodarstwa i maszyny ma całkiem nie złe a jest na drugim miejscu z wielkością gospodarstwa w sąsiedniej wsi.

#35 Share AWEJ

AWEJ

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 00:23

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? coś

Edytowany przez AWEJ, 23 luty 2012 - 23:53.

Nie żyję po to żeby pracować , pracuję po to aby żyć .

#36 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 28 styczeń 2012 - 10:17

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? No coment :P Oni tylko robiom w szkole z was wariatów.Jak ja chodziłem do szkoły rolniczej to babka chciała mi wciś kita ,że bydła mięsne ni idzie paść na pastwiska i w ogóle nigdzie nie widać byków żeby się pasły :lol:

#37 Share AWEJ

AWEJ

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 23:35

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? ja

Edytowany przez AWEJ, 25 luty 2012 - 22:19.

#38 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 30 styczeń 2012 - 19:45

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? No bo tak jest z dzisiejszymi ludźmi:ocyganić,okraś i bele jak sprzedać :D

#39 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 22:12

ja z tą wiedzą szkolna nie żartuje ,mam 5 i6 klasę ziemi 32 ha niecałe 3 przeliczeniowe ,w prasie fachowej niema nic na temat jak z takiej słabej gleby wyżyć i jak jakiś oszołom do mnie przyjedzie i chce coś mi sprzedać nasiona jakiś albo inne żeczy do produkcji to jak mu powiem żeby doradził i na czym gospodarzę to wymięka i żegnam gościa

Nikt Cię nie zmusza aby taką glebę uprawiać. Też mamy podobne klasy ziemi, te które kompletnie się do niczego nie nadają poszły pod las. Reszta dostaje co 2 lata obornik i jak nie ma suszy to rośnie niezła kukurydza. Poza tym poplony zaczniemy uprawiać przede wszystkim na tych najsłabszych ziemiach (robiliśmy próby i to daje efekty)- bo brak im materii organicznej. To jest podstawa w uprawie takich gleb. Sam pisałeś o seradeli- to świetna roślina poplonowa na takie gleby. Poza tym nie musisz koniecznie uprawiać pszenicy czy rzepaku. Jabłonie czy inne porzeczki też powinny rosnąć na tych glebach. A ci co jeżdżą i wciskają swoje cud preparaty są największymi hipokrytami na ziemi. Nie mają często zielonego pojęcia z czym przyjeżdżają- brak podstawowej wiedzy (w sumie, żeby być przedstawicielem handlowym z reguły jedyne wymaganie to prawo jazdy kat B...co tu się dziwić)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share AWEJ

AWEJ

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 23:19

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ? nikt mnie nie zmusza ale skoro taką glebę mam to jest dla mnie wyzwaniem jej uprawa .chodziło mi o to że łatwo być doradcą tam gdzie jest 3 klasa i wszystko urośnie ,często jeżdżę po wystawach rolniczych gdzie doradcy z tytułami dr. prof. mgr. szpanują wiedzą teoretyczną gdy przedstawiam im problem to oni zaczynają pytać .seradela pisałem ma jednak wadę morze być uprawiana z przerwami co najmiej 3 lata inaczej się nie udaje zginoł mi łubin antraknoza jak powiedział mi kiedyś pewien profesor "poplonem morze być każda roślina jeśli więcej zostawi w glebie niż pobrała "odstępstwem od tej reguły jest jeśli łamie monokulturę lub zmienia strukturę gleby .obornik był by świetny ale większość to uprawy na zielonkę bo chowam krowy na rusztach brak słomy ,a uprawa zboża więcej było słomy niż ziarna nie kalkuluje się piszę bo jak wspomniałem na poczatku taka gleba to wyzwanie morze ktoś ma podobną z chęcią wymienie się spostrzeżeniami