Skocz do zawartości

Zdjęcie

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią)

243 odpowiedzi na ten temat

#221 Share Grzegorz83

Grzegorz83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 19:55

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Potwierdzam dwa powyższe posty przepis jak się nie mylę wszedł od stycznia 2012 roku i nie ważne czy zbiornik postawiłeś przed miesiącem czy 10 lat temu przepis dotyczy wszystkich zbiorników a urzędników nie obchodzi jak ty go przykryjesz dają ci termin i tyle.
Sam przerabiałem ten temat bo posiadam taki zbiornik od 2 miesięcy i też miałem pozwolenie na otwarty bo pozwolenie dostałem przed przepisem o zamkniętych zbiornikach ale wystarczy jeden telefon i kłopotów tyle ze wolę go przykryć, choć to pieniądze ale wolę mieć wszystko zgodne z prawem.
A tak apropo było już kilka przykładów gdy cwany rolnik myślał ze WIOS mu nic nie zrobi bo zbiornik posiadał kilka lat i stwierdził ze go nie przykryje i koniec. Rezultat był taki ze sprawa trafiła do sądu rolnik sprawę przegrał i musiał zbiornik i tak przykryć bo jest na to uchwała a do tego kilkadziesiąt tysięcy pokryć za sprawę sodową.
Więc ja osobiście wolę przykryć i mieć święty spokój.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Dzisiaj, 22:04
  •  

#222 Share biogazplant

biogazplant

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 20:56

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Zbiornik musi byc przykryty, musi być szczelny, mieć szczelne ściany i fundament. Zbiornik od góry musi być przykryty na stałe z otworem wejściowym i wentylacyjnym.
Przykrycie może być wykonane równiez jako pływające ( jest to najtańsze rozwiązanie)/
Jeżeli przykrycie nie pływające to najlepiej na etapie budowy wyposażyć zbiornik w słup centralny, bedzie łatwiej zamontować zadaszenie z folii lub inne.

Tu naprawdę nie ma żartów. Lepiej zrobić raz a dobrze

#223 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 03 wrzesień 2013 - 22:44

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) dzisiaj zrobilem wykop pod zbiornik i tez zastanawialem sie nad jego przykryciem ale nie moge bo bym to zrobil niezgodnie z planem projektem i warunkami zabudowy ogolnie prawem jakie dostalem uzyskujac pozwolenie na budowe wiec co jest wazniejsze i tak zle a tak nie dobrze wiec jakim cudem dostalem to wszystko na wybudowanie otwartego to wynika ze urzednicy w moim terenie sa niereformowalni a nie ja bo to oni sa od znajomosci prawa a nie ja ja skladam wniosek oni wydaja decyzje moj guletank nie jest przystosowany do zadaszenia wiec nie ma takiej mozliwosci a slup centralny nie wchodzi w gre bo moze plyta peknac i szczelny nie bedzie z tego wszystkiego wychodzi na to ze ewentualnie moze byc przykrycie plywajace
chory kraj

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 09:23

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Wybacz maxiben ale pretensje możesz mieć tylko do siebie. Wielokrotnie tu na forum pisaliśmy że zbiornik ma być przykryty. A jeżeli liczyłeś że postawisz zbiornik otwarty o konstrukcji która nie pozwala na jego przykrycie i nic ci urzędnicy potem nie zrobią to już jest zwykła głupota.

Teraz masz dwa warianty:
- idziesz do projektanta on zmienia projekt (za kasę), sam zbiornik bez zadaszenia będzie też odpowiednio droższy, projektant ci powie czy musisz składać wniosek o modyfikację pozwolenia do urzędu. Jeżeli tak to idziesz do urzędu i składasz wniosek. Powinni od ręki klepnąć zgodę bo nie zmienia się przeznaczenie, wymiary i kubatura.
- szukasz przykrycia pływającego (też sporo kosztuje) do którego kontrola się nie przyczepi :)
Powodzenia i głowa do góry.

Edytowany przez eco-e, 04 wrzesień 2013 - 09:27.

#225 Share biogazplant

biogazplant

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 11:15

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Przepisy w naszym kraju nieustannie się zmieniają a zwykły śmiertelnik nie ma o tym pojęcia. Tak było i jest.
Zaskoczony jestem natomiast tym, że nie możesz postawić słupa centralnego bo załamie sie fundament. Jakiej grubości masz zaprojektowany fundament i jaka jest grubość ścian?
Jaka jest średnica zbiornika, i wysokość ?

Tu masz wersję pływającą:
http://biogazplant.pl/page/przykrycia

#226 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 12:47

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Jak nie możesz słupa postawić nie rozumiem??słup i tak misisz zakotwiczyć w ziemi a nie tylko postawić na dnie zbiornika

#227 Share Grzegorz83

Grzegorz83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 19:59

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) przed zalaniem płyty kopiesz dziurę na środku na ok 1mx1m i głęboki na 1.5m aby być poniżej strefy przemarzania i zbroisz ją i wyprowadzasz zbrojenie aby po zalaniu płyty mógłbyś się z tym słupem miec do czego zakotwiczyc z zbrojeniem. A zalanie takiego słupa nie osłabia ani nie przeszkadza nic w płycie bo słup możesz zalać później dopiero po zalaniu płyty. My słup zalewaliśmy dopiero jak postawili zbiornik bo i tak była brana pompa z betonem do zalewania wewnątrz i zewnątrz na dole belki pierścieniowej a przy okazji był zalany od razu słup. Slup był jak się nie mylę z rury pcv 400 a w środku okrągłe strzemiona i 8 prętów fi 16 pozniej rurę rozcinasz i masz słup. zerkni do galeri jak ja mam to zrobione

#228 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
    rodzinne wyjazdy

Napisany 04 wrzesień 2013 - 22:01

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) dzis zaszalowalem dalem podsypka jutro beton b 12,5 8 cm pozniej zbrojenie i beton b25 w6 25 cm i niczego nie zmieniam i czy to bedzie moja glupota to sie moze wcale nie okaze a co do slupa to moze ta plyta w ogole nie peknie nie wiem nie ma go w projekcie jest tylko zaglebienie aby docelowo bylo 35 cm gornego betonu
grzegorz mam pytanie co podkladales pod zbrojenie bo u mnie ma byc 3 cm od gory plyty?
biogazplant srednica 17m wysokosc 3 ta wersja plywajaca to na moje lepsze niz stale przykrycie bo latwiej z mieszadlem ciagnikowym dojechac
dzieki chlopaki za wszelkie rady i sugestie puki co pretensji do siebie nie mam glowy spuszczonej tez nie a powodzenie przyda sie nam wszystkim pozdrawiam oczywiscie piszmy dalej

#229 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 10:22

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Znajomy aktualnie jest na etapie walki z sąsiadami, bo zaczeło im śmierdzieć i zbiornik musi robić mimo że ma na głębokiej ściółce. Chyba ma czas na to do 2015r. A te wszystkie kontrole co miał to bardzo ciekawych przepisów go nauczyły, które obowiązują w Polsce ale rzadko kto ich przestrzega.

#230 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 10:30

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Maxiben nikt nie chce robić z ciebie głupka, mnie tylko dziwi twoja postawa w tym wątku.
Chodzi o to abyś uniknął ewentualnych problemów. I tak jak radzą koledzy wylej słupek bo zadaszenie w takim przypadku wykonasz jak będziesz chciał (albo musiał) tanim kosztem w systemie gospodarczym - trochę drewna, deski, papa albo brezent. Bez słupka też zrobisz przykrycie szczególnie jak będziesz musiał :) ale koszt będzie odpowiednio wyższy.

PawelWlkp - tak z ciekawości zaatakowali w oparciu o przepisy prawa wodnego? Bo tu można każdego rolnika "załatwić".

Edytowany przez eco-e, 05 wrzesień 2013 - 11:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 16:04

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) eco-e masz racje.

maxiben wylej sobie na środku grubszą płytę badź jakąś ławe i wypuść kilka drutów na zakotwiczenie słupa wyjdzie cię to raptem o 1m3 betonu i kilka drutów więcej czyli jakieś 250 zł. Nawet mógłbyś postawić potem słup bo to też jest niewielki koszt, wtedy ewentualne zadaszenie (jeśli będzie taka potrzeba) będziesz mógł bardzo łatwo postawić we własnym zakresie. Jak nie postawisz słupa to już z dachem tak łatwo ci nie pójdzie.

#232 Share biogazplant

biogazplant

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 19:03

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) przy takiej średnicy i wysokości możesz wykonac słup, zamówić gotowy ze stali. Proponuję abyś zrobił ze stali nierdzewnej średnica 60cm wysokośc 5m i u góry słupa pierścień 2m
dookoła zbiornika kotwy stalowe najlepiej ze stali nierdzewnej. słup z kotwami łączysz pasami takimi jak maja do ściągania ładunków w TIRach. Na to możesz zamówić membrane pod wymiar i
przykryć. To da Ci gwarancję, że woda i śnieg będzie spływała swobodnie i wiatr nie porwie.
Stal nierszewna dlatego że jest przy gnojowicy niezniszczalna, każda inna skoroduje po kilku latach, a słup nie waży kilka ton tylko ok 150 - 200kg
Jak coś służę radą

#233 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 19:30

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Ja uważam że stawianie słupa ze stali nierdzewnej wyjdzie kilkukrotnie więcej niż postawienie rury PCV, zazbrojenie i zalanie betonem

#234 Share biogazplant

biogazplant

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 19:39

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) ok rura może być ale jak nie ma fundamentu solidnego to płyta może strzelić. Rura , w środku pręty zbrojeniowe ( chyba) kilka ton betonu. Nie bez powodu konstruktor projektując słup betonowy w środku projektuje solidny dodatkowy fundament. Naprężenia są duże a i obciążenie na m2 słupa jest tez spore. Standardowo płyty fundamentowe maja 20-35cm
Nierdzewka tania nie jest ale też nie jest ciężka. To jest ewentualne rozwiązanie.

Zresztą tanio to zawsze jest drogo, bo czasami pozornie zaoszczedzone 20tyś daje w efekcie koszt x3

#235 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
    rodzinne wyjazdy

Napisany 05 wrzesień 2013 - 20:50

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) normalnie w projekcie posrodku jest zaglebienie ja zrobilem troche glebsze tak jak piszecie jak bedzie juz taka koniecznosc zakrycia tego guletanka to pod slup powino wystarczyc tym bardziej ze bedzie podwojne zbrojenie
tak czy owak zbiornik bedze otwarty a to czy i kiedy i jak musialby zostac zadaszony bede sie martwil jak bedzie koniecznosc poki co u nas nikt tego nie robil

#236 Share bezbarwny

bezbarwny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 06 wrzesień 2013 - 20:47

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią)

......... bede sie martwil jak bedzie koniecznosc poki co u nas nikt tego nie robil

.....I póki co , jest to argument nie do podważenia :lol: :lol: :lol: ( tych roześmianych buziek powinno być tysiąc... ale nie nie chce mi się ich wklejać i nie wiem czy by się zmieściły :rolleyes: )
Poczytaj sobie - troszkę to długie , ale warto:
http://www.orzeczeni...ka,2a044b5.html
jak nie zrozumiesz za pierwszym razem przeczytaj jeszcze raz , jeśli znowu nic - jeszcze raz.... i tak do skutku ;)
Zwróć baczną uwagę na ten fragment:
''W. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w O. (dalej też jako: "organ ochrony środowiska" lub "organ"), zarządzeniem pokontrolnym z dnia 26 marca 2012 r. zarządził wykonanie przez "[...]" (dalej też jako: "Spółka"), prowadzącą fermę trzody chlewnej w miejscowości "[...]", wykonanie szczelnego przykrycia zbiornika na gnojowicę, zaopatrzonego w otwór wentylacyjny oraz zamykany otwór wejściowy. Jako podstawę działania organ powołał art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (tekst jedn. z 2007 r. Nr 44, poz. 287 z późn. zm., dalej jako: "ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska") oraz wyniki kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w "[...]", w dniach 21 lutego i 28 lutego 2012 roku. Jednocześnie ustalono natychmiastowy termin realizacji obowiązku i wyznaczono termin do przesłania pisemnej informacji o zakresie podjętych działań, służących wyeliminowaniu stwierdzonych naruszeń. W uzasadnieniu organ wskazał, że przeprowadzona w fermie kontrola wykazała, że gnojowica jest magazynowana w kanałach gnojowych pod budynkami inwentarskimi oraz w dwunastokomorowym, otwartym zbiorniku żelbetowym, częściowo zagłębionym. Zbiornik ten jest zbiornikiem otwartym, nie posiada szczelnej pokrywy zamykającej. Jest to niezgodne z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu, obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. Przepis ten wymaga, aby gnojowica była przechowywana w zbiornikach zamkniętych, szczelnie przykrytych, zaopatrzonych w otwór wentylacyjny i zamykany otwór wejściowy, o czym stanowi § 1 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 czerwca 2009 r. ( Dz.U. Nr 108, poz. 907), zmieniającego rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 132, poz.977). Organ pouczył także o odpowiedzialności karnej z tytułu niewykonania zarządzenia lub niezgodnego z prawdą poinformowania o jego wykonaniu.''

i jeszcze jedno...chyba zdajesz sobie sprawę z tego , że jak już zalejesz ten zbiornik gnojowicą , to z postawieniem tego słupka (co to miał by ów przykrycie podtrzymywać) tak łatwo nie będzie
bo przecież w 100% zawartości nie wypomoujesz.
Pozdrawiam i olśnienia Ci życzę :)
ps.
miałem ci ja do czynienia z Ochroną Srodowiska więc wiem jak...'życiowo' i z jakim entuzjazmem podchodzą do egzekwowania przepisów ;)

Edytowany przez bezbarwny, 06 wrzesień 2013 - 20:53.

You Shook Me All Night Long

#237 Share kowalik

kowalik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 07 październik 2013 - 15:58

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) maxiben a ile ciebie kosztuje taki zbiornik za wszystkim?

#238 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 07 październik 2013 - 20:09

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Witam znawcą nie jestem ale trochę lat wstecz dyskutowaliśmy nad takimi zbiornikami"lagunami" w IBMER Poznań i wtedy doszliśmy do wniosku , że najlepiej by było stosować preparaty neutralizujące zapachy ale to spełzło na niczym ,ale pojawił się pomysł przykrycia żywymi organizmami florą ,która by zastępowała pokrycie dachowe ,czy ktoś z was myślał o czymś takim i jak się do tego odnoszą przepisy UE i OŚ?Może takie rozwiązanie odniosło by sukces ,tnąc jednocześnie koszty budowy.

#239 Share kowalik

kowalik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 08 październik 2013 - 15:30

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) nie ma szans, musi być przykrycie a laguna to nieporozumienie. Chyba, że betonowa, ale koszt większy niz zbiornik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 27 październik 2013 - 20:29

zbiornik ba gnojowica 1000000l (staw wyłożony filią) Jak często mieszacie gnojowice?