rafal11195

wyznaczanie dzialek za pomoca laptopa

Polecane posty

rafal11195    7

Siemka . Mam taki pomysl tylko nie wiem czy da sie to zrobic. nie chce kupowac palmtopa bo troche drogo jak dla mnie, jak sadzicie , daloby sie zamontowac do laptopa jakis nadajnik gps, pobrac dane wspolrzednych z geoportalu i na tej podstwaie wyznaczyc sobie granice?? bo na dzien dzisiejszy w laki u mnie malo kto jezdzi , ja sam tylko 2 razy a wszystko powolo zarasta od sasiednich torfowisk, co myslicie o tym , jaka bylaby dokladnosc ?? doradzcie, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radex    4

Witaj. Jakiś czas temu kolega kupił sobie gps do laptopa.. Możesz spróbować czy takie coś Ci się uda... A czy geoportal ma dokładnie wyznaczone granicę? Można na nich bazować??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

pracownik agencji przy wypełnianiu mi wniosku mówił że opierają się na mapach z bazy geoportalu

Edytowano przez mirek37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Na geoportalu nie masz współrzędnych z tego co wiem nikt Ci takich rzeczy nie da (no o ile się nie mylę). Dane przechowuje ośrodek geodezyjny a do nich mają dostęp geodeci.

 

Jeśli chodzi o łąki to jeśli Ci zarasta z każdej strony to spokojnie przecież możesz zobaczyć mniej więcej na oko ile metrów zarosło możesz to wykarczować i "wkosić" się w sąsiada.

 

Co do wyznaczania granicy działki to wydaje mi się że to nie będzie takie proste. Nawet jak dostaniesz współrzędne x i y to zapewne w układzie 1965 i gps w niczym Ci nie pomoże bo to już zabawy trochę z tym.

 

Nawet jak najeżdżasz myszka na granice działki i odczytujesz N i E to masz dokładność do jednego miejsca po przecinku w sekundach a drugie miejsce to czy jest np.5 czy 1 to ciężko określić (nie wycelujesz idealnie dokładnie w sam środek granicy) co daje Ci dokładność rzędu +-1,5m a to Ci raczej w niczym nie pomoże.

 

Pozdrawiam student geodezji :D

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chlewnia21    0

Siemka

Jest taka sprawa bo mam 0,5ha łąki ktura jest zarośnięta dżewami przy przepisywaniu pola to dała nam ciocia i jest problem bo nik nie wie gdzie ta łąka (zarośla) są a słyszałem że jest strona internetowa na kturej można wpisac numer działki i wyskoczy fota z działek z lotu ptaka czy coś takiego ale szukałem i nic nie znalazłem jeśli możecie to podajcie jakiś link

Z góry bardzo dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

@chlewnia21 geoportal.gov.pl po prawej stronie masz mapy i przybliżasz na swoją okolicę i szukasz działki po numerach. Powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

rafal11195 po pierwsze musiał byś dokupić nadajnik a nie odbiornik GPS bo sygnał to nadają satelity. pozatym uzyskał byś dokładność może 2 metry wiec nie wiem czy cie to będzie satysfakcjonowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

@Tomi382 masz rację bo widać dokładne jak różni się czasami granica działki ze stanem faktycznym (przecież nie możliwe jest żeby ktoś Ci się w orał 10m :lol: )

Koledzy jeśli chodzi o łąkę to kupowanie sprzętu jest stanowczo nie opłacalne do tego celu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

@melon wytłumaczyłeś sprawę rzeczowo

według geoportalu u mnie się zgadza bardzo dokładnie i jak porównywałem mapkę z agencji i geoportalu to detalami były zbliżone jak by w tym samym czasie były robione,żeby nie siać propagandy na wiosne dokładniej się przyjże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
Darmowy GPS jest mało dokładny,geodeci korzystają z płatnego sygnału.
ale nie wszędzie to działa dobrze.

U mnie teraz wymierzają działkę i pytałem ich o to i sprawa rozbija się o sygnał korygujący którego w moim powiecie praktycznie nie ma (za daleko są nadajniki) ponoć.

 

@melon wytłumaczyłeś sprawę rzeczowo

według geoportalu u mnie się zgadza bardzo dokładnie i jak porównywałem mapkę z agencji i geoportalu to detalami były zbliżone jak by w tym samym czasie były robione,żeby nie siać propagandy na wiosne dokładniej się przyjże

no to fajnie ale u mnie sa na mapkach drzewa których nie ma od kilku lat ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

@Nikita_Bennet zdjęcia w niektórych miejscach są sprzed kilku lat ale są powoli aktualizowane. Na początku jak poznałem tą stronę to były czarno białe teraz są kolorowe sprzed 3 lat. Ale są aktualizowane np. w tym roku we wrześniu nad moja wsią latał samolot który robił zdjęcia łatwo się zorientować że robią zdjęcia bo primo samolot leci dość nisko i wolno secundo to przelatuje równolegle czyli w pasach o odstępach powiedzmy kilku kilometrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
Udostępnione w serwisie www.geoportal.gov.pl dane dotyczące działek których źródłem jest system LPIS (System identyfikacji działek rolnych), mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działki oraz oszacowania jej powierzchni. Dane te nie są danymi ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Taką masz informacje na geoportalu. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie jest dokładnie granica to jedynie geodeta.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

podejrzewam że gdyby te dane były ;danymi ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków;,to by tylko geodeta lub upoważnione osoby wiały dostęp ,a tak mogą udostępniać zwykłemu śmiertelnikowi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

@ roltech co do XY to nie wiesz w jakim układzie jest to liczone- zobacz gdzie jest początek układu współrzędnych gdzieś Niemcy/Austria ja nie znam żadnego takiego układu.

@andrzej2110 masz w 100% rację bo tylko w takim przypadku masz na to papier, słupek graniczny (którego zniszczenie jest karalne) i możesz sobie miedzę zrobić a w innym przypadku to pisanie patykiem po piasku

 

Wszędzie można znaleźć przykłady że coś się nie zgadza nikt nie da dostępu do danych bo to kosztuje. Geoportal ma dokładność pi razy drzwi jak nie wiesz gdzie masz jakieś 5ar łąki po dziadku itp tutaj sobie znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

melon10641, ja dzieki geoportalowi dowiedzialem sie ze na nowo zakupionym polu sasiad worał sie w moje pole 1,5 metra na dlugosci 700 metrów , 10 arów sobie gosciu zaorał nie swojego pola! a to żyd z niego , ale na szczescie przyznal sie ze tak zrobił. w granicy była drózka 3 metrowa , po 1,5 metra na kazdej stronie i po czasie ten trep zaorał całą droge bo juz nie była mu potrzebna , tylko mogl zaorac połowe ( swoja czesc) a nie :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Jest na to wzór ale ciężko mi powiedzieć

Powiedzmy tak mamy punkt 1,2,3,4 mamy x i y każdego punktu 2P= Y2*(X1-X3)+ Y3*(X2-X4)+Y4*(X3-X1)+Y1*(X4-X1) podeślę Ci na priv to i mam exela gdzie jest to policzone łatwiej się zorientować jak się zobaczy niż tak z definicji:P

 

Jakbyście mieli jakieś pytania z geodezją związane pytajcie, postaram się pomóc jeśli będę wiedział oczywiście;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    961

Panowie jeśli działka ma nierówny kształt i ciężko policzyć jej powierzchnie to jak dobrze zmierzyć? macie jakieś proposycje? może jakiś przyrząd pomiarowy bo nie chce mi sie z fajtakiem latać jest jakieś elektroniczne cudo co metry odmierza a nie jest drogie?


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Możesz kupić GPSa takiego co mają Ci z agencji tylko ta zabawka tania nie jest. Można znaleźć dalmierze o dokładności centymetrowej za nie wielkie pieniądze tylko nie wiem jaki zasięg mają.

Tutaj profesjonalny sprzęt

http://allegro.pl/leica-disto-d8-dalmierz-tri100-okulary-tarcze-i2187631880.html

Coś tańszego

http://allegro.pl/profesjonalny-dalmierz-laserowy-ldm100-nowy-gwar-i2158003446.html

http://allegro.pl/dalmierz-laserowy-glm-150-bosch-statyw-bs-150-i2185951663.html

Kwestia jest taka jak one liczą to pole. Czy tylko z dwóch długości i zakładają że jest między nimi kąt prosty jak tak to lipa..

 

A wracając do GPSu

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=2324

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1111-programy-na-palmtopa-z-gps-do-pomiaru-powierzchni/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez polarolniczka
      Witam! Używacie jakiegoś programu do zarządzania gospodarstwem? Poradźcie proszę na jakie funkcje powinnam zwrócić uwagę. Jest może taki, który dodatkowo pomagałby uruchomić sprzedaż produktów albo można przez niego kupować np. nawozy?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, są tu osoby posługujące się nawigatorem polowym? Oczywiście mowa tu o pomocniczym, wiadomo że program nie jest dokładny. Da się jednak anteną zwiększyć jego dokładność, są jakieś anteny w ludzkich pieniądzach? wydawanie 900 zł za antenę tylko po to żeby mi pokazało na mapie gdzie są ścieżki to kiepski pomysł, nie ma jakiś tanich alternatyw? pozdrawiam :]
    • Przez miki86
      Witam,czy miał może ktoś do czynienia z niespełnieniem jednego z punktów umowy w programie Młody Rolnik,przez 1 rok,gdzie trzeba było siać rośliny wysokobiałkowe przez 3 lata,a były tylko siane 2 lata,jakie sankcje grożą,może ktoś wie?
    • Przez miki86
      Witam,czy miał może ktoś do czynienia z niespełnieniem jednego z punktów umowy w programie Młody Rolnik,przez 1 rok,gdzie trzeba było siać rośliny wysokobiałkowe przez 3 lata,a były tylko siane 2 lata,jakie sankcje grożą,może ktoś wie?
    • Przez janbers
      Biznes i dodatkowe stałe dochody jako Ambasador wsi. Jako ambasador projektu przede wszystkim zyskujesz uznanie mieszkańców dostarczając im różne udogodnienia i korzyści. 
      Otrzymujesz dostęp do ekskluzywnych promocji oraz rabatów na wszystkie produkty i usługi firm w setkach branż które z nami współpracują. 
      Zyskujesz również możliwość dodatkowego, pasywnego zarobku bez konieczności rezygnowania ze swoich obecnych obowiązków i przyjemności. 
      Bycie naszym partnerem nie jest pracą. To przywilej który dostaje tylko jedna osoba w całej społeczności każdej wsi. 
      Powyższa osoba dostaje tym samym wyłączność uczestnictwa w strukturze krajowej oraz szereg dedykowanych dla niej profitów. Więcej na stronie oraz po kontakcie  https://www.bezkredytu.net/
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj