Skocz do zawartości

Reklama

wyznaczanie dzialek za pomoca laptopa

• Dodaj odpowiedź
32 odpowiedzi na ten temat

#21 tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • 37606300
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 13 styczeń 2012 - 00:47

melon10641, ja dzieki geoportalowi dowiedzialem sie ze na nowo zakupionym polu sasiad worał sie w moje pole 1,5 metra na dlugosci 700 metrów , 10 arów sobie gosciu zaorał nie swojego pola! a to żyd z niego , ale na szczescie przyznal sie ze tak zrobił. w granicy była drózka 3 metrowa , po 1,5 metra na kazdej stronie i po czasie ten trep zaorał całą droge bo juz nie była mu potrzebna , tylko mogl zaorac połowe ( swoja czesc) a nie :P.

#22 roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 20:41

Zobacz postmelon10641, o 13 styczeń 2012 - 00:27, powiedział:

@ roltech co do XY to nie wiesz w jakim układzie jest to liczone- zobacz gdzie jest początek układu współrzędnych gdzieś Niemcy/Austria ja nie znam żadnego takiego układu.
Może to jest jakiś układ w systemie NATO.
Znasz może jakiś wzór na obliczenie powierzchni działki na podstawie współrzędnych wierzchołków?

#23 melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • 9762651

Napisany 28 luty 2012 - 19:32

Jest na to wzór ale ciężko mi powiedzieć
Powiedzmy tak mamy punkt 1,2,3,4 mamy x i y każdego punktu 2P= Y2*(X1-X3)+ Y3*(X2-X4)+Y4*(X3-X1)+Y1*(X4-X1) podeślę Ci na priv to i mam exela gdzie jest to policzone łatwiej się zorientować jak się zobaczy niż tak z definicji:P

Jakbyście mieli jakieś pytania z geodezją związane pytajcie, postaram się pomóc jeśli będę wiedział oczywiście;P

#24 MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 21:18

Panowie jeśli działka ma nierówny kształt i ciężko policzyć jej powierzchnie to jak dobrze zmierzyć? macie jakieś proposycje? może jakiś przyrząd pomiarowy bo nie chce mi sie z fajtakiem latać jest jakieś elektroniczne cudo co metry odmierza a nie jest drogie?
"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz  ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J  :)

#25 melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • 9762651

Napisany 06 marzec 2012 - 01:08

Możesz kupić GPSa takiego co mają Ci z agencji tylko ta zabawka tania nie jest. Można znaleźć dalmierze o dokładności centymetrowej za nie wielkie pieniądze tylko nie wiem jaki zasięg mają.
Tutaj profesjonalny sprzęt
http://allegro.pl/le...80.html<br /> Coś tańszego
http://allegro.pl/pr...446.html<br />http://allegro.pl/da...2185951663.html
Kwestia jest taka jak one liczą to pole. Czy tylko z dwóch długości i zakładają że jest między nimi kąt prosty jak tak to lipa..

A wracając do GPSu
http://www.garniak.p....php?f=1&t=2324
http://www.agrofoto....ru-powierzchni/

#26 MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 21:29

właśnie o coś mi takiego chodziło kolego bo np. jest taka sytuacja że po orce siewnej muszę wysiać nawozy i bardzo uciążliwe jest wysiadać z ciągnika i mierzyć za każym razem fajtakiem szerokość siewnika ;/ ale tak myślę ze do 800zł więcej nie dam
W tych dalmierzach jest z punktu do punktu a mi np. chodziło by o to żeby  odmierzyć szerokość siewu rozsiewaczem gdzie ma być następny przejazd:) czyli np zaczynam siać na jednej ścieżce i chce odmierzyć 16 metrów. od poprzedniej ścieżki bez wychodzenia z ciągnika, żeby wiedzieć w którym miejscu można było zacząć drugą ścieżkę :)

Edytowany przez MarekUA, 06 marzec 2012 - 21:52.

"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj

#27 b0gdan

b0gdan

Mało obiektywny fan MF ;)

• V.I.P.
  • 2973 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 21:47

jak chcesz mierzyć powierzchnie pól o dziwnych ;) kształtach, to geoportal jak najbardziej się do tego nadaje, przy maksymalnym zbliżeniu uzyskasz lepszą dokładność niż te cudowne GPS do 1000 zł :P
a to o czym piszesz to urządzenia do jazdy równoległej, a koszt takiej zabawki to co najmniej 5 k zL

Edytowany przez b0gdan, 06 marzec 2012 - 21:49.

#28 MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 22:16

dzięki kolego postawiłeś mnie na ziemie:) korzystam z geopoltaru fajna stronka :) pozdrawiam

#29 melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • 9762651

Napisany 08 marzec 2012 - 22:35

Geoportal dobra sprawa tylko problem jest wtedy gdy siejesz 2 rośliny na polu które kształtem niczego normalnego nie przypomina;P

Dobra rada dla wszystkich którzy będą mieli do czynienia z geodetą który będzie wyznaczał granice działki czy jakiś punkt w pobliżu działki.
Poproście go albo po prostu przypilnujcie bo jemu się pewnie nie zechce aby pod słupkiem granicznym wykopał większą jamę i tam wsadźcie butelkę szklaną, rurkę czy cokolwiek co będzie przypominało jakiś znak przysypcie to ziemią tak z 30 cm a dopiero potem słupek graniczny.
Wielu z nas ma wrednych sąsiadów którzy po wyznaczeniu działki słupkiem granicznym wyorają go pługiem czy coś ale mało kto wie że może być coś tam niżej.(sąsiedzi się zmieniają nie wiadomo na kogo się trafi). Wiesz mniej więcej gdzie jest granica dokopiesz się do tego głębokiego ukrytego znaku i masz granice bez wzywania po raz drugi geodety a geodeta skoro tam coś niżej wsadził to musi to naszkicować do dokumentacji i to coś co wsadziliśmy głębiej jest pełnoprawnym znakiem granicznym. Może wydaje się śmieszne to co mówię ale w perspektywie 20-30 lat może się przydać.
Taka anegdota przed wojną (po też ) wielu geodetów robiło tak że pod znakiem geodezyjnym znajdowała się butelka bynajmniej nie po piwie i zawsze kupowana do danych pomiarów :lol:

Edytowany przez melon10641, 08 marzec 2012 - 22:37.

#30 Marcian1234

Marcian1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 22:39

a jak na geoportal sprawdzić ile sąsiad podorał się na podstawie siatek ???

#31 b0gdan

b0gdan

Mało obiektywny fan MF ;)

• V.I.P.
  • 2973 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 09:06

w Geoportalu jest zbyt mała dokładność granic działek, u mnie nieprzesunięcia wobec prawdziwych granic wynoszą po kilka metrów

#32 zidan

zidan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 15 październik 2013 - 20:21

Odgrzeję temat GPS-u i wyznaczania granic w polu. Geoportal udostępnia granice działek i dokładnie tych samych danych używa Agencja w trakcie kontroli bezpośrednich. Dane zawarte w Geoportalu pochodzą z tego samego źródła. Nie są to dane z Ewidencji Gruntów i Budynków a z systemu LPIS. Choć dane te sa weryfikowane na podstawie danych z zasobu jednak nie są to dane należące do zasobu geodezyjnego. Stad biorą sie różne niedokładności i rozbieżności.

Nie mniej jednak jest to bardzo wartościowe źródło informacji zwłaszcza jeżeli chodzi nam o orientację w terenie (albo o rozwiązanie problemów które opisywane są w tym wątku). Na własne potrzeby stworzyłem programik działający na telefonach i tabletach z Androidem który pozwala na wyświetlenie mapy (nie tylko pola) wraz z granicami działek i ich numerami. Do tego mam zamiar dodać kilka funkcji przydatnych w polu.
Program nazywa się Geo Dopłaty i można znaleźć go w Google Play ( https://play.google....android.doplaty )

Na razie jest tylko udało mi się stworzyć narzędzie do pomiarów i rejestracji pól a także prędkościomierz. W planach jest rozszerzenie funkcjonalności narzędzia do pomiarów i zapisywania i eksportowania danych a także modyfikacja prędkościomierza aby można było kontrolować stała prędkość poruszania się maszyny rolniczej.

Jeżeli ktoś z was będzie chciał skorzystać to z miła chęcią przeczytam każdy komentarz a także wprowadzę niezbędne zmiany.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#33 Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2603 postów
  • 374896

Napisany 27 październik 2013 - 18:04

Programik zapowiada się bardzo ciekawie a jak by można nim było porównać granie działek z tym co daje goeportal to było by extra :D
Kupię opony 11.2R32 (270/95R32)

Dodaj odpowiedź

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk