Zaloguj się, aby obserwować  
FanUrsusa

Nowa mała obora uwięziowa .

Polecane posty

FanUrsusa    0

No mam starą oborę o wymiarach 9x8m i jest ona w systemie uwięziowym, 5 krów stoi przed centralną ścianą, dwie są do nich odwrócone tyłem a 2 bokiem. Te inaczej obrócone mają żłób zaraz przy ścianie, a ta 5 ma żłób w odległości 1m od ściany. Mam dojarkę z Wrocławia jakąś Archimedes czy coś. Jest na dwie konwie. Korytarz po którym się chodzi ma kształt L i biegnie wzdłuż stanowisk krów. Obora ma na środku słup, ma jeszcze dwa okna wymiary 1x1,5m. Obok tej obory jest cielętnik o wymiarach 1,5x2m zazwyczaj tam jest jedno cielę bo cielęta sprzedajemy do 1 tygodnia. Obornik jest usuwany od krów kilka razy dziennie. Jest taki kanał gnojowy o szerokości łopaty i tam się zgarnia. I przed otwór w ścianie wyrzucany jest na płytę gnojową. A z stamtąd wyrzucany jest widłami na pryzmę. Obora ma strop a na nim jest cały zapas słomy. Dalej za oborą pod jednym dachem z nią jest stodoła (w okolicach kaszub mówi się na to klepisko czyli tak gdzie dajemy siano, cześć stodoły) a za stodołą jest magazyn zbożowy zbudowany z drewnianych skrzyń o wymiarach 1x1x1,5m trochę tam zboża się mieści. Cały kompleks jest w układzie odwróconego L znaczy u góry jest obora, stodoła i magazyn, na środku jest boisko (no tego to wam nie wytłumaczę) znaczy plac gdzie daje się siano które się wrzuca do dmuchawy i ona daje to do stodoły, ja nie mam miejsca w oborze to tam kładę bele i je tam rozwijam. Poniżej boiska jest następna stodoła i magazyn. Na razie na całym tym L jest dach 2 spadowy. Ale tą dolną stodołę trzeba obniżyć bo jest za wysoko ma w max punkcie ma 10m, teraz to dmuchawą dajemy ale to się nie opyla bo za dużo roboty z tym suszeniem. Najlepiej będzie siano w bele. Poukłada się po 4 bele na wysokość i git. Na podstawie L zostawiłbym dach dwuspadowy, a resztę to jednospadowy od szczytu tego dwuspadowego do tych 6m. Co do obory to ciągnęła by się na całej podstawie L. Możliwe są wymiary 14,8x7,2m. Na pewną będzie tylko jedna kolumna stanowisk. Obornik będzie usuwany codziennie ale za pomocą ciągnika samoróbki. Teraz płyta gnojowa jest obok obory a chciałbym aby był na końcu obory. Nie ma tam za dużo miejsca bo jakieś 6,7m do granicy, wiadomo że może nie pomieścić wszystkiego więc to stare też bym użytkował ale najpierw bym powiększył pomieszczenie dla mleka i cielętnik. Obydwa pomieszczenia są takiej samej powierzchni zn. to 1,5x2m a powiększyłbym do 2,5x3m. A reszta na całej długości obory to gnojowisko a pod nim zbiornik na gnojowicę. I mam pytania. Jak podzielić te 7,2m? Ma być korytarz gnojowy legowisko i korytarz paszowy. A te 14,8m? Na ile stanowisk? Co o tym myślicie? Wrzucę za chwilę rysunek jak jest a jak może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniels    14

Te 7,2 to 1,65m stanowiska 3m korytarz paszowy i 2,55m kanał i chodnik razem lub 1,85m stanowiska 3m korytarz paszowy i 2,35m korytarz gnojowy.

14,8m to stanowiska 1,2m to wyjdzie Ci 12 stanowisk i 0,4m jakieś przejście.

Wrzuć ten rysunek bo jakoś nie mogę wyobrazić sobie tego budynku. Dla Ciebie to jest oczywiste a dla kogoś kto nigdy nie widział tego budynku to nie za bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

No postaram się. A jak myślicie czy legowisko o wymiarach 1,1m szerokie na 1,75m będzie dobre? Na kanał bym zostawił 2,45m i na korytarz paszowy 3m. Ale nie wiem czy wysokość 2,30m w najniższym punkcie jest wystarczająca? Średnio jest 2,55m ale jest słup i idą od niego belki pod stropem. Jest plan jak jest teraz. Rysowałem odręcznie poglądowo.

post-39510-0-42627200-1326045228_thumb.jpg

Edytowano przez FanUrsusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marrus    0

Nie ma się co cackać. Rozwal strop i zbuduj porządny dach z świetlikiem. Bo z tego co widzę to tam w środku dużo światła nie będzie jak ty to tak wszystkim obudujesz. Słomie w stogu nic się nie stanie.

Edytowano przez Marrus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Ale z balami może się coś stać. A z resztą to drogo wyjdzie bo trzeba by wybudować ścianę 7m wysoką i na 7m. Razem około 50m2 no to tak +- 2 tyś ta ściana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

A jak myślicie czy 3,5m3 pojemności płyty gnojowej na krowę to by było ok? Czy przetrzymam obornik przez 4 miechy? A 2,5 m3 na krowę pojemności zbiornika na gnojowicę wystarczy? No trochę ulepszam po woli projekt. Jutro dodam foto jak chciałbym, żeby to wyglądało. A z tym sianem w belach to jednak nic pewnego bo przestrzeń wjazdowa wynosi 5m i ciągnik nie złamie się żeby ustawić się tam pod kontem prostym aby ustawić bale więc zostaje siano w kostki. Dobre i to. Mam pytanie czy czy ziemniakami można zastąpić ziarno qq? Czy to będzie miało sens? Bo niby ziemniaki mają wartość kcal 600 a qq 850 może i różnica jest na korzyść qq ale w cenie 1t qq mam 10-14t ziemniaka. Opłaca się to stosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Te 7,2 to 1,65m stanowiska 3m korytarz paszowy i 2,55m kanał i chodnik razem lub 1,85m stanowiska 3m korytarz paszowy i 2,35m korytarz gnojowy.

14,8m to stanowiska 1,2m to wyjdzie Ci 12 stanowisk i 0,4m jakieś przejście.

Wrzuć ten rysunek bo jakoś nie mogę wyobrazić sobie tego budynku. Dla Ciebie to jest oczywiste a dla kogoś kto nigdy nie widział tego budynku to nie za bardzo.

Na na 7m szerokości mam 2 rzędy stanowisk. Po bokach są korytarze paszowe a w środku gnojowy. Obornik usuwam turem.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Ale mało trochę miejsca jest u ciebie nie uważasz? Ja wolę mieć długą oborę ale wygodną, nie będę musiał bala rozwiniętego przenosić z 10m tylko od razu bym sobie rozwijał. A z resztą jak ty sobie wyobrażasz że gdzie ja bym tyle obsłużył bydła? Powyżej 20 krów to tylko wolno stanowiskową. A z resztą kasy na remont jest z 20tyś to nie można skomplikowanych inwestycji robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Czy ciasno?? Jedynie co to przeszkadza ten betonowy słup... Szkoda ze go nei wywaliłem tak jak ten drugi. No ale może w przyszłości pobuduje od podstaw oborę to już nie będzie tego problemu.

Mnie remont wyniósł około 3 tys :rolleyes:


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

No ale u mnie to ma być na lata. Oprócz tego zamierzam prowadzić hodowlę jałowic rasy simentalskiej. Bo to się opłaca szczególnie taka 2,5 letnia zacielona na sprzedaż. Taka o wadze 500-600kg to można za nią krzyknąć od 4tyś do 5,5tyś jak jest rasowa i wszystko ok. A to dużo może mniej niż byki ale przecież taka jałowica mniej zje i lepiej się ją hoduje bo mniej problemów. Może no trochę mniej kasy, trochę ale u mnie na takie simy w miarę cenie to popyt duży. U mnie za cielęta do 1 miesiąca płaci się do 25zł,do 3 miechów 20zł, do 6 miechów 15zł a do 2lat to 10zł a od 6lat to już 5zł za kilo. Takie 4letnie to chodzą po 7-8zł. Ale zacielone i rasowe. Bo wiadomo że jak krowa jakiś mieszaniec nie zacielona, średnio zbudowana to zamiast 7zł daje się 5zł. Orientacyjnie podaję. To nawet nie musiałbym hodować do 2,5 roku. Bo znając życie jakbym się dobrze reklamował to sprzedawałbym na pniu młode cielaki a jak by nie było teraz to później. A z bykami to sprzedawałbym takie do tygodnia za 30zł. Na to mam stary dom. Znaczy to jest dom w którym nikt nie mieszka od 20lat. Już tam w 2 pokojach mam stolarnię, a w jednym pokoju największym trzymam 3 jałówki i klacz. Ten dom ma wymiary 12x9m to tam bym zrobił korytarz paszowy pod ścianą a reszta by była na głębokiej ściółce. Myślę że z 20 jałówek by tam weszło. Jałówki mogły by cały czas korzystać z pastwiska około 1,2ha. Ale oczywiście będą przeganiane na inne łąki ale na noc by się wracały na to pastwisko i mogły by wejść do obory. A cały dom by był przerobiony bo zostały by tylko połowa murów i dach.

Edytowano przez FanUrsusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Na inwestycje przyszła pora bo już nie ma robót na budowach a mój tata pracował na budowie i kasa była bo jeszcze do tego dochodziła kasa z wypłaty mamy która była bibliotekarką. No to rocznie z 50tyś zostawało na inwestycje. Przykładowo wymiana okien, dachu, zmiana elewacji, remonty w środku, zmiana samochodu, nowe maszyny. Przez 3lata na same maszyny bo zaczęliśmy się szybko rozwijać poszło przeszło 100tyś. No a teraz roboty nie ma to trzeba zająć się gospodarką. Mi się to podoba bo w końcu mniej będę chodził do szkoły jak będę pomagał. No to jak myślicie modernizować te obiekty? Na razie mam 15lat to 3lata do MR. Te 75tyś + swojego z 50tyś połączyłbym i złożył wniosek o PROW i za 380tyś to bym kupił najpierw wyposażenie do obór żeby mniej się napracować, później bym postawił odpowiednie garaże a za resztę bym kupił 2 ciągniki. Bo i tak za całą kwotę nie kupię wszystkich maszyn tylko kilka to wolę już kupić ciągniki bo one są najdroższe a maszyny to sprzedam np. u mnie są 4 zgrabiarki i 3 przetrząsarki sprzedam je i dołożę i kupię sobie nowe, a dołożę niewiele. A jakbym sprzedał i niby to stanowiło te 40% wkładu własnego to wątpię że ci z ARMR spełnili mój wniosek na 500tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malopolanin64    421

Najpierw to Ty szkończ szkołe i dorośnij, za 3 lata to niewiadomo co będzie, czy wogóle będzie MR jak będzie działą PROW i co sie będzie opłącił, co do krów to mleczarnia przyjedzie do takiej ilości mleka?? Po zniesieniu kwot może być niezły bajzel z mlekiem. Bardzo napalenie podchodzisz do tego i idealistycznie a w życiu tak nie jest!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

No rosnę, rosnę. A z mlekiem to na zarazie jest w bańkach po 20l. Myślę że przy 14 krowach to 300l dziennie bym odstawiał. A przecież i tak muszą przyjechać do sąsiada który ma 50krów. A tam ponad 1000l jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj