jaro606

Oleje w t-25.

Polecane posty

GoRAL1    63

Pare lat temu wlałem na zimę 10 w 40 do silnika o dużym przebiegu na wiosnę się okazało że ciśnienie oleju poszło się j....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geo    10

Oleje syntetyczne i półsyntetyczne mają zwykle dodatki myjące silnik. W silniku z dużym przebiegiem wymyłeś prawdopodbnie wszystkie zatkane do tej pory miejsca w silniku i olej znalazł wiosną dodatkowe ujście - wynik zmniejszenie ciśnienia. To dlatego nie zaleca się zmieniać oleju w silniku z mineralnego na półsyntetyk czy syntetyk. Nie wiem co by było gdybyś zalał świeżo zrobiony silnik T-25 olejem półsyntetycznym. Tego nie wypróbowywałem - wolę nie eksperymentować na swoim traktorze za bardzo ;), zwłaszcza, że jak do tej pory normalny olej mineralny się sprawdza w tym silniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Ja właśnie jestem na etapie składania silnika swojego Rusina (wał po szlifie, reszta po wymianie na nowe części oczywiście te które były zużyte bądź wykazywały jakieś luzy, góra silnika oczywiście też nowa łącznie z głowicami) Mam zamiar zalać go olejem 10W40 i już nigdy więcej tego syfu o nazwie Superol. Po superolu w silniku pełno syfu, wszystko czarne jak w kominie, trzeba było szczotką drucianą czyścić i myć wszelkiego rodzaju rozpuszczalnikami, a rąk nie można doszorować przez dwa tygodnie ;[ Jak ukończę prace remontowe to napiszę jak się sprawuje na tym oleju, ale to jeszcze potrwa :rolleyes:


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo    47

Mój od dwóch miesięcy jeździ na półsyntetyku i powiem jedno-jest super.Zapalanie na mrozie w porównaniu z turdusem dużo łatwiejsze.Zamierzam zalać nim też C360.Dodam że zmieniam oleje co 100 mth i silnik w środku jest czyściutki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam od 2 tygodni jestem posiadaczem ruska i mam pytanie, czy moglby mi ktos objasnic gdzie jest wlew do pompy hydralicznej i gdzie jest punkt kontrolny pokad mam go wlac, i czy jest jakis korek zeby spuscic stary olej z niej. Drugie pytanie dotyczy zwolnic czy oleju mam nalac po ta srube pod tym okraglym deklem czy z boku tego dekla, z góry dziekuje za pomoc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3135

Olej do zwolnic dolewasz to tej śruby z boku(tzw korek kontrolny) a nie po dekiel,olej do przekładni pompy wlewasz tym białym korkiem u góry a spuszczasz na łączeniu skrzyni i sprzęgła (kuźwa zapomniałem jak to się nazywa) a wlewa się tam 0,3 oleju.

Edytowano przez Piotruniu25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geo    10

Wlew oleju do układu hydraulicznego jest po prawej stronie na górze korpusu (pod kabiną) w którym są osadzone ramiona podnośnika. Korek jest jednocześnie odpowietrznikiem i na klucz 22 lub 24 - nie pamiętam teraz. Tuż za tym korkiem jest mała śrubka chyba na klucz 12. Jak odkręcisz zobaczysz przyspawaną miarkę. Na miarce jest albo 1 albo dwa znaki. Reszty się domyślisz :). Do spuszczania oleju jest korek też po prawej stronie ale u dołu korpusu, albo można poluzować śrubę od rurki ssącej idącej do pompy oleju. Całego oleju raczej nie spuścisz, ale na pewno większość. Zalej ten sam olej co do silnika. Ja leję turdusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Panie i panowie, nawiązując do oleju jaki zalać do skrzyni to powiem tak. Po remoncie skrzyni warto zalać ją olejem syntetycznym. Dlaczego? Otóż oleje syntetyczne mają to do siebie że się nigdy nie starzeją i nigdy nie ma potrzeby by je wymieniać, jak to ma miejsce w przypadku olei mineralnych. Współczesne samochody wszelkiego kalibru mają skrzynie zalane właśnie syntetykami i nawet w książce serwisowej nie znajdziemy wzmianki na temat okresu jego wymiany. Jest tylko napisane że dożywotnio. Tak jest w samochodach, ale w przypadku traktorów już nie, no bo jak to - oleje by się nie sprzedawały!

Ciekawe dlaczego producenci traktorów tego nie stosują? Ja osobiście myślę, że to jest zwykłe nabijanie kasy.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

W ciągnikach skrzynie pracują pod ekstremalnymi obciążeniami, nierzadko w kurzu i syfie, który czasem się przedostanie do środka np. przez odpowietrznik. Odbiegając od Władka, czasami olej jest używany do hydrauliki i ten też się zanieczyszcza (różne maszyny, drobiny brudu na złączkach). Niewymienianie oleju w skrzyni biegów ciągnika zabije ją.


KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

W ciagnikach musi byc cos takiego. większość wpólpracuje w układzie Skrzynia-hydraulika to wszystko sie zużywa. Nie wyobrażam sobie skrzyni po 10tyś mth bez wymiany w takim johnie jak wyglądały by te kosze hydrauliczne, co z hydrauliką by sie działo.

Co do władka na razie jeździ na rzygach zwanych superolem ale po remoncie dostanie Euro Way do skrzyni też nowy olej przyjdzie nie wiem narazie jaki bo jeszcze jest oryginalny od nowości :D a hydraulika będzie zalana HL 46 jak w MTZ

Edytowano przez UrsusCzesio

Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geo    10

Panie i panowie, nawiązując do oleju jaki zalać do skrzyni to powiem tak. Po remoncie skrzyni warto zalać ją olejem syntetycznym. Dlaczego? Otóż oleje syntetyczne mają to do siebie że się nigdy nie starzeją i nigdy nie ma potrzeby by je wymieniać, jak to ma miejsce w przypadku olei mineralnych. Współczesne samochody wszelkiego kalibru mają skrzynie zalane właśnie syntetykami i nawet w książce serwisowej nie znajdziemy wzmianki na temat okresu jego wymiany. Jest tylko napisane że dożywotnio. Tak jest w samochodach, ale w przypadku traktorów już nie, no bo jak to - oleje by się nie sprzedawały!

Ciekawe dlaczego producenci traktorów tego nie stosują? Ja osobiście myślę, że to jest zwykłe nabijanie kasy.

 

Myślę, że to nie do końca tak jest. Po pierwsze w skrzyniach biegów samochodów osobowych jest zalany specjalny olej do skrzyń biegów (nie wspominając o skrzyniach bezstopniowych). Olej ten charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednio dobraną lepkością. Lepkość jest tak dobrana, albo inaczej - skrzynia jest tak zbudowana, aby działała poprawnie w całym zakresie temperatur. Po zalaniu niewłaściwego oleju mogą wystąpić problemy z przełączaniem biegów, a w skrzyniach bezstopniowych zły olej może doprowadzić do awarii skrzyni biegów. I rzeczywiście w nowoczesnych skrzyniach biegów nie przewiduje się wymiany oleju, co najwyżej dolewki. Sam kiedyś pytałem w serwisie o termin wymiany oleju w moim samochodzie i uzyskałem odpowiedź, że się nie przewiduje wymiany.

Wracając do traktorów. Na pewno stare skrzynie biegów nie są przystosowane do takich olejów, a nowe z różnych względów np. choćby dlatego, że olej do skrzyni jest jednocześnie olejem hydraulicznym nie mogą pracować na tym samym oleju przez cały okres życia traktora. Należy też pamiętać, że warunki pracy w skrzyniach biegów traktorów (obciążenia) są inne niż w samochodach osobowych.

I jeszcze jedno - nie jest prawdą, że oleje syntetyczne się nie starzeją. Starzeją się tyle, że nieco wolniej niż inne oleje. Olej to przede wszystkim dodatki uszlachetniające, a te z czasem ulegają degradacji. Więc można taki olej używać dłużej niż mineralny, ale nie wiecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

W starszych ciągnikach skrzynie nie mają synchro i olej się zanieczyszcza opiłkami, po dłuższym czasie olej czarnieje, łożyska dostają luzów, następnie wypadają z nich kulki i mamy po skrzyni .


KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jaki olej polecacie do skrzyni we Władku? Wiem że powinien być hipol, lecz występuje on w kilku rodzajach. Który byłby najlepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Potajtany    0

Może nie na temat ale w sumie chodzi tez o smarowanie,

Jaki polecacie smar do smarowania sworzni wahacza, Wymieniając tulejki w przedniej belce dałem po dwie kalamitki na tulejkę,i teraz jakim smarem to smarować?Mam w domu jakiś ale on gdy jest gorąco zamienia się w olej, Z jakiej firmy jest dobry? czy może grafitowym smarowac? miedzianym?

Edytowano przez Potajtany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pegaz1987    0

ja ładuje Łt 43 taki jak do łożysk. Najważniejsze żeby wogóle był. Drogi smar nie będzie na wieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geo    10

Daj litowy :) jeśli ŁT43 jest dla ciebie za słaby :). Na pewno nie nadaje się garfitowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Do tulejeki innych łożysk ślizgowych nie nadaje sie smar do łożysk tocznych, jest za gęsty. Takie doświadczenie w szkole. Jedna C-360 nasmarowana STP z dodatkiem oleju jeszcze druga ŁT to ta na STP kręciła prawie jak na wspomaganiu a na ŁT kiepsko.

Tak samo jak turduds dla ścisłości nie jest olejem do T25 dzisiaj byłem sie pytać o olej do niego ze Statoilu i wich katalogu do T25 jest chyba nie pamietam na 100% MultiWay 10W30.ale ręki sobie odciąć nie dam jak narazie jak kupie to podam czy ten na 100% czy inaczej sie zwał


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Do smarowania tulejek zwrotnic ja stosuję "OMEGA 33" jest super, bo nawet w największych temperaturach nie wycieka. Jedyna wada to jego cena.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hacki    0

a co myslicie na temat mobila 15w40 delvac ?? bo mysle kupic taki do władka :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

a co myslicie na temat mobila 15w40 delvac ?? bo mysle kupic taki do władka :rolleyes:

 

To nie jest olej do niego. Z super olejów do niego to tak. Statoil MultiWay 10W30 lub Multi Farm 10W30 niemieckiego Alpine, jak chcesz to mozesz wlać Fuscha ja osobiście teraz kupiłem Multi Farm


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

To może byś wyjaśnił dlaczego właśnie te i to w dodatku o takiej lepkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ZETORRRRRR
      Witam mam taki problem nie wiem co jest wymienialiśmy pompę olejową bo się klin wyrobił na nową silnik jest ustawiony jak mówi książka na 1,5 do 3,5
      jest ustawiony na 3 złapie lekko tem. i szaleje ciśnienie skacze i maleje.
      Co jest jak je dobrze ustawić co może być wadą może regulator. Piszcie czy mieliście takie problemy i jak mieliście jak je rozwiązaliście. Pozdrawiam
    • Przez MarcinKdziak
      założony nowy docisk i łożysko oporowe i dalej nie chce wysprzęglać.Bez odpalonego ciągnika jak jest bieg wrzucony i wciśnie się sprzęgło ,to nadal jest na biegu i wogule nie wysprzęgla tylko czuć załączony bieg .
    • Przez pronarek
      mam pytanie jak zamontowac rozdzielacz hydrauliczny we władku i czy według was jest sens montowania masztu od widlaka na przód czy wytrzyma os itd.
      czekam na odpowiedzi mój tata mówi ze to spokojnie wypali.(i tak zaraz złożymy wniosek na tura do mtz ale jeszcze nie wiem jakiego wybrac)
    • Przez Tomaszzt25
      Witam!
      Przy jakiej temperaturze i obrotach docierać? 
    • Przez leszeksz2
      Witam. Przy okazji naprawy hamulców zauważyłem że na kole zębatym blokady mam uszkodzone zęby. Rozkręciłem śruby mocujące i wyjąłem kołki mocujące do korpusu mechanizmu różnicowego. Próbowałem zdjąć tą zębatkę, ale ani drgnie (ściągaczem, obstukiwanie itp.). 
      Jak zdjąć tą zębatkę. Czy trzeba wyjmować cały mechanizm różnicowy ze skrzyni?
       
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj