Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Co zrobić gdy tuczniki ryją w gnoju????

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
25 odpowiedzi na ten temat

#1 KierzmaN

KierzmaN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • 32252238
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna :)

Napisany 05 styczeń 2012 - 16:48

Witam mam małe pytanie... A mianowicie mam chlewnie na głęboką ściółkę i ostatnio zauważyłem ze coś ryją w słomie(gnoju) mają ok 50 kg... Może wiecie jaka może być przyczyna????
  • 0

Reklama

• Reklama
  •  

#2 zulian

zulian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 16:56

Witam dołączam się do pytania kolegi bo u mnie ten problem występuje prawie cały czas <_<
  • 0

#3 maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:06

Mój ojciec kiedyś "drutował" świniom ryje, jak już nie mógł sobie poradzić i pomagało.
  • 0

#4 Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:09

Często jest tak, że pasza nie zapewnia wszystkich składników w odpowiedniej dawce i świnie ryją.
  • 0

#5 pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • 3630322

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:21

jeśli wszystko jest jak należy,tzn dostają pełno porcjową pasze, to po prostu odrobacz je.a nie pokaszlują sobie?? przy tym po od kaszlnięciu mlaskając,tzn przełykając ślinę??
  • 0

#6 KierzmaN

KierzmaN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • 32252238

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:23

Też tak myślałem ze z paszą a konkretnie ze za dużo dawaliśmy oleju rybnego ponieważ mogła by być to za duża dawka co zwiększa energię co nie???? A z tym drutowaniem to ciężko by było bo mam 4 komory po 100szt...
  • 0

#7 blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:25

Ewentualnie się nudzą - a tak na poważnie świnia jest z natury ciekawym zwierzęciem i przy tym wszystkożernym, a ryj to tak jakby jej narzędzie, do badania świata, do zabawy itd. Zresztą rycie w podłożu jest wpisane też w pewnym sensie w jej behawioryzm, i niekoniecznie musi świadczyć o niedoborach(ale samo to stwierdzenie tej możliwości nie wyklucza, bo może np. świadczyć o braku mikro, makro elementów w paszy lub niedostatku wody, choć osobiście bardziej martwiłbym się gdyby zaczęły zdzierać i zjadać tynki ze ścian :rolleyes: )

Co do kolczyków w nosie - kiedyś to funkcjonowało, ale chodziło o to aby świnie posadzki nie niszczyły(szczególnie, że kilkadziesiąt lat temu, gdy pojawiła się ta moda nie we wszystkich chlewniach były one lane betonowe)

Edytowany przez blacha, 05 styczeń 2012 - 17:30.

• 0
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#8 KierzmaN

KierzmaN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • 32252238

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:31

pabloooo
Tuczarnia była postawiona nowa w 2009r no i nie miałem problemów z kaszlem dostawce warchlaków mamy stałego wentylacja jest ok i na początku jak wchodzą na tucz to jeszcze mają dany do paszy antybiotyk właśnie na kaszel itd...
  • 0

#9 Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:38

Energia i białko nie będą wpływały na rycie, lizanie ścian, jedzenie odchodów. Na to wpływają mikroskładniki, witaminy itp. Czasem zdarza się również tak, że jedzą słomę bo brakuje włókna.

Jeżeli nie masz błędów w żywieniu, to mogą ryć z nudów. Powieś łańcuchy.
  • 0

#10 Pawel328

Pawel328

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:54

najlpesze drutowanie jeśli ryją ;)
  • 0
Zetor 5320 + tur
Zetor 6911
Ursus C-330
Warfama Z-543

#11 erni0402

erni0402

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • 11612676
  • Zainteresowania:rolnictwo,maszyny:)

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:56

albo wrzuć jakieś bańki do klatki coś co je zajmie:)
  • 0

#12 Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:03

Co Wy macie z tym drutowaniem? Chyba nie chodzi o to żeby leczyć objawy, tylko przyczynę...

Jakieś średniowieczne metody. Też Wam by było miło, jakby matka Wam zakręciła drut na nosie?
  • 0

#13 maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:08

Tak ci szkoda tych świnek? Myślisz że rzeźnia to przedszkole? :) Bez obrazy
  • 0

#14 lucek279

lucek279
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:14

proponuję powiesić łańcuchy to działa a tak poza tym one mogą ryć z powodu nudów :blush:
  • 0

#15 RedBenny

RedBenny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:Wszystko to co związane z rolnictwem sport i wiele innych :-)

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:19

Tak ci szkoda tych świnek? Myślisz że rzeźnia to przedszkole? :) Bez obrazy

To według ciebie świnia od małego wie że idzie na ubój?? W tuczu najważniejsze jest zapewnienie świnią jak najlepszych warunków pybotowych, wtedy tucznik odwdzięczy się dużymi przyrostami i niskim zużyciem paszy.
  • 0
GRA I BUCZY!!!

SPRZEDAM - Opryskiwacz PILMET Termit 400L, lance 11m  wpełni sprawny, garażowany, rozpylacze z wkładką ceramiczną 02. Oraz pług podorywkowy 5 skib, stan idealny, orginalna farba i odkładnice, prosty, niespawany, garażowany. Zainteresowani pisać na PW.

#16 KierzmaN

KierzmaN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • 32252238

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:21

Dzięki za doradzenie zastosujemy zobaczymy...
  • 0

#17 grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • 11110978
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:28

u mnie kiedyś były łąńcuchy,i pomagały dużo,tuczniki były nimi ciagle zajete.
  • 0

#18 blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:31

Tak a propos kolczykowania to wczoraj na AF zahaczyliśmy o sektor C wymagań wzajemnej zgodności, który wchodzi w życie od 1 stycznia 2013 r., i tam w sumie bezpośrednio jest określone, że drutowanie/kolczykowanie nosa dopuszczalne będzie tylko w przypadku chowu w systemie otwartym, czyli jak to określili całorocznie po za budynkiem inwentarskim, a w chowie w budynku takie donosowe wstawki będą zakazane, więc w perspektywie przyszłości jeżeli komuś zależy na dopłatach to to rozwiązanie raczej odpada.
  • 0
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#19 maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 18:47

To według ciebie świnia od małego wie że idzie na ubój?? W tuczu najważniejsze jest zapewnienie świnią jak najlepszych warunków pybotowych, wtedy tucznik odwdzięczy się dużymi przyrostami i niskim zużyciem paszy.

A Ty jak się na końcu odwdzięczysz świnkom? Dla świń mojego taty mogłeś gadać i prosić by nie ryły - ale jakoś po polsku nie rozumiały. Może wietnamskie były....
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#20 filip94lemken

filip94lemken

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • 5791273

Napisany 05 styczeń 2012 - 19:02

to tak jakby napisal temat dlaczego małe dzieci wszedzie wsadzaja rece np. do przykladowego kontaktu? nic swiniom niema ryje z ciekawosci i nodów, brak skladnikow w paszy inaczej sie objawia
  • 0