Skocz do zawartości

Reklama

Świerzb u świń

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
9 odpowiedzi na ten temat

#1 Lesio

Lesio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 15:53

Witam Forumowiczów. Od jakiegoś czasu mam problem ze świerzbem w mojej chlewni. Małe prosiaczki dostają świerzb jeszcze przy losze. Weterynarz powiedział ze to może być od słomy ale moim zdaniem nie o to chodzi. Słoma jest zawsze świeża nigdy nie używam zeszłorocznej itd. Wet dał proszek do wody o nazwie Spiracol i jakiś zastrzyk ale nie wiem jaki bo nabrał w strzykawkę i kazał zaszczepić 2 razy. Ostatnio mówił że mogę zaszczepić Combi Jectem podskórnie 2ml/10kg m.c. Trochę się boję bo nigdy jeszcze tak nie robiłem. Pomóżcie!!! Może macie jeszcze jakieś inne propozycje?

#2 pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • 3630322

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:00

a nie jest to przypadkiem wysiękowe zapalenie skóry??prosiaczki nie brunatnieją i są lepiące??na świerzb to jest inwermektyna a nie combi jet

#3 blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 05 styczeń 2012 - 17:17

Jesteś pewien, że to świerzb, bo leczenie które opisałeś tak średnio na to wskazuje, wygląda raczej jakby wet chciał stosować jaką profilaktyczną antybiotykoterapię u tych prosiąt lub leczyć zakażenie bakteryjne.
Sam świerzb jest natomiast chorobą pasożytniczą i leki p-bakteryjne niewiele tu pomogą, ewentualnie mogą być przydatne w leczeniu wtórnych nadkażeń bakteryjnych.
Leczenie świerzbu(który jest ch. pasożytniczą) natomiast wymaga zachowywania czystości w chlewni i regularnej dezynfekcji(najlepsze jest opróżnienie kojca na dłuższy czas i konkretna dezynfekcja silnymi środkami, ale zabiegi te wykonywane słabszymi środkami w obecności zwierząt też wiele dają, na a jeśli chodzi o ściółkę to jeżeli byłbyś jej nie pewien to raczej też są preparaty do suchej dezynfekcji, które można sypać na ściółkę). Natomiast ważne jest leczenie przede wszystkim stada podstawowego preparatami doustnymi(albo iniekcyjnymi) w połączeniu z preparatami stosowanymi zewnętrznie - chodzi jednak o to aby  składzie miały lek p-pasożytniczy np. iwermektynę, doramektynę(w prep. stosowanych zewnętrznie niekoniecznie). Dodatkowo leczenie zewnętrze wypadało by stosować też u prosiąt, oraz iniekcyjne, lub doustnie podać iwermekretynę  przy odsadzeniu. W przypadku loch leczenie doustne stosuje się na 7 - 14 dni przed porodem. Co do terapii środkami stosowanymi zewnętrznie to dobrze, aby środek był płynny, polewasz wtedy nim wzdłuż grzbietu oraz również przemywasz, wypsikujesz wewnętrzną stronę  ucha i samo zewnętrzne ujście kanału słuchowego(z początku raz dziennie do zauważenia poprawy, a po ustąpieniu zmian 4 - 5 razy do roku.
Po za tym leczenie preparatami doustnymi powinno objąć też resztę zwierząt, ale tu wystarczy 2 - 3 razy na rok.
Co do preparatów to doustnie nadaje się np. Ecomectin, Ivermina 0,6% premix, Paramectin Premix do iniejekcji Dectomax, Paramectin, Biomectin, Cevamec 1%, do polewania natomiast Biocyd, Sebacil Pour, środki dezynfekcyjne.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#4 Lesio

Lesio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 14:25

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Postaram się wypróbować to co mi poleciliście.
Do pabloooo: prosiaczki nie są lepiące tylko wyglądają jakby były brudne na grzbiecie i parchate.

#5 mlody8908

mlody8908

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 21:32

witam, mój problem dotyczy prosiąt które w wieku ok 2-3 tyg dostają świerzb, co robić??

#6 muoodyy

muoodyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 20:57

szczepić szczepić i jeszcze raz szczepić... PARAMECTIN jest idealny na świerzb i inne pasożyty

#7 mlody8908

mlody8908

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 08:11

ale w jakim wieku szczepić skoro one pierwsze objawy mają ok 2 tyg po urodzeniu? szczepić od razu po urodzeniu czy jak wystąpią już jakieś objawy???i jak skutecznie zdezynfekować takie miejsce????

#8 muoodyy

muoodyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 20:35

no ja teraz juz macior nie mam ale z tego co pamietam to my jechalismy swinie na świerzb i robaki dopiero jak odsadzalismy ale jak mają juz po 2 tyg to musisz szczepic jak im to wyjdzie. i najlepiej tym co ci pisalem ale musisz sie dowiedziec dokladnie ile dac na takie male bo ja dawalem 1 ml na sztuke taką 15-20 kg. teraz ostatnio jak mi partie przywiózł to mialy taki swierzb ze brakowalo juz sciany zeby mogly sie drapac. przejechalismy wszystkie tym PARAMECTIN i po 2 dniach juz przestaly sie trzec i jest spokoj. a ty jak masz maciory to przede wszystkim maciory co jakis czas no i warchlaki. ta szczepionka dziala miesiąc takze wszystkie pasozyty i nawet ich jaja zdążą obumrzec i jest spokoj

#9 mlody8908

mlody8908

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 12:50

czy mógłby mi ktoś poradzić jaką szczepionką szczepić prosięta mające świerzb??
czy można szczepić lekiem Pen-Strep?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#10 slawek1234

slawek1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów
  • 794931
  • Zainteresowania:sport...