Skocz do zawartości

Zdjęcie

cielęta

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share matus123

matus123

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 21:00

cielęta koledzy mam takie pytanko odnośnie młodych cieląt w jakim wieku można podawać im już sianokiszonki sianko i śrutę i od jakiej wagi za wszyskie komentarze z góry dzięki jak nie ten dział to prosze o przeniesienie. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
cielęta Dzisiaj, 11:22
  •  

#2 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 21:57

cielęta Pasza treściwa od 7 dnia a pasze objętościowe najlepiej od 100kg. Wcześniej bydlak nie jest przeżuwaczem i ta pasza poprostu w nim gnije.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#3 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3378 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 03 styczeń 2012 - 21:57

cielęta

koledzy mam takie pytanko odnośnie młodych cieląt w jakim wieku można podawać im już sianokiszonki sianko i śrutę i od jakiej wagi za wszyskie komentarze z góry dzięki jak nie ten dział to prosze o przeniesienie. ;)

Kolego u nas w gospodarstwie już od kilku lat praktykujemy tak,że cielęta trzymamy w kojcu i mają już tak ze 3tyg. to sypiemy im do karmników po troch śruty z CJ,siano mają cały czas do woli a i kiszonka też jest ale jej nie dużo i po jakimś czasie(dokładnie nie wiem) zaczyna ubywać śrutu i siana więc im dodajemy i tyle a sianokiszonka jest wyjmowana z koryta tak po ok 2 dniach...

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#4 Share krupekf16

krupekf16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 22:01

cielęta Ja to zazwyczaj zaraz po urodzeniu wrzucam do kojca gdzie jest woda, troche siana i śruta zbożowa z jakimś starterem (ja stosje agrocentrum z ziarnem kukurydzy i owsa) wtedy cielaki stopniowo uczą sie jeść

Edytowany przez krupekf16, 03 styczeń 2012 - 22:03.

#5 Share Styzus

Styzus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:jam jest MIchał, interesuje sie rolnictwem i muzyka, a przede wszystkim zwierzętami !

Napisany 03 styczeń 2012 - 22:27

cielęta

Pasza treściwa od 7 dnia a pasze objętościowe najlepiej od 100kg. Wcześniej bydlak nie jest przeżuwaczem i ta pasza poprostu w nim gnije.

Dokładnie tak jak kolega mowi, od około tygodnia mozna podawać CAŁE!! ziarna kukurydzy oraz gniecione ziarna jęczmienia, aby pobudzić żwacz i szybciej przystosowac go do pasz objętościowych. do ziaren dodajemu śrute i CJ i ciele nam rośnie jak na drożdżach. A siana i słomy nie powinno się dawać, bo jak kolega @elemer napisał, po prostu zalega i moze prowadzić do utraty zwierzęcia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share kazikrol

kazikrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo,

Napisany 03 styczeń 2012 - 22:46

cielęta cielak do 3 miesiąca życia strawi całe ziarna kukurydzy i zboża nie trzeba zagniatać czy śrutować ziarna

#7 Share Styzus

Styzus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:jam jest MIchał, interesuje sie rolnictwem i muzyka, a przede wszystkim zwierzętami !

Napisany 03 styczeń 2012 - 22:56

cielęta

cielak do 3 miesiąca życia strawi całe ziarna kukurydzy i zboża nie trzeba zagniatać czy śrutować ziarna

Nie chodzi, aby strawił, chodzi, aby podrażnił żwacz i zmusił go do szybszej pracy. a jęczmień nalezy zagnieść, stosuje kukurydze u siebie i jestem bardzo zadowolony. A o jeczmieniu dowiedziałem się w szkole na lekcji, choć jeszcze(!) nie stosowałem,

#8 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 08:25

cielęta Z tym całym jeczmieniem to nie jest tak do końca. Ciele gdy jest małe ma prawie zatkany żwacz i duże ziarno QQ nie wlatuje do niego. Dopiero po jakimś czasie ten otwór się powiększa i wtedy właśnie widzimy przepuszczanie ziaren QQ. Ziarno jęczmienia jest małe i jak odpowiednio się ułoży to będzie dużo szybciej przepuszczane i marnotrawione.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 09:45

cielęta Na rozwój brodawek żwaczowych bardziej wpływa kwas masłowy i propionowy które powstają z fermentacji skrobi a z siano wytwarza kwas octowy i siano podrażnia błonę śluzową rozwijającego żwacza, i zamiast siana jako włókno podajemy całe ziarna kukurydzy i całe ziarna owsa z tym że owies lepiej wprowadzić nieco później od kukurydzy i najlepiej mieszać ze starterem w stosunku 3kg startera na 1kg kukurydzy, a jeżeli owies to 2kg startera na 1kg kuku i 1kg owsa. Włókno zwiększa muskulaturę żwacza i stymuluje odruchy przeżuwania, zapobiega również zalepianiu brodawek ( dlatego jak nie podaje się ziaren kuku i owsa powinno trochę podać się siana ale najlepszej jakości), cielaki lepiej dojadają starter zmieszany z kuku i owsem
Duża ilość siana blokuje przepływ mleka do trawieńca, które trafia do żwacza i wtedy możliwa jest biegunka.