Skocz do zawartości

Zdjęcie

opas bydła

172 odpowiedzi na ten temat

#101 Share fioletowy

fioletowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 13:57

opas bydła pytanie z innej beczki, czy taka oto hala nada się do chowu byków?
http://olx.pl/oferta...html#5bbec2854d

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
opas bydła Dzisiaj, 01:31
  •  

#102 Share johny1991

johny1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 14:51

opas bydła

Witam,

Od jakiś 2 lat prowadzę gospodarstwo, nastawiłem się na opas bydła. Z racji, że mało było pieniędzy na start zacząłem od skupu cieląt po 4 szt co 4 miesiące.

U mnie na początku cielaki dostają mleko w proszku z siemieniem ( ok 2-3 miesięcy, później przechodzą na wodę), siano do syta i wraz ze wzrostem śrutę(40% żyta zmieszanego z przenżytem, 40% owsa i 20% jęczmienia) . Po 8 miesiącach przeprowadzam je na oborę uwiązową i tam dostają śrutę (te same proporcje co wcześniej) ok 2 kg dziennie/szt w 2 dawkach + rano dodaje z ręki sanbulla. Do tego dochodzą ziemniaki raz dziennie ok 3 kg/szt i dalej sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy i siano, czasem podjadają słomę.

Mam do Was kilka pytań:

1.u mnie byki osiągają ok 720-750 kg w 23-24 miesiące, słyszę od innych, że u nich dochodzą w tym czasie np do 800-900. Czego moim brakuje? Czy chodzi o brak białka i należałoby zakupić np soję? Jeśli tak to w jakich ilościach według Was na sztukę?

2.Czy jest możliwe wyłączenie z dawki pokarmowej kiszonki z kukurydzy (problemy z dzikami), w zamian za większą ilość ziemniaków lub na rzecz kiszonki ze słonecznika(słyszałem, że ma niewiele niższe wartości od kukurydzy).

3.Jakie Wy dodajecie dodatki do pasz, koncentraty? Które według Was jest lepsza sanbull czy z nutreny? Bo u mnie ostanio nutrene promują ale raz kupiłem to nie bardzo chciały jeść...może z przyzwyczajenia do sanbulla.

4.Czy opłacalne według Was są pasze pełnoporcjowe, bez dodatku własnej śruty( swoje zboże na sprzedaż)? Jeśli byście mogli powiedzieć z jakiej firmy kupujecie pełnoporcjówki, w jakich są cenach i jak je stosować.

Z góry dziękuje za wypowiedź i pozdrawiam wszystkich

#103 Share johny1991

johny1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 14:51

opas bydła

Witam,

Od jakiś 2 lat prowadzę gospodarstwo, nastawiłem się na opas bydła. Z racji, że mało było pieniędzy na start zacząłem od skupu cieląt po 4 szt co 4 miesiące.

U mnie na początku cielaki dostają mleko w proszku z siemieniem ( ok 2-3 miesięcy, później przechodzą na wodę), siano do syta i wraz ze wzrostem śrutę(40% żyta zmieszanego z przenżytem, 40% owsa i 20% jęczmienia) . Po 8 miesiącach przeprowadzam je na oborę uwiązową i tam dostają śrutę (te same proporcje co wcześniej) ok 2 kg dziennie/szt w 2 dawkach + rano dodaje z ręki sanbulla. Do tego dochodzą ziemniaki raz dziennie ok 3 kg/szt i dalej sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy i siano, czasem podjadają słomę.

Mam do Was kilka pytań:

1.u mnie byki osiągają ok 720-750 kg w 23-24 miesiące, słyszę od innych, że u nich dochodzą w tym czasie np do 800-900. Czego moim brakuje? Czy chodzi o brak białka i należałoby zakupić np soję? Jeśli tak to w jakich ilościach według Was na sztukę?

2.Czy jest możliwe wyłączenie z dawki pokarmowej kiszonki z kukurydzy (problemy z dzikami), w zamian za większą ilość ziemniaków lub na rzecz kiszonki ze słonecznika(słyszałem, że ma niewiele niższe wartości od kukurydzy).

3.Jakie Wy dodajecie dodatki do pasz, koncentraty? Które według Was jest lepsza sanbull czy z nutreny? Bo u mnie ostanio nutrene promują ale raz kupiłem to nie bardzo chciały jeść...może z przyzwyczajenia do sanbulla.

4.Czy opłacalne według Was są pasze pełnoporcjowe, bez dodatku własnej śruty( swoje zboże na sprzedaż)? Jeśli byście mogli powiedzieć z jakiej firmy kupujecie pełnoporcjówki, w jakich są cenach i jak je stosować.

#104 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 13:47

opas bydła

Jak dla mnie to żle ich nie karmisz . Dużo zależy od potencjału cielaka miałem od tygo samego gospodarza sztuki co miały po 800 kilo w dwa lata ale i takie co 520 ledwo łapały ,nie zależnie czy HF czy po mięsnym a karmie wszystkie jednakowo bo są na łańcuchach i jedzą tyle samo .

#105 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 21:59

opas bydła Również sądzę, że Twoim bykom nic nie brakuje.Sporo zależy od genetyki, jakie cielaki kupujesz? Śruta sojowa lub rzepakowa(tańsza) to bardzo świetny dodatek paszowy.Możesz również zasiać łubin na kiszonkę.Popytaj tych ludzi czym karmią swoje byki i skąd mają cielaki.

PS. jeśli będziesz kupował penloporcjowki to moim zdaniem zysk będzie marny, kukurydza dostarcza opasom energii, którą dostają też z ziemniaków, więc co zrobisz zależy od Ciebie :)

Edytowany przez maciejo360, 11 grudzień 2014 - 22:03.

#106 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 09:13

opas bydła

jeśli nie chcesz siać kukurydzy to możesz zawsze spróbować zastąpić ją melasą czy wysłodkami, co do szybszych przyrostów to zdecydowanie dodaj jakieś wysokobiałkowe komponenty i powinno być wszystko ok

#107 Share johny1991

johny1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 19:58

opas bydła

No wiadomo, że zależy od cielaków... jednak będę musiał chyba troszkę pomyśleć o dodaniu jakiegoś białka. A możecie coś powiedzieć na temat produktów z Nutreny? bo nie zawsze to co pisze w składzie musi się zgadzać, przynajmniej ja tak sądzę.

#108 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 23:42

opas bydła Ja też tak sądzę i dlatego polecam Ci śrutę sojową lub rzepakową :)

#109 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 15 grudzień 2014 - 09:42

opas bydła

zadne nutreny..sruta rzepakowa lub sojowa co najwyzej sanobull z sano

#110 Share Sybir

Sybir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 12:49

opas bydła Czy jest mozliwosc chodowania opasow na sianie, srucie zbozowej, ziemniakach, burakach pastewnych i w sezonie trawa plus do tego dodatki paszowe gotowe kupowane. Prosze o porade:) Z gory dziekuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 17:52

opas bydła

Jeśli dorzucisz do tego dodatkowo trochę więcej wysokobiałkowej paszy to powinny osiągać duże przyrosty

#112 Share Sybir

Sybir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 09:49

opas bydła Np jaka byś proponował? Chodzi o to ze nie mam sprzętu do kiszonki z qq i sianokiszonki ani doświadczenia. A do siana posiadam full sprzęt prasę kosiarkę...

#113 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 16 grudzień 2014 - 11:09

opas bydła

Najlepsza  śruta rzepakowa. Sam daje 200kg na tonę+ witaminy z LNB ( 4kg kosztują 14 zł) i nic więcej nie brak. Nie ma co za bardzo pchać w koszta

Oczywiście mowa o paszy treściwej

Edytowany przez robert123farmer, 16 grudzień 2014 - 11:10.

#114 Share Sybir

Sybir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 18:17

opas bydła Dzięki za info. Dużo mi teraz się już wyjaśniło:)

#115 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 10:07

opas bydła

Czy jest mozliwosc chodowania opasow na sianie, srucie zbozowej, ziemniakach, burakach pastewnych i w sezonie trawa plus do tego dodatki paszowe gotowe kupowane. Prosze o porade:) Z gory dziekuje

Jak miałem mniej bydła to karmiłem byki: buraki, zboże i siano i rosły rewelacyjnie. Minus był taki że dużo pracy z burakami

#116 Share marijusz

marijusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów
  • Zainteresowania:BÓG HONOR OJCOWIZNA i Ojczyzna (czywiście)

Napisany 19 grudzień 2014 - 10:45

opas bydła

Witam,

Mam do Was kilka pytań:

przyrosty o ktorych piszesz nie sa az tak tragiczne wszystko zalezy od potecjalu cielaka .Ja uwazam ze niema nic lepszego od kiszonki z qq a siano na dodatek Ale jesli mialbym z niej zrezygnowac to do sruty ze zboz wlasnych dosypywalbym ok.20 %qq Pełnoporcjowki wbrwe pozorom nie sa az tak droge po podliczeniu wszystkich kosztow zwiazanych z przygotowaniem wlasnej paszy a efekt jest !! sprobuj moze dla kilku sztuk na poczatek i nie same granulki tylko do swojej paszy ok 30% wez z dehausa Masterbul20 Mi tez wydaje sie ze za malo bialka masz w paszy Dosypuj im soje + srute rzepakowo 1;1

pytanie z innej beczki, czy taka oto hala nada się do chowu byków?
http://olx.pl/oferta...html#5bbec2854d

NIe !! dajesz 20tys a co dostajesz moze tone stali i to bardzo cienkiej za 20 tys to zrobisz wysoki fundament pod budynek o tych wymiarach potem 8-10 rzedow bloczka + dach i masz obore A tu jak by nastalu ci gnoju lub jeden drugiego przyparl do sciany to wszystko by sie rozjechalo

#117 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 12:20

opas bydła

jesli opasy dostaja dziennie okolo 0,8-1kg paszy tresciwej na 100kg wagi z pszenzyto 40% owies 40% sruta rzepakowa 20% i do jedzenia jeszcze slome owsiana albo siano to ile musze im dawac jeszcze kiszonki z kukurydzy na dzien lub ziemniakow? ile kg na 100kg wagi byka?

#118 Share tractor560

tractor560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 25 styczeń 2015 - 13:04

opas bydła

planuje w przyszosci budowe wolnostanowiskowej obory na opasy i wtedy qq napewno bd wchodziła w gre a jak dla 8 sztuk to nie bede jej siał.A co do tych dziadkowych metod to bob ma racje.Kiedys było inaczej a starsi ludzie nie maja przekonanai do tego co nowe.Na 20ha mysle ze te 25 sztuk opasów dam rade utrzymac?

A moze ktos mi podpowie cos gdzie moge znalesc informacje o dawka zywieniowych opasów?

na 20 ha spokojnie. W twoim 1 poście myślałem że się rozśmieję. Nie znam ludzi co mają byki o wadze ponad 700kg bez używania koncentratu. Ja dodatkowo stosuję jeszcze wysłodki melasowane i jest o niebo lepiej niż kiedyś co stosowałem ziemniaki. Teraz mój rekord to HFxSM waga 964 kg na wysłodkach kiszonce z trawy koncentracie i śrucie z pszenżyta i owsa. Bez koncentratu to z pięknego cielaka zrobi ci się szkapa. Ja osobiście tego byka powyżej trzymałem 20 miesięcy.

Niech ludzie ci nie wciskają kitu że nie dają koncentratu. Sam planuję po przejęciu gospodarstwa budowę obory na 60 szt.

New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

#119 Share Rafal150

Rafal150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 18:26

opas bydła

Witam, mam pytanie czy karmiąc byki sianem, kiszonką z traw z motylkowatymi i dodatkiem śruty przyrosty byłyby w miarę czy nie zabardzo by to wyszło???? I wstawiając juz takie odchowane byczki (mieszańce mięsne) w wadze ok 200kg ile czasu by przyrastały to wagi handlowej tj. ok 600 kg.??????

Z góry dzięki za informacje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Lukasz-ursus-1998

Lukasz-ursus-1998

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 19:46

opas bydła

witam mam pytanie co sądzicie o burakach czerwonych wodan na opas co będzie lepsze i ma więcej wartości te buraki czy ziemniaki :D cena za buraki 250zł tona a za ziemniaki 300/330zł tona