Skocz do zawartości

Zdjęcie

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ?

59 odpowiedzi na ten temat

#1 Share stachuwus

stachuwus

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 20:39

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Czy macie jakis sposob by zapobiec tym stratom ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Dzisiaj, 15:58
  •  

#2 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 02 styczeń 2012 - 21:02

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? O i to trafny temat Stachu, od tego jak bardzo staramy się zapobiegać jego starą zależy nasz bilans azotowy a raczej azotowo-nawozowy, wiec i po części opłacalność

mi na suwa się kilka pomysłów, i tak

Prawo minimum Liebiga – jedno z podstawowych praw ekologii klasycznej, mówiące, że czynnik, którego jest najmniej (jest w minimum) działa ograniczająco na organizm, bądź całą populację. Zasada została sformułowana w 1841 roku[1].

po drugie czynniki agrotechniczne, odmiana termin obsada, gatunek,

po trzecie wiązanie w formie organicznej, czyli poplony,

po czwarte zapobieganie wymywaniu czyli może zrezygnowanie z orki,

macie jeszcze jakieś pomysły

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 styczeń 2012 - 21:05

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? rolstudent bardzo fascynujące kazanie. Przyda mi się jakby co na lekcje.
Ale moim zdaniem może zaczepiać do beczkowozów aplikatory doglebowe.
Coś napewno pomoże ale też nie za dużo.

#4 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 21:07

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Ostatnio w prasie wyczytałem że stosowanie uprawy pasowej znacznie ogranicza straty azotu w glebie.

#5 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 21:09

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Aplikatory doglebowe jak najbardziej. Ale często widze że obornik leży z tydzien nieprzyorany wiec jak tu sie dziwić ze straty azotu są...

#6 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 21:12

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Aplikatory doglebowe jak najbardziej, ale to nie zapobiega wypłukiwaniu azotu wgłąb gleby. Moim zdaniem- miesznaie nawozów (szczególnie organicznych) jak najszybcie po lub lepiej w trakcie rozwwożenia (gnojowica- strip injection- wtryskiwanie gnojowicy i spulchnianie rzędowe gleby- dostosowne do rozstawu rzędów np kukurydzy), poplony bo łapią uciekające składniki i dawkowanie w mniejszych ilościach, ale częściej.

Poza tym dobrze by było kompostować obornik i gnojowicę- mineralizuje azot i nie ma takich strat.

Edytowany przez ppp, 02 styczeń 2012 - 21:32.

#7 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 styczeń 2012 - 22:24

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? A co powiecie na temat wapna cukrowniczego zwane "defekacyjne"??

#8 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 22:30

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Te wapno stosowałem dwa lata i nie chcę go więcej na polu widzieć. Dawałem po 8 ton i efekt mizerny.

#9 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 22:53

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? A jaki związek ma wapno ze startami azotu? Bo chyba czegoś nie wiem(mam prawo- szkoły rolniczej nie konczyłem)...;)

#10 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 03 styczeń 2012 - 10:01

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? doktor Szulc dziś odpowiedział tak na to pytanie,

są tylko dwie możliwości
1 stosowanie form amonowej która jest zatrzymywana w KS ale przy takiej pogodzie jak teraz to i tak nie ma sensu bo bakterie powoli przerabiają ja na formę azotanową
2 roślinki- które w miarę swoich możliwości pobierają cały czas azot, ile zdążą go pobrać tyle nie zostanie wypłukane, wiec zalecane jest ograniczenie nawożenia azotem na jesieni i uprawa roślin ozimych oraz poplonów ozimych, zwłaszcza pod rośliny takie jak kukurydza.

aplikatory doglebowe pozwalają zmniejszyć straty w powietrzu, ale pod warunkiem ze rośliny szybko pobiorą zapikowany azot

Edytowany przez milanreal1, 16 marzec 2012 - 19:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 03 styczeń 2012 - 12:58

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Temat ważny biorąc pod uwagę koszty środków produkcji.
Zazwyczaj rolnicy sypią poto żeby sypać, bo tak trzeba itd. Sąsiad np daje jesienią pod pszenice ozimą dość dużą dawkę mocznika ale na wiosnę nie śpieszy się z azotem. Podobnie robi w rzepaku. Inni nie dają nawozów bo to się nie opłaca bo są drogie itd. To oczywiście skrajne przypadki
Moim zdaniem należy dawać mniejsze dawki i strączkowe to jest to czego potrzeba.Trzeba zwiększyć udział strączkowych w zasiewach. Ważne są też polony ścierniskowe które wiążą wymywany azot i zwiększają KS gleby poprzez zwiększanie masy organicznej w glebie

#12 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 13:57

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? gwozd masz racje, tyle żo to tylko teoria. namów rolnika siejącego na zmiane rzepak-pszenica żeby zaczął uprawiać groch albo łubin. Pierwsza sprawa to kto mu to kupi a druga ile za to dostanie? To gospodarka i opłacalność spowodowała że rolnicy zrezygnowali ze strączkowych.
Co do założyciela tematu to bardzo ale to bardzo bym prosił o źródło skąd wzioł te dane bo jezeli rolnicy stosują 900 tyś ton a wymywane jest 800 tyś to znaczy że straty wynoszą 98% :D:D Żeby osiągnąć taki wysoki poziom strat nawozów azotowych to by trzeba było je prosto do rzeki wysiewać :D a te 10 procent to przypadkiem by na pole trafiło :D
Rolnik musi sie naprawdę dobrze "postarać" żeby straty azotu 50% wyniosły. Więc nie wierzę że uogólniając na cały kraj straty mogły 90% wynosić, to ewentualnie może być skrajny przypadek a nie średnia.
Patrząc na to inaczej, jeżeli w Polsce przy średniej dawce azotu około 100 kg na ha straty wynoszą 90% to ile wynoszą w Holandii gdzie stosuje się go około 350-400 kg? bo wychodzi że 270% :D bo przecież polskie i holenderskie rośliny potrzebują tyle samo azotu. A pogoda też sie aż tak znacznie nie różni a nawet w Holandii bardziej sprzyja wymywaniu.

#13 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 14:16

A jaki związek ma wapno ze startami azotu? Bo chyba czegoś nie wiem(mam prawo- szkoły rolniczej nie konczyłem)...

To widać ja też nie skończyłem ale wapno raczej dobrze wpływa na przeciwdziałaniu na wymywanie

Wapna się nie stosuje nigdy z nawozami azotowymi, wzrost pH powoduje straty azotu z formy amonowej gdyż zostaje on przetworzony na amoniak, który ulotni się do atmosfery ale to jest rzecz oczywista... Pozdrawiam

#14 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 18:17

Bo aż mi sie nie chce wierzyc by azot z nawozów działał 2 lata :lol: :lol: . Takiego wyniku to pewnie nawet nie ma z formy z nawozu mineralnego :rolleyes: ale mogę się mylić jak każdy :unsure:

Do znawców tematu:

Z życia wziętą historię przytoczę.

Wczesna wiosna, wegetacja rusza na całego, rzepaki, zboża zasilone azotem, pozostało posiać na trawy (3-4 letnie ugory), praktycznie sama trawa bez kończyny, która z wiadomego powodu wyginęła. Dawka 250 kg/ha.

Meritum, ganiałem z rozsiewaczem, bo nowy nabytek, i bez plandeki - bo przedstawiciel przykimał i nie dowiózł na czas. No to rozsiewacz pełniutki saletry amonowej 34, i jadę po polu aż na raz wysypało się uw w jedno miejsce, placek z +- 20 kg. No za szybko może, wiecie jak to jest nowy sprzęt a już zbyt stary operator, trudno, każdemu się zdarzyć może. Wysiadłszy z traktora, rozgarnąłem rozsypany nawóz bo szkoda przecież żeby wypaliło trawę.

I co zauważyłem, owe miejsce przez okres 3 lat wyraźnie odznacza się (wzrokowo) od reszty łanu. Trawa jest bujniejsza, wyższa, ma ciemniejszy kolor i to przez okres 3 LAT.
CZARY?
Saletra amonowa "działa" 3 LATA????
Co Wy na to?

#15 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 03 styczeń 2012 - 19:57

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 11:38.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 styczeń 2012 - 20:36

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Ale z tego co wiem i mi tata mówił to wapno poprawia PH w glebie i dzięki temu jest większa przyswajalność azotu ?
Dobrze mówię czy nie ??

#17 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 21:05

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Zgoda, panie Turbokierat,vel Stachuwu,Stachuwus,Opserwator, ja znalazłem artykuł, a Ty nie potrafiłeś go przeczytać.
Według artykułu rocznie w Polsce wnoszone jest 1879 tys.ton azotu (a nie 900 tys, jak napisałeś), wynoszone jest rzeczywiście 800tys.ton, co daje 50kgN wynoszonego z hektara użytków rolnych, a więc ilość, jaka wraca do gleby z opadami, czyli nie jest tak źle z tymi stratami

#18 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 21:25

Ale kolega czegoś nie doczytał w szkole rolniczej ale juz wszytko wie .Pewnie było w elementarzu napisane by nie łączyć azotu z nawozów organicznych z Wapnem .Ale i nawet tu są różne szkoły

Ale by było Ciekawiej to kolega twierdzi iż np saletra wapniowa z formy amonowej nic nie będzie dostępnego dla roślin a nawożenie ograniczy się do nawożenia wapniowego ? Juz nie wspomnę o polidapie 18 n 46 p gdzie wapnia jest kolo 25% i azot też jest. Ciekawe teorie i co z tym azotem z tych nawozów w straty ?W ogóle poleci w powietrze ?może by go jakoś łapać

Nie łączy się azotu z formy amonowej z wapniem o tej samej porze roku np. jesienią tzn. nie wysiewamy 3 ton kredy i wysiewamy nawóz azotowy... Co do łączenia wapna z obornikiem nie ma żadnych przeciwwskazań do takiego stosowania... To, że jest dodawany wapń do nawozów nic dziwnego ma on za zadanie neutralizować aniony kwasowe w tych nawozach lub jako dodatek... Po pierwsze jakbyś był na tyle mądry wiedziałbyś, że w postaci zworkowanej nawóz jest stały i stanowi cały związek np. azotan amonu (NH4NO3), aby doszło do reakcji czyli przejścia z formy amonowej do amoniaku jest potrzebny sam anion amonowy, który powstaje wyniku dysocjacji azotanu amonowego a jak wiemy dysocjacja zachodzi w wodzie, której nie ma w worku a bynajmniej nie powinno być... Po drugie wysianie tego nawozu na pole nie spowoduje gwałtownego wzrostu pH gleby przez co nie będzie warunków środowiskowych do przejścia z formy amonowej do amoniaku... Pozdrawiam

#19 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 styczeń 2012 - 22:04

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Co do wymywanie azotu to najwięcej azotu zostaje wymywane z nawozów organicznych. Z obornika 50-80% może max może być przyswojone, ok 50 dla zbóż, dla buraka 80% ale to w najlepszym wyjątku. Z gnojówka czy gnojowica podobnie cześć N nie jest przyswojona a wymyta bądź ulotniona.
Z nawozów mineralnych-sztucznych przyswajalność jest najwyższa. Ok rok temu pisałem o tym na forum. I tam było coś takiego że 5% wyparuje, 5-10% zostaje wymyte, jak ktoś nawozi w odpowiednim momencie nawozi to straty jeszcze są mniejsze. Ale nie myślcie że 90% z nawozów rośliny pobierają bo tak nie jest. Nawet 35% potrafią pobrać bakterie glebowe które go pobierają aby rozłożyć resztki roślinę, zmineralizować próchnice itd. Oczywiście autor tematu w to nie uwierzy :P On musi tak mówić i zareklamowac że tylko cudowne bakterie i baniak z 7tys jest najskuteczniejszym nawożeniem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 04 styczeń 2012 - 11:42

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Uprawiam pszenicę po łubinie i wiem ile mniej trzeba dać nawozu żeby plon nie spadł, a gleba lepsza jest niż po rzepaku.Na uprawę łubinu nakłady są znacznie mniejsze niż w uprawie pszenicy, a dochód niewiele mniejszy niż przy uprawie pszenicy paszowej bo dzięki tej roślinie strączkowej można uzyskać wyższe plony i znaczne oszczędności. Tak więc mniejszy dochód z łubinu rekompensuje większy z rośliny następczej
Tak to jest teoria ale dla tych co uprawiają tylko zboża i narzekają na drogie nawozy i spadające plony
a rzepak? cóż jest zbyt stresujący i czasem można nieźle popłynąć