Skocz do zawartości

Zdjęcie

agregat uprawowo siewny. który wybrać ??i z jakim wałem??

168 odpowiedzi na ten temat

#121 Share adrian3005

adrian3005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 08 październik 2015 - 20:40

z packerem pociągnie, jak będzie się wał kręcił, bo jak na piasku zrobi się górka pod wałem to całość stanie, prędokść to z 7 może osiągniesz. na mojej sąsiendniej wiosce taki agragat z uni i siewnik talerzowy ciągają JD 6430, 3 lata minęło i myśli nad zmianą wału bo jak się oblepi to już nie za bardzo może traktor podnieść

drugi gość też miał packer i ciągnik 160 KM i też mu się pchało i zmienił na rurowy, ziemia przelatuje przez niego, prawie nic nie ubija a tylko równa ale uprawa jest głębsza i ciągnik nie czuje praktycznie zestawu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
agregat uprawowo siewny. który wybrać ??i z jakim wałem?? Dzisiaj, 20:25
  •  

#122 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja,

Napisany 08 październik 2015 - 20:46

agregat uprawowo siewny. który wybrać ??i z jakim wałem?? rurowy troche slabo ubije bo chcialem go tez uzywac jako scierniskowy a na wale sa skrobaki wiec nie powinien sie oblepiac ,ale właśnie slyszalem ze talerzowe o wiele ciężej idą od cynkowych

#123 Share adrian3005

adrian3005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 08 październik 2015 - 20:50

Siałem dwa lata packerem, w mokrej ziemi się obkleja, skrobak jest, coś skrobie ale gną się, u nas cała rama od skrobaków się wygięła od przybywającej ziemi.

Pojechaliśmy raz na łąkę gdzie było mokro to sie tak oblepił, że wcale się nie kręcił, żeby skończyć siew podniosłem go na bolcach i kończyłem z podniesionym

teściu ma teraz rurowy i rozpyla, nie ubija ale jemu się podoba, w tym roku 60 % pszenicy mu wzeszło

ja mam wał gumowy, ubija i mi się tak podoba, u mnie wschody oziminy są na poziomie 90 % 

po siewie jego zestawem noga wpada po kostkę, po siewie moim nic nie wpadasz nogą

tylko że wał gumowy 3m waży 980 kg jakoś więc trzeba mieć czym dźwigać

#124 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów

Napisany 08 październik 2015 - 20:57

agregat uprawowo siewny. który wybrać ??i z jakim wałem?? to chyba lepiej zrobić konkretny balast na przód i wziąć talerz owy z gumowym bo przyda mi sie tez po sciernisku

#125 Share adrian3005

adrian3005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:13

tylko pamiętaj, że ciągnik 115 KM i na 4 garach nie podoła temu, Do tego zestawu powinien być traktor 6 garów i żeby ważył 7 ton bo mając z przodu większy balast to się bardziej ciągnik buja i będziesz jeździł 16 km/h po drogach 

aha i przy takim małym traktorze można sobie problemów narobić, bo każde cięgło i podzespoły mają swoją wytrzymałość ...

Jak masz 110 tys na traktor to bynajmniej ja na Twoim miejscu kupiłbym Massey ferguson 8220 lub 8240 bo to już spory traktor, Ja kupiłem 6290 i chętnie bym go sprzedał z powodu małej masy, mam go od wiosny i wiem co mam, ale myślę nad zaryzykowaniem i wymianą na 8220 lub 8240 

Chyba że potrzebujesz coś mniejszego to taki 6290 kup ode mnie i będziesz zadowolony ;P 

#126 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3447 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 08 październik 2015 - 21:21

Siałem dwa lata packerem, w mokrej ziemi się obkleja, skrobak jest, coś skrobie ale gną się, u nas cała rama od skrobaków się wygięła od przybywającej ziemi.

Pojechaliśmy raz na łąkę gdzie było mokro to sie tak oblepił, że wcale się nie kręcił, żeby skończyć siew podniosłem go na bolcach i kończyłem z podniesionym

teściu ma teraz rurowy i rozpyla, nie ubija ale jemu się podoba, w tym roku 60 % pszenicy mu wzeszło

ja mam wał gumowy, ubija i mi się tak podoba, u mnie wschody oziminy są na poziomie 90 % 

po siewie jego zestawem noga wpada po kostkę, po siewie moim nic nie wpadasz nogą

tylko że wał gumowy 3m waży 980 kg jakoś więc trzeba mieć czym dźwigać

Kolego  jakieś  brednie  piszesz  ,  60  %   wzeszło ? bezpośrednio  w  orke  posiac  porządnym  materiałem,  to  wzejdzie  ponad  80% 

z  tą noga po  kostke  to jeszcze  lepsze  ... 

ogólnie  to  tylko  ty  robisz  dobrze  ,  reszta  to  tumany  tak ??  :P

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#127 Share adrian3005

adrian3005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:29

Ja nie mówię że tumany, tylko tak oceniam wał rurowy na mojej glebie, piaszczsytej glebie  :)

a na noga po kostkę się zapada, wiem bo moja noga tak wpadała. Kiedyś muszę zrobić fotkę  :D

#128 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3429 postów

Napisany 09 październik 2015 - 08:32

panowie doradzcie czy agregat talerzowy 3 m z packerem agromaszu lub tolmet plus siewnik 3 m agromaszu czy taki zestaw uciagnie mi ciągnik mocy 115-120 km?? gleby przewagą lżejszych 

o uciąg bym się nie martwił, bardziej o udzwig, choć większość zachodnich ciągników tej mocy nie będzie miała problemów z takim zestawem

Edytowany przez izydor6280, 09 październik 2015 - 08:35.

Polska B

#129 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 09 październik 2015 - 10:04

U mnie jest wał packer ale teraz wzioł bym wał pierścieniowy lub teownikowy bardzo fajne wały i ma wszystkie ziemie

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#130 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów

Napisany 09 październik 2015 - 11:06

agregat uprawowo siewny. który wybrać ??i z jakim wałem?? jeśli chodzi i talerzowy z wałem pierścieniowym to po kukurydzy porażka , zapycha się wał resztki wchodzą między pierścienie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 09 październik 2015 - 13:42

Przede wszystkim nie rozumiem jakim cudem wzeszło tylko 60 %? Może redlice nie wrzuciły ziarnka w ziemię i zostało na wierzchu. Ja sieję agregatem talerzowym z wałem rurowym i siewnikiem na redlicy talerzowej i zboże ładnie wschodzi. Fakt nie policzyłem ile %. Ale na pewno nie jest rzadkie. Wzejście tylko 60 % zauważył bym.

Ciągnik 115 KM pociągnie ja mam 110. Ale czy podniesie? Ja mam mf 4270 z turem i tuzem i wom em z przodu. Myślę, że całość waży około 5 - 5,5 tony. Wybrałem wał rurowy między innymi ze względu na masę. Dodatkowo odwróciłem haki hydropaku, tak, że siewnik przysunął mi się około 30 cm do agregatu. Wymagało to znacznego skrócenia łącznika górnego. Teraz ma tylko 13 cm licząc od  bolca do bolca.  Dało mi to dość duży komfort pracy przy dość lekkim ciągniku. Podnoszę agregat ważący ponad 1200 kg z siewnikiem poznaniak na redlicy talerzowej ważący 630 kg plus 250 kg zboża na rozłożonym hydropaku bez problemu dla stabilności czy podnośnika. Od siewnika odkręciłem znaczniki hydrauliczne, aby dodatkowo zmniejszyć masę. Wał rurowy wybrałem też ze względu na fakt, że w piacker w piachu lubi stawać i pchać ziemię. Wał gumowy z tego co pamiętam jest jeszcze cięższy od packera lub porównywalnej masy. No i cena jest wyższa. Podsumowując na moich ziemiach 4 - 5 klasy wał rurowy przy siewie się sprawdza. Nie ma kolein, pola są równe.

PS z katalogu UG wał 500 milimetrów 3m rurowy 250 kg, gumowy 560 kg, packera 495 kg.

Edytowany przez hubertuss, 09 październik 2015 - 13:45.

#132 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3447 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 09 październik 2015 - 18:21

To  że  wzeszło  60%  jest  nierealne-  zakładając  że  materiał  siewny  był  ok i  ziarno  wsiane  w glebę .

Na  pewno wał  w  agregacie,   ani  agregat nie  ma  nic  do  tego 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#133 Share kemper

kemper

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 12 październik 2015 - 19:47

Czy ktoś zaoferuje pomoc przy wyborze agregatu uprawowo-siewnego do mojego MF-a 5435 96 KM.Mianowicie mam zamiar zakupić POTTINGER LION 251+ VITASEM A 251 o szerokości roboczej 250 cm.Czy mój traktor uciągnie ten agregat?

Edytowany przez kemper, 12 październik 2015 - 19:50.

#134 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 13 październik 2015 - 07:28

Pewnie wuja 100 km ciągnoł amazonke na bronie wirnikowej siewnik nadbudowany i bez problemu sobie radził

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#135 Share akaku

akaku

MłodyRolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 620 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja

Napisany 28 październik 2015 - 16:52

A panowie jaki wał wybrać na lżejsze ziemie? Agregat będzie obsiewał ok 5ha zbóż i uprawiał pod siew kukurydzy 

Case <3

#136 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów

Napisany 28 październik 2015 - 17:13

agregat uprawowo siewny. który wybrać ??i z jakim wałem?? ja bym wziął packera zawsze to przygniecie ziemię i przytrzyma wilgoć tez będę brał packera a mam lekkie ziemie

#137 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 28 październik 2015 - 17:31

A panowie jaki wał wybrać na lżejsze ziemie? Agregat będzie obsiewał ok 5ha zbóż i uprawiał pod siew kukurydzy 

Ja mam agregat talerzowy  z wałem rurowym [była rok czasu paker i sie strasznie zalepiał więc go wywaliłem.] grano system.

Robie też nim ścierniska ,ładnie wszystko z ziemią miesza. Wydaje mi sie że rurowy w zupełności wystarczy.

Na małe gospodarstwa do 50ha w sam raz.

#138 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów

Napisany 28 październik 2015 - 17:37

agregat uprawowo siewny. który wybrać ??i z jakim wałem?? ile metrow masz zestaw i jakim ciągnikiem ciagasz?

#139 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisany 28 październik 2015 - 21:14

To  że  wzeszło  60%  jest  nierealne-  zakładając  że  materiał  siewny  był  ok i  ziarno  wsiane  w glebę .

Na  pewno wał  w  agregacie,   ani  agregat nie  ma  nic  do  tego 

Realne jak najbardziej, ba nawet sporo mniejsze wschody są realne.

Nieodpowiedni agregat, źle ustawiony siewnik, warunki glebowe, termin siewu to wszystko się może złożyć na polową zdolność wschodów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 29 październik 2015 - 09:12

ile metrow masz zestaw i jakim ciągnikiem ciagasz?

zestaw mam 3m do tego siewnik talerzowy poznaniak [porażka] ciągam to Mf 5460 ,zestaw jest dość ciężki waży ponad 2 t. Na uwrociach siewnik podnosze.