Skocz do zawartości

Zdjęcie

gorczyca

56 odpowiedzi na ten temat

#21 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 20 listopad 2007 - 01:50

gorczyca Ja zostawiam gorczycę na polu do wiosny, biorę za to ponad 500zł dopłaty, a w marcu po gorczycy zostaje wspomnienie, bo wymarza. Potem wystarczy przejechać gruberem/talerzówką i można siać agregatem uprawowo-siewnym. Dobrze jest jednak wejść przed wiosenną uprawą z glifosatem, ze względu na samosiewy zbóż z poprzedniego sezonu, chwasty ozime (rumianowate, przytulia, jasnoty, fiołki....) i niewymarznięte pozostałości po gorczycy (o ile są).
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
gorczyca Dzisiaj, 11:21
  •  

#22 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 05 grudzień 2007 - 14:27

gorczyca powiedzcie mi ile teraz kosztuje ziarno gorczycy do siewu no i ile się jej na hektar wysiewa????Bop ja składam sporo na poplony i chyba bedę ja siać.

#23 Share adrian30

adrian30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 05 grudzień 2007 - 16:20

gorczyca Teraz to nie wiem ale jak siałem w sierpniu to była po 3 zł a co do siewu to tak 25-30 kg/ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share piotrkrk25

piotrkrk25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 05 grudzień 2007 - 19:24

gorczyca

Teraz to nie wiem ale jak siałem w sierpniu to była po 3 zł a co do siewu to tak 25-30 kg/ha

to u was była tania na moim terenie cena wynosiła średnio 4-5 zł za kg. co do ilości wysiewu to jeżeli jest dobry siewnik to wystarcza 15-20 kg/ha

#25 Share riki

riki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 05 grudzień 2007 - 19:29

gorczyca jak siejecie gorczyce w poplonie tz. jakimi siewnikami

#26 Share kuba99

kuba99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 05 grudzień 2007 - 20:35

gorczyca

Ja zostawiam gorczycę na polu do wiosny, biorę za to ponad 500zł dopłaty, a w marcu po gorczycy zostaje wspomnienie, bo wymarza. Potem wystarczy przejechać gruberem/talerzówką i można siać agregatem uprawowo-siewnym. Dobrze jest jednak wejść przed wiosenną uprawą z glifosatem, ze względu na samosiewy zbóż z poprzedniego sezonu, chwasty ozime (rumianowate, przytulia, jasnoty, fiołki....) i niewymarznięte pozostałości po gorczycy (o ile są).

Moim zdaniem,to lepiej płytko zaorać,jak stosować glifosat na wiosnę.Zresztą ci,co nastawiali się na użycie glifosatu,nieżle się przejechali jesienią.Skąd wiadomo,że wiosną nie będzie tak samo?
A orka,to jest orka,nawet na wiosnę.
Do tego wydajność talerzowania czy gruberowania jest niewiele większa od płytkiej orki,dla tego samego ciągnika./przynajmniej w moim przypadku-pług 160cm,gruber ok.250cm/

#27 Share klusek

klusek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 05 grudzień 2007 - 21:34

gorczyca ja w tamtym roku miałem gorczyce na 1.40. tylko C-330 wał strunowy i dawaj i potem C-360 orałem 3 skibowym i sie nie zapychało
"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

#28 Share piotrkrk25

piotrkrk25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 06 grudzień 2007 - 18:10

gorczyca

jak siejecie gorczyce w poplonie tz. jakimi siewnikami

ja sieje siewnikiem nawozowym z Jarmetu. Na początku myślałem że dużo tej gorczycy na hektar wyrzuci, ale okazało się że sieje 15-20 kg/ha i nawet równo to wychodzi

#29 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 07 grudzień 2007 - 22:45

gorczyca

ja sieje siewnikiem nawozowym z Jarmetu. Na początku myślałem że dużo tej gorczycy na hektar wyrzuci, ale okazało się że sieje 15-20 kg/ha i nawet równo to wychodzi

Napiszcie do mnie na adres henryk@nawozyplynne.pl to wam wyślę zdjęcia grubera z zamontowanym siewnikiem do poplonów /sam zrobiłem/ wysiew od 5kg/ha do100kg/ha. Na agrofoto jeszcze nie umię zamieszczać zdjęć ale się nauczę.

#30 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 19 grudzień 2007 - 22:09

gorczyca

Moim zdaniem,to lepiej płytko zaorać,jak stosować glifosat na wiosnę.Zresztą ci,co nastawiali się na użycie glifosatu,nieżle się przejechali jesienią.Skąd wiadomo,że wiosną nie będzie tak samo?
A orka,to jest orka,nawet na wiosnę.
Do tego wydajność talerzowania czy gruberowania jest niewiele większa od płytkiej orki,dla tego samego ciągnika./przynajmniej w moim przypadku-pług 160cm,gruber ok.250cm/

Glifosat stosuję wiosną w celu zniszczenia dość dobrze rozwiniętych dwuliściennych chwastów ozimych, odrostów perzu i pozostałości niewymarzniętej gorczycy. Płytka orka nie gwarantuje 100% rozwiązania ww. problemów, a prawidłowo zastosowany glifosat (najlepiej Roundap Energy) wiosną, nie wiem o co Ci chodziło z tym "przejechaniem się jesienią". Praktycznie każda orka wiosenna to pewne obniżenie plonu ze względu na przesuszenie gleby. "Zaleta" orki to bez wątpienia ok. dwukrotnie większe nakłady - czas, paliwo, motogodziny... Poza tym zaorać pole to jedna sprawa, a prawidłowo ją doprawić to druga. Kto ma ciężkie ziemie, ten wie o czym piszę.
Dominator 150

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 19 grudzień 2007 - 22:20

gorczyca

jak siejecie gorczyce w poplonie tz. jakimi siewnikami

Zawsze Poznaniakiem, bo później kosimy kombajnem. A na poplon to dobra jest mieszanka z łubinem.

#32 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 21:34

gorczyca a jak duze sa ziarna gorczycy??wieksze od ziaren łubinu??bo ja mam siewnik do poplonów bez denek i moge nim wysiewac tylko ziarna o malej wielkosci, np. zboża

#33 Share wodzu

wodzu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 21:37

gorczyca

a jak duze sa ziarna gorczycy??wieksze od ziaren łubinu??bo ja mam siewnik do poplonów bez denek i moge nim wysiewac tylko ziarna o malej wielkosci, np. zboża

gorczycy nie widziałeś, takie małe kuleczki.. jak rzepak ;)

#34 Share kuba99

kuba99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 21:45

gorczyca

a jak duze sa ziarna gorczycy??wieksze od ziaren łubinu??bo ja mam siewnik do poplonów bez denek i moge nim wysiewac tylko ziarna o malej wielkosci, np. zboża

zajrzyj do słoika z ogórkami albo papryką. ;)

#35 Share kuba99

kuba99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 21:56

gorczyca

Glifosat stosuję wiosną w celu zniszczenia dość dobrze rozwiniętych dwuliściennych chwastów ozimych, odrostów perzu i pozostałości niewymarzniętej gorczycy. Płytka orka nie gwarantuje 100% rozwiązania ww. problemów, a prawidłowo zastosowany glifosat (najlepiej Roundap Energy) wiosną, nie wiem o co Ci chodziło z tym "przejechaniem się jesienią". Praktycznie każda orka wiosenna to pewne obniżenie plonu ze względu na przesuszenie gleby. "Zaleta" orki to bez wątpienia ok. dwukrotnie większe nakłady - czas, paliwo, motogodziny... Poza tym zaorać pole to jedna sprawa, a prawidłowo ją doprawić to druga. Kto ma ciężkie ziemie, ten wie o czym piszę.

kolego ,a na jakiej pow.gospodarzysz i ile rocznie opryskujesz glifosatem?
Co było jesienią?brakowało glifosatu w sprzedaży!
Powiadasz 2x więcej czasu na orkę,względem agregatowania/rozumiem,że gruberem,lub czymś podobnym/-możliwe,ale pewnie masz za mały pług względem możliwości traktora.
Myślę,że problem perzu rozwiązuje się raz na wiele lat,o ile umiejętnie przeprowadzi się zabieg.
Kiedy siejesz poplony,że nie masz problemów z zapychaniem agregatu na wiosnę?Słyszałem o metodzie siania "na 30 września" ;) .Tak,wtedy to faktycznie nie stanowi problemu,ale czy to można nazwać poplonem?
;)

#36 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 22 grudzień 2007 - 02:52

gorczyca

kolego ,a na jakiej pow.gospodarzysz i ile rocznie opryskujesz glifosatem?
Co było jesienią?brakowało glifosatu w sprzedaży!
Powiadasz 2x więcej czasu na orkę,względem agregatowania/rozumiem,że gruberem,lub czymś podobnym/-możliwe,ale pewnie masz za mały pług względem możliwości traktora.
Myślę,że problem perzu rozwiązuje się raz na wiele lat,o ile umiejętnie przeprowadzi się zabieg.
Kiedy siejesz poplony,że nie masz problemów z zapychaniem agregatu na wiosnę?Słyszałem o metodzie siania "na 30 września" ;) .Tak,wtedy to faktycznie nie stanowi problemu,ale czy to można nazwać poplonem?
;)

Sianie na 30 września to bzdura i zaprzeczenie całej filozofii poplonów. Przecież chodzi o jak największą masę organiczną wprowadzaną do gleby. Zresztą im większa gorczyca, tym łatwiej wymarza! Na wiosnę są rozsypujące się resztki, nie ma mowy o zapychaniu się (7-łapowy gruber 3m). Problem perzu nie istnieje dla mnie, glifosat stosuję desykując rzepak i wiosną na gorczycę przed uprawą. Przy moim płodozmianie wychodzi dwukrotnie po 2 litry na 3 lata. Wadą orki jest totalne odwracanie warstw w glebie, umieszczanie resztek na dnie bruzdy, na głębokości gdzie nie ma warunków do rozkładu materii organicznej. Nieraz po 2-3 latach wyoruje się łaty zalegającej słomy. W uprawie bezpłużnej płytko i równomiernie wymieszana słoma rozkłada się o wiele szybciej. Nie mam za małego pługa, a większym problemem jest u mnie szybko i dobrze uprawić ciężką ziemię po orce. Gruberem robie ok. 2 ha/h i zużywam ok. 10l/ha. Przy orce proporcje są odwrotne, tzn. 1ha/h + 20l/ha. Poza tym po gruberze wjeżdżam Quickiem i sieję, a po orce trzeba jeździć kilka razy i doprawiać. Często, zwłaszcza w sierpniu pod rzepak, traci się przy okazji mnóstwo wody z gleby. Pozdrawiam!
Dominator 150

#37 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 22 grudzień 2007 - 08:06

gorczyca Dzieki chłopaki...bo prawde mówiąc ja nigdy jej nie siałem....Mozna by ja posiać na ziemi lekkiej 4-5klasa.Bo mam sporo poplonów i chyba z rzepaku na gorczyce się przestawie. ;) Co wy na to??

#38 Share wodzu

wodzu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 22 grudzień 2007 - 12:03

gorczyca Oczywiście że można ale, wszytko zależy od pogody i wilgotności ziemi. Bo jak nie trafisz w odpowiedni okres to prawie nic z jej nie wyrośnie i musi być dość wcześnie posiana, najlepiej od razu po żniwach ;) W tym roku siałem w wrześniu gorczyce na poplony.. to na piachu jak zwykle prawie nic z niej nie ma ;) , a znów na innych kawałkach gdzie jest troche lepsza ziemia, to aż chce się patrzeć na nią, tak zielono jest ;)

#39 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 22 grudzień 2007 - 17:20

gorczyca śmiem stwierdzic ze jest to LOTERIA ;) A jaka dopłata przy gorczycy do hektara??Bo wiem że przy rzepaku największa...chyba 600 z groszami, dlatego sieje oczywiście ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share lukasz15

lukasz15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 22 grudzień 2007 - 17:28

gorczyca

to u was była tania na moim terenie cena wynosiła średnio 4-5 zł za kg. co do ilości wysiewu to jeżeli jest dobry siewnik to wystarcza 15-20 kg/ha

Co do poplonu to ja sieje rozsiewaczem z nawozem wymieszane ok. 10-15kg/h i tyle wystarczy, że przed zimomo to miała ok. 130 cm i tak zaoraliśmy bez talerzowania tylko troche wystaje poza ziemie nieprzyoranego(ale to nic nie szkodzi bo w tamtym roku też tak było i na wiosne to nic nie było, wszystko zgniło). Moge jeszcze dodać, że na kwaśnej ziemi to nie ma co siać.
Publikowanie moich zdjęć bez mojej zgody ZABRONIONE!!!!!!