beowulf87

wycofanie sie z umowy z dealerem

Polecane posty

beowulf87    1

W zasadzie nawet nie do umowy, w czerwcu spisalem zamowienie na ciagnik case jxu 85 + laodwacz stoll, na zamowieniu widniała data do realizaji do 16.09.11, dealer slownie przelozyl to na 10.11.11, wiec ja slownie przelozylem to na poczatek 2012, poszli mi na reke, teraz mialem rewelacyjny sezon warzywny, splacilem w kilka miechow kredyty po rodzicach nie chce obecnie walic sie w jakikolwiek kredyt, nawet dofinansowany, jak to wyglada prawni? wedlug mnie firma jako pierwsza nie wywiazala sie z terminu, mam spisane zamowienie, nie dostalem faktury pro forma, wplacilem zaliczke 8 tys. na papierach mam ze lacznie w razie nie wywiazania sie z umowy zaplace 2o% od sumy brutto, wiec u mnie lacznie bedzie to 22 tys. zl, jakies doswiadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

i czemu zgodziłeś się na zaliczkę?

Ja bym się nie zgodził, kazałbym spisać umowę zadatkową a nie zaliczkową albo idę do konkurencji.

Zadatek - kasa na to że kupisz sprzęt.

Zaliczka - kasa na poczet faktury za sprzęt. Ty wybrałeś zaliczkę więc ta kasa jest na poczet faktury.

 

Jak ja szukałem sprzętu mówiłem od razu że sprzęt zadatkuję od ręki i połowa handlowców że zaliczka itp. Wyjaśniłem im różnice i 50% z nich odsiałem bo nie chcieli ryzykować że nie sciągną sprzętu na czas.

Oni podawali cenę ja że biorę ale płacę zadatek, mina im szybko smutniała bo wiedzą czym to pachnie jak się nie wywiążą.

 

Jeżeli sprzedawca jest sumienny i uczciwy to nie zrobi mu różnicy czy weźmie zadatek czy zaliczkę.

 

Zaliczka - faktura jest pomniejszana o kwotę zaliczki.

Zadatek - faktura jest na 100% wartości sprzętu a zadatek jest zwracany Tobie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

zgodzilem sie na zaliczke, bo kazdy dealer chcial zaliczke, a moi kuzyni i sasiedzi kupili tez nowe ciagniki i dawali zaliczke.

15.06.2011 spisalem umowe przedwstepna na ciagnik i ladowacz wazna do 15.09.2011 "strony zobowiazuja sie do zawarcia umowy sprzedazy w terrminie do dnia 15.09.2o11" od tej pory nic nie nastapilo, tylko ustalenia slowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Jeśli biorący zadatek nie wywiązał się z umowy, to zwraca go w podwojonej wartości.

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dlatego albo sprzedawca zgadza się na zadatek albo idę do konkurencji ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

takze jakbym chcial zalatwic sprawe, po prostu mowiac ze nie biore bo nie moge, sprzedajcie go komus innemu, mam podstawy zeby odzyskac zaliczke, a oni nie moga mi robic prob

lemow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Jeśli te zamówienie było spisane w formie umowy wzajemnej(czyli on Ci sprowadza ciągnik do tego i tego a ty płacisz określoną sumę pieniędzy i do określonego terminu) to możesz postraszyć go zwłoką czyli niedotrzymaniem terminu. Bo aby zmienić warunki umowy musicie to zrobić to tak samo jak została zawarta czyli na piśmie. Ustnie się nie liczy chyba, że byłaby to ustna umowa. Więc do września miał czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

Ustnie się nie liczy chyba, że byłaby to ustna umowa. Więc do września miał czas.

 

Umowa słowna jest umową. Tylko musi być zawarta w obecności świadków.

Spróbuj się kulturalnie dogadać. Powiedz, że z pewnych względów nie możesz kupić ciągnika i nie wyskakuj od razu, że to oni się nie wywiązali z umowy ;)


Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Tak jest, ale nie mogą postanowień umowy pisemnej zmienić umową ustną. I świadkowie nie muszą być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

rozmawialem z dealerm, nikt z nas nie wyskakiwal z aktami prawnymi, po ludzku wytlumaczylem ze ze wzgledow finansowych i zdrowotnych nie bede w stanie na 15 lat sie zobowiazac i szukam dla nich klienta, mam dac jeszcze ostateczna decyzje, z jednej strony zaluje ze nie bede mogl go wziasc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
...ciagnik case jxu 85 + laodwacz stoll...
...ze wzgledow finansowych i zdrowotnych nie bede w stanie na 15 lat sie zobowiazac .... jednej strony zaluje ze nie bede mogl go wziasc

wiesz nie każdy myśli o tym czy uda mu się spłacić zakupy z MGR.

Kumpel wziął fajny ciągnik z TURem i teraz się zastanawia czy dobrze zrobił (teraz kupiłby tańszy ciągnik, samochód i jeszcze by mu zostało a ciągnik nie jest taki rewelacyjny i chłopak uświadomił też sobie że jest to za duży sprzęt do jego areału).

Tak więc nie żałuj ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jesli sie jednak nie dogadam to zaplacenie 22 tys. czyli 10% sprawi, że na pewno bede wolal go sobie wziasc, same 2 lata karencji mnie wyprostuja, po weekendzie jade pogadac z szefostwem zobaczymy co bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ale to oni nie wywiązali się z umowy. Ciągnik miał być na wrzesień a jeszcze go nie ma. W tym momencie mógłbyś zerwać umowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Stasiek to trzeba zobaczyć na umowie drobnym drukiem czy nie zastrzegli sobie opóźnień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Popireram kolegę powyżej. O zadatku czy zaliczce możemy mówić po przeczytaniu umowy. Kolega ma określone widzę ile musi zapłacić kary jeśli odstąpi od umowy, ale powinno być tam też określone co się dzieje, jeśli dealer nie wywiąże się z umowy. Więc w takim przypadku pojęcia kodeksu cywilno prawnego, czy wykonywaniu umów wzajemnych zadatek/zaliczka nam odpadają . Druga sprawa ja jeszcze nie podpisałem umowy, w której nie było by zawarte sformółowanie "wszelkie zmiany w umowie ...w formie pisemnej za porozumieniem stron". Umowy nie widzę, radzę ją dobrze jeszcze raz przeczytać ...ze zrozumieniem. Jesli nie ma tam, żadnych kruczków, to dealer nie wywiązał się z umowy, kwota wpłacona na poczet zamówienia podlega zwtotowi i tyle.

Reasumując najpierw warunki umowy a w drudiej kolejności akty prawne.

 

A z tym zadatkiem, to bym polemizował @Nikita_Bennet , to miecz obusieczny :) Ale wiem, że też masz swoje zdanie (szacun) nie bedziemy tu urządzać szermierki, może kiedyś przy piwku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

i co z tą umową? wydaje mi się, że sprzedawcy podpisują wyłącznie jednostronnie zobowiązujące umowy, a tak swoją drogą to rzadko kiedy taką umowę podpisuje osoba do tego upoważniona (zazwyczaj właściciel przedsiębiorstwa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Nie ma umów jednostronnych. Są dwu- albo wielostronne umowy. Jednostronne to może być złożenie oświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Myślę podobnie, jak @darolee, ten zadatek też nie jest do końca taki różowy. Różnica jest taka, że zaliczki nie są właściwie prawnie określone, w przeciwieństwie do zadatku. Tym samym pewne zapisy w sprawie zaliczek w umowach są nieformalne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam zanwiam tamta tylko ja mam problem z maszynami mialy być na 20 marca ostecznie umnie do dziś niema podpisałem z dilerem umowe kupno sprzedaży i co teraz sie okazuje on niby nie odpowiada za to ze nie dostał maszyn w tym terminie a ja mu wpłaciłem 1000 zl zadatku i jak nie odbiorę maszyn to zapłace 10 % kary  od sumy maszyn a teraz pytanie czy ja mogę teraz jakoś sklonić dilera chodzi by do rabtu za to że nie wywiązał sie z terminu czekam na mszyny od stycznia i do dziś niema i niewiadomo kiedy bendą coś poradzicie a co najlepsze maszyny były celowo zamawiane tak żeby były na wiosnę już w polu a tu poniosłem przez nich jeszcze wienksze koszty

Edytowano przez maniek20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj