Skocz do zawartości

Reklama

ŻYWIENIE BYKA

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
35 odpowiedzi na ten temat

#1 4krzysztof4

4krzysztof4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 22:55

Witam.
Jestem początkującym hodowcą (jeśli mogę tak się nazwać)bydła.
I mam prośbe czy ktoś może mi doradzić kupiłem byka HO w kwietniu 2011r
Miał wtedy 3 tygodnie i od tamtego czasu karmię go na suchym chlebie ze zwrotów z piekarni
który mam prawie darmo i sianie ostatnio dostałem od sasiada tonę ziemniaków zzieleniałych na zimę
to już prawię zjadł i dalej karmię go suchym chlebem.
Rośnie jak na drożdżach lecz nie wiem czy nie robię mu krzywdy czy mogę go tak karmić???
Dzięki za odpowiedź[/font][/size][/size][/font]

#2 jacek456788

jacek456788

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • niemam
  • Zainteresowania:dziewczyny a zwłąszcza moją kochaną dziewczynę Karolinę kocham cię skarbie ,uwielbiam mój samochód SUV Toyota RAV-4 , Rolnictwo nie w bardzo małym stopniu

Napisany 27 grudzień 2011 - 23:58

Powiem ci szczerze lepiej go teraz sprzedaj niż pózniej jak ci padnie jestem chodowcom krów mlecznych i opasów samych opsów rocznie sprzedje 35 sztuk bardziej chowam krowy mleczne ale z opasem nie jest tak zle jak dla mnie przecież byka o ile mi wiadomo nie utuczy na przysłowiowym chujostwie szkoda gadać dobrze ci radzę sprzedaj tego opasa i pozbąć się kłopotu apropo sam bym kupił takie odchowałe w wadze powyżej 60 kg jak myśłicie lepiej takie kupić czy dołożyć troche i kupić takiego w wadze 150 kg ostanio od mojej dziewczyny to znaczy mojego przyszłego teścia kupiłem 2 simentale w wadze 60-65 kg po 10 złotych za kilogram chyba w miarę ? Pozdrawiam

Edytowany przez jacek456788, 28 grudzień 2011 - 00:01.

#3 Farmtrac685DT

Farmtrac685DT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • 10859151

Napisany 28 grudzień 2011 - 00:27

Po 10 zł to chyba cieliczki :lol:  Skoro taki doświadczony z ciebie hodowca to chyba sam powinieneś wiedzieć czy lepiej ci sie opyla kupić na 60 kilo czy na 150.
A wracając do tematu mysle że jakaś kiszonka i śruta też by mu nie zaszkodziła. Moje byki też w cholere chleba jedza i jakoś krzywdy po nich nie widać.

Edytowany przez Farmtrac685DT, 28 grudzień 2011 - 00:31.

#4 ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 01:04

Z tym chlebem to mnie zaciekawiliście, nie słyszałem o takim żywieniu ale w tym roku bardzo tanie są ziemniaki - polecam, jeśli ktoś nie ma własnych pasz to jet jakaś alternatywa (sam mam je na pozbyciu)

#5 Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 28 grudzień 2011 - 09:29

Byczkom od 10kg tez daje rozmoczomy chleb z woda ;)
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#6 STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 11:16

witam w ostatnich latach zajmowałem się hodowlą bydła głównie cielaki kupowane były na opas  mały cielak gdy brał się za jedzenie to marchewka jest dobra otręby  sianko w wieku 9 miesięcy on ma już  żołądek rozwinięty to kiszonki mogą  być buraki pastewne, wysłodki, śruta, słoma, siano a opłacalność żeby była to więcej sztuk potrzeba i pasza zapewniona z gospodarstwa typu kiszonka z liści buraczanych ,wysłodki  żeby wykorzystać to co na paszę się nadaje bo kupić cielaka i paszę to moim zdaniem zysku mało

#7 krzychoo124

krzychoo124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • 3991695

Napisany 28 grudzień 2011 - 11:39

pierwsze słyszę o karmieniu chlebem... u nas opasy od samego początku tzn od 1 tygodnia życia mlekopan, sianko i pasza, następnie po około 6 tygodniach wprowadzam dobrej jakości sianokiszonkę, następnie kiszonkę z kukurydzy, zmieniam paszę na taką dla starszych i w wieku około 3 miesięcy jedzą już wszystko ze śrutą zbożową z koncentratem.

#8 damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2637 postów
  • 8230384

Napisany 28 grudzień 2011 - 13:54

dużo ludzi karmi opasy zamiast śruta chlebem ze zwrotów i napewno im to nie szkodzi. Dokup mu jeszcze śruty rzepakowej i suszonych wysłodek buraczanych to tego chleb i siano do woli i będzie ok. Tylko pamiętaj żeby poić go do woli.

#9 4krzysztof4

4krzysztof4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 18:02

ale ja daje suchy nie moczony.......to mam moczyć?

#10 Farmtrac685DT

Farmtrac685DT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • 10859151

Napisany 28 grudzień 2011 - 19:40

Ja tam mocze bo taki zaschnięty chleb ciężko ciężko pokruszyć

#11 asiulka92

asiulka92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • Zainteresowania:Zetor :D
    Rolnictwo, muzyka, film, taniec :D

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:01

Proponuje jeszcze dokupić mikroelementy w kostce. Ja daję kiszonkę z kukurydzy, wysłodki, pulpę, siano, słoma, śrut, susz kukurydziany i rzepakowy zalezy co jest dostępne na rynku. Rosną jak na drożdzach :D

#12 4krzysztof4

4krzysztof4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:07

a nie to jesli o to chodzi to ten chleb jest wiekszośći krojony  i ze zwrotów z dni wcześniejszego wiec śmiało mogę sam go nawet zjeść...
ja pisze chleb ale w tych zwrotach z piekarni są paczki, pieczywo różnego rodzaju..

#13 Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:12

Kurcze ja też nie słyszałam o chlebie, a cielaki rosną i pochłaniają wszystko jakby to była ich ostatnia chwila żywota :P, dużo go dajecie namoczonego tak przykładowo dla byka półrocznego?

#14 Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:15

Poł bochenka rozmoczonego.
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#15 asiulka92

asiulka92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:42

No to niewiele ale chleb jest syty. Ważne że się chowa :)

#16 DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • 10125644
  • Zainteresowania:Naturalnie rolnictwo i wszystko co jest z nim związane, głównie postęp w hodowli bydła :)

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:57

Zobacz post4krzysztof4, o 28 grudzień 2011 - 20:07, powiedział:

a nie to jesli o to chodzi to ten chleb jest wiekszośći krojony  i ze zwrotów z dni wcześniejszego wiec śmiało mogę sam go nawet zjeść...
ja pisze chleb ale w tych zwrotach z piekarni są paczki, pieczywo różnego rodzaju..
A smarujesz mu jeszcze dodatkowo masłem ? :) ok, to był żart, a teraz na poważnie, wiadomo najlepszą paszą z objętościowych w opasie bydła jest kiszonka z kukurydzy bogata w energię, ale uboga w białko, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że jej nie posiadasz, a chleb traktujesz jako substytut śruty zbożowej, jednak wydaje mi się, że dobrze by było gdybyś tą paszę wzbogacił o jakąś mieszanką uzupełniającą która wyrówna zapotrzebowanie białka. Ja osobiście również nie słyszałem o tej metodzie ale skoro koledzy powyżej piszą, że to się  sprawdza, to czemu nie :) Pozdrawiam.

#17 Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 28 grudzień 2011 - 21:15

Zobacz postasiulka92, o 28 grudzień 2011 - 20:42, powiedział:

No to niewiele ale chleb jest syty. Ważne że się chowa :)
Chowa ale jak rosną to są coraz bardziej niebezpieczne, a pracują przy nich tylko dwie kobitki i to mnie martwi, tym bardziej, że ostatnio faktycznie cudują dlatego rozmyślam nad hodowlą jednak jałoszek i sprzedażą jako wysokocielnych chyba że zrobić mały remont w oborze dla byków

#18 PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 22:21

A ile waży ten byk? Ale jak masz tylko jednego byka to wystarczy jak mu będziesz dawał śrutę zbożową, chleb, siano i wodę to mu wystarczy w zupełności dodatkowo można dodawać jakiś koncentrat typu sanbull bo przy takiej małej ilości nie ma sensu bawić się w kiszonki i nie dawaj zielonych ziemniaków bo są trujące bo zawierają solaninę

Edytowany przez PK007, 28 grudzień 2011 - 22:22.

#19 4krzysztof4

4krzysztof4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 23:36

powiem szczeze ze nie wiem bo nie mam wagi ma juz 9miesiecy i ostatnio sie zapomniałem rzucił Mna jak wiadrem a ja ważę 120kg

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 asiulka92

asiulka92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 30 grudzień 2011 - 20:30

Ale możesz go zważyć za pomocą specjalnej miary:)

Zobacz także