Skocz do zawartości

Zdjęcie

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne

60 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Jahu

Jahu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Informatyka, rolnictwo, wspinaczka

Napisany 25 listopad 2008 - 13:58

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne co do tego czy 100KM uciągnie zestaw 3m, to probowalem MF3075 (95KM) z uprawowym aktywnym rabe (z ciezkim walem) i siewnikiem(zwyklym) amazone i dawal rade i na piachu i na ciezkiej glinie - tylko trza bylo dobrze przod dociazyc. nie wiem czy pneumatyczny siewnik idzie ciezej i jak bardzo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Dzisiaj, 09:22
  •  

#22 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 18:27

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne JD 6620 z siewnikiem i broną Kuhn 3m chodzi jak wściekły 100 koni da radę ale jak jest 120 to pełen luksus
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

#23 Share Agricola

Agricola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 13 październik 2010 - 12:09

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne W tym roku siew pneumatykiem pryzspieszyl mi wschody pszenzyta o 3 dni ,gdzie na tym samym polu siew mech. Siew odbywal sie jednoczesnie dwoma zestawami.Nie mowiac o rzepaku tam roznice doszly w tamtym roku 0,5 tony na ha . W siewniku pneum. ziarno jest pobudzone i szbciej kielkuje tyle z moich doswiadczen niktorzy ze mna sie nie zgodza ale tak jest.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2010 - 12:19

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne W jaki sposób siewnik pneumatyczny pobudza nasiona? Agregaty miały tę samą konfiguracje? Chodzi o głębokość roboczą, wał, masę, czy były stosowane takież same redlice i sposób przykrycia nasion. Post wnosi coś nowego do tematu i w zasadzie dobrze byłoby go przeanalizować, bo jeśli się sprawdzi to w wielu rejonach kraju mechaniczne pójdą w krzaki. :blink:

#25 Share Agricola

Agricola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 13 październik 2010 - 14:25

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Agregat uprawowy był taki sam w obydwu zestawach tylko siewnik jeden mechaniczny a drugi pneum. głebokosc roztaw ok 12 cm w obu głebokośc 3cm , waga siew. pneumatycznego wieksza , redlice obydwu talerzowe (jedno talerzowe) 2 talerzowe sie zapychają na glinie .Wnika że podcisnie(różnica między ciśnieniem atmosferycznym a ciśnieniem bezwzględnym w przypadku, gdy jest ono mniejsze od atmosferycznego)w siewniku, ma wpływ na ziarniaka poprzez nacisk następuje aktywacja zarodka prowadząca do wzrostu siewki, wbicie z energią w ziemie daje szybszy wzrost.tak mi tłumaczono no i wschody był wcześniejsze po pneu. widac na polu pasy gdzie jakim siano róznice zanikaja z upływem czasu.

#26 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2010 - 15:04

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne To interesujące. :P Nie pozostaje nic innego, jak prowadzić takie badania w kolejnych latach, aby jeszcze dobitniej utwierdzić się w tym przekonaniu. :blink:

#27 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 13 październik 2010 - 16:28

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne to znaczy że przy rozładunku dmuchawą ziarenka też są pobudzane? totalna bzdura, mam posianą pszenice,na jednym kawałku pola, ta sama odmiana,nawożenie, tachnologia uprawy, tylko dzień przerwy przy sianiu, a różnica przy wschodach kilka dni, jest wiele czynników decydujących o szybkości wschodów, np wilgotność, temperatura,głębokość siewu,rodzaj gleby itd

#28 Share Agricola

Agricola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 13 październik 2010 - 16:46

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Jak tak sądzisz ze to bzdura to mi wytłumacz jak to możliwe ze tam gdzie sial pneumatykiem powschodziło a ta gdzie mech to opoznienie 3 dni :te same pole ,ten sam system uprawy , ten sam czas siew ,nie pisz ze inne czyniki wpłyneły bo były takie same .

#29 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 13 październik 2010 - 16:57

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne kilka dni wstwcz siał kolega przez miedze siewnikiem pneumatycznym, zobaczymy jak bedzie wschodziło, na polu mokro jak ... , ciągnik z obrotów spadał a co za tym idzie ciśnienie w przewodach też, zobaczymy czy będzie równo wschodziło.

#30 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2010 - 18:13

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne W zasadzie dla większej wiarygodności, to powinny te zastawy siać na przemian. :blink: Bo tak mogły siać na różnej glebie. U nas na polu o pow. 5ha są takie różnice w stadiach rozwoju, że aż dziwne. :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 13 październik 2010 - 18:21

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne

widac na polu pasy gdzie jakim siano róznice zanikaja z upływem czasu.

@bob moze bylo siane na przemian, tak by bylo najwiarygodniej, no i koniecznie foto :blink:
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#32 Share Agricola

Agricola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 październik 2010 - 15:49

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Szkoda ze nie zrobiłem po wschodach ,z każdym dniem mniej widoczna różnica jutro zrobie zdjęcie. Niech ktos spróbuje przeprowadzic takie doświadczenie jak ja ,wtedy się okaże czy to siewnik rzeczywiscie wpłyna czy czynnik który przeoczyłem.

#33 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 październik 2010 - 16:05

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Wystarczy poszukać w książkach o fizjologi roślin czy ciśnienie ma wpływ na rozwój nasionka. :(

#34 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 14 październik 2010 - 16:11

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne A ma?

#35 Share Agricola

Agricola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 październik 2010 - 19:31

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Link do strony http://ir.ptir.org/a...96)_1952_pl.pdf
Wnioski
1. Na wartość porowatości i gęstości owsa Sławko statystycznie istotnie wpływa wartość
i czas trwania obciążenia.
2. Obciążenie ciśnieniem pionowym ziarna w przyjętym przedziale wartości od 0 do
70 kPa w czasie 0-24 h powoduje znaczący spadek porowatości od 45,1 do 35,7% (0,79raza).
3.W tych samych warunkach gęstość owsa wzrasta od 465,3 do 553 kgּ m-3 (o 18,84%
4. Spadek porowatości ziarna owsa od 45,1 do 35,7% oraz wzrost prędkości przepływu
powietrza od 0,15 do 0,50 m·s-1 powodują zwiększenie oporu przepływu od 0,91
do 7,19 hPa·dm-1, czyli 7,91 raza. Oba te czynniki wykazują istotny wpływ na wartość
jednostkowego oporu przepływu.

link do strony http://www.acta-agro...005_6_3_709.pdf

#36 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 14 październik 2010 - 19:44

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Ja sieje Accordem talerzowym, a sąsiad redlicowym z agregatem biernym.Pola mamy w miedzę. U mnie powschodziło o 3 dni wcześniej i miałem równe wschody, a u niego nie bardzo.

Jeszcze różnice były takie.

Ja miałem zaprawiona zboże Premis Pro z nawozem donasiennym, a on nie.I ja miałem stanowisko po pszenicy a on po rzepaku a w tamtym roku ziemia była przesuszona.

#37 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 październik 2010 - 08:54

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne @Agricola wg. tego co wstawiłeś to czas działania ciśnienia w siewniku na ziarno jest względnie krótki w odniesieniu do zakresu 0-24h. :( Materiały tyczą się bardziej samego przechowywania i magazynowania zboża i sposobu formowania/napełniania. Poza tym w badaniu rozpoczęto od 2h. W siewniku czas przepływu ziarna nie jest dłuższy niż 1min, a ziarno znajdujące się w zbiorniku jest poddawane ciśnieniu wynikającemu z własnego obciążenia. Wzrost prędkości był uzykiwany przy 10-krotnych uderzeniach ciężarkiem o masie 4kg po zasypaniu zbiornika.

Nie neguję Twojej teorii, ale badania na które powołałeś się były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, natomiast nie wiadomo jakie warunki panowały w obydwu siewnikach. Osobiście uważam, że różnica we wschodach wynika bardziej z tego, że siewnik pneumatyczny wbija nasiona z pewną siłą, co polepsza styczność nasion z gleba.

#38 Share Agricola

Agricola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 15 październik 2010 - 18:13

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Ja nie wiem w jaki sposób przyspiesza wschody mogę jedynie przypuszczać.Mojej teori w warunkach polowych nie da się tego sprawdzić , niech zajmą się tym inżynierowie i inne osoby z instytutów nasienictwa czy uczelni rolniczych. Możesz mieć racje co do lepszej styczności ziarna z gleba. Nam pozostają tylko pytania w jaki sposób ???

#39 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 październik 2010 - 18:37

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne Jak Ci się uda to powtórzyć przez kolejna powiedzmy 2 lata, to uznamy to za prawidłowość. :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisany 17 październik 2010 - 12:47

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne A wedlug mnie są temu pobudzone bo uderzają o głowice i przewody nasienne a w mechanicznym siewniku głowicy brak a przewody nasienne są duużo krótsze.

Dodaj odpowiedź