Skocz do zawartości

Zdjęcie

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem...

21 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pati

pati

Farmer modelarz

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, modelarstwo rolnicze, muzyka, straż pożarna, prawo jazdy i szkolenie kierowców.

Napisany 18 październik 2007 - 16:21

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... Czytałam (chyba Farmer), że mniejsze gospodarstwa w Francji, Belgii i Holandii, korzystają z usług napowietrzania pryzmy obornika przy pomocy maszyny zwanej areatorem, która jest trochę podobna do opryskiwacza tunelowego (np. Krukowiak Eco Sad). Co to jest i co ma na celu nie mam pojęcia, ale podobno to absurd ekonomiczny. Dodam, że gospodarstwa korzystające z napowietrzania są zwolnione z budowy płyt obornikowych. :)
Czy świeci słońce, czy leje deszcz, John Deere 7530 moja maszyną jest. :)
www.tractordata.com____www.konedata.net Ile koni, który rok, prędkości i pojemności.
Nie każda morda pasuje do Forda, nie każda menda pasuje do Fendta, nie każda ździra pasuje do John Deera. :-D
JOHN DEERE 7530 -----> my dream... super maszyna...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... Dzisiaj, 23:57
  •  

#2 Share buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 18 październik 2007 - 17:26

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... Ja czytałem taki artykuł w "agrotechnice". W sumie rozwiązanie ciekawe, szczególnie dla tych, którzy maja pola daleko położone od gospodarstwa i wożą na nie obornik. W przypadku kompostowania przy użyciu aeratorów można znacznie zmniejszyć koszty wywozu obornika (wozi się składniki pokarmowe + próchnicę a nie wodę).

#3 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 18 październik 2007 - 17:26

Czytałam (chyba Farmer), że mniejsze gospodarstwa w Francji, Belgii i Holandii, korzystają z usług napowietrzania pryzmy obornika przy pomocy maszyny zwanej areatorem, która jest trochę podobna do opryskiwacza tunelowego (np. Krukowiak Eco Sad). Co to jest i co ma na celu nie mam pojęcia, ale podobno to absurd ekonomiczny. Dodam, że gospodarstwa korzystające z napowietrzania są zwolnione z budowy płyt obornikowych. :)

A po co aeratory jakieś, na polu pryzme możesz zrobić zawsze i właściwie wrzędzie ( oprucz nachyleń i żeby gnojówka gdzieś na drogę nie ciekła, ja zauważyłem takie zjawisko że jak przerzuce gnuj turem na pole to wwywioze na pryzme 4 rozrutniiki ( już przepalonego lekko) to za 2 miesiące roztrząse z tej pryzmy 3, tak samo miałem jak nie było jeszcze płyty obornikowej i robiła się gura za oborą to przerzucałem za za tą kupe gnoju do tyłu ( jedna pryzma tylko z przudu od obory przerzucałem gnuj na drugi koniec pryzmy i o dziwo góra gnoju zaczeła się nawet zmniejszać.
Nie wiem dlaczego jesteście takimi przeciwnikami płyt gnojowych, od kiedy mam płyte gnojową mam więcej dobrze przepalonego gnoju i dużo gnojówki a wcześniej to wszystko szło w ziemie :angry:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pati

pati

Farmer modelarz

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, modelarstwo rolnicze, muzyka, straż pożarna, prawo jazdy i szkolenie kierowców.

Napisany 18 październik 2007 - 19:03

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... Ja przeciwnikiem???!!! :) Z kąt. Tylko nie każdego stać na wybudowanie, albo nie umie korzystać z dofinansowań. :)
www.tractordata.com____www.konedata.net Ile koni, który rok, prędkości i pojemności.
Nie każda morda pasuje do Forda, nie każda menda pasuje do Fendta, nie każda ździra pasuje do John Deera. :-D

#5 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 18 październik 2007 - 19:29

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... My nie używamy żadnego aeratora. jak szykuje obornik na łąki to od samego początku składowania przerzucam go na płycie tak żeby powietrza co jakiś czas nabrał. Robi się wtedy taka "popa". I jest go sporo mniej do przewiezienia :)

#6 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 18 październik 2007 - 19:43

My nie używamy żadnego aeratora. jak szykuje obornik na łąki to od samego początku składowania przerzucam go na płycie tak żeby powietrza co jakiś czas nabrał. Robi się wtedy taka "popa". I jest go sporo mniej do przewiezienia :)

Najlepsza popa jest jak poleży ze 4 miechy na płycie i nie ważne czy to przerzucany, czy nie przerzucany czy polewany czy nie, i na łąki worze gnuj jak leci czy mniej czy bardziej przepalony to jest wszystko jedno, zaobserwowałem tylko że bydło nie lubi się paść po gnoju w miejscach zacienionych, a ten cały napowietrzać to jest jedno wielkie g*wno, bo wywoziłem na pola rozrzutnikiem i trzepałem na kupe więce jak przeleciało przez adapter to dopiero się napowietrza i żadnej różnicy nie zaobserwowałem, a z kąd ten składnik weźnie się w gnoju z nieba spadnie? A kedyś się przyswoi w trakcie budowy płyty woziłem prosto z obory na pola ale zachwaściłem sobie pola, więc uważam że gnój wystarczy żeby się zagrzał żeby zniszczyć nasionka chwastów, dobrze jest jak odsiaknie z płyty do zbiorników gnojówka-najlepszy moim zdaniem nawóz, bo gnojówka z obory z moczu to nie to, więc jak ktoś składa gnuj na ziemi to powinien szybko wywozić puki jakiś składnik jest w tym gnoju, a nie napowietrzać po co? żeby lepiej parował i ziemia wchłaniała?
Obsypcie sobie cienką warstwą ziemi ( kilka cm) największą nawet pryzme gnoju a po 2 - 3 latach zniknie! To mija sie z celem ten aerator to chyba dla ludzi co nie mają co zrobić z gnojem
:)

#7 Share lysyrolnik

lysyrolnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1353 postów

Napisany 18 październik 2007 - 19:51

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... to moze przeczytacie ten artykul napisany przez Mechanizatora
http://www.agrofoto....t...rticle&id=9

Honda - The Power of Dreams :)

#8 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 18 październik 2007 - 19:58

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... JA też jestem przeciwny temu napowietrzaniu. Ja wywożę na pryzmę i ugniatam ciągnikiem żeby jak naj mniej go ubyło.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#9 Share pati

pati

Farmer modelarz

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów

Napisany 19 październik 2007 - 09:59

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... No czyli tak jak pisali w gazecie - to czysty, ekonomiczny absurd. :) Z resztą w Polsce jest chyba niewiele firm usługowych posiadających areator, bo który z rolników by z tego korzystał. :)

#10 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 19 październik 2007 - 12:38

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... ekonomicznym absurdem jest wywożenie na pole zwykłego obornika który zawiera ponad 85 % wody - kompost zawiera do 40 % wody - małe przeliczenie

zakładamy ze na 1ha rozrzuca sie 35t obornika - co odpowiada nawozowo 20 tonom kompostu

obornik zawiera 85% wody co oznacza ze na kazdy hektar wywozone jest (35 ton * 85%) -> 29,75 ton wody

kompost zawiera 40% wody co oznacza ze na kazdy hektar wywozone jest (20 ton * 40%) -> 8 ton wody

oceńcie teraz sami co jest ekonomicznym absurdem jest wywozenie na każdy hektar blisko 22 ton czystej wody (29,75 - 8 = 21,75) czy dwukrotne napowietrzenie pryzmy obornika

nie zapominajmy takze o tym ze przy stosowaniu kompostu zamiast obornika mamy diametralnie niższe straty składników nawozowych (głównie azotu), kompost nie zawiera nasion chwastów i jest wolny od zarodników chorób i larw szkodników. poza tym wysokie pH kompostu wynoszace 8-9 pozwala na odsuniecie w czasie zabiegu wapnowania. dodatkowym atutem jest brak uciazliwego zapachu.

w krajach europy zachodniej (Francja, Holandia) kompostowanie mozna przeprowadzac na powierzchni ziemi - bez koniecznosci budowy płyty obornikowej - co jest tam dodatkowym atutem dla tej technologii

a tak wogule to w produkcji kompostu nie chodzi o stosowanie aeratora tylko o doprowadzenie powietrza do całej objętości pryzmy - jak ktoś ma czas i checi to moze taką pryzme przezucać nawet widłami - sami zauwazacie ze jesli jest dostęp powietrza to objetość pryzmy sie zmniejsza - a aeratory są przeznaczone dla duzych gospodarstw i grup rolników bo zakup w pojedynke jest mało opłacalny tymbardziej ze jego wydajnośc sięga 300-400 ton obornika na godzine

pozdrawiam

PS - tak na przyszłość to prasę rolniczą tez trzeba czytac ze zrozumieniem - a nie cytować zdania wyrwane z kontekstu
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 19 październik 2007 - 13:02

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... Mechanizator a co powiesz na niedobór wody?W moim regionie jest najmniejsza liczba opadów w skali kraju,więc nie uważam to że wyworzenie obornika wraz(a może przy okazji)z wodą za bezsens.Dla mnie liczy się każda kropla wody.

#12 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 19 październik 2007 - 13:12

Mechanizator a co powiesz na niedobór wody?W moim regionie jest najmniejsza liczba opadów w skali kraju,więc nie uważam to że wyworzenie obornika wraz(a może przy okazji)z wodą za bezsens.Dla mnie liczy się każda kropla wody.

powiem tyle ze czynnikiem warunkujacym dostępność wody w glebie jest zawartość próchnicy, która tą wodę magazynyje. a próchnica w glebie bierze sie z nawozenia organicznego

stosując kompost dostarczasz do gleby już gotowa próchnicę, a stosując obornik dostarczasz materie organiczną która dopiero przetworzy sie w próchnicę. a woda którą dostarczysz do gleby nie zasili roslin tylko zostanie zużyta na procesy gnilne (obornik zamiast się zmineralizować poprostu zgnije i stanie się pozywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych i larw szkodników)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#13 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 październik 2007 - 14:17

powiem tyle ze czynnikiem warunkujacym dostępność wody w glebie jest zawartość próchnicy, która tą wodę magazynyje. a próchnica w glebie bierze sie z nawozenia organicznego

stosując kompost dostarczasz do gleby już gotowa próchnicę, a stosując obornik dostarczasz materie organiczną która dopiero przetworzy sie w próchnicę. a woda którą dostarczysz do gleby nie zasili roslin tylko zostanie zużyta na procesy gnilne (obornik zamiast się zmineralizować poprostu zgnije i stanie się pozywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych i larw szkodników)

Potwierdzam na lekkie gleby lepsza jest gnojowica, bo duże ilości świerzego gnoju przesuszają ziemie, dla mnie najbardziej podbało by mi sie to wysokie ph, a zamiast ego aeratora nie lepiej wywozić gnuj na pryzmę i trzepać adapterem na kupe to dopiero napowietrzało by he he

#14 Share forest

forest

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 19 październik 2007 - 14:21

Potwierdzam na lekkie gleby lepsza jest gnojowica, bo duże ilości świerzego gnoju przesuszają ziemie, dla mnie najbardziej podbało by mi sie to wysokie ph, a zamiast ego aeratora nie lepiej wywozić gnuj na pryzmę i trzepać adapterem na kupe to dopiero napowietrzało by he he

Można "trzepać adapterem" ale napowietrzać trzeba min 2x więc jest to b. nakładochłonne w porównaniu z aeratorem (załadunek na roztrząsacz i praca roztrząsacza) i o wiele dłużej trwa.
Nie ma głupich pytań
Mogą być tylko głupie odpowiedzi

#15 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 październik 2007 - 14:32

Można "trzepać adapterem" ale napowietrzać trzeba min 2x więc jest to b. nakładochłonne w porównaniu z aeratorem (załadunek na roztrząsacz i praca roztrząsacza) i o wiele dłużej trwa.

OK ale jak mam płytę taką jak powinienem mieć a za nic ja na niej nie zmieszzce gnoju z 4 miesięcy, nie mam wywrotki, to te 10 rozrzutników musiałem nadebrać i wywieźć rozrzutnikiem

#16 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 październik 2007 - 18:04

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... to ja nie rozumie...kiedy ja chodziłem do szkoły (a było to całkiem nie dawno :) to uczyli mnie że pryzmę z obornikiem nalezy ujeździć i przysypać ziemią aby straty składników były jak najmniejsze. a teraz wychodzi na to, że działając w ten sposób straty są większe????

co do kosztów to jak dla mnie i tak są nie małe-dwukrotne napowietrzenie rozrzutnikiem obornika...

co do próchnicy w glebie to jest ona najwyżej jednym z czyników pomagajacych magazynowac wodę... :)

ale cóż, może to jest przyszłość :)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#17 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 19 październik 2007 - 18:22

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... To ja tam nie będę nic pisał,podobnie jak pioter nie rozumiem. :lol:Dodam tylko że jest różnica w jakości obornika tzn.więcej lub mniej słomy,świeży nie świeży z płyty z obory na głęboką ściółke. itp.
Tak przy okazji nie jestem z wykształcenia rolnikiem lecz z wyboru. :)

#18 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 19 październik 2007 - 18:52

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... no mnie jeszcze w technikum również uczono ze pryzme z obornikiem należy ugniatać i wogule - ale jak zobaczyłem wyniki badań z tego zakresu to okazało sie ze jest to błędne myslenie - zachęcam kazedego z was do spróbowania chociażby zrobiania takiego kompostu :)
przepis jest prosty - rozrzutnikiem robimy pryzme - 2 tygodnie - zabieg powtarzamy - 2 tygodnie i kompost gotowy :)

#19 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 październik 2007 - 19:29

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... tylko ze u mnie obornik nie leży dłużej na pryźmie niż tydzień... :)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 20 październik 2007 - 22:28

Napowietrzanie pryzmy z obornikiem... Napowietrzanie obornika w naszych przeciętnych warunkach jest nieopłacalne. Może komuś bysię opłacało ale dużo taniej wybudować płytę z zbiornikiem na gnojówkę i poczekać aż się przeżre naturalnie. Trochę to trwa ale jeżeli obornik wywieziemy w terminie agrotechnicznym to będzie ok. A co do przesuszania ziemi to trzeba prowadzić rozsądne uprawki a nie mieszać ziemię bez sensu kilka razy w roku.