Skocz do zawartości

Zdjęcie

Genetyka!@

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 17 październik 2007 - 19:59

Genetyka!@ Witam!
Ciekawy jestem jak radzicie sobie z genetyka, bo ja zahaefiłem stado, moze i hf ma przemiane materii szybsza i przyrosty szbke ale hudy jest a z kolei mięsno h*ju muju z simentalem czarnobiałym itp tp wychodzą jakieś mutanty brzuchgate co tylko bęben mają duży i rutkie nużki szkoda ksy na jałówki niemki hf ani herefordy, chciał bym i mięsne i mleczne ale po inseminacji za długo czekać, więc co radzice inseminacja, zakup jałówek, a moze rozpłodnika?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Genetyka!@ Dzisiaj, 15:41
  •  

#2 Share PIOTR281

PIOTR281

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 17 październik 2007 - 20:26

Genetyka!@ ja mam bydlo mleczne cale stado oparte na imporcie jesli chodzi o mleko to tylko hf dac mu dobrze w koryto to da i mleka i az tak chude nie bedzie

#3 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 październik 2007 - 20:29

Genetyka!@

ja mam bydlo mleczne cale stado oparte na imporcie jesli chodzi o mleko to tylko hf dac mu dobrze w koryto to da i mleka i az tak chude nie bedzie

hude w sensie że mięsni nie ma, a genetyka to jeśli wszystko na własnej genetyce toi w końcu mutanty powstają i każełki czy nie macie ztym problemu

#4 Share PIOTR281

PIOTR281

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 17 październik 2007 - 20:34

Genetyka!@ zadnych nie bylo problemuw

#5 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 październik 2007 - 20:41

Genetyka!@

zadnych nie bylo problemuw

Mam 2 sztuki z inportu i są własnie na wylocie mają po 10 lat a są to już ruinu ledwie się słaniają, w hf podoba mi się tylko wysko umieszczone wymie ale żdna krowa jak hf nie ma takiego spustu na osypke i lepsze żarcie a jak brak to zaczynają się problemy, kiedyś ojciec miął czarnobiałe co nie gorzej się doiły od tych hf, mam pytanie, czy przy bylejaskim żywieniu czyli siano i pasze treście własne z domieszka pasz z zakupu nie gorzej diły by się simentale od hf ( hf w 60 - 70 % doją mis ie na poziomie 4 tyś przy tm żywieniu)

#6 Share PIOTR281

PIOTR281

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 17 październik 2007 - 20:51

Genetyka!@ u nas najstarsza krowa ma 13 lat i niejedna jaluwka jej jeszcze nie da rady a wydajnosc u mnie nie schodzi ponizej 7000tys 7500 a najlepsze ponad 1000 ale z hf trzeba umiec sie obchodzic a co do simentalow nie wiem ale mysle ze tez zle nie sa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 20 październik 2007 - 22:43

Genetyka!@ Mieszanie w genetyce pozostawcie specjalistom. Należy trzymać się rasy a nie próbować eksperymentów na które nie stać zwykłego rolnika bo nigdy nie wiadomo co się urodzi z krzyżówki hf z simentalem czy inną odmianą.
Krzyżowanie zwłaszcza hf w bydle daje mało i jest mocno niepewne jeżeli chodzi o efekty. Trzymać się rasy taka powinna być idea hodowcy bydła.

#8 Share Hanter150

Hanter150

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 20 październik 2007 - 22:48

Genetyka!@ U mnie nie ma problemów z genetyką. Moja mama przeszła kurs inseminacji i sama zaciela krowy i niema żadnych problemów z jakimiś tam mutantami.
KUBOTA ME8200, ZETOR 9641 + TUR, URSUS 3512, URSUS C360 + TUR --- Pracują na prawie 30ha.

#9 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 20 październik 2007 - 22:57

Genetyka!@ Pewnie inseminacja jest podstawą dobrej hodowli ale nie należy eksperymentować z mieszaniem ras.

#10 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 21 październik 2007 - 02:52

Genetyka!@ A jak wytłumaczyć to, że mieszanka domowego czarnobiałego mieszanego z czerwonobiałym i to wszystko troche kryte sztucznie troche z własnych krzyżówek z hf ocielił się byczek czerwono biały (oaż brunatnobiały o typowych cech bydła mięsneg) - był taki stary typ bydła mlecznomiesnego i widocznie te geny się udzieliły.
A ciekaw jestem czy odbija sie jakoś na walorach bydła krycia w bliskiej już rodzinie, bo bardzo spokrewnione mam już bydlo?

#11 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 13 listopad 2007 - 13:15

Genetyka!@ Jak masz bardzo spokrewnione bydlo to niedobrze. Nie kryje sie w rodzinie,bo wychodza rozne cuda. Ja wiem jak kupilem kiedys takie cieleta. Wolno rosly i byczki w wadze ok 500 kg przestaly w ogole rosna. Szkoda,ze jak je kupowalem to nie widzialem,ze sa spokrewnione.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 04 czerwiec 2012 - 16:16

Genetyka!@

A jak wytłumaczyć to, że mieszanka domowego czarnobiałego mieszanego z czerwonobiałym i to wszystko troche kryte sztucznie troche z własnych krzyżówek z hf ocielił się byczek czerwono biały (oaż brunatnobiały o typowych cech bydła mięsneg) - był taki stary typ bydła mlecznomiesnego i widocznie te geny się udzieliły.
A ciekaw jestem czy odbija sie jakoś na walorach bydła krycia w bliskiej już rodzinie, bo bardzo spokrewnione mam już bydlo?

Kolego poczytaj trochę, bo Twoje pytania są strasznie amatorskie. NIE MOŻNA kojarzyć blisko spokrewnionych sztuk. Słyszałeś o czymś takim jak inbreed??? Krzyżowanie blisko spokrewnionych sztuk powoduje między innymi nasilone występowanie i pogłebianie objawów chorób genetycznych. KAŻDY szanujący się hodowca nie robi takich rzeczy, bo to szybka droga do zmarnowania całego stada. A co do Twojego pytania, nie jestem genetykiem, ale genetyka to nie tylko dziedziczenie genów po matce i ojcu.U ludzi np. dziecko ma więcej genów dziadków niż rodziców. Więc wszelkie zamieszane geny nawet kilka pokoleń do tyłu mają prawo się ujawnić. Pisząc, że krzyżówka hfx sim mają krótkie nogi i duże brzuchy dowodzisz tego, że źle je odchowujesz. Ta krzyżówka jest często stosowana i nikt (kto pożądnie hoduje) nie narzeka na wymienione przez Ciebie objawy. Bierz się za naukę :)