Skocz do zawartości

Zdjęcie

CCM

58 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 24 grudzień 2011 - 16:12

CCM Karmiłem już na 2obiektach tuczniki CCM, i myślę że jest to dobra alternatywa do obniżenia kosztów żywienia tuczników. A co Wy myślicie na ten temat? Może ktoś robi CCM i karmi swoje stado?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
CCM Dzisiaj, 01:09
  •  

#2 Share tobiasz51

tobiasz51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 24 grudzień 2011 - 17:05

CCM słyszałem że to jest bardzo dobra pasza . Tylko jest trochę problem z przygotowaniem tego i zadawaniem i to właśnie nie jest takie proste . ale pomysł jest dobry

#3 Share pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 24 grudzień 2011 - 21:20

CCM kolego... więc tak... CCM jest ok tylko sporo roboty z zakiszeniem... zbiór rozdrobnienie zakiszenie itd... silosy trzeba mieć przystosowane... i maszyny odpowiednie...
poziom włókna 4-7%
dobrze strawne
wartość pokarmowa zależy od suchej masy
uzupełnić należy białko, składniki mineralne i witaminy
podawać dodatkowo ok 1,5kg paszy treściwej
NA TUCZ OD 25KG DO 100KG PZAPOTRZEBOWANIE OK 250-300KG KISZONKI
ALTERNATYWE I RÓWNIEŻ EFEKTYWE SA TUCZE:
SERWATKOWY
ZIEMNIACZANY( W TYM ROKU OPŁACALNY ZE WZGLĘDU NA CENĘ ZIEMNIAKÓW)
WESOŁYCH ŚWIĄT DLA CAŁEJ RODZINY
PRZESYŁA PAWEŁ

Edytowany przez pawel89, 24 grudzień 2011 - 21:28.

gmhnbmbnm

#4 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 00:03

CCM pawel89 trochę się z Tobą nie zgodzę co do tego zużycia samego CCM, które według Ciebie wynosi 250 do 300kg, w Austrii karmiłem tuczniki systemem paszowym WEDA, jest to bardzo precyzyjny system. Komputer paszowy mówił mi, że od 30kg do 120kg zużywałem średnio 2,45kg paszy na 1kg przyrostu masy ciała, co daje około 220kg całej paszy. Nasza pasza składała się z 70%CCM, 17%soi, 2,5%koncentratu mineralno witaminowego firmy Schaumann, 0,5%zakwaszacza, 2%lignocelulozy (włókno) oraz 8%pszenicy. Nasze świnie od odsadzenia, czyli od około 7kg do sprzedaży, czyli średnio 120kg zużywały średnio około 260 do 270kg całej paszy. Więc Twoje dane moim zdaniem są troszkę nie zgodne z prawdą. Karmiąc tuczniki w Polsce systemem paszowym firmy Pellon według komputera zużywałem całej paszy na sztukę 290 do 300kg od odsadzenia do sprzedaży. A co do tuczu ziemniaczanego to moim zdaniem nie ma sensu do tego wracać, czasy PGR się już skończyły i nikt słoniny nie chce kupować, a jeżeli kupi to za marne pieniądze.

Edytowany przez Krzynio257, 25 grudzień 2011 - 09:26.

#5 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 25 grudzień 2011 - 10:04

CCM Nie ma problemów z tak dużym udziałem CCM??

#6 Share pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 12:30

CCM kolego napisałem około 250 300 kg... więc to jest tylko bardzej książkowa orientacja.. zależne od rasy i innych czynników... ziemniaczany jest dobry i wcale nie powoduje przerostu słoniny... jest co prawda pracochłonny i wykorzystywany w mniejszych tuczarniach... wszystko zależy od zbilansowania dawki pokarmowej...
układałem dawki z ziemniakami i stosowałem jest dość efektywny ten rodzaj tuczu...
nie powoduje przerostu słoniny...
jest chętnie pobierana pasza...
gmhnbmbnm

#7 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 13:59

CCM pawel89 jeżeli świnka zje według twojej książki 300kg samego CCM, co może stanowić 70%jej paszy, to kolejne 30% które musisz dodać wynosi około 128,5kg paszy co daje nam 428,5kg paszy jak kreśliłeś od 25 do 100kg, co daje nam 5,71kg paszy na przyrost 1kg masy ciała. A gdzie jest pasza którą karmiłeś prosiaczka od odsadzenia, około 7kg do 25kg, co daje nam orientacyjnie około 500kg paszy na odchów jednej świni, czyli 5,37kg paszy na przyrost 1kg masy ciała. Czyli wniosek jest taki według mnie świnia cię zjadła, musisz do niej dołożyć, a gdzie woda, energia, amortyzacja budynku, koszty weterynaryjne? I dlatego to polscy rolnicy stękają że hodowla trzody się nie opłaca. kolega maxiben miał rację że jesteśmy 30 lat za Danią.

martini89 z tak dużym udziałem CCM nie ma problemu, świnki bardzo chętnie go pobierają, nawet do tego stopnia, że jak raz nam się skończył jeden silos, to zanim frez wrzuciliśmy do kolejnego silosu to przez 2odpasy musieliśmy zastąpić CCM, suchą mielona kukurydza, i wtedy świnki całkowicie nie chciały pobierać paszy.

#8 Share pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 14:42

CCM tak mnie uczono... a między teorią a praktyką jest różnica:lol: zart... Nie obrażaj Polskich Rolników... ;[ kolego a Ty ile świń wychodowałeś z własnych środków we własnym budynku i przy tylko i wyłącznie swojej pracy?????
ile sprzedałeś tuczników a ile prosiąt????? między Polską a Danią jest przepaść ekonomiczna... przyczyny:
cena srodków produkcji;
wysokość dotacji;
stabilizacja cen tuczników;
itp.
wybuduj taką tuczarnie jak masz na profilu zainwestuj pracuj na własnym " garnuszku" wtedy pogadamy... zobaczymy czy Ty nie będziesz stękał...
gmhnbmbnm

#9 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 15:11

CCM kolego nie będę stękał, bo moje świnie nie zjedzą mi 500kg paszy, tylko około 270, co stanowi około 60%. A świnki mam też w domu, co prawda nie dużo, bo na razie 1maciorę, ale moje tuczniki nigdy mi nie zjadły 500kg paszy, a ostatnie tuczniki sprzedałem po dokładnie 132dniach od urodzenia, co daje 4,4miesiąca, miały średnią masę 118kg na sztukę, zjadły mi około 2,8kg paszy na przyrost 1kg masy ciała, co stanowi 308kg paszy na sztukę, mnożąc to przez 12sztuk zużyłem około 3696kg paszy, kupiłem 3700kg całej paszy dla nich, co się mniej więcej zgadza. Mogę ci nawet powiedzieć ile zjadła moja maciora, bo ja to wszystko ważę i zapisuje, a jak mnie nie ma w Polsce to moja mama to robi za mnie. A ja nawet nie próbuję obrażać polskich rolników, jestem jednym z nich, utożsamiam się z nimi, ale na Boga weźmy się w końcu w garść i zacznijmy produkować ekonomicznie, licząc. A z tymi cenami to też nie bardzo masz rację, dotacji dostają niby troszkę więcej, ale środki produkcji wcale nie są tańsze, czasem nawet droższe. A co do ceny świń, to momentami w Polsce jest wyższa niż w pozostałych krajach europy. A co do mojej hodowli to od przyszłego lata zaczynam profesjonalnie w Polsce i na pewno będę czasem zdawał relację na AF z tego co się dzieje w mojej chlewni. A po za tym mam też w planach na 2013rok budowę tuczarni właśnie podobnej standardem do tej u mnie na zdjęciach.

#10 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 16:04

CCM Kolego fajnie piszesz masz może dużą wiedzę i co z tego tu jest Polska to dziki kraj .Wyprodukujesz te swoje kabany super ekonomicznie i super mięsne przyjdzie świńska górka sprzedasz je po 3 złote,albo trafisz na takie ceny jak dziś sprzedasz po fajnej cenie ale zostaniesz orżnięty na wadze lub mięsności.Albo sprzedasz je "zakladowi" z terminem płatności na nigdy ;[ Dlatego zostaw nas cofniętych o 30 lat produkujących tłuste świnie na kartoflach . i żyj i pracuj godnie u Niemca czy innego Duna :D :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 18:32

CCM

pawel89 jeżeli świnka zje według twojej książki 300kg samego CCM, co może stanowić 70%jej paszy, to kolejne 30% które musisz dodać wynosi około 128,5kg paszy co daje nam 428,5kg paszy jak kreśliłeś od 25 do 100kg, co daje nam 5,71kg paszy na przyrost 1kg masy ciała. A gdzie jest pasza którą karmiłeś prosiaczka od odsadzenia, około 7kg do 25kg, co daje nam orientacyjnie około 500kg paszy na odchów jednej świni, czyli 5,37kg paszy na przyrost 1kg masy ciała. Czyli wniosek jest taki według mnie świnia cię zjadła, musisz do niej dołożyć, a gdzie woda, energia, amortyzacja budynku, koszty weterynaryjne? I dlatego to polscy rolnicy stękają że hodowla trzody się nie opłaca. kolega maxiben miał rację że jesteśmy 30 lat za Danią.

martini89 z tak dużym udziałem CCM nie ma problemu, świnki bardzo chętnie go pobierają, nawet do tego stopnia, że jak raz nam się skończył jeden silos, to zanim frez wrzuciliśmy do kolejnego silosu to przez 2odpasy musieliśmy zastąpić CCM, suchą mielona kukurydza, i wtedy świnki całkowicie nie chciały pobierać paszy.

Pytam ,bo literatura podaje ,że ilość kukurydzy w dawce ma odzwierciedlenie w kolorze słoniny i ZM moga mieć jakieś wąty. Myśle, że na zachodzie nie przywiązują do tego uwagi, tak jak w USA ,gdzie kukurydza stanowi główny składnik paszy.

#12 Share damian83

damian83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 18:33

CCM żywienie ccm to jest naprawde alternatywa przy cenie otrąb sięgających dzisiaj 580zł/t napewno jest z tym troche zalotu u nas kilku większych hodowców przeszło na takie żywienie paśniki wywalili i na koryta jadą a co do mieszania tego w mieszalniku to są problemy
...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

#13 Share pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 18:56

CCM

Pytam ,bo literatura podaje ,że ilość kukurydzy w dawce ma odzwierciedlenie w kolorze słoniny i ZM moga mieć jakieś wąty. Myśle, że na zachodzie nie przywiązują do tego uwagi, tak jak w USA ,gdzie kukurydza stanowi główny składnik paszy.

kolego na kolor i konsystencję słonina żółta i wodnista) ma duży wpływ suche ziarno kukurydzy w mniejszym stopniu CCM ale to także jest czynnikiem który jednak na minus... :unsure: popieram Cię w zupełności
gmhnbmbnm

#14 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 20:18

CCM Don Kichot i Sanczo Pansa dwaj obrońcy tłustych świń, koledzy wiecie ja się was nie czepiam, ale żal jeżeli wy macie takie myślenie. Zdarza sie, raz na wozie, raz pod wozem, ja nie mówię że cena świń jest stała, ale im taniej wyprodukujemy nasze kabany tym więcej nam zostaje w kieszeni, czy to takie trudne do zrozumienia? Moja 80letnia babcia ma 2prosiaki tak dla siebie i kupuje im worek soi i koncentraty mineralno witaminowe bo twierdzi że jej świnie lepiej rosną :)

a co do koloru słoniny, to po CCM nie stwierdziłem żadnych różnic w zabarwieniu, nie wiem jak jest po suchym ziarnie kukurydzy, ale po CCM jest ok. Mój szef w Austrii miał taką małą prywatna masarnie i sklep przy gospodarstwie, ubijaliśmy czasem sami świnie i nigdy nie widziałem galaretowatej żółtej słoniny.

Edytowany przez Krzynio257, 25 grudzień 2011 - 20:22.

#15 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 09:58

CCM Tylko ,żeby nie było że jestem przeciwnikiem CCM ,wręcz przeciwnie . Między innymi dlatego,że można wyżywić z 1 ha więcej tuczników, niż na tuczu tradycyjnym. Gdybym miał możiwości , to na pewno wprowadziłbym żywienie na mokro z CCM i serwatką.

#16 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 10:16

CCM martini89 ja nikogo nie krytykuję, ja myślę że to forum powinno nam służyć jako cenne źródło wymiany informacji i doświadczeń, ja po prostu nie wiem tylko dlaczego tych dwóch kolegów na mnie tak wsiadło, twierdzą że wszystko wiedzą, a obaj nic mądrego moim zdaniem nie napisali. Ja za 2lata planuję budowę nowej tuczarni z warchlakarnią i kto wie, może mi się uda wstawić dla tuczników mokre żywienie. Chciałbym Big Dutchmanna, ale Pellon też nie jest zły i troszkę tańszy. A co do żywienia warchlaków po odsadzeniu CCM na mokro to radził bym uważać, one pobierają na początku mało paszy, a pasza z CCM jeżeli długo zalega w korytach to jak wiadomo się psuje.

#17 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 26 grudzień 2011 - 21:45

CCM Jeśli możesz przybliż nam proszę trochę szczegółów na temat Twojego planu odnośnie budowy tuczarni.
all rights reserved

#18 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 23:20

CCM Jeżeli chodzi o mój plan budowy tuczarni, to na pewno będzie to budynek o lekkiej konstrukcji z płyty OSB3 na zewnątrz i paneli plastikowych wewnątrz, a pomiędzy tymi ścianami izolacja i ocieplenie z wełny mineralnej. Będzie to budynek o podłodze rusztowej. Tuczarnia będzie się składała z 4komór do odchowu warchlaków do 30kg masy ciała i 6komór tuczowych. Karda z komór będzie się składała z 6boksów mogących pomieścić 12 do 15 zwierząt. Jeżeli chodzi o wentylację, to każda komora będzie posiadała własny komin wyciągowy, oraz wloty powietrza sterowane automatycznie. Teraz o systemach żywienia, a mianowicie warchlaki będą żywione na sucho z tubomatów do których pasza będzie transportowana poprzez paszociągi koralikowe, potrzebne mi są w warchlakarni 3linie paszociągów. Przewiduję dla warchlaków 3 etapowy cykl karmienia. Jeżeli chodzi o tuczniki to chciałbym założyć system żywienia na mokro, firm Big Dutchmann, Schauer, lub Pellon, zobaczymy która jest najkorzystniejsza cenowo. Chciałbym też wprowadzić żywienie CCM, ale tylko na okres tuczu o 30kg do sprzedaży. Tuczniki również będą żywione 3etapowo. Jeżeli chodzi o podłogi to warchlaki będą utrzymywane na rusztach plastikowych, a tuczniki na betonowych. Chcę również założyć na ściany ogrzewanie z rur typu delta. Do budynku jednorazowo będzie się mieściło do 900szt trzody. To chyba wszystko, jeżeli o czymś zapomniałem to proszę o pytania.

#19 Share pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 08:49

CCM zaczynaj grać w LOTTO bo do 2013 możesz nic nie trafić :blink:

Edytowany przez milanreal1, 27 grudzień 2011 - 19:03.
cytowanie poprzedniego posta

gmhnbmbnm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 13:55

CCM kolego wy bierzecie kredyty na tłuste kabany na kartoflach hodowane, a ja na super mięsne i ekonomiczne nie dostane? Ha ha.