Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#1961 Share Godfather

Godfather

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 13 maj 2014 - 19:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam!

W tym roku zacząłem uprawiać łubin po raz pierwszy. 11 maja byłem zobaczyć jak się miewa uprawa. Na jednej działce nie wygląda to za dobrze. Poniżej załączam zdjęcia (nie kierujcie się datą na zdjęciu). Mam pytanie do doświadczonych kolegów odnośnie tego jak mogę wyprowadzić uprawę na "prostą" i jakie środki ochrony roślin polecacie w takiej sytuacji? Będę wdzięczny za każdą konstruktywną odpowiedz.
Pozdrawiam,
Michał

Załączone miniaturki

• SAM_0704.JPG
  • SAM_0705.JPG
  • SAM_0706.JPG
  • SAM_0707.JPG
  • SAM_0697.JPG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 10:11
  •  

#1962 Share wkurzony69

wkurzony69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 13 maj 2014 - 21:02

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam.Koledzy dzisiaj byłem na dziace mój łubin ma około 10cm,( karo) jednak zauważyłem że dolne dwa listki są koloru czerwono-brunatnego po dotknięciu odpadają.Kilka dni temu był w naszym terenie przymrozek około 4-5 stopni czy to może być przyczna?Martwię się że może to być początek antrakozy.Pomóżcie proszę.Jeżeli to mróz to czy łubin będzie się rozwijał.Jeżeli choroba grzybowa to czym zadziałać?

Edytowany przez wkurzony69, 14 maj 2014 - 08:31.

#1963 Share ryki

ryki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 13 maj 2014 - 22:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam kontraktował już ktoś z was łubin, interesuje mnie cena. Zaproponowano mi 990zł netto z podwórka, lub 1030zł z dostawą około 130km. 15% wilgotość i 2% zanieczyszczenia

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1964 Share KaziU91

KaziU91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 14 maj 2014 - 19:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam Wszystkich . Dzisiaj byłem na mojej plantacji łubinu wygląda tak -------> http://www.agrofoto....comment_1507813 i mam takie pytanie czy jeszcze mogę opryskać środkiem Fusilade Forte 150 EC ? Bo mam zakupioną jedna buteleczkę ..

#1965 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 14 maj 2014 - 21:18

Witam kontraktował już ktoś z was łubin, interesuje mnie cena. Zaproponowano mi 990zł netto z podwórka, lub 1030zł z dostawą około 130km. 15% wilgotość i 2% zanieczyszczenia.

Kolego gdzie takie ceny województwo jakbyś jeszcze podal bądx miasto ? Pozdro

#1966 Share ryki

ryki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 15 maj 2014 - 08:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak z dostawą to prosto na barkę, (zachodniopomorskie). Ilość też nie mała bo myślę zakontraktować min 5 samochodów tj 125 ton, Resztę zobaczę jak się na rynku ułoży.

#1967 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 maj 2014 - 09:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać pogoda kapryśna zaraz po deszczach trzeba będzie ruszyć z opryskiem fungicydowym bo zapowiadają coś upalniejszej pogody po deszczach.

Trochę kiepska ta cena wg mnie a jaki uprawiasz łubin?

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1968 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 15 maj 2014 - 11:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czy eksperymentowaliście jakim środkami lub (substancjami aktywnymi ) można pryskać łubin powschodowo ,słyszałem że chwastoxem można ?

#1969 Share wkurzony69

wkurzony69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 15 maj 2014 - 13:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam.Koledzy proszę doradzcie co to może być z tym łubinem, jak pisałem w poprzednim poście.Dolne listki czerwono-brunatne i po dotknięciu opadają.Moja wiedza ja na razie w kwesti łubinu jest niewielka.Dlatego proszę o pomoc.Jeżeli jest to choroba grzybowa to łubin uratuje tylko talerzówka.Na podkarpaciu leje ja z cebra.W pole będzie można wejść ja przestanie może za tydzień.

Edytowany przez wkurzony69, 15 maj 2014 - 13:11.

#1970 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 15 maj 2014 - 13:03

Witam Wszystkich . Dzisiaj byłem na mojej plantacji łubinu wygląda tak -------> http://www.agrofoto....comment_1507813 i mam takie pytanie czy jeszcze mogę opryskać środkiem Fusilade Forte 150 EC ? Bo mam zakupioną jedna buteleczkę ..

Sądzę że już w tej fazie można jechać graminicydem ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1971 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 15 maj 2014 - 15:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Z góry przepraszam jak pytanie wyda wam się głupie, ale łubinu nie sieję- pytam się w sprawie wujka. Czy łubin można opryskać lontrelem?

#1972 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 15 maj 2014 - 18:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać proxy piszesz po deszczach...masz na myśli przyszły tydzień? bo mi się wydaje ,że to już czas będzie żeby zacząć chronić od antraknozy. Jaki środek będziesz stosował?

#1973 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 15 maj 2014 - 20:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tak mam na myśli T1 przeciwko antraknozie i fuzariozie łubinu choć ta druga narazie nie tak groźna z kolei pierwszej należy bać sie jak ognia i która przy cieplejszych dniach po opadach może zaatakować. Planuję Gwarant 2l/ha w pierwszy lepszy dzień w który będzie mozliwość wjazdu na pole i wykonania oprysku.

#1974 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 15 maj 2014 - 22:25

czy eksperymentowaliście jakim środkami lub (substancjami aktywnymi ) można pryskać łubin powschodowo ,słyszałem że chwastoxem można ?

chwastoxem ale którym? Jak coś mogę przeprowadzić test tylko powiedz który, extra, turbo, trio?
Ostatniej soboty przeprowadzałem próbę z Goltix 1l/ha. Jutro dam znać co się dzieje bo ostatnio na polu byłem przed wczoraj i łubin stał, chwasty też. Nie było widać żadnych oznak działania środka.
Cały czas mówię o łubinie słodkim wąskolistnym.

#1975 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisany 16 maj 2014 - 10:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tez słyszałem że chwastoxem extra można w ilosci 1l ha. lontrel nie słyszałem ale czytałem tu na forum że legato 500sc ma rejestracje w belgii czy gdzies tam na łubin w ilosci od 150-190ml /ha .mam zamiar prysnąc jak pogoda pozwoli. musze tez na 1liscienne prysnąc a tu antrakoza zaraz i nie wiem jak to zrobic jaką kolejnosc zapodac?

#1976 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 16 maj 2014 - 18:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać według mnie teraz walcz z chwastami a zabieg grzybowy np. za tydzień. Czy T1 i T2 można robić tym samym środkiem chemicznym,czy to nienajlepszy pomysł?(jeden koszt przesyłki)

#1977 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 16 maj 2014 - 21:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać chwastox extra w ilości 1l/ha coś zdziała? Na etykiecie zalecają nawet 3l/ha w uprawach na które ma rejestrację.

Ale w następnym tygodniu spróbuję z hektar na próbę. Chwastox po jakim czasie daje o sobie znać na chwastach?

#1978 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 16 maj 2014 - 22:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać stosował ktoś w żółtym łubinie legato 500sc jaka dawka i jaki efekt? po ostatnich deszczach mam problem z jasnotą i świerzybą

#1979 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 17 maj 2014 - 18:31

Z góry przepraszam jak pytanie wyda wam się głupie, ale łubinu nie sieję- pytam się w sprawie wujka. Czy łubin można opryskać lontrelem?

robiłem próbe Lontrelem w dawce 0,5l na/ha i niestety łubin padł więc odpada ten herbicyd w łubinie wąskolistnym

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1980 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 17 maj 2014 - 21:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać mogę do Gwarantu dodać siarczan magnezu Yara Krista siedmiowodny w ilości zalecają 1-5kg/1000l a chce dać 1kg/200l + 2l Gwarant/ha?