Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#1921 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 03 maj 2014 - 10:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Martwi mnie noc z poniedziałku na wtorek prognozują przymrozek w centrum nawet do -6 ale może się nie sprawdzi ta prognoza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 04:06
  •  

#1922 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 03 maj 2014 - 10:49

WItam, jestem amatorem w tej uprawie ktoś mi może napisać jakie zabiegi ochrony roślin muszę wykonać w łubinie ? i kiedy na co ? jakieś dokarmianie dolistne? Na dzeń dzisiejszy mam tylko posiany:D

masz prawie sto stron tematu, przeczytaj całość i już większość na temat łubinu będziesz wiedział

KS Falubaz

#1923 Share robertox

robertox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 maj 2014 - 11:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam ! Dzięki śliczne za podpowiedzi na pewno wypróbuje . Nie był bym sobą gdybym wszystkim nie wyjaśnił . Panowie i panie ok nie spodziewam się cudów w plonie bo tak do tego nie podchodzę ,dla mnie najważniejsze jest to ze przewalczyłem odłóg i coś tam rośnie z czasem będę miał stanowisko pod inne uprawy . Logika moja jest bardzo prosta jak mam coś tam zostawić i niech rosną sobie tam samosiewy z których ani drewna ani niczego nie ma to popracuję a w przyszłości może coś z tego będzie i tyle . Aspekt finansowy OK , dodam tu ze robię to wszystko bez gronia dopłat jakich kol wiek na razie ale to inna bajka . Te kawałki ziemi dostałem w listopadzie ubiegłego roku na początku nie miałem nawet czym tego ruszyć maszyny popsute na czele z ciągnikiem . Wszystkim tym którzy się śmieją polecam takie robótki jak się jedzie w pole a nie koniecznie wraca o własnych siłach mówię tu o ciągniku co by zrobili ? Najfajniej jest wtedy gdy ktoś ci coś mądrego doradzi i za to wszystkim dzięki z krytyką i uśmieszkami przynajmniej ja ją przyjmuję z pokorą ale do końca się nie godzę każdy ma inną sytuacje . Panowie sami wiecie że ten kawałek chleba to prócz pracy zawiera ryzyko bo pogoda przymrozki i wiele innych spraw i co BUBA . Jak ja to przyoram ok nie stracę wiele kwalifikatu nie posiałem nie oddałem kasy na zaprawy nawozy w starcie itp ale jak pogoda spłata figla czempionom to ciekawe z jaka miną będzie podpinał pługi do ciągnika . Przeczytałem posty wszystkie 97 stron nie pisałem wiele zapytałem i myślę ze dostałem rzetelną odpowiedź za którą jeszcze raz dziękuję czempionom życzę bajecznych plonów 10t/z h i pozdrawiam . JESLI MASZ WIEDZĘ I CHCESZ SIĘ NIĄ DZIELIĆ TO TO ZRÓB !

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1924 Share wandryskowski

wandryskowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 03 maj 2014 - 11:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy w łubinie wąskolistnym mogę zastosować mieszankę herbicydową z grammicydu (Targa i generyki) i diflufenikanu (Legato) ? Zastosowany na chwasty dwuliścienne Afalon przedwschodowo działa słabo z uwagi na uproszczenia uprawowe. O wypowiedzi proszę jedynie osoby które praktykowały tą akurat mieszaninę zbiornikową, i mają doświadczenie.

#1925 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 03 maj 2014 - 13:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać robertox posiałem łubin tak samo jak ty na ugorze i po oprysku Afalnem jest naprawde czysto (a pryskałem w deszcz, następnego dnia dość mocno popadało) Teraz też szukam jakiegoś oprysku na perz bo jest go miejscami sporo, ale jeśli weźmie go jak afalon inne chwasty to spoko :)

Więc tak jak kolega chciałbym żebyście koledzy pomogli wybrać jakiś skuteczny środek na perz. Ciężko bazować na starych postach bo w naszym pięknym kraju wszystko sie co roku zmienia i niektórych środków nie można juz dostac (np perenal ojciec twiedzi że bardzo skuteczny) Myślałem nad Agilem w dawce 1,2l/ha lub tak jak radzicie Supero 3l/ha cena bedzie podobna tylko co lepsze ? Z góry dzieki za odpowiedzi :)
proxy8441 jak byś sie mógł wypowiedzieć bo masz spore doświadczenie w uprawie tej rośliny i czym planujesz pryskać na perz?

Edytowany przez Marcin91, 04 maj 2014 - 22:18.
post napisany pogrubioną czcionką

#1926 Share adam64

adam64

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 maj 2014 - 15:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja stosuje FSILADE FORTE wdawce 1l/h gdy łubin ma ok. 8cm

Edytowany przez Matey, 08 maj 2014 - 13:30.

#1927 Share robertox

robertox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 maj 2014 - 16:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzięki im więcej wypowiedzi w tym temacie tym lepiej , coś może się dobierze , praktyków trzeba i powinno się słuchać , Prawdą jest to ze jak coś jest dobre i sprawdzone to w naszym pięknym kraju trzeba to zmienić na takie samo tylko dwa razy droższe zasłyszane opinie) chłopy teraz na kasie śpią dotacje mają to wypielić ich z tej kasiurki trzeba ) Tyczy się to wszystkiego nazwę to tak na maszynach ich jakości , częściach zamiennych skończywszy na środkach produkcji . Firma nie zapłaci nie uzyska certyfikatu , w sklepie nikt ci nie doradzi będzie się starać wcisnąć ci coś za większą kasę kup dwa zamiast jednego cóż z tego ze drugiego pójdzie ci dwie setki ale stówka zostanie ale w innym portfelu. Dla tego między innymi napisałem tą prośbę . Mam tylko nadzieję ze są tu ludzie w podobnej sytuacji jak ja

Edytowany przez Matey, 08 maj 2014 - 13:31.
pisz bardziej na temat

#1928 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 03 maj 2014 - 20:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin to taka roślina gdzie zainwestowane pieniądze nie koniecznie zwrócą się w większym plonie. Wiadomo że bez nawożenia to nawet łubin nie urośnie a jeżeli dostał PK i nie urósł to zostawił PK roślinom następczym. To bardzo dobra roślina do doprowadzenia pola do porządku. Są problemy z odchwaszaczaniem ale najbardziej uciążliwe chwasty takie jak np perz łatwo można zwalczyć. Bardzo trudno też znaleźć ŚOR zarejestrowane do tej uprawy. Należy szukać po starych etykietach i po substancjach czynnych.
Może stare posty jednak nie są tak nieaktualne

#1929 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 maj 2014 - 21:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać na jednoliścienne w tym perz można stosowac wszystkie środki wymienione już w przeciagu paru stron a mianowicie: Supero, Targa, Fusilade Forte, Agil i wiele innych których nie sposób sobie przypomnieć. A jeśli chodzi o stosowanie to ja zawsze kalkuluję co sie bardziej opłaca bo nie zawsze zastosowanie Targi w ilościach na perz i np Agilu w tych samych il zalecanych na perz jest równe cenowo a skuteczność każdy środek ma wg podobną jak nie taką samą. Pozdrawiam.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1930 Share vilar

vilar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 maj 2014 - 18:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam panowie;
po afalonie mam doz duze zapyrzenie czy mozna stosowac sirodki powschodowo jak tak to jakie?
pozdrtawiam

ups sory bo cos mi przegladarka pkazała tylk 4 strony tego forum a tu az 97 po napisaniu tego postu mi wyskoczyło i sie doczytałem sory niebyło tematu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1931 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 04 maj 2014 - 19:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czym zwalczyć ostrożeń polny w łubinie wąskolistnym ?

#1932 Share robertox

robertox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 maj 2014 - 21:04

na jednoliścienne w tym perz można stosowac wszystkie środki wymienione już w przeciagu paru stron a mianowicie: Supero, Targa, Fusilade Forte, Agil i wiele innych których nie sposób sobie przypomnieć. A jeśli chodzi o stosowanie to ja zawsze kalkuluję co sie bardziej opłaca bo nie zawsze zastosowanie Targi w ilościach na perz i np Agilu w tych samych il zalecanych na perz jest równe cenowo a skuteczność każdy środek ma wg podobną jak nie taką samą. Pozdrawiam.

Zupełnie się z tobą zgadzam sęk w tym by było jak naj taniej a skuteczność sami wiecie u jednego taka u drugiego tak Forum według mnie jest po to by nie robiono nas w bambuko wiadomo ktoś kto uprawia coś od lat ma sprawdzone metody w mojej rodzinie uprawiało się tą roślinę nie wymagała oprysku ale czasy się zmieniły środki też . Ja zajdę do sklepu wypielą podzwonię po znajomych powiedzą a w co tyś się chłopcze wchrzanił dokładnie tak jak tu . Czytacie posty i wiecie wypróbowane środki można zrobić próbę ja tak to wykombinowałem ale zawsze za tym idzie kasa kupię i co zupy z tego żona nagotuje . Po przeczytaniu waszych opinii ja wybrałem Fusilade Forte, nie muszę się spieszyć z opryskiem i domieszka opisywanego nawozu przypasi co mi z tego wyjdzie zobaczę na pewno napiszę . Uda się będę wdzięczny wam czego nie omieszkam stwierdzić nie uda się zaorze będę miał stanowisko pod coś , milionerem nie zostanę jeśli będę miał materiał na poplon ok jeśli nie zapytam kto ma łubin w dobrej cenie :):) lub coś alternatywnego . Jeśli ktoś ma inne racje uszanuję ale ludziska nie dajmy się robić w bambuko sprzedawcom koncernom to my jesteśmy ich klijętami nie dajmy się wpasować w realia chłopa w urzędzie międlącego czapkę w dłoniach. Chciałbym doczekać chwili kiedy wchodzę do sklepu agro pytam o środek na perz a pani nie będzie mi ściemniała ze ma złote coś za naprawdę niską cenę 500plz bo ja jej powiem chcę to i to bo jest sprawdzone jeśli równych mi będzie więcej to przestaną żonglować cenami koncesjami jak im zostanie na półkach środek za bug wie ile to zabulą za utylizację i wiele innych szanujmy ich a niech oni nas poszanują w końcu to nasze pieniądze nasza ciężka praca . Nie mówię tu o sobie bo jestem z tych maluczkich ale panowie oddajecie sporą kasę na środki nie zawsze skuteczne i co ktoś drugi się nacina na to samo wymiana doświadczeń rzetelna rozumiem ludzi którzy nie dadzą rady przebrnąć przez sto stron tekstu jest sezon na opryski piszmy o tym , nawożenia piszmy o tym zbiorów chwalmy się o tym mówię nie psikajmy się na wzajem bo to do niczego nas nie doprowadzi . Sory ale czytając temat do takich wniosków doszedłem i się z wami tym dzielę

#1933 Share zbyniu13

zbyniu13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 maj 2014 - 19:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam, mam na 10 hektarach zasiane żyto w tym roku - słabe ziemie 5 klasa. Rok wcześniej był łubin i widze że żytko w miarę rośnie. W tym roku zamierzam też siać łubin zebraniu żyta. Piszcie czy ściernisko talerzujecie prze oraniem?, kiedy siejecie łubin?, jaki?, jakie opryski? i wszystko z tym związane, czekam na porady.

#1934 Share Krono

Krono

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 maj 2014 - 21:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam pytanie jeśli łubin wąskolistny ma od 3 do 5 liści można jeszcze prysnąć goltixem.
Do kiedy można pryskać goltixem?

#1935 Share Muszek

Muszek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 08 maj 2014 - 13:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy orientujecie się może czy można w łubinie stosować Leopard Extra 05EC na zwalczanie perzu i w jakiej dawce ? Bo nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.

#1936 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 08 maj 2014 - 21:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać 3 litry powinieneś dać tego leoparda.

#1937 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 08 maj 2014 - 23:58

Witam, mam na 10 hektarach zasiane żyto w tym roku - słabe ziemie 5 klasa. Rok wcześniej był łubin i widze że żytko w miarę rośnie. W tym roku zamierzam też siać łubin zebraniu żyta. Piszcie czy ściernisko talerzujecie prze oraniem?, kiedy siejecie łubin?, jaki?, jakie opryski? i wszystko z tym związane, czekam na porady.

Przeczytaj całe forum odnosnie łubinu dużo się dowiesz wtedy zapytaj jak coś będzie nie jasne to samo radzę wszystkim nowym kolegą, ale podejrzewam że to walka z wiatrakami :)

Edytowany przez rolniczek098, 08 maj 2014 - 23:58.

#1938 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 maj 2014 - 12:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać co może dolegać temu łubinowi ? czy to szara plamistość liści ? czy coś innego ? czy trzeba to pryskać jeśli tak to czym ? z góry dzięki za pomoc

Dodany obrazek

a i jeszcze jedno czy wasze łubiny też mają nadgryzione listki ?

Edytowany przez rafal12, 09 maj 2014 - 12:28.

#1939 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 09 maj 2014 - 13:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tak mają nadgryzione listki. A łubin słodki wąskolistny u mnie wygląda identycznie jak twój i to za równo w tym roku jak i poprzednim. Więc myślę że nic mu nie dolega tylko naturalnie te liście mają takie zabarwienie. Ale lepiej by było gdyby ktoś bardziej doświadczony ode mnie to potwierdził.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1940 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 maj 2014 - 13:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dzięki za odpowiedź pytam ponieważ mam słodki i gorzki i tylko słodki tak wygląda .mam rozumieć że te małe nadgryzienia nie przyniosą obniżki plonu ? czy pryskać to jakimś srodkiem owadobójczym ?