Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#1741 Share gm18

gm18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 21:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy zaprawę można zmieszać z nitragina?? i zaprawić to razem w betoniarce czy robić to oddzielnie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 02:42
  •  

#1742 Share szeik812

szeik812

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 21:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać raczej oddzielnie ale niech ktoś inny się wypowie... ;) nie wiem czy mogę kinto duo zastosować w łubinie żółtym a do innej zaprawy raczej nie mam dostępu :/

Edytowany przez szeik812, 25 marzec 2014 - 21:10.

#1743 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 25 marzec 2014 - 21:36

raczej oddzielnie ale niech ktoś inny się wypowie... ;) nie wiem czy mogę kinto duo zastosować w łubinie żółtym a do innej zaprawy raczej nie mam dostępu :/

U mnie na opakowaniu Nitraginy pisało że można zaprawiać razem- ale tuż przed siewem. Osobiście najpierw zaprawiłem a przed siewem pokropiłem nitraginą

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1744 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 25 marzec 2014 - 21:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja zaprawiałem razem i cos koło tygodnia przed siewem i tak robie od kilku lat

#1745 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 22:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać i jak przechowujesz nasiona do siewu przez ten tydzień? nitraginą powinno zaprawiać się tuż przed siewem przecież

KS Falubaz

#1746 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2014 - 22:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Co do nitraginy to proponuję przeczytać instrukcję stosowania :

Zaprawianie roślin motylkowych Nitraginą można przeprowadzić na mokro (zwilżając nasiona przygotowaną zawiesiną preparatu) lub na sucho stosując 1,5 - 2 porcji Nitraginy na materiał siewny przeznaczony na 1ha. Zaprawianie nasion można przeprowadzić ręcznie przez dokładne kilkakrotne mieszanie lub w zaprawiarkach mechanicznych.
Zaprawiony materiał siewny chronić przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego
Możliwe jest jednoczesne zaprawianie z chemicznymi środkami ochrony roślin o ile wysiew dokonany będzie bezpośrednio po zabiegu.
Stosowanie zabiegów ochrony roślin w trakcie wegetacji jest nieograniczone.

#1747 Share szeik812

szeik812

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 22:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dzięki ;) a co powiecie na to kinto duo na łubin... zaprawiać czy odpuścić bo już sam nie wiem?? :)

Edytowany przez szeik812, 25 marzec 2014 - 22:35.

#1748 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 25 marzec 2014 - 22:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać wazne zeby nie były na słoncu i tyle.

#1749 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2014 - 22:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ogólnie to Kinto nie ma dopuszczenia w łubinie, nie wiem czy pomoże, ale nie zaszkodzi tylko czy jest sens?. Typowa zaprawa dla łubinu chroni tylko przed zgorzelą siewek a przykładowy vitavax jest odpowiedni dla tej rośliny. W okolicy to bardzo mało osób zaprawia i o dziwo nikt z nich nie narzeka, sam jednak wolałem użyć zaprawy.
Moim zdaniem zastosowanie Kinto będzie miało taki sam efekt co brak zaprawiania.

#1750 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 22:50

Co do nitraginy to proponuję przeczytać instrukcję stosowania :

Zaprawianie roślin motylkowych Nitraginą można przeprowadzić na mokro (zwilżając nasiona przygotowaną zawiesiną preparatu) lub na sucho stosując 1,5 - 2 porcji Nitraginy na materiał siewny przeznaczony na 1ha. Zaprawianie nasion można przeprowadzić ręcznie przez dokładne kilkakrotne mieszanie lub w zaprawiarkach mechanicznych.
Zaprawiony materiał siewny chronić przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego
Możliwe jest jednoczesne zaprawianie z chemicznymi środkami ochrony roślin o ile wysiew dokonany będzie bezpośrednio po zabiegu.
Stosowanie zabiegów ochrony roślin w trakcie wegetacji jest nieograniczone.

nie wiem czy zwracałeś się do mnie czy kolegów wyżej, ale z tego co wrzuciłeś wynika, że jeśli zaprawiamy jednocześnie zaprawą i nitraginą to łubin mamy wysiać tuż po zaprawieniu

KS Falubaz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1751 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2014 - 22:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Napisałem do wszystkich tu pytających, zastosowanie tej nitraginy niezależnie czy zastosowanej łącznie z zaprawą, czy póżniej nijako wymusza ten bezpośredni siew. Nie jestem najlepszy z bakteriologii, ale z tego co kojarzę to w tej nitraginie bakterie brodawkowe są w formie przetrwalnikowej, a wilgoć działa na nie aktywująco. Jak ktoś ma szerszą wiedzę w teym zakresie to proszę o poprawienie mnie jak się mylę.

#1752 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 23:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No ja też jestem ciekaw jak to wygląda jeśli zignoruje się wysiew zaraz po zaprawieniu. Wiemy że bakterie brodawkowe nie lubią światła, ale czy do życia przypadkiem nie potrzebują wilgotnego środowiska (coś zbliżonego do miejsca w którym te bakterie żyją, czyli w glebie)?

KS Falubaz

#1753 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2014 - 23:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Do życia i namnażania to każda bakteria potrzebuje pożywki i wilgoci, a w glebie będzie jej mieć dostatek.

Edytowany przez KRISTOFORn, 25 marzec 2014 - 23:08.

#1754 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 23:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać to jasna sprawa, ale czy taka bakteria przerwa powiedzmy tydzień w worku czekając na wysiew?

KS Falubaz

#1755 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2014 - 23:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Szczerze? Nie wiem :(

Spodziewam się szybkiego zamierania bakterii i w rezultacie może ich dotrwać zbyt mało do czasu siewu by cokolwiek pomogły łubinowi. Zatem wybacz ale za bardzo nie wiem gdzie szukać takich informacji, no może u producenta.

#1756 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 marzec 2014 - 23:41

Siać jutro mistera, czy czekać jeszcze? Żeby to pogodę przewidział...

a na co jeszcze czekac jak juz kwiecień nadchodzi.

U mnie sonet już na wierzchu a mister dopiero puścił korzonki w ziemi :o , siew tego samego dnia 14.03

To może jakieś relacje zdjęciowe ze wschodów? ;)

Witam w tym roku zlikwidowałem trawe , czy moge zasiać na tym stanowisku łubin wąskolistny kfitnie na niebiesko dzięki za odp

Trawę czyli TUZ (pastwisko czy łąkę)? Wszystko zalezy od składu gatunkowego runi łąkowej jeżeli przeważały motylkowe drobnonasienne oczywiście zaleciłbym wysiew zbóż np owsa czy pszenżyta.

Czy zaprawę można zmieszać z nitragina?? i zaprawić to razem w betoniarce czy robić to oddzielnie?

Bezpośrednio przed wysiewem można zaznaczam bezposrednio, tak bakterie źle czują sie najłagodniej mówiąc w oświetlonym środowisku, jak również w kwaśnym, bakterie wymagają odczynu obojetnego-zasadowego w przeciwieństwie do łubinu. Natomiast grzyby czują się dobrze w zakwaszonym srodowisku tylko że grzyby to nam są potrzebne w lesie a nie na polu uprawnym.

Edytowany przez proxy8441, 25 marzec 2014 - 23:45.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1757 Share gm18

gm18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 06:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dobra czyli można a czy napierw wlać do betoniarki zaprawe i wymieszać czy nitraginę?

#1758 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 09:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać najpierw zaprawa potem nitragina i siew.

#1759 Share grzes8807

grzes8807

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 09:28

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam! Powiedzcie jak wam udaje sie ta odmiana "mister",jak plonuje u mnie w ubiegłym sezonie z ha może 10 worków.Siew kfalifikowany z centrali dostał jakiś liściozwój i w efekcie łuszczyn brak.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1760 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 09:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać plonuje róznie około 2t przeważnie, jest groźna choroba atakująca łubin zwana antraknozą to własnie ona najprawdopodobniej poraziła Twój łubin, straty z jej udziałem sięgają 100% plonu, masz szczęście że jeszcze 500kg namłóciłeś. Nie chroniłeś przed nią?