Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5129 odpowiedzi na ten temat

#1681 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 marzec 2014 - 15:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać da tylko czym później tym większe obawy o fitotoksyczność. Narazie skutecznie wiatr uniemożliwia oprysk.

rolnikzmusu musisz zrobic próbę i stopniowo regulowac raczej nie bedziesz musiał nic kombinowac z wysiewem np średnim czy zmniejszonym tylko powinno dac rade ustawić taką normę jak do łubinu w granicach 150kg bez regulacji tryb, ja siałem poznaniakiem bez problemowo łubin jak i rzepak.

Edytowany przez proxy8441, 17 marzec 2014 - 15:55.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 02:03
  •  

#1682 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 16:07

witam czy ktoś siał łubin poznaniakiem 2,7 metra ? jak go nastawić do łubinu ?

Ja zawsze sieję poznaniakiem 2,7m i ustawiam tryby na siew normalny i ustawienie skrzyni B 2

#1683 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 19:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać łubin siejecie co lejke czy co drugom jak lepiej jest

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1684 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 20:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja sieję każdą co 12cm, różne są opinie na ten temat.

#1685 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 17 marzec 2014 - 20:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać według mnie co lejke ponieważ skoro zalecane jest wysianie na metr kwadratowy 100 nasionek to tak bedzie bardziej równomiernie niż co drugą leje

#1686 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 20:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja też sieję każdą rajką, bo wg zaleceń rozstaw od 12 do 20 cm więc 12cm może być

#1687 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 20:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @seba07101 chodzi o to że po zastosowaniu afalonu, commandu lub innej do glebówki po 3 dniach istnieje duże prawdopodobieństwo że zostaną uszkodzone siewki . Zadziała na chwasty dobrze ale i roślina główna też ucierpi. Nie dość że gleba musi być wilgotna to jeszcze nie może mocno padać w ciągu kilku dni.

#1688 Share Smola

Smola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 21:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dodajecie do afalonu command? na łubin waskolistny? jak tak to w jakich proporcjach? ja planuję 1 l Afalonu + 0,1 Commndu?

#1689 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 00:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja nie dodaję Commandu, wogóle wszystko na to wskazuje że pożegnam się z doglebówką bo jutro znowu ma ostro wiać a w powietrze nie warto pryskac. Co te 12cm bardzo ładnie się łubin rozwija, miejsca ma dużo do dyspozycji, lepsza przewiewność łanu co za tym idzie zdrowotność.

Edytowany przez proxy8441, 18 marzec 2014 - 00:14.

#1690 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 10:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam ,
Ja osobiście do afalonu nie dodawałem Commandu , i co do warunków atmosferycznych to pryskałem jak było sucho jak pieprz z tym , że opaduw nie było przez kilka dni a zabieg wykonywałem wieczorem , efekt był taki że pole było wolne od chwastów. oczywiście to było w tamtym roku w tym zamierzam jutro wsiać .
Mam też pytanie jaki nawoz donasienny byście polecili tylko taki który zmixować mogę vitavaxem i nitraginą ?

Edytowany przez rolniczek098, 18 marzec 2014 - 10:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1691 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 10:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zakupiłem dziś łubin Karo z centrali lecz nie ma podanej siły kiełkowania, ani MTZ i teraz nie wiem ile mam go wysiać, nie jest zaprawiony Vitavaxem i mam pytanie czy zaprawiać go i zaszczepić nitraginą, będe go siał na IV i V klasie na której od dawna nie były siane strączkowe, a może ktoś ma odsprzedać vitavax i nitraginę bo potrzebuję na 1ha i łubinu mam 150kg ?

#1692 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 15:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Wlaśnie nie wiem co jest z tymi informacjami na materiale siewnym, widziałem jęczmień jary bez MTZ, ale z siłą kiełkowania na szczęście. Wiadomo że do ustalenia wysiewu potrzeba nam MTZ jak i siły kiełkowania, ale myślę ze jak wysiejesz te 150kg na hektar to będzie dobrze. Zaprawiaj napewno, nitragine zamówisz u producenta to jutro, max pojutrze powinna być.

Ja commandu nie stosuje, ale jak koledzy wcześniej pisali to nie więcej niż 0,2l/ha (chociaż czasami i te 0,2 może być za dużo)

KS Falubaz

#1693 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 15:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja daje nawóz przed siewem jasieś 130 kg tarnogramu.i nic wiecej tylko oprysk zaraz po siewie

#1694 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 18:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać mam poznaniaka nowszego typu i bede siał łubin co lejke a jak z dociskiem redlic ustawic jak na zborza czy bez docisku jak na rzepak przed siewnikiem idzie agregat uprawowo-siewny z wałem packera

#1695 Share Smola

Smola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 19:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać bo właśnie nie wiem co robić czy dać te 0,1 commandu i 1 l afalonu? czy zastosować sam afalonon w zalecanej dawce 1,25 - 1,5 l? bo zawsze jest problem z zachwaszczeniem wtórnym.

#1696 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 19:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać sam afalon zastosuj wystarczy. ja w tym roku będe pryskać linurexem bo nie mieli afalonu

#1697 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 19:54

Zakupiłem dziś łubin Karo z centrali lecz nie ma podanej siły kiełkowania, ani MTZ i teraz nie wiem ile mam go wysiać, nie jest zaprawiony Vitavaxem i mam pytanie czy zaprawiać go i zaszczepić nitraginą, będe go siał na IV i V klasie na której od dawna nie były siane strączkowe, a może ktoś ma odsprzedać vitavax i nitraginę bo potrzebuję na 1ha i łubinu mam 150kg ?

w takim razie zakupiłbym nitraginę, inwestycja nie duża a będą z niej spore profity, u mnie Perkoz w tym roku miał podany komplet informacji natomiast Mister nabyty tuz przed siewem miał tylko MTN brak czystości i zdolności kiełkowania. Nie wiadomo czy z tym problemem udawac się w stronę PIORiN czy hodowcy lub centrali nasiennej kto odpowiada za te informacje chyba centrala nasienna.

mam poznaniaka nowszego typu i bede siał łubin co lejke a jak z dociskiem redlic ustawic jak na zborza czy bez docisku jak na rzepak przed siewnikiem idzie agregat uprawowo-siewny z wałem packera

Trudno powiedziec jak masz ustawić, zalezy jak zboża wysiewasz jak na 3-4cm to tak jak na zboża, poprostu zobacz jak głeboko redlice idą w czasie siewu i wyregulujesz.

Dziś opryskany łubin żółty Afalonem na 3 dzień po siewie zobaczymy z jakim skutkiem dla chwastów i rosliny uprawnej.

Edytowany przez proxy8441, 18 marzec 2014 - 19:55.

#1698 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 21:27

mam poznaniaka nowszego typu i bede siał łubin co lejke a jak z dociskiem redlic ustawic jak na zborza czy bez docisku jak na rzepak przed siewnikiem idzie agregat uprawowo-siewny z wałem packera

zależy, jak będzie mokro to łubin który leży na wierzchu tez powschodzi

KS Falubaz

#1699 Share damazy1

damazy1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 21:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czy ktoś siał łubin graf w mieszance z pszenżytem jarym i owsem

czy ktoś siał łubin graf w mieszance z pszenżytem jarym i owsem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1700 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 21:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać marcin2057 koło poddębic vitavax mają dostępny od ręki w cenie 47 zł litr , poza tym radzę użyć środka gwarant bądź inny na grzyba typu antryknoza ,oczywiście w czasie wegetacji już,
w zeszłym roku zlekcewarzyłem tą chorobę nim sie kapłem , że to antryknoza i potem zanim przestało padać było już za późno efekt był taki że z 2 h miałem plon 1T

mam pytanie otóż jakich środków desykacji łubinu poza reglone (bo drogi) stosowaliście i jakie później były wschody ?

Edytowany przez rolniczek098, 19 marzec 2014 - 21:15.