Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 marzec 2014 - 22:32

dziś był dość dobry dzień dla mnie, nigdzie nie było Mistera a dzisiaj jade po Afalon i przyszłą dostawa Mistera a już miałem Perkoza siać, więc dzisiaj zasiany Mister co dziwne na etykiecie była tylko MTN nie było czystosci ani siły kiełkowania ale biorąc pod uwagę tak (do siebie tylko) kiełkowanie Perkoza który ma 81% w tym roku to wysiałem Mistera 92 nasiona zdolne do kiełkowania na hektar.

Z tym kiełkowaniem to nie wiem czemu tak jest. Na kukurydzy i owsie nie było informacji o sile kiełkowania, może od tego roku nie jest to koniecznością...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 03:54
  •  

#1662 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 23:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać 'młody17'
,, Zasiałem 200kg/ha, kwalifikant C1, zdolność 97, MTZ nie podano,, Noo toś zaszalał z ilością na ha, to prawie 2 ha by obsiał

#1663 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 08:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dokładnie 150 kg to max! ja będe siac tak 130-150kg na ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1664 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 marzec 2014 - 09:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja się pierwszy raz spotkałem z nie podaną zdolnością i czystością, wydaje mi się że jednak jest to koniecznością bo na podstawie tych informacji oblicza się normę wysiewu tylko nie wiadomo gdzie zgłaszać problem do inspekcji czy do danej firmy nasiennej.

nie ma reguły że 150kg to max. Gdyby była np zdolność kiełkowania na poziomie 75% a tak w przypadku straczkowych się zdaża to napewno żeby uzyskać obsadę 90-100 roślin trzeba wysiać więcej, na to leku nie ma są tylko teoretyczne normy do zobrazowania rolnikowi.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1665 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 10:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać łubin zasiany w czwartek około 4ha i od razu po siewie opryskany. dzisiaj deszczyk więc może za 2 tyg. będzie kiełkował. odmiana którą kupiłem to ZEUS bo taką mi polecili (większego wyboru też nie było). Na etykiecie było napisane C2 czy w związku z tym moge występować o dopłatę do kwalifikowanego materiału siewnego? materiał kupiony z firmy ROLNAS zaprawiony Vitawaxem, a tuż przed siewem zaprawiany nitraginą

#1666 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 11:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać no przy zdolnosci kiełkowania 75 % to wiadomo ze czeba zasiać więcej ale kolega pisał ze ma 97 % szkoda kasy...

#1667 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 12:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać no tak zbędny wydatek do tego większa presja chorób i konkurencja o składniki, wode i światło, tendencja do wylegania większa, jestem zdania żeby sie trzymać normy zalecanej dla danego gatunku.

Koledzy wczoraj zasiany i nieopryskany dziś planuję oprysk narazie deszczyk pada lekki także pogoda idealna może być na wieczór tylko pytanie ile Afalonu/ha w łubinie?

#1668 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 12:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać mtz jak jest 130,6 to jest dobrze czy nie zabardzo ?

#1669 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 12:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja tyle miałem 130g z groszem, ładny był. Ile tego Afalonu? Dla grochu 1l dla łubinu nie pisze.

#1670 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 12:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać na łubin afalonu od 1,25-1,5 litra/1ha tak napisali na etykiecie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 13:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dzięki za odpowiedz, ja nie mam na etykiecie łubinu jedynym gatunkiem zbliżonym do łubinu to groch który jest napisany że 1l/ha.

#1672 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 13:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Pierwszy rok sieję, koleś w centrali tak mi polecił, pewnie pomyślał laik to mu wcisnę i wcisną, trudno. Łubinu zasiałem 1,5ha, to strata może nie największa. Jako że pole jest nowe i jeszcze w słabej kulturze, jakość siewu oceniam na dobrze, ale bez rewelacji, to może akurat się to wyrówna. Dzięki za wskazówki.

#1673 Share tropt

tropt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 09:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie jak odróżnić łubin słodki od gorzkiego ? w zeszłym roku wsiałem 5 ha łubinu - sprzedawca powiedział że jest żółty a w tym roku wsiałem go ponad 10 ha ze względu na słabe stanowiska i tak teraz się zastanawiam co tak naprawdę wsiałem... nasiona tego łubinu są białe ( żółte w środku ) rósł bardzo wysoki bez żadnego nawożenia i miał wąskie liście. Istnieje coś takiego jak łubin żółty wąskolistny ? :) nie pamiętam na jaki kolor kwitł, nie mogę sobie przypomnieć ale na pewno nie niebieski - miał białe albo żółte kwiatki. jak w ogóle odróżnić łubin żółty od wąskolistnego i białego ?

a i czy czasem nie za wcześnie zasiałem ? czytałem gdzieś że wytrzymuje przymrozki dość spore w okresie wschodów a na nasienie powinno się go siać jak najwcześniej

Edytowany przez tropt, 16 marzec 2014 - 09:47.

#1674 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 09:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Też rok temu nie wiem co posiałem, ale ostatnio pewien gość mnie uświadomił i z tego co piszesz może wynikać że masz wąskolistnego Lorda (jeśli kwitnie na biało) odmiana słodka

co do terminu siewu to bym sie nie przejmował, sam żałuję ze nie udało mi sie go posiać przed deszczami, teraz musze czekać na pogode żeby po siewie zdążyć opryskać

KS Falubaz

#1675 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 10:19

Panowie jak odróżnić łubin słodki od gorzkiego ? w zeszłym roku wsiałem 5 ha łubinu - sprzedawca powiedział że jest żółty a w tym roku wsiałem go ponad 10 ha ze względu na słabe stanowiska i tak teraz się zastanawiam co tak naprawdę wsiałem... nasiona tego łubinu są białe ( żółte w środku ) rósł bardzo wysoki bez żadnego nawożenia i miał wąskie liście. Istnieje coś takiego jak łubin żółty wąskolistny ? :) nie pamiętam na jaki kolor kwitł, nie mogę sobie przypomnieć ale na pewno nie niebieski - miał białe albo żółte kwiatki. jak w ogóle odróżnić łubin żółty od wąskolistnego i białego ?

a i czy czasem nie za wcześnie zasiałem ? czytałem gdzieś że wytrzymuje przymrozki dość spore w okresie wschodów a na nasienie powinno się go siać jak najwcześniej

Łubin biały ma szerokie liście i kwitnie przeważnie na biało ( nie jestem pewien może i zawsze) nasiona ma biało-kremowe jednolite, wąskolistny jak sama nazwa wskazuje ma liście wąskie kwitnie różnie są fotki w galerii, a żółty kwitnie tylko na pomarańczowo-żółto i ma liście szerokie, nasiona biało-kremowe lub kremowe z plamkami.

Ja posiałem w piątek nie pryskałem bo głosili deszcz i wczoraj deszczyk, grad i deszcz ze śniegiem, dobrze że nie opryskałem substancja dotarła by w strefę korzeniową, myśle że w tym tygodniu uda się opryskać 1,25-1,5l Afalonu tak mi poradzono.

Edytowany przez proxy8441, 16 marzec 2014 - 10:20.

#1676 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 11:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać W fazie liścieni łubiny wyglądają następująco:
Żółty- liścienie chropowate, małe
Wąskolistny- Liścienie chropowate, małe, łodyga zabarwiona na czerwono
Biały- liścienie gładkie połyskujące dużej wielkości, liście właściwe mają białą obwódkę z "włosków"

#1677 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 12:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @proxy8441 A czy afalon itp nie trzeba stosować do 3 dni po siewie ?? u mnie tak dolało że kałuże stoją gdybym też opryskał Łubiny to miałbym duży problem i myślę że szybko w pole nie wjadę żeby zasiać groch i go od razu opryskać dobrze że jest jeszcze czas ;)

#1678 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 13:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tak, ale obawiałem się deszczy i dobrze zrobiłem bo troszeczkę pokropiło dokładnie ile litrów/m2 przyszło nie wiem nie sprawdziłem ale jestem pewien że środek przemieściłby się, planowany oprysk jutro byle by sie wiatr uspokoił...

#1679 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 03:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać rafto dobrze pisze ze do 3 dni a najlepiej zaraz po siewie teraz to mi sie wydaje ze nic to nie da ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share rolnikzmusu

rolnikzmusu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 07:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam czy ktoś siał łubin poznaniakiem 2,7 metra ? jak go nastawić do łubinu ?