Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5140 odpowiedzi na ten temat

#1621 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 18:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja w mieszam nitragine z wodą i mieszam w betoniarce... wychodzi bardzo dobrze...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 18:25
  •  

#1622 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 12 marzec 2014 - 18:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin sieję od 5 lat z różnym efektem ale nigdy nie zaprawiałem nitraginą(nie mam betoniarki) i tu pytanie co da zaprawienie bo bym może pożyczył i zaprawił :) dodam że na tym polu 3 lata temu też już był łubin

#1623 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 19:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać nitragina to bakterie brodawkowe które w syntezie z rośliną motylkową potrafią pobierać azot z powietrza i wprowadzać go do gleby

ja do wymieszanej z wodą nitraginy wsadzam pędzel i "kropie" po nasionach, coś ala ksiądz z kropidłem w kościele

KS Falubaz

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1624 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 19:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja słyszałem że dobrze jest w wodzie rozpuścić trochę zwykłego cukru wtedy dobrze sie nitragnina przykleja do nasion,przynajmniej ja jutro tak zrobie.
Ja jutro mam zamiar zasiać bobik nie wiecie mróz tym bakteriom nie przeszkadza? i czy comand +linurex będą działać? Zawsze po siewie pryskam tymi środkami, ale nigdy nie siałęm tak wcześnie i nie było śniegu ani mrozu.

#1625 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 20:02

nitragina to bakterie brodawkowe które w syntezie z rośliną motylkową potrafią pobierać azot z powietrza i wprowadzać go do gleby

ja do wymieszanej z wodą nitraginy wsadzam pędzel i "kropie" po nasionach, coś ala ksiądz z kropidłem w kościele

Z tym kropieniem to mogę spróbować :D gdzieś kiedyś słyszałem że nitaginę stosuje się jeżeli roślina motylkowa nie była długi czas uprawiana na danym polu...

#1626 Share michal2662

michal2662

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 20:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam, zamierzam w tym roku zasiać łubin ale jestem laikiem,zakupiłem lubin wąskolistny kwitnie na niebiesko czy pod korzeń moge dac polifoske 8 ?

#1627 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 21:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tak.Polecana,proponuję około 200kg.

#1628 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 12 marzec 2014 - 21:23

Łubin sieję od 5 lat z różnym efektem ale nigdy nie zaprawiałem nitraginą(nie mam betoniarki) i tu pytanie co da zaprawienie bo bym może pożyczył i zaprawił :) dodam że na tym polu 3 lata temu też już był łubin

wróć do strony 78 tam dość szczegółowo opisałem symbiozę brodawek i jak zachowują się one w glebie. Wszystko zalezy od tego czy wtedy co miałeś tam łubin korzenie były porażone przez bakterie i czy wytworzyły się brodawki jeśli tak to nie musisz jeśli nie to też byś nie musiał gdybys tylko wiedział czy w niej są przetrwalniki owych bakterii tylko każdy gatunek ma swojego odpowiednika w postaci bakterii.

Pamiętajmy że bakterie potrzebują siedliska obojętnego i zasadowego w którym bytują natomiast grzyby kwasnego...

Witam, zamierzam w tym roku zasiać łubin ale jestem laikiem,zakupiłem lubin wąskolistny kwitnie na niebiesko czy pod korzeń moge dac polifoske 8 ?

polifoski jak najbardziej ponieważ straczkowe potrzebują dawki startowej azotu aż do momentu wytworzenia się brodawek i uruchomienia procesu asymilacji.

Dziś dotarła nitragina (podobno) jest na opakowaniu przepis stosowania? Czyli najlepiej rozcieńczyć z wodą a jak dużą ilością? 0,5l/200kg nasion może będzie odpowiednia? i przed samym siewem oczywiście.

Siał ktoś z Was Żółtego PARYSA? dośc stara odmiana jak plonuje?

Edytowany przez proxy8441, 12 marzec 2014 - 21:33.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1629 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 21:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać rok temu na opakowaniu była instrukcja, w tym nie wiem bo jeszcze jej na oczy nie widziałem. Ja tam żadnego azotu pod korzeń nie praktykuje

KS Falubaz

#1630 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 21:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja tak samo nie widziałem jeszcze opakowania nitraginy tymbardziej go nie czytałem, wszystko zobaczę w piątek.

wszystko zalezy od azotu zawartego w glebie oraz materii organicznej która również jest źródłem azotu. Łubin jako gatunek potrzebuje azotu na start około 20kg/ha ja dwa lata temu sypałem PK.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1631 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 21:50

wróć do strony 78 tam dość szczegółowo opisałem symbiozę brodawek i jak zachowują się one w glebie. Wszystko zalezy od tego czy wtedy co miałeś tam łubin korzenie były porażone przez bakterie i czy wytworzyły się brodawki jeśli tak to nie musisz jeśli nie to też byś nie musiał gdybys tylko wiedział czy w niej są przetrwalniki owych bakterii tylko każdy gatunek ma swojego odpowiednika w postaci bakterii.

Pamiętajmy że bakterie potrzebują siedliska obojętnego i zasadowego w którym bytują natomiast grzyby kwasnego...

polifoski jak najbardziej ponieważ straczkowe potrzebują dawki startowej azotu aż do momentu wytworzenia się brodawek i uruchomienia procesu asymilacji.

Dziś dotarła nitragina (podobno) jest na opakowaniu przepis stosowania? Czyli najlepiej rozcieńczyć z wodą a jak dużą ilością? 0,5l/200kg nasion może będzie odpowiednia? i przed samym siewem oczywiście.

Siał ktoś z Was Żółtego PARYSA? dośc stara odmiana jak plonuje?

Pożyczam betoniarkę w tym roku i robię próbę z nitaginą a nawet zasieję coś pod korzeń choć nigdy nie siałem

Po ile chodzi u was łubin do siewu???

#1632 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 21:51

to jest jakieś rozwiązanie, ale ja mam 5 ton nasion do zaprawienia, macie jakieś wygodniejsze rozwiązania?

#1633 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 22:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A kiedy zaprawia się nasiona nitraginą tuż przed siewem czy można wcześniej i niech sobie czekają na siew z tydzień albo dwa?

#1634 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 04:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać nitragina tuż przed wsypaniem do siewnika

KS Falubaz

#1635 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 06:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać azotu pod korzen sie nie dajeje pod łubin tylko potas i fosfor jest mu potrzebny !!!

#1636 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 08:25

nitragina tuż przed wsypaniem do siewnika

Dzięki wszystko jasne :)

#1637 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 08:43

azotu pod korzen sie nie dajeje pod łubin tylko potas i fosfor jest mu potrzebny !!!

każdą publikację co czytałem i na każdym stopniu kaształcenia rolniczego uczono mnie że należy zastosować dawkę startową azotu w łubinie oto fragment publikacji a zarazem cytat:

"Rośliny motylkowe dzięki zdolności współżycia z bakteriami brodawkowymi Rhizobium nie wymagają nawożenia azotowego (poza dawką startową)."

także to wszystko zalezy od zasobności gleby w skł pokarmowe oraz próchnicę (materię organiczną).

#1638 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 09:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja też czytałem że pod groch można zastosować 20 kg azotu a pod łubin nie trzeba chodzi tu o dynamikę początkowego wzrostu łubin rośnie powoli i nie potrzebuje azotu na start.

#1639 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 10:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tu nie chodzi o dynamikę ale o odżywienie roslin do momentu wykorzystania azotu z symbiozy...

czym zaprawiacie Vitavax 200FS czy Funaben T? Najpierw zaprawa, następnie nitragina? Jutro planuję siew tylko nie wiem czy pryskać zaraz Afalonem czy przeczekać te deszcze bo się ochłodzi trochę to prędko nie powschodzi można było by spróbowac na drugi tydzień opryskać co o tym myślicie?

Edytowany przez proxy8441, 13 marzec 2014 - 11:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1640 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 12:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Co do Nitraginy to czytałem kiedyś, że jak piszecie zaprawiać bezpośrednio przed siewem to dodatkowo zaprawione nasiona należy chronić przed dostępem światła.