Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5129 odpowiedzi na ten temat

#1601 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 10 marzec 2014 - 00:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Nie tyle od temperatury powietrza ile od opadów od siewu do wschodów. Jeżeli nie będzie deszczu to wytrzyma nawet 1l afalonu + 0,2l commandu bez większych uszkodzeń. Jeżeli będzie deszcz to 0,13l commandu spowoduje uszkodzenia tym większe im więcej będzie deszczu.
W roku 2012 1l afalonu + 0,13l commandu wyszło pięknie, żadnych uszkodzeń, zero przytuli tylko troszkę komosy puściło
W roku 2013 taka sama dawka herbicydów deszcz i ... ale czyściutko dopiero w lipcu zaczął pojawiać się rdest

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 09:43
  •  

#1602 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 07:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam, zamierzam w tym roku zasiać łubin ale jestem laikiem, jeśli chodzi o jego uprawę. Chodzi o 12ha najgorszej ziemi jaką mamy. Jest niemeliorowana a bonitacja to V-VI klasa. Od 3 lat na tej ziemi nic się zbytnio nie udaje, więc postanowiłem zasiać coś, co może da mały plon, ale chociaż dopłaty będę pewnym pieniądzem. Dodam, że trzymam 40-60 sztuk bydła na opas więc łubin jak najbardziej mi sie przyda. Część informacji o uprawie już wyczytałem w powyższym temacie, jednak nurtuje mnie jeszcze kilka kwestii. W zeszłym roku pracownik ODR przestrzegał mnie przed tym, abym zasiał odpowiednią odmianę, ponieważ nie do wszystkich odmian są maksymalne dopłaty do strączkowych. Pytanie brzmi jaka to odmiana? Chciałbym również, aby łubin sam dojrzał w pewnym momencie bez potrzeby desykacji, a wiem że i takie odmiany są. Poza tym dajcie jakieś namiary na zakup nasion z centrali. Będę śledził temat codziennie i liczę na waszą pomoc.

#1603 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 10:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Do łubinów masz normalne dopłaty, chyba wy 100% wysokości dopłat do strączkowych.
Do samo kończących żółtych należy traper i perkoz.
A co do nasion to podzwoń po lokalnych centralach punktach sprzedaży to coś powinni mieć...
Jedna uwaga piszesz że nie ma tam melioracji, jak jest podmokło w czasie wegetacji to łubin może się nie udac...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1604 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 10 marzec 2014 - 15:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak we wszystkich gatunkach podstawą są uregulowane stosunki wodno-powietrzne jeśli w czasie wegetacji na tym polu zalega woda bądz długo utrzymuje sie jej wysoka wilgotność to łubin tego nie z toleruje.

A co do odmian to tak jak poprzednik napisał jeśli chcesz przeprowadzić zbiór bez desykacji to dobre są odmiany samokonczące, brak rozgałęzień bocznych ale z doświadczenia wiem że i tradycyjna odmiana przy sprzyjających warunkach pogodowych przed i w czasie zbioru potrafi ładnie dojrzeć, tak jak to było w sezonie 11/12 wtedy to ogólnie brakowało wody w niektórych regionach co przyczyniło sie do rownomiernego dojrzewania nawet nie odbiło się to mocno w wykształceniu nasion, choć wpływ napewno był. Oczywiście na te gleby co piszesz to zalecałbym łubin żółty.

czy ktoś juz zasiał łubin?

Edytowany przez proxy8441, 10 marzec 2014 - 15:40.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1605 Share radek83

radek83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 10 marzec 2014 - 19:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam . w tym roku planuje zasaiać łubin żółty i mam takie pytanie czy moge prysnąc na chwasty aflex super 450 sc 1 litr/ha plus command 480 sc 0.2itra /ha ??? nieprzypali łubinu ?

#1606 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 21:15

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czy są jakies herbicydy powschodowe w łubinie pierwszy raz sieje i niewiem co z tym fantem

#1607 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 09:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj sieję łubin ;) siał już ktoś ???

#1608 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 10:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja planuje pod koniec tygodnia...materiał siewny jeszcze nie dotarł.

Wysłane z Sony Xperia Z1

#1609 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 12:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać środki zawierające metamitron można stosować ale nie ma rejestracji i legato 500 0,2l na ha ale efekty podobno są średnie. lepiej pryanc przedwschodowo taniej wychodzi i efekt jest całkiem całkiem.

#1610 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 12:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Dzisiaj sieję łubin ;) siał już ktoś ???

ile na hektar ja tez jutro chce ruszyc gozej z opryskiem bo są w nocy przymrozki

Edytowany przez juras390, 11 marzec 2014 - 12:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1611 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 15:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać nie za wczas siejecie ten łubiń przecierz jest dopiero 11-nasty marzec ja dopiero pod koniec miesiąca sieje :)

#1612 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 15:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja planowałem na ten weekend siać ale widze że mają być przymrozki więc możliwe że jeszcze sie wstrzymam

Ktoś z Was pryskał Aflexem?

KS Falubaz

#1613 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 20:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @juras390 200 kg/ha i 250 kg/ha zależy od MTN, czystości, siły kiełkowania ;) łubin tak szybko nie wschodzi potrzebuje dużo wilgoci do wschodów, a przymrozki też do iluś tam stopni wytrzymuje to może nie będzie tak źle ;)

#1614 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 20:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja planuję w piatek zasiać a co z pogodą będzie to nikt do końca nie wie, wiadome jednak że można polegać na łubinie wcześnie zasianym, przynajmniej z moich obserwacji tak wynika.

rafto to czym bedziesz pryskał, posiałes coś dzisiaj?

#1615 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 22:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin sieję na V i VI klasie tam praktycznie u mnie wg nie ma chwastów i nie odchwaszczam niczym, jeżeli jest mokry rok to jest więcej chwastów ale to randap lub reglone przed zbiorem i ziarno czyste leci do zbiornika ;)

No właśnie nie udało mi się dzisiaj zasiać , ponieważ od rana szykowałem i ustawiałem siewnik i na dodatek musiałem jechać do pracy bo ktoś nie przyszedł to musiałem zostawić to co miałem zrobi`c dzisiaj :/ Do niedzieli nie zapowiadają deszczu to jeszcze zasieję bo agregatem zrobiłem wczoraj więc jeden dzień i zasiane będzie ;) a kilka dni mnie nie zbawi ;)

Jestem zdania że łubin z wcześniejszych siewów zawiązuje więcej strąków co przekłada się na wyższe plonowanie ;)

#1616 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 23:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tak może być ale również i przedewszystkim ogólna kondycja roślin oraz zdrowotność jest wyższa przy optymalnym terminie siewu.

#1617 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 10:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @proxy8441 ile nasion na m2 planujesz wysiać i na jaką głębokość ??

#1618 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 13:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać głębokość 3-4cm, obsada 80-90 roslin/m2... odmiana tradycyjna, samokończące gęściej.

#1619 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 15:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać szczepicie nasiona nitraginą? wskażcie mi proszę w jaki sposób najwygodniej ją zaaplikować, gdyż jej konsystencja po rozcieńczeniu w wodzie umożliwia wyłącznie aplikację wiadrem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1620 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 12 marzec 2014 - 18:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja kupiłem kwalifikowany Karo- gorzki odmiana z której jestem zadowolony w porównaniu do innych. W ubiegłym roku zasiałem słodki i sarny zrobiły sobie stołówkę nawet nie kosiłem tylko talerzówka. Mam nadzieje że ten rok bedzie tak dobry jak 2012 gdzie sypnął 3 t/ha :)