Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5129 odpowiedzi na ten temat

#1461 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 17:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin daje ok. 2,5-3t/ha. Sprzedać najlepiej rolnikowi, który hoduje świnie i potrzebuje rośliny wysokobiałkowej do skarmiania lub znaleźć jakąś mieszalnię paszową, ale te wolą kupować poekstrakcyjną śrutę sojową.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 05:20
  •  

#1462 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 31 grudzień 2013 - 14:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Słuchajcie jako, że żyjemy w dziwnym i dzikim kraju od pojutrze wchodzi kolejny babol naszego rolnictwo jak integrowana ochrona roślin i cały szajs przepisów jakie z tym idą, w związku z tym w uprawie łubinu nie będzie w tej chwili ani jednego środka do zwalczania chwastów i tylko jeden środek na antraknoze, którego nie będzie można użyć profilaktycznie.
Tym bardziej że kilkanaście substancji aktywnych jest z powodzeniem stosowana na świecie ale u nas oczywiście nie.

W związku z powyższym będzie w Polsce tak samo jak podczas prohibicji w USA czyli schodzimy do podziemia.

Tak czy tak nie mamy żadnego środka do chwastów z rejestracją ale mamy masę środków które można kupić na lewo i oczywiście opryskać, po przejrzeniu setek stron w internecie znalazłem następujące warte uwagi :

doglebowe stosowane dotychczas :

- linuron, chlomazon, pendimetalina

nalistne które znalazłem na zagranicznych stronach :

- diflufenikan, trifluralina, MCPB. metrybuzyna, chlopyralid

Piszcie czy pryskaliście czymś nalistnie co podziałało i na co, bo zostało trzy miesiące do siewu a na tę chwilę to ciężko widać uprawę łubinu w tym roku.

Przy okazji jakie są kary za niestosowanie środków zgodnie z etykietą ?

#1463 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 31 grudzień 2013 - 15:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać w lubinie zawsze byl problem ze srodkami ochrony.Wlasciwie to sie przyzwyczailem :ph34r: to jeden z czynnikow odstraszajacych od uprawy
sa jakies inne substancje aktywne przeciw antraknozie niz te z amistaru gwaranta i sarfunu?
a wyzej wymienione herbicydy to w jakich dawkach i fazie no i na ktory lubin

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1464 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 13:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tebukonazol w zeszłym roku stosowałem i całkiem całkiem ale chyba najtaniej ,tak jak dyczko robił, po litrze gwarantu... to np stomp nie ma rejestracji u nas w łubinie?

#1465 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czy orientuje sie ktoś jakie nasiona rośliny strączkowej lub motylkowej są najtańsze i w miare proste w uprawie?
wg mnie to chyba łubin ale jaki?czy może coś innego?

Edytowany przez grala13, 02 styczeń 2014 - 21:07.

#1466 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To zależy jakie masz gleby. Na przykład na glebach piaszczystych lepiej sobie poradzi łubin, gleby średnie zaleca się obsiać wyką, peluszką, natomiast na gleby klasy 3, ciężkie, gliniaste, o wysokiej zawartości wody najlepszy będzie bobik.

#1467 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 14:53

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać kupie [treść usunięta]

Tego typu ogłoszenia zamieszczaj na giełdzie http://www.agrofoto.pl/forum/gielda/

Edytowany przez KRISTOFORn, 06 styczeń 2014 - 12:17.

#1468 Share Mateusz95

Mateusz95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 11:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tematy połączone

Witam. Chciałbym się poradzić kogoś kto uprawia łubin. Mianowicie wziąłem nowe pole jest to ugór od jakiś 5 lat. Ziemia nie jest tam najlepsza i chcę posiać tam łubin aby wzbogacić ziemię.
Jakich uzywacie oprysków na wąskolistne bo straszenie dużo perzu jest. Chciałem na wiosnę opryskać to randapem ale stwierdziłem ze zima może mi w tym przeszkodzić i chce teraz to porac plugiem łakowym i perz zwalczyć po siewie.
Czy wgl są jakies opryski na waskolistne w łubinie!!!! ? :)

Edytowany przez KRISTOFORn, 06 styczeń 2014 - 12:22.

#1469 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 06 styczeń 2014 - 11:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać wszystko co zwalcza jednoliścienne, Agil, Targa, Pantera, Fusilade, Perenal,
przy okazji już jest temat o uprawie łubinu

#1470 Share Mateusz95

Mateusz95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 11:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A czyte srodki nie zniszczą mi łubinu? Jasli jest temat to niech ktoś da llink bo jak szukałem to nie mogłem znalesć :)
Jaki stosować nawożenie PiK?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1471 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 15:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać One zwalczają chwasty jednoliścienne także bez obawy że załatwisz też Łubin ;) Masz 74 strony o uprawie łubinu a Ty nie mogłeś znaleźć :/ ok 200-300 kg polif 6 ale to zależy od zasobności gleby . Jaką masz tam w ogóle klasę ziemi bo tym musisz się sugerować wybierając łubin.

#1472 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 styczeń 2014 - 21:25

A czyte srodki nie zniszczą mi łubinu? Jasli jest temat to niech ktoś da llink bo jak szukałem to nie mogłem znalesć :)
Jaki stosować nawożenie PiK?

Nie zniszczą, te środki zwalczają rośliny jednoliścienne, łubin jest dwuliścienny. Tylko Ci powiem że fusilade czy targa a nawet ich zamienniki w zwalczaniu perzu wychodzą bardzo drogo.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1473 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 22:17

Słuchajcie jako, że żyjemy w dziwnym i dzikim kraju od pojutrze wchodzi kolejny babol naszego rolnictwo jak integrowana ochrona roślin i cały szajs przepisów jakie z tym idą, w związku z tym w uprawie łubinu nie będzie w tej chwili ani jednego środka do zwalczania chwastów i tylko jeden środek na antraknoze, którego nie będzie można użyć profilaktycznie.
Tym bardziej że kilkanaście substancji aktywnych jest z powodzeniem stosowana na świecie ale u nas oczywiście nie.

W związku z powyższym będzie w Polsce tak samo jak podczas prohibicji w USA czyli schodzimy do podziemia.

Rozumiem że Afalonem już nie opryskamy, a Linurex?

KS Falubaz

#1474 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 22:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Koledzy prosiłbym o rade, mianowicie mam 1,5 ha ziemi 5 klasy miejscami 4b, nowość w gospodarstwie, po zbiorze pszenżyta opryskałem randapem, zaperzone było na maxa. Uschło ładnie, dałem 3 tony wapna węglanowo - magnezowego, 50 %Ca. Przeleciałem talerzówką, wyglądało jak po łące :D po miesiącu końcem września rozsiałem mocznik 50 kg/ha i zabronowałem. Końcem listopada zorane na 20-22cm. Chce zasiać łubin żółty odmiana Mister. Z nawożenia, to myślałem 250 kg/ha Vikinga. Zależy mi na takiej odmianie, bo miałbym sporo klientów detalicznych na poplon, a Oni chcą "ładnego, kwitnącego na żółto". Reszta była by na poplon w moim gospodarstwie w mieszance z peluszką 50/50. Wapno nie zaszkodzi łubinowi, czy odmiana którą podaje nadaje się na to stanowisko ?? Będę wdzięczny za wskazówki :)

#1475 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać po co ten mocznik?

#1476 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 00:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ...bo to Małopolska...

#1477 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 08:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać myślę że chodziło koledze o azot na rozkład rozłogów perzu. u mnie na mocno zaperzonych polach po zwalczaniu zawsze był problem z jakością siewu... ale może się mylę.

Matava daruj sobie bo ani to mądre ani zabawne.

#1478 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 10:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dokładnie, mocznik na lepsze rozłożenie suchych resztek, miał być saletrzak, ale na lokalnym składzie nie było, a za taką ilością nie warto było dalej jeździć. @matava ja też Cię lubię :)

#1479 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Powinno byc dobrze, wprawdzie nigdy nie dawalem przed lubinem azotu. Lubin nie lubi swierzego wanowania ale weglanowo-magnezowe to pewnie dolomit ktory dziala wolno i delikatnie. Mocznik w polaczeniu z wapnem mogl pojsc do atmosfery.
Ten viking to NPK 14-14-21? Jezeli tak to wedlug mnie niepotrzebnie tyle N a za malo PK. Pod lubin zawsze dawalem po 150kg soli potasowej i superfosfatu wzbogaconego.
Pilnuj antraknozy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1480 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 19:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Od siebie mogę doradzić - w Łubin się nie inwestuje ;) u mnie jest tylko przerywaczem monokultury zbożowej i sieję go bo jest wysoka dopłata i bez niej nie siałbym nawet 1 ara ;) jeszcze teraz problemy z odchwaszczaniem bo Afalon odpada :/ nie dawaj nic azotu bo nie będzie go pobierał z powietrza, nie wspomnę o wylegnięciu :/
@Matey też tak zrozumiałem :/

Edytowany przez rafto, 10 styczeń 2014 - 20:59.