Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#1441 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 12 październik 2013 - 11:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak bym wiedział, że taki wyrośnie to bym większość pól obsiał poplonem z łubinu ale zobaczymy czy będzie różnica w zbożu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 02:15
  •  

#1442 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 13 październik 2013 - 17:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Marcin po poplonie nie powinno być problemów, ale na przyszłość unikaj kontaktu ziemniaka z łubinem... Najkrótszy odstęp jaki powinien być zachowany to min 3-4 lata...

#1443 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 październik 2013 - 11:59

łubin jest szerokolistny gorzki ma ok 80cm wysokości i na zimę planuję to zaorać i wiosną jeszcze dać obornik, a jak jest szansa, że wystąpi ta choroba czarna nóżka ?

Łubin jest wektorem czarnej nóżki ale to nie oznacza że w ziemniaku będziesz ja mieć. Jeżeli łubin jest zdrowy, sadzeniaki zdrowe to nie powinno być problemu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1444 Share qqq

qqq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 19 październik 2013 - 09:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie czy któryś z łubinów będzie się nadawał do zasiania go na polach ugorowanych przez około 5 lat??? Mam teraz około 15 hektarów wydzierżawionych takich pól i tak się zastanawiam czy to będzie miało sens ,aby się nabić w butelkę <_< .Planuje to ściąć rozdrabniaczem,z talerzować i zaorać na zimę. Liczę na dalsze pomocne wskazówki.pozdr
Jeżeli masz wszystko pod kontrolą to znaczy ,że jedziesz zbyt wolno.

#1445 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 19 październik 2013 - 11:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jeśli tam był ugór to z pewnością jest tam perzu i chwastów wieloletnich od zarypania. Teraz to zostaw, wiosną roundup i gryka na zielony nawóz a później żyto na jesień.

#1446 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 19 październik 2013 - 20:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ale jak nawet po wiosennym glifosacie posieje strączkowe to będą dopłaty i rok nie taki stracony. A można tak o sobie zasiać łubin, wyjdzie albo nie, dać glifosat i spokojnie można siać zboże. Gryka tez jest dobra ale 1600zł dopłat nie ma

#1447 Share kula88

kula88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzień dobry, jestem świeżakiem. W tym roku zasiałem pierwszy raz pole sam, poniewaz wcześniej zajmowali się tym rodzice,ale zrezygnowali. Mam tylko 1.5 hektara i sieje raczej dla hobby. Poza tym pracuje w Intermagu(producent nawozów) i biorę z niego odpady z produkcji więc na nawozach zaoszczędzę.Mam kawałek pola 27 arów,ugór 30 lat nie uprawiane i chciałbym zasiać tam łubin z ciekawości . Jest w ogole szansa ze cos urośnie i będzie mozna zebrac? Ten kawałek jest nie zaorany,zrobię to dopiero na wiosnę. Czy jeżeli popryskam afalonem to pomoże cos na perz?dzięki z góry.

#1448 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Afalonem to nie. Na perz to graminicyd, można swobodnie stosować po wschodach łubinu, nie zaszkodzi. Żeby zniszczyć perz oprysk musi mieć kontakt z liściem, inaczej perzu nie zniszczysz. Pełna dawka fusilade lub innego graminicydu spali perz.
Zapraszam na swój profil

#1449 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 22:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Taniej od fusilade to powinien wyjść Supero, ta sama substancja aktywna co w Tardze. Jeżeli dobrze pamiętam to na perz trzeba 4l. Do tej pory stosowałem to na owsik i samosiewy zbóż w dawce 1l

#1450 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 23:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Możliwe, wiele zależy od sprzedawcy. Jeszcze niedawno jak sprawdzałem ceny graminicydów w internecie to różnice były niewielkie między fusilade a supero czy targą. Fusilade na samosiewy może nawet 0,5l/ha wystarczyć, przy perzu 2l lub nawet więcej.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1451 Share kula88

kula88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 15:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać rozumiem,a czy w takim wypadku afalonem po siewie też prysnąć? czy wystarczy tylko fusilade po wschodach?

A uważacie ,ze będzie szansa zebrać w ogole ten łubin,skoro ziemia tyle lat nie uprawiana? gdyby wypaliło to zasiałbym u babci w nastepnym roku jeszce pół hektara.

#1452 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 19:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Moim zdaniem warto opryskać afalonem w pełnej dawce bo pewnie będą wychodzić z nasion jakieś chwasty dwuliścienne. Jeszcze ważne jaki łubin chcesz zasiać, żółty czy wąskolistny tzw niebieski. Jeżeli żółty to lepiej zamiat afalonu daj stomp albo mieszankę afalonu z commandem. Zawsze "weźmie" więcej chwastów.

Tak porównując fusilade http://www.sklep.rud...C-1L/816��koszt na samosiewy to około 60zł a na perz 240zł
a supero niestety tylko w większych opakowaniach http://www.sklep.rud...05-EC-5L/1176�� na samosiewy jakieś 36zł a na perz 108zł, w tym roku pryskałem na samosiewy i owsik jak łubin zaczynał kwitnąć w dawce 1,1l bo chwasty duże
Targa zdecydowanie najdroższa http://www.sklep.rud...er-05-EC-1L/656

Jak pole bardzo mocno zaperzone to powyższe herbicydy mogą nie zniszczyć go w całości ale później można przeprowadzić desykację 4l glifosatu lub na ściernisko jak odrośnie taka sama dawka. Może coś zbierzesz, może niewiele łubin to roślina niestabilna w plonowaniu ale nie podoba mi się ta orka na wiosnę...

Edytowany przez gwozd, 12 grudzień 2013 - 19:01.

#1453 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:51

rozumiem,a czy w takim wypadku afalonem po siewie też prysnąć? czy wystarczy tylko fusilade po wschodach?

A uważacie ,ze będzie szansa zebrać w ogole ten łubin,skoro ziemia tyle lat nie uprawiana? gdyby wypaliło to zasiałbym u babci w nastepnym roku jeszce pół hektara.

Oj nie, fusilade zwalcza wyłącznie chwasty jednoliscienne, takiej komosy nawet nie ruszy. Dlatego posiewnie afalon. Reszta podobnie jak mówi @gwozd. Ta orka wiosenna pod łubin to najgorsze co może być.
Zapraszam na swój profil

#1454 Share kula88

kula88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 21:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dzięki za pomoc.Zaryzykuję,najwyżej przyoram jeżeli słabo urośnie.

#1455 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 09:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Pytanie podstawowe przy planowaniu uprawy łubinu. Jaka gleba.

#1456 Share kula88

kula88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 19:53

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać V ,VI klasa. chciabym zasiac zasiać łubin żółty

#1457 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 20:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać E to powinno być dobrze. Poparz jakie są chwasty na sąsiednich polach i dobierz odpowiednio stomp lub afalon + command i chyba można afalon + stomp ale nie jestem pewny. Sam afalon jest dość słaby i szybko przestaje działać. Pilnuj żeby antraknoza go nie zżarła czyli przynajmniej jeden oprysk gwarantem lub sarfunem.
Łubin powinno się siać jak najwcześniej, również dlatego że potrzebuje dużo wody do kiełkowania. Wiosenna orka strasznie przesuszy glebę i mogą być problemy z siewem w taką odwróconą darń

#1458 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 11:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Może ktoś rozpisać własną agrotechnikę pod łubin na gleby III-VI, jestem ciekaw jak to wychodzi? I jak z plonem.

Edytowany przez Tomek90, 27 grudzień 2013 - 11:25.

#1459 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 11:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja ostatnio sieje groch ale kiedyś siałem łubin to wygladało to tak: wczesny siew jak sie dało koniec marca poczatek kwietnia, po siewie zależy na jakich glebach ale przydało by sie wałowanie wałem posiewnym, do 3 dni po siewie przed wschodami oprysk na chwasty 2 liścienne (tak jak pisali koledzy wyzej afalon) jeżeli pojawiaja sie chwasty jednoliscienne to najtaniej zwalczyć je w łubinie czy w grochu (fusilade ok 80-120zł na ha) w fazie kwitnienia i zawiazywania sie nasion 1 lub 2 zabiegi na robaka (karate) poźniej przed zbiorem jak jest potrzeba to coś na dosuszanie chyba że jet dobra pora to sam doschnie na pniu zbiór kombajnem zbozowym na wolnych obrotach młocarni
ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1460 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 12:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak plonuje łubin ?Jak ze sprzedażą?