Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5144 odpowiedzi na ten temat

#121 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 11 styczeń 2010 - 08:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać współczesne odmiany są prawie bez alkaloidów, można podawać zwierzętom ,a na marginesie soja też zawiera substancje antyżywieniowe ale w procesie ekstruzji jest to likwidowanie. Lubin słodki możesz spokojnie podawać, ostatnio czytałem opracowanie z Odrzedchowej i panowie zastąpili 30% soji łubinem i nie wywołało to żadnej różnicy w mleku. ostatecznie i tak musisz sprawdzić co ten łubin jest wart. Mam też pytanie czy ktoś sprawdzał jaki jest spadek zawartości białka w plonie pokolenia wysianego z potomstwa potomstwa kwalifikatu? ile białka zachowa łubin słodki w porównaniu do oryginału?
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 23:18
  •  

#122 Share szark93

szark93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 11 luty 2010 - 20:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Siał może ktoś z was łubin zółty "Mister" ? Jak plonuje ?

#123 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 11 luty 2010 - 20:47

Raczej nie, zawiera za dużo szkodliwych dla zwierząt składników - jakich? tego to nie wiem - wiem, że niektórzy stosują go w paszach, ale w małych dawkach.

niestety kolega myli się albo ma poprostu informacje sprzed około 20 lat - kiedys rzeczywiście stosowanie łubinów w żywieniu było ryzykowne z uwagi na duża zawartość alkaloidów różnego rodzaju - obecnie wiekszość odmian są odmiany tzw "wysłodzone" czyli poprzez róznego rodzaju zabiegi hodowlane otrzymano odmiany które mają znacznie obniżoną zawartość tych szkodliwych związków

my stosujemy w paszach dla trzody łubiny (głownie wąskolistny) gdzie udział w mieszankach paszowych wynosi dla loch 2 % (20kg/tone paszy) dla warchlaków 3 % (30 kg/tone paszy) i dla tuczników 6% (60 kg/tone paszy) - dodatkowo wiem że jest to gdzieś 1/3 tego co można dac maksymalnie (w naszym przypadku pasza uzupełniana jest również ziarnem grochu i śrutą sojową)

co do pytania @Fenol - z zawartoscią białka w plonie z nasion własnej produkcji raczej nie powinno być problemu gdyż jest to parametr bardziej zależny od stanowiska i przebiegu pogody niż od samych cech genetycznych ale głowy nie dam uciąć - mogę zapytać konkretnie kogo trzeba jak to jest ale raczej bedzie tak jak piszę
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#124 Share grzesio31

grzesio31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 11 luty 2010 - 21:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @MECHANIZATOR
jaka odmiane lubinu waskolistnego polecasz na slaba ziemie polozona na wschodzie kraju? macie cos ciekawego w ofercie? jak tak to w jakiej cenie?

#125 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 11 luty 2010 - 21:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać nie wiem czy moge podać link - ale chyba nikt nie bedzie miał nic przeciwko http://www.hrsmolice....php?p=lubin_00 tutaj masz wykaz obecnie oferowanych odmian
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#126 Share grzesio31

grzesio31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 11 luty 2010 - 22:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać to juz przegladalem
chcialem zapytac Ciebie o jakas szczegolnie polecana odmiane...
a tak w ogole to na jakich glebach siejecie lubin i ile Wam sypie?

#127 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 11 luty 2010 - 22:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać siejemy wszedzie gdzie sie u nas da - czyli od III do V klasy - a plonują gdzieś na poziomie 2,5-3 ton z ha - z tym że na plantacjach nasiennych plon jest zawsze nieco niższy niż na plantacjach typowo produkcyjnych - czyli mogł byś liczyć te 3 nawet do 3,5 t z ha - duży wpływ ma też pogoda i termin zbioru - jak nie trafisz w odpowiedni moment to mozesz połowe ziarna na polu zostawić - za wczesnie zebrać nie mozesz za późno też

co do konkretnej odmiany - to te dwie najnowsze zasługują na szczególną uwagę - pytałeś też o ceny - niestety nie moge podać bo w tym roku wszystko sie rozesżło hurtowo i hurtownicy sobie sami ceny ustalają

#128 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 12 luty 2010 - 20:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam pytanie - czy jest jakaś godna polecenia alternatywa dla Afalonu? Zastanawiam się czym "prysnąć" w tym roku, ale jeszcze środka nie kupiłem...

#129 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 13 luty 2010 - 19:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jakie macie opinie na temat działania doglebowego środka Afalon w uprawie łubinów? Stosował ktoś w fazie 3-7 liści Fusilade Forte 150 EC?

#130 Share Rayman

Rayman

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 26 luty 2010 - 20:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Można siać łubin żółty po oborniku z przeznaczeniem na kiszonkę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 26 luty 2010 - 20:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja jak zasiałem to urósł 1.5 metra walnął i to na 6 klasie a kiszonka do du..y ;)

Thomas tzn. że nie chcą tego jeść bo się zrobił ocet jest bardzo kwaśna i są komórki
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#132 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 17:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam 2,5 ha łąki, z której nie bardzo korzystam, bo słaba ziemia i ostatnio wpadł mi do głowy pomysł, aby zasiać łubin żółty z przeznaczeniem na kiszonkę. Walkol o co Ci chodziło pisząc, że kiszonka z tego jest niedobra? Da się to w ogóle zakisić, czy może spróbować zmieszać go z sieczką z kukurydzy i razem zakisić w pryzmie? Jak to jest z substancjami antyżywieniowymi w takiej kiszonce, nie zaszkodzą krowom?
Ta łąka jest po jednej stronie drogi a po drugiej jest kukurydza i stąd mój pomysł, żeby na 1 polu posiać kukurydzę a na 2 łubin, a za rok zrobić zmianę, dzięki czemu łubin będzie dobrym przedplonem i zostawi po sobie dobre stanowisko dla kukurydzy. Pomyślałem o takiej uprawie, gdyż mam mało obornika a w takim przypadku łubin eliminuje konieczność nawożenia(jedynie dawkę startową). Do zbioru wynająłbym sąsiada z przyczepą samozbierającą Claasa sprinta z nożami(modelu nie znam).
Napiszcie co o tym sądzicie.

#133 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 17:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać afalon+comant mieszanka na łubin zaras po śiewie idealna

#134 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 18:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Prosiłbym jak już ktoś zachwala mieszniny środków chastobójczych to prosze pisac na jaki łubin bo ludzie narobią se komedi na polu.Najlepiej jak kto piszem z własnego doświadczenia a nie usłyszane od sąsiada co siał łubin 20lat temu.Dla tych co niewiedzą to jeden środek pomaga dla np. łubinu żółtego a spali łubin wąskolistny i naodwrót.

#135 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 18:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać pysa a w jakich proporcjach na ha ? farmerf a afalon na żółty jest ok ? ja tak chce zrobic a jak bedzie miał 3-4 liscie to targa super albo perenal. mysle ze cos z tych srodkow znajde.

#136 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 04 marzec 2010 - 18:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać afalon dyspersyjny 450sc 1l command 480ec 0,2l na ha stosowałem w łubinie wąskolistnym pastewnym na glebach cięszkich

#137 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 04 marzec 2010 - 22:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać sam afalon jest za słaby ale afalon i command to wygląda ciekawie.Tylko czy taka mieszanka nie uszkodzi łubinu wąskolistnego(niebieskiego)?
Taka mieszanka jest polecana przy łubinie żółtym i białym a sam command zarejestrowany na ł żółty i biały.

#138 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 05 marzec 2010 - 06:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać I tak będziesz pylił przecież doglebowo odrazu po siewie?? WIęc nie powinno nic uszkodzic. Ja waliłem samym Afalonem ale jak tak to bede mieszal z commandem.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#139 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 marzec 2010 - 23:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać no tak doglebowo ale kiełkujące rośliny pobierają preparat (nie tylko chwasty).U znajomego spotkałem się z przypadkiem gdy po oprysku samym afalonem w miejscu gdzie spłynęła woda po deszczu siewki łubinu były uszkodzone.Widocznie woda wymyła herbicyd i osadziła go w tym miejscu. Tak więc podstawowe pytanie czy ktoś "na własnej skórze" sprawdził działanie commandu na łubin wąskolistny (niebieski)???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 08:35

Mam 2,5 ha łąki, z której nie bardzo korzystam, bo słaba ziemia i ostatnio wpadł mi do głowy pomysł, aby zasiać łubin żółty z przeznaczeniem na kiszonkę. Walkol o co Ci chodziło pisząc, że kiszonka z tego jest niedobra? Da się to w ogóle zakisić, czy może spróbować zmieszać go z sieczką z kukurydzy i razem zakisić w pryzmie? Jak to jest z substancjami antyżywieniowymi w takiej kiszonce, nie zaszkodzą krowom?
Ta łąka jest po jednej stronie drogi a po drugiej jest kukurydza i stąd mój pomysł, żeby na 1 polu posiać kukurydzę a na 2 łubin, a za rok zrobić zmianę, dzięki czemu łubin będzie dobrym przedplonem i zostawi po sobie dobre stanowisko dla kukurydzy. Pomyślałem o takiej uprawie, gdyż mam mało obornika a w takim przypadku łubin eliminuje konieczność nawożenia(jedynie dawkę startową). Do zbioru wynająłbym sąsiada z przyczepą samozbierającą Claasa sprinta z nożami(modelu nie znam).
Napiszcie co o tym sądzicie.

Trochę teori na ten temat
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/pastewne/zakiszone_bialko,a477d7ef6102a760e1f9.html
Mi się wydaje że to się zakisza jak kończynę tylko jeszcze ze środkami wspomagającymi zakiszanie.
Tylko spokój może nas uratować....