Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 13 czerwiec 2013 - 09:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Właśnie na piachu, a gdzie ma wsiąknąć jak woda gruntowa równo z powierzchnią ziemi. Otwieram studnię i ręką mogę pluskać to i piach się rozłazi pod naciskiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 15:33
  •  

#1322 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 czerwiec 2013 - 21:16

Jak ojciec wczoraj kupował fungicydy to miał zapytać o gwarant i w agrikoli kosztuje 49zł za litr z tego co pamiętam to daje się 2l na ha. Cena amistaru tak go zszokowała że zapomniał ile to było ^^ sarfunu nie mieli w agrokoli bo nie można zamówić go w ciecierzynie

gdzie siejecie te łubiny że nie można wjechać? na bagnach ;) ??? żółty lubi piachy a z tego co wiem piach szybko obsiąka

Amistar ma strobilurynę świetna substancje zapobiegająca chorobom ale że droga to się zgadzam. Chlorotalonil również nie należy do najtańszych więc co najmniej dziwię się że kupiłeś tak tanio. Najtaniej pewnie wychodzi sarfun bo to tylko karbendazym.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1323 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 13 czerwiec 2013 - 21:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Trochę się machnąłem z tą ceną gwarantu bo myślałem że cena za 10l a była za 20l. Także ja gwaranta kupiłem za 45 zł za litr.
Pryskałem dwa razy po 1l, na razie łubin zdrowy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1324 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 14 czerwiec 2013 - 16:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać :unsure: a myślałem że u mnie jest mokro...
Sprawdziłem i na dysku mam zapisaną starą etykietę z Bravo Plus 500 SC(data modyfikacji folderu marzec 2006r :-) i tam w zaleceniach:
- łubin żółty, łubin wąskolistny.
-antraknoza.
-Zalecana dawka: 2 l/ha.
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha.
Ilość wody dostosować do wielkości roślin i ich zagęszczenia.
Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po zauważeniu pierwszych
objawów choroby. Następny zabieg wykonać w odstępie 10-14 dni lub 7-10 dni w zależności
od rozwoju i nasilenia choroby.
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.

ten fungicyd ma taką samą ilość substancji czynnej co Gwarant 500 SC a dodatkowo ma cynk. To i gwaranta chyba trzeba dawać 2l

#1325 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 21:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tak, Gwarant jeszcze rok czy dwa lata temu miał w etykiecie antraknoze i 2l/ha
Z tym że ja te 2l daję w dwóch dawkach po jednym litrze ale z dodatkiem adiuwanta.
Z tego co czytałem to chlorotalonil jest mocnym środkiem i powinien w takim zestawieniu przetrzymać antraknoze.

#1326 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 15 czerwiec 2013 - 17:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać chlorotalonil to dobra substancja aktywna ale działa kontaktowo, byle deszcz to zmyje. Nie wiem co myśleć o karbendazymie, niby słaby ale systemiczny...Oczywiście pewnie najlepsza azoksystrobina. A reszta??? Ciekawe czy ktoś spróbuje

#1327 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 czerwiec 2013 - 23:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać panowie czy to antraknoza??? młode liście ma zwinięte i choćby usychały a starsze piękne co widac tylko juz trochę przywiędł

http://www.agrofoto....62-lubin-zolty/

dziś zaryzykowałem dałem Gwarant 2l/ha moze coś jeszcze pomoże płaciłem aż 62zł/litr

Edytowany przez proxy8441, 15 czerwiec 2013 - 23:12.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1328 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 15 czerwiec 2013 - 23:40

chlorotalonil to dobra substancja aktywna ale działa kontaktowo, byle deszcz to zmyje. Nie wiem co myśleć o karbendazymie, niby słaby ale systemiczny...Oczywiście pewnie najlepsza azoksystrobina. A reszta??? Ciekawe czy ktoś spróbuje

Co ciekawe inne środki zawierające chlorotalonil zazwyczaj są błyskawicznie wchłaniane do liści, a chlorotalonil zatrzymuje się w warstwie woskowej liścia chroniąc go przed infekcjami. Może to zasługa tzw wypełniaczy...
Zapraszam na swój profil

#1329 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 16 czerwiec 2013 - 21:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać no to może http://www.syngenta....pus_480_sc.aspx

#1330 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 16 czerwiec 2013 - 21:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Nie ma rejestracji w łubinie ale pewnie z powodu małego areału łubinu. To taka mieszanina gwarantu i amistaru. Jeżeli działanie jest podobne jak w zbożach to lepiej stosować zapobiegawczo a nie w momencie pierwszych objawów.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share tomas1

tomas1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 13:02

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dyczko0 Gwarant kupiłem sklep rolno ogrodniczy / Maja/ w miejscowosci Łaszków 15km od Kalisza 52zł litr.....

#1332 Share miturskir

miturskir

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 13:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać gwarant 46 puławy

#1333 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 20:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać 56 i 58 zł / 1l gwarant pow. Łuków. Czy rośliny porażone antraknozą (po wystąpieniu objawów na 2/3 dzień poszedł oprysk) opryskane gwarantem dadzą jakiś plon? Zauważyłem że roślina u góry gdzie była poskręcana odeszła już na zawsze i nie będzie jej podczas żniw, ale co ciekawe dolne partie tej samej rośliny mają się dobrze. Rosną w najlepsze i przerastają tą część obumarłą. Co o tym sądzicie?

Edytowany przez damianzbr, 18 czerwiec 2013 - 20:45.

#1334 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 18 czerwiec 2013 - 21:35

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jesli padła góra czyli pąki i kwiaty wiec z kąd ma był plon jak nie bedzie straków ? U nas w okolicy widze ze wszystkie łubiny poleciały hektarami nie wazne czy waskolistny czu żółty. A o dziwo mój Mister (kwalifikat zaprawiony vitavaxem i nitraginą ) trzyma sie całkiem dobrze sa jakies ogniska choroby ale to kólka 1m. Prysnałem wczoraj sarfunem w prawie podwójnej dawce :) Nie widze sensu droższych zabiegów bo jak ma paśc to i tak padnie :) A u mnie juz łądnie żółto na polu

#1335 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 czerwiec 2013 - 21:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać biały dodaj fotkę łubinu bo od zeszłego roku nie widziałem kwitnącego i nie wiem czy zobaczę, ja opryskałem już antraknoza wkroczyła ale dałem zabieg wolałem dac te 124zł/ha i zobacze czy coś z tego bedzie niż nic nie robić i patrzeć jak plantację pochłania antraknoza pryskałem w sobotę zobacze czy choroba postępuje czy nie ale to dopiero w pt. Jeżeli skręciło rośliny do tego stopnia że grono również to chyba nic z tego nie będzie zbyt wysoce zaawasowane stadium lecz obserwuj jak sie rosliny zachowują i opisz spostrzeżenia.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1336 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 19 czerwiec 2013 - 21:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać JAk pojade na kontrole pewnie na wekendzie to zrobie foty :) Mam nadzieje że nie zastane skreconego tylko ładnie żółto kwitnacy :)

#1337 Share czarny87

czarny87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 13:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Stosował Ktoś Topsin M 500 SC w łubinie?

#1338 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5199 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 16:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tak czytam o tej antraknozie u was i sie dziwię, bo u mnie nic takiego jak narazie nie ma, a zapobiegawczo nie był pryskany

jest możliwe że ta choroba nie dotknie łubinu? Bo z tego co widze jest to dość częsty problem u Was. Dodam że w promieniu 10km jest około 20 ha łubinu

KS Falubaz

#1339 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 00:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam. Czy antraknoza atakuje rośliny w każdej fazie rozwoju czy tylko w momencie rozpoczęcia kwitnienia? U mnie minęły 3 tygodnie od oprysku prewencyjnego a łubin praktycznie zakończył kwitnienie. Szkoda jest mi wjeżdżać ponownie z opryskiem aby nie gnieść roślin gdyż jest równy zwarty łan. Antraknoza pojawiła się w kilku miejscach ale tak jak u kogoś wcześniej w niewielkich plamach średnicy 1 m. Pytanie czy nie zaszkodzi to starszym roślinom, które wykształcają strąki i choroba nie przeniesie się na nie? Mam posiany łubin słodki odmiany sonet i faktycznie sarnom smakuje.Na jednym z pól przy lesie więcej zjadły go one niż antraknoza, zajadają same czubki kwiatowe i strączków już tam nie będzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 17:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Słuchajcie pomóżcie mnie w ocenie szacowanych zbiorów bo coś robię źle albo czegoś nie biorę pod uwagę.
Według szacowań piorinu

Obsada roślin - 80 sztuk na m2
liczba strąków na roślinie - 40
liczba nasion w strąkach - 4
mtz - średnia przy wysiewie to 115 g
straty przy zbiorze itp. - 10%

Plon = ((80*40*4*115)/10000)-10% = 132 dt/ha ???

Przecież to nie jest w żadnym wypadku możliwe, czy ktoś mógłby mi doradzić jak mam to obliczyć aby to miało jakiś sens ?

Łubin żółty odmiany lord licząc sam pęd główny mam od 6 do 8 pięter strąków, na każdym piętrze po 5 strąków, w strąkach średnio po 4 - 5 ziaren. Nie liczę pędów bocznych które dopiero zaczynają kwitnąć. Po prostu coś mi tu nie pasuje.

Link do galerii - http://www.agrofoto....bin-zolty-lord/

Załączone miniaturki

• DSCF9005.JPG

Edytowany przez dyczko0, 23 czerwiec 2013 - 21:15.