Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5131 odpowiedzi na ten temat

#1301 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 czerwiec 2013 - 14:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Czy stosował ktoś afalon w łubinie żółtym na piachach VI-VIz??????, bo niby nie można nim pryskać na piachach.

ja stosuję afalon na V klasie w łubinie zółtym, nic łego nie zauważyłem dawke stosuję dolną.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 03:25
  •  

#1302 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 16:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać powiem Wam że łubin choć próbuje nadrobic straty w okresie wegetacji lecz mu to nie wychodzi rozwija się swoim tokiem nie patrząc na to co się dzieje w przyrodzie

teraz obawiam się antraknozy dużo wilgoci ostatnimi czasy też parno chyba kolej na oprysk co polecacie? Łubin ma ok. 35cm wys.

#1303 Share tomas1

tomas1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 20:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam koledzy pierwszy raz zasiałem łubin i chyba porazila go Antraknoza bo łodygi są poskrecane i mają brązowe plamy /ostatnie dwa tygodnie padało/.Czy jest jakiś ratunek? czy oprysk w tej sytuacji coś pomorze .Nie mam doswiadczenia w uprawie tej rosliny wiec prosze o odpowiedz.......

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1304 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów

Napisany 11 czerwiec 2013 - 19:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać w tym przypadku oprysk już może nie pomóc, choć zależy ile % roślin masz porażonych jakbys miał niski procent około 10% to ja bym się jeszcze pokusił bo zdrowym roslinom to pomoże a chorym zainfekowanym już raczej nie.

a jaki masz łubin żółty waskolistny czy biały?

#1305 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 11 czerwiec 2013 - 20:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam to samo. Zrobiło się to w ciągu 5 dni pod moją nieobecność. 5 dni temu nie widziałem żadnych objawów, a dziś tragedia, kwitnie i się skręca. Nie wiem jak sytuacja przedstawia się w głębi pola, bo byłem osobówką i bez odpowiedniego obuwia by tam wejść, ale przy brzegu część wyginęło od mokrości a część zaatakowana przez antraknozę. Ciekawe czy tak kiepsko jest także dalej czyli i wyżej w związku z tym suszej. Jutro z rana jadę po oprysk i będę ratował co zostało. Łubin to sonet z centrali, siany 180 kg/ha (jest mniej porażony, około 10%) oraz jakiś inny wąskolistny kupiony w tamtym roku na targu i rozmnożony w ubiegłym sezonie, zasiany 140kg/ha, zaatakowany w około 20-40%. Czyli gęściejszy sonet jest mniej porażony niż jakiś inny który jest dużo rzadszy. Dodam też że w promieniu 5 km daję sobie rękę uciąć że nie rośnie żaden inny łubin niż mój. Oraz że w promieniu 20 km nie widziałem łubinu. A ponoć ta choroba przeskakuje z plantacji na plantację. Skąd ona mi się wzięła. Łubin w mojej okolicy pojawił się dopiero w tamtym roku w dodatku na moich polach, tok to nie słyszałem żeby ktoś siał więc skąd to mi przyszło?

#1306 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 czerwiec 2013 - 20:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ta choroba przemieszcza się błyskawicznie i nie do końca wiadomo w jaki sposób. W latach 90 w ciągu 2 lat przyszła z Bałkanów do nas i jakoś drogę znalazła. 5 dni dla antraknozy to bardzo dużo czasu szczególnie w tak sprzyjających warunkach jak to jest obecnie. Niewiele jest fungicydów zarejestrowanych do ochrony łubinu, jednym jest gwarant, kiedyś rejestracje miał amistar.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1307 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 11 czerwiec 2013 - 21:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kurde no to nastraszyliście mnie. Teraz zacząłem się zastanawiać czy nie prysnąć zapobiegawczo sarfunem. Odkąd uprawiam łubin tylko raz pojawiła się ta choroba 4lata temu i właśnie na tym polu co teraz go mam. Dwa lata temu antraknoza zniszczyła łubin żółty w odległości około 0,5km od mojego pola. Dowiedziałem się o tym jak już mój wąskolistny był wykoszony...oczywiście wtedy nie był pryskany

#1308 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 czerwiec 2013 - 22:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Najlepiej sprawdzaj pole dość często, nawet codziennie czy co 2 dni. W momencie pierwszych objawów pryskać. Rdza brunatna w ciągu 4 dni potrafi całkowicie pokryć liście żyta, a antraknoza poraża jeszcze szybciej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1309 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 09:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziś ojciec jak będzie wracał z pracy ma kupić tebukonazol to kupi i jakiś karbendazym, wieczorem prysnę razem z odżywkami i siarczanem Mg. Zaczyna kwitnąć a na poprzeczniakach tam gdzie gęstszy pochylił się przez te deszcze. Od jednoliściennych pryskałem w zeszłym tyg, głuchy owies miał już wiechy wyrzucać a dziś widzę że bledszy i nie rośnie.
Przeglądał dziś w sklepie TopAgrar I tam był krótki artykulik o antraknozie i bardzo pomocne stwierdzenie że w Polsce nie ma zarejestrowanych fungicydów na tą chorobę ale... na innych roślinach grzyby z tej grupy zwalcza się azoksytrobiną, mankozebem, difenokonazolem i cyprodynilem z fludioksonilem. Mam nadzieję że dobrze wpisałem nazwy substancji czynnych :huh:

#1310 Share pogzo

pogzo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 15:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Szanowni koledzy, mam pewien problem z moim łubinem wąskolistnym. Jakiś czas temu prysnąłem go środkiem Karate, bo zaczęły pojawiać się wżery na liściach, lecz nie znalazłem robali a chcąc uniknąć poważniejszych szkód zdecydowałem się na oprysk.
Wczoraj zajechałem na pole zobaczyć jak łubin się miewa i zauważyłem, że, na co niektórych krzakach pojawiły się jakieś dziwne robale. Nie było tego dużo, ale co jakiś czas widać było na łodygach od 3 do 10 sztuk tego dziadostwa. Dziś troszkę poszperałem i udało mi się ustalić, że ten robal to ogrodnica niszczylistka (na zdjęciu). Problem w tym, że nie znalazłem nigdzie jak skutecznie pozbyć się tego z łubinu i czy w ogóle warto się tym martwić – wszędzie piszą o szkodach w ogrodnictwie a moje 6 ha łubinu ciężko nazwać ogrodem. Co mam robić – szukać jakiegoś oprysku czy sobie to na razie odpuścić. Z góry dziękuję za pomoc!

Dodany obrazek

Edytowany przez pogzo, 12 czerwiec 2013 - 15:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1311 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 17:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać powiem szczerze widziałem już tego szkodnika ale nie na łubinie. Pierwsze musisz sprawdzić czy czyni on jakąś szkode na łubinie ale chyba tak bo skoro ma w nazwie "niszczylistka" ale czy łubinu?

teraz moja sugestia jeżeli ktoś jeszcze zwleka z opryskiem przeciwko antraknozie niech lepiej czym prędzej wykona oprysk jeżeli mu na to pogoda pozwoli i teren.
Tata mi właśnie dzwonił że był zlustrować łubin a tu nie miła niespodzianka łubin podobno jaśnieje, bieleje miejscami już go skręca czyli antraknoza w natarciu podobno ok. 40% plantacji tak wygląda czyli po zniwach :( jeszcze bym się pokusił na oprysk ale i tak nie da się wjechac w pole tak mokro dlatego niżeli naschnie to plantacja zopstanie pochłonięta przez antraknoze dodam że w sobotę byłem na miejscu i się jeszcze ucieszyłem bo myślałem że bedzie dużo gorszy jednak juz wtedy było mokro a myslałem o oprysku choroba mnie ubiegła także chyba po ptokach tegoroczny łubin kaput :(

Także piszę żeby Was ostrzec cobyście poczynili kroki aby temu zapobiec.

#1312 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 20:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A jaki masz łubin? Żółty? Dziś opryskałem 0,7l sarfunu i dałem do tego 2l insolu i 5%siarczanu Mg. Właśnie dlatego że na tym polu wystąpiła kiedyś ta choroba, przed opryskiem dokładnie przeszedłem pole i znalazłem jedynie sarny które zżerają mi łubin ;[ 1l sarfunu kosztuje 61zł to koszt oprysku niewielki, tylko mam nadzieję że zabezpieczy

#1313 Share tomas1

tomas1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 20:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzięki za rady ,mam łubin słodki wczoraj opryskałem Gwarant 2litry na ha koszt 100zł jako jedyny zarejestrowany na łubin , zniszczenia około 30% może cos pomorze ,a jak nie to wymłuce podorywkowym pozdro........

#1314 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 21:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie także po łubinie. 80% plantacji łubinu wąskolistnego niewiadomej odmiany zasianej 140kg/ha zainfekowane antraknozą. Na szczęście łubin sonet zasiany w 180kg/ha na tym samym polu jeszcze się trzyma, dopiero 10% jest porażonych. Więc może chociaż na nasienie na następny rok zbiorę ze 2t. Oczywiście dzisiaj poszedł na soneta oprysk gwarant w dawce 1,5l/ha i myślę by może za 14 dni jeszcze z 1l/ha go polać.

#1315 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 23:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać oczywiście Łubin Żółty najbardziej podatny na antraknoze :(

#1316 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 13 czerwiec 2013 - 05:15

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A czy nasienie z ubiegłorocznego zbioru wzejdzie na przyszły rok żeby posiać na wiosnę? Bo mój pewnie też pójdzie do piachu bo zaczyna go kręcić. Opryskać się nieda bo ledwo butami wejdę a gdzie niżej woda po kostki.

#1317 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 czerwiec 2013 - 08:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak te nasiona były suche i lezą w suchym miejscu to możesz je w przyszłym roku siać. Kolega rok temu siał nasiona ze swojego zbioru, które leżało 4 lata. Ich siła kiełkowania spadła do 80 %.

#1318 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 13 czerwiec 2013 - 08:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Suche w workach zostawiłem posiać po zbiorze jęczmienia ozimego na poplon do przyorania na zimę, ale jak nowy padnie to nie będzie na poplon tylko na siew. W połowie lipca będzie wiadomo co i jak.

#1319 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 13 czerwiec 2013 - 09:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać toma1 : gdzie ty dostałeś Gwarant po 50 zł za litr ? minimum jakie znalazłem to 90 zł.

Ja mam łubin słodki Lord, pryskany fazie rozwiniętej rozety Gwarantem 1l/ha i przedwczoraj tuż przed kwitnieniem znowu 1l/ha z dodatkiem adiuwantów. Łubin zdrowy nic mu narazie nie dolega, a łubinów w okolicy sporo z tym, że każda jedna plantacja pójdzie to zaorania tak zainfekowana przez antraknozę.

Z tego co czytałem to jak roślina została porażona przez antraknozę to już jest po niej. Dlatego zaleca się stosowanie dwóch dawek zapobiegawczo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1320 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 09:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak ojciec wczoraj kupował fungicydy to miał zapytać o gwarant i w agrikoli kosztuje 49zł za litr z tego co pamiętam to daje się 2l na ha. Cena amistaru tak go zszokowała że zapomniał ile to było ^^ sarfunu nie mieli w agrokoli bo nie można zamówić go w ciecierzynie

gdzie siejecie te łubiny że nie można wjechać? na bagnach ;) ??? żółty lubi piachy a z tego co wiem piach szybko obsiąka