Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi?

galeria
Łubin
Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5143 odpowiedzi na ten temat

#1281 Share kzarczyn

kzarczyn

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 27 maj 2013 - 14:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam
W tym roku został mi kawałek terenu po zaoranej łące i zasiałem tam łubin wąskolistny.
Problem jest z tym że łubin praktycznie od początku żółknie. Górne listki są żółte, dolne lekko zielone.
Na rogach pola, które jest delikatnie niżej łubin jest cały zielony.
Pole raczej eksperymentalne, ale łubunu szkoda.
Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego żółknie i jak go uratować?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 21:35
  •  

#1282 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 27 maj 2013 - 21:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czym zwalczyć samosiewy żyta w łubinie. Wiedziałem że rośnie ale nie przypuszczałem że aż tak dużo. Żyto już się wykłosiło czy jest jeszcze sens z tym walczyć?

#1283 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 28 maj 2013 - 12:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jezeli nie chcesz miec nasion zyta w łubinie bez doczyszczania jest jeszcze sens wg mnie powinien go graminicyd wziąć" np Targa, Agil itp

jak tam Wasze łubiny???

z tego co zaobserwowałem chyba plonu w tym roku nie będzie, słabos ię rozwija, powoli nie ma porównania z rokiem ub gdzie to już mój był 20 kwietnia na wierzchu a początkiem czerwca kwił wtedy miał warunki w tym roku czas pokaże co wyda narazie słabo i powoli rośnie jest lichy poprostu jak Wasze?

My siejemy, a Bóg daje plony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1284 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 28 maj 2013 - 13:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Słaby jest, rzadki. Comand nieźle go uszkodził. Stosuje ktoś na łubin wąskolistny stomp??

#1285 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 28 maj 2013 - 14:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja siałem łubin żółty Lord 18 kwietnia, obsada ok. 60 - 80 roślin na m2.
Według mnie, gęsty, ładny i dosyć bujnie rośnie.
To, że będzie kwitł później niż zwykle to nie znaczy od razu, że będzie słabszy.
Co do commandu to lepiej dać troszkę mniejszą dawkę i nie uszkodzić łubinu, w najgorszym wypadku będzie trochę mniej chwastów. Mi w dawce 1l Afalonu i 0,1 Commandu ładnie trzyma chwasty a łubin nie jest przypalony nawet na uwrociach i klinach. Za ok. 10 dni będzie w fazie pąkowania. Z tym , że pakuję trochę kasy w ten łubin, także musi mi oddać.

Edit : jak wróci mi aparat z gwarancji to wrzucę fotkę

Edytowany przez dyczko0, 28 maj 2013 - 14:23.

#1286 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 28 maj 2013 - 18:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać 0,1 commandu powstrzyma przytulie? Kilka lat temu na tym polu ta sama odmiana wytrzymała 0,25comandu i uszkodzenia były mniejsze jak teraz przy 0,15. W zeszłym roku taka dawka była w porządku, tylko pogoda w czasie wschodów była inna

ponawiam pytanie o stomp w łubinie wąskolistnym

#1287 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów

Napisany 28 maj 2013 - 19:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy powstrzyma przytulie to ciężko powiedzieć w tej chwili. Z tymi doglebowymi jest taka historia że działają różnie. Zależności od pogody. Pole mam dosyć czyste a przed żniwami i tak leci round*p.

#1288 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 28 maj 2013 - 20:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Daje comand tylko ze względu na przytulie. Glifosatu wolę nie stosować bo często sprzedaje na poplony. Zresztą już raz kosiłem jak było dużo przytuli. Pól hektara ponad godzinę, gdzie normalnie hektar idzie w godzinę, a ile strąków pękło w czasie tego rozrywania. Można powiedzieć że wszystkie rośliny na polu były ze sobą połączone

#1289 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 29 maj 2013 - 17:15

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać a są jakieś inne środki na antraknoze w łubinie żółtym poza sarfunem gwarantem amistarem ?? tebukonazol nadał by się??

#1290 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 29 maj 2013 - 20:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać W zasadzie wszystkie które zawierają substancje czynne z wymienionych przez ciebie. Kiedyś czytałem o jakimś doświadczeniu gdzie używali alertu którego jednym ze składników jest karbendazym czyli to co a sarfunie. Jest jeszcze brawo, może jeszcze sarfun pro. Sprubój z tebukonazolem i doświadczenia opisz na forum dla innych :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1291 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 30 maj 2013 - 06:28

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Amistar Opti pewnie też by ładny efekt dał, zawiera substancje z amistaru i gwaranta, tylko cena 200zl/ha.

A co to za choroba w łubinie wąskolistnym, pełno takich brązowych kropek na liściach jak od długopisu? Nawet z 10 takich kropeczek na jednym listku jest, rozmieszczone są równo na całym liściu. Szkoda że zdjęcia nie zrobiłem zaprezentować te objawy.
Łubin ma jakieś 15cm wysokości ale taki gdzieś się właśnie teraz marny zrobił, jasny, tydzień temu pryskałem agilem od jednoliściennych i zdecydowanie lepiej wyglądał, może to przez te deszcze i chłód.

#1292 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 30 maj 2013 - 14:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie łubin wąskolistny ma ok 15-20 cm i widać już niebieskie pączki

#1293 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 30 maj 2013 - 14:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać I tu jest odpowiedz na moje pytanie... http://www.progress..../2/p636-640.pdf

#1294 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 31 maj 2013 - 22:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam. W jakiej fazie rozwojowej roślin łubinu należy wykonać oprysk od antraknozy?

#1295 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 14:02

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ponawiam pytanie dotyczące terminu oprysku od antraktozy + jeśli ktoś mógł by wrzucić fotke jak to wygląda byłbym bardzo wdzięczny. Bo jak dobrze rozumiem antraktoze można rozpoznać po poskręcanych roślinach? czy jest jeszcze jakaś zmiana zabarwienia?

nie wiem czy się nie myle, ale podczas kwitnienia łubin potrzebuje ładnej pogody, jeśli będzie dość zimno i deszczowo plon będzie niższy, mógłby ktoś mnie w tym elemencie oświecić?

Co najlepsze na jednoliścienne w łubinie żółtym (jest troche perzu)?

KS Falubaz

#1296 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 14:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Sprawdź sobie na necie zdjęcia antraknozy. Gdzieś teraz zaczyna się na to sezon. Łubin jest samopylny to deszcz w czasie kwitnienia raczej nie zaszkodzi, w czasie kwitnienia potrzebuje wody żeby nie zrzucać zawiązków strąków, ważne żeby była pogoda w czasie dojrzewania.
Na jednoliścienne kupiłem supero (zamiennik targi). Jeszcze nie zdążyłem opryskać z powodu deszczu. Z etykiety wynika że na perz potrzeba 4l a na jednoroczne 1l. Odżywkę i siarczan Mg też przydałoby się dać.
Supero 05 EC 1l- 42.75zł
Insol 6 (strączkowe) 1l- 9,5zł a daję się 2l/ha
tylko kiedy będzie można wjechać...

#1297 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 10:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam. Wczoraj obejrzałem łubin i widać było pąki kwiatowe. Poszedł na nie prewencyjnie Gwarant i w sklepie gdzie kupowałem środki mówiła sprzedająca, że już zaczęto pryskać łubiny. Wilgotność, zagęszczenie roślin i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Na łubinie pamiętam jak zobaczyłem objawy antraknozy kilka lat temu to wyrastające strąki były poskręcane i miały ciemno brązowe plamy. Wtedy to już jedynym lekarstwem był pług :)

#1298 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 19:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja pryskałem zapobiegawczo łubin podczas rozety 6-7 liści, Gwarant 500 SC do tego 10kg/ha SMg, 1 kg nutrimixu i 1 kg bormixu i 1l Basfoliaru
Jak tylko pojawią się pąki w ok. 40 - 50 %, poprawka, Gwarant 500 SC, 10kg/ha SMg, 1kg nutrimixu, 2 kg bormixu i 1l Basfoliaru.

A co będzie w żniwa to się okaże za dwa miesiące :)

#1299 Share Krzychu18

Krzychu18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 22:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy stosował ktoś afalon w łubinie żółtym na piachach VI-VIz??????, bo niby nie można nim pryskać na piachach.

Edytowany przez Krzychu18, 02 czerwiec 2013 - 22:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1300 Share zetor6011

zetor6011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 22:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja słyszałem że afalanem pryska sie jak łubin odrazu po siewie bo jak powschodził to może go spalic :)

Edytowany przez zetor6011, 02 czerwiec 2013 - 22:51.