Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5130 odpowiedzi na ten temat

#1161 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 30 marzec 2013 - 10:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja tamten rok siałem mister po 25 kwietnia i urusł aż się położył i ładne strąki były. Wykoszony ok 10 sierpnia bez pryskania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 17:26
  •  

#1162 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 30 marzec 2013 - 10:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No a ja kupiłem 6 ton Lorda z centrali, pocieszam się tym, że w badaniach jest mało wrażliwy na opóźniony siew chociaż liczę po cichu że w przyszłym tygodniu sobota/niedziela wjadę w pole zasiać, bo już śnieg schodzi i się cieplej robi.
Poza tym zaprawiam go Nitraginą (paczuszka na ha), Vitavax 200 FS (400 ml na ha) i do tego dorzucę sporą dawkę jakiegoś nawozu donasiennego aby dostały kopa na starcie. Wysiew planowany był na 100 roślin na m2 ale chyba zwiększę do 110 z racji tych wszelkich opóźnień.
Pod korzeń amofoska 4-12-20 w wysokości 250kg, po siewie Afalon 1l + 0,15l Commandu, później odżywki i SMg ze 2 razy, no i Gwarant profilaktycznie na antraknozę.

Zobaczymy ile uda się wyciągnąć z takiej kombinacji.

#1163 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 30 marzec 2013 - 10:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja dałem 100kg na 0.61ha lubofoski 4-12-12 i się położył, w tym roku dam 100kg polifoski8 na 0.80ha tyle że to piaskowe pole i mam nadzieję że ustoi. Bo mordęga kosić leżący jak nie można użyć nagarniacza.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1164 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 30 marzec 2013 - 11:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Uprawiam łubin od 7lat i powiem że jest to trudna roślina, znacznie mniej przewidywalna od zbóż. Opóźnienie siewu wpływa w ten sposób na łubin że będzie więcej masy wegetatywnej, liści a mnie nasion. nawozy PK na pewno nie powodują wylegania. Zawsze daje 100kg soli potasowej i 100kg superfosfatu wzbogaconego i baron nigdy się nie wyłożył. Do tego insol do strączkowych i 2x siarczan Mg pierwszy raz jak pryskam od jednoliściennych.
Zaprawiam vitavaxem plus jakiś nawóz donasienny, nigdy nie zaprawiałem nitraginą. Często sieje w terminie trochę opóźnionym że wzgledy na to że w niższej temperaturze command może go uszkadzać. Norma wysiewu 180-200kg/ha w zależności od opuźnienia, trochę dużo ale to właśnie ze wzgledu na przytulie. Niestety prawie co rok muszę dosuszać, tylko raz musiałem stosować gwarant.

Czy uprawiał ktoś odmianę REGENT? Poproszę jakieś komenterze do tej odmiany, czy dobrze znosi opóźnienie siewu?

#1165 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 15:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać a wiec do kiedy max mozna opuznic siew aby zebrac nasiona????

#1166 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 marzec 2013 - 15:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Termin optymalny to 20 III do 10 IV, o ile da się jeszcze opóźnić to nie wiadomo, zależy to w dużym stopniu od samej pogody.

#1167 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 16:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać do 10 kwietnia to na napeno w pole nie wjade
we wtorek chcialem dojechac do lasu to C 360 nie dala rady bo sie zawiesila i T 25 ratowal sytuacje

#1168 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 20:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To zależy od odmiany, czy niewrażliwa na opóźnienie siewu. Optymalny termin to chyba wtedy gdy krokusy kwitną tak gdzieś łyszałem. Chyba nigdy nie siałem wcześniej jak 10kwietnia ale dokładnych dat nie pamietam. Raz zasiałem dosyc wcześcnie przyszło ochłodzenie, przymrozki i deszcz i tak dostał od commandu że łan przeżedzony plon niski i zachwaszczenie wtórne, eh ta przytulia. W zeszłym roku zasiany coś koło 20kwietnia może nawet po, plon około 2,5t. Najgorzej jak przy opóźnionym siewie będzie sucho

#1169 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 21:29

Zaprawianie nitraginą jest proste. Zawartość opakowania rozpuszcza się z niewielka ilością wody, chyba 0,5l i miesza się z tym błotkiem, bo taki to ma wygląd materiał siewny. Zaprawianie można wykonać w betoniarce albo jak jest ziarna mniej to w jakimś pojemniku. Ja robiłem to w skrzyniopalecie plastikowej mieszając łopatą. Na opakowaniu z nitragina jest wszystko dokładnie opisane. Nitragina to szczepy bakterii wiążących wolny azot z powietrza i pomagają one głównie lepiej rozwijać się i wzrastać roślinom w początkowych fazach rozwoju. Wpływają pozytywnie na plonowanie i jakość łubinu.
Karolr2 jak będziesz siał łubin na ziarno to proponuję siewnik do zboża gdyż ziarno jest wtedy wysiane na podobna głębokość i wschody są równomierne. Ma to wpływ na stosowanie późniejszych zabiegów chemicznych gdyż rośliny są w takiej samej fazie rozwoju. Różnie też sytuacja przedstawia się ze wschodami jak mamy mokrą wiosnę lub suchą bo ziarno jest wymieszane z gleba na różną głębokość. Siewnik zbożowy zapewnia optymalne rozsianie ziarna, no przecież do tego został skonstruowany. Jak chcesz na zielona masę to można rozsypać siewnikiem nawozowym ale ja tak w zeszłym roku zrobiłem z poplonem i trafiłem w suchą pogodę. W efekcie niektóre rośliny miały wysokość 10-15 cm a niektóre ziarna dopiero kiełkowały. A jak coś było źle wymieszane z glebą i leżało na powierzchni ziemi to ptaki sobie żerowały beztrosko. Zdecydowanie polecam siewnik do ziarna. W opcji siania grubego ziarna siewnikiem starego typu z tego co pamiętam to należy przestawić wałek na wysiew górny i zamknąć co drugą redlicę.Chyba mam gdzieś jeszcze instrukcje obsługi takiego siewnika więc jak znajdę ją to sprawdzę i napiszę dokładnie co i jak. A może próbę kręconą warto zrobić? Jeżeli chodzi o oprysk to co roku się to zmienia więc najlepiej będzie zasięgnąć języka w sklepie ze środkami. Oni mają całą listę środków pod konkretne rośliny dopuszczonych do sprzedaży. Czasami bywało tak, że coś wycofywali a za chwile pojawiał się inny zastępczy o innej nazwie ale z tym samym składnikiem aktywnym i zasadami stosowania. Zmieniane były dodatki i co moim zdaniem bardzo ważne klasa toksyczności.
Mam też pytanko co do łubinu odmiany Sonet. Podobno jest wrażliwy na opóźniony termin siewu. Chcę taki łubin zasiać w tym roku a narazie warunki pogodowe nie pozwalają. Czy ktoś miał już taką sytuację i wie jak ta odmiana reaguje na opóźnienie siewu? Czy warto czekać czy tez zmienić odmianę do wysiania?

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Jeszcze tylko takie pytanie na ten kawałek 0,4ha mam przygotowane dwie odmiany Zeus i Mister dwa worki po 50kg wysiać wszystko czy tak jak wcześniej pisałem obie po 40kg czy np. jednej 50kg a drugiej 30kg i jak coś to której więcej . Myślę że siew będzie miedzy 10.04 a 15 04 śniegu już prawie nie ma na tym kawałku teraz czekam aby zamróź puściła żeby zaorać. Ja raczej nie będę stosował żadnych nawozów tylko opryski na chwasty i choroby jeśli wystąpią

#1170 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 21:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy ktoś uprawiał łubin stosując uproszczenia? Wpadłem na genialny pomysł, tzn. to się okaże czy genialny by zamiast orki wiosennej zastosować uprawę tak do 20cm, agregatem dwu belkowym, dokładnie to UNIA Kos z odkręconymi podcinaczami bocznymi. Następnie uprawa agregatem talerzowym, a jeśli będzie mało resztek po zimie to nawet i bez tej uprawy tylko sam siew agregatem uprawowo siewnym, talerzowym z siewnikiem o redlicach także talerzowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1171 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 22:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać W tym roku wszystkie jare bede chcial robic metoda uproszczona. Najpierw gruber na ok 7-8 cm, po dwoch dniach na ok. 15 cm i za jakis dzien gora dwa siew agregatem. Jestem ciekaw efektow. Orka na wiosne u mnie to zabojstwo- same piachy w uprawie.

#1172 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 23:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać W ubiegłym roku miałem tak zrobiony owies. Nie zauważyłem spadku plonu. Minus to nadmierne zachwaszczenie. Było też część bez grubera tylko sam siew bezpośredni i też wszystko ok, porównania nie mam do tego gruberowanego ponieważ pola oddalone o 10 km i inna gleba.

#1173 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 05:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A ja siałem po zimowej orce to brona- nawóz- kultywator z wałkiem - siew po wschodach oprysk fusilade forte na chwasty - zbiór. Z 50kg nasion urosło 16 worki po ok 50kg ale nie ważone.

#1174 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 07:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Z tą uproszczoną uprawą było by ok gdyby nie chwasty. U nas zawsze pod łubin była orka zimowa a po siewie pryśnięte afalonem i chwastów było sporo. Choć może to dlatego że wcześnie siałem było zimno i łubin długo wschodził zanim zakrył ziemię to oprysk już przestał działać i narosło chwastów. Bo innego wytłumaczenia nie mam.
Tylko spokój może nas uratować....

#1175 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 16:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Karolr2 tu masz charakterystykę posiadanych odmian:
http://www.wodr.kons...kowe&Itemid=121
Od Ciebie zależy na jaką się nastawisz, jakie zastosujesz proporcje, której chcesz mieć więcej materiału siewnego i na co go wykorzystasz?
Rozmawiałem sobie wczoraj ze znajomkiem i pokazał mi ulotkę dotycząca uprawy grochu. Jest tam opisane jakie zabiegi chemiczne i jakimi środkami należy stosować. Był tam duży wybór różnych preparatów (zaprawy, śr. chem. do ziela i robactwa). Groch także jest rośliną motylkową i wszystkie substancje można wykorzystać w uprawie łubinu. Ulotkę tą można dostać w ODR, ARiMR i centralach nasiennych - polecam lekturę. Co do siewnika to sprawdziłem i potwierdzam siew górny i co drugą redlicę, rozstaw wysiewających co 20 cm. Skoro masz dwa siewniki połączone to masz parzystą liczbę redlic? W instrukcji oryginalnego siewnika jest 17 redlic i przy siewie łubinu skrajne są otwarte i wysiewa 9 redlic. W twoim przypadku będziesz chyba musiał wziąć poprawkę na to, że z jednej strony ostatnia redlica będzie zamknięta i przy powrocie siewnika odległość między rzędami wysiewającymi będzie dwa razy większa.

#1176 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 20:02

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Najwazniejsza jest obsada na m2. Co z tego że rzędy będą żadziej jak rośliny w rzędzie gęściej, no chyba że masz zamiar zwalczać chwasty mechanicznie. Niektóre herbicydy stosowane w grochu moga uszkadzać łubin, szczególnie jeżeli chodzi o łubin wąskolistny. Używam mieszanki afalonu i commandu która jest dedykowana dla grochu ale commandu musze dać sporo mniej. Tak więc uważajcie.
Jeżeli chodzi o niestosowanie nawożenia to znam takie przysłowie że `z płustego to i salomon nie naleje` ale kazdy zna swoje pole i wie co robi

#1177 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 20:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja sieję siewnikiem do zboża każdy lej, bo lepiej posiać w każdy rząd zwiększając odległość ziarnka od ziarnka w rzędzie, a i tak odległość między rzędami jest kilkakrotnie większa niż między ziarnkami w rzędzie.

#1178 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 21:41

Czy ktoś uprawiał łubin stosując uproszczenia? Wpadłem na genialny pomysł, tzn. to się okaże czy genialny by zamiast orki wiosennej zastosować uprawę tak do 20cm, agregatem dwu belkowym, dokładnie to UNIA Kos z odkręconymi podcinaczami bocznymi. Następnie uprawa agregatem talerzowym, a jeśli będzie mało resztek po zimie to nawet i bez tej uprawy tylko sam siew agregatem uprawowo siewnym, talerzowym z siewnikiem o redlicach także talerzowych.

Damian zobacz sobie ten link: http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/pastewne/oszczedny-lubin,10911.html
Wynika z niego, że łubin korzystnie reaguje na metodę uproszczoną ale polega ona na tym, że rezygnuje się z orki zimowej w zamian za uprawę gruberem. Wiosenna orka nie jest zalecana pod rośliny zbożowe. Jeżeli masz agregat to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od pługa z uwagi na ekonomię. Ale zastanawiam się jaki to ma cel? Każdy zabieg uprawowy mechaniczny wpływa niekorzystnie na właściwości fizyczne gleby i przesusza ją dodatkowo wiosną. Na forum jest oddzielny temat dotyczący uprawy uproszczonej gleby.

Edytowany przez Igor1979, 31 marzec 2013 - 21:45.

#1179 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 23:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie napisałem jak jest w instrukcji siewnika a realia to faktycznie inna sprawa. Instrukcja z 1993 r a konstrukcja siewnika jeszcze starsza. Kolega ma zespawane dwa takie starego typu. Aby ustawić taki siewnik na pożądana normę wysiewu w opcji, że będzie siała każda redlica pozostaje wykonanie próby kręconej i metodą prób ustawienie siewnika na oczekiwany wysiew bo stara instrukcja starego siewnika nie przewiduje siewu na każdą redlicę ziarna roślin motylkowych gruboziarnistych-siewnik zbożowy "Krzna".
"Gwozd" co do Commandu to też mam taka informację, że dodatek w ilosci 0,2l jest za duży i wystarczy 0,1l ale sam tego nie stosowałem więc pozostaje tylko wierzyć praktykom.

Edytowany przez Igor1979, 31 marzec 2013 - 23:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1180 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 01 kwiecień 2013 - 21:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No to uwierz praktykowi że przy ilości commandu 0,2 zbyt dużo roślin łubinu wypada a przy ilości 0.1 zbyt dużo roślin przytuli przeżywa. Ilość 0.15jest w miarę odpowiednia ale trzeba brać pod uwagę specyfikę każdego kawałka. W pewnych sytuacjach można zwiększyć

To logiczne że trzeba siać według próby kręconej a nie według jakiś tam tabel szczególnie jeżeli siewnik poddano przeróbkom. Jutro sprawdzę z którego roku jest mój poznaniak. Wszystko sieje (gorczyca, zboże, łubin) na tych samych kulkach tylko robię próbą kręconą