Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#1141 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 12:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać wąskolistny zeus szybko rośnie i daje chyba najwięcej zielonej masy. Jest on polecany na poplony, to i na kiszonkę też się nadda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 20:18
  •  

#1142 Share largo85

largo85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 18:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać a powiedzcie mi koledzy czy to prawda ze łubin po wykombajnowaniu trzeba suszyc tak jak ziarno kukurydzy?pierwszy raz w tym roku mam zamiar go zasiac i takie sluchy mnie doszly..

#1143 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 04 marzec 2013 - 19:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin kosisz w sierpniu, a kuku jak prawie zima, to po co suszyć jak suchy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1144 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 20:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie w galerii jest zdjęcie chwasta którego rośnie full na polu na którym chce zasiać łubin żółty . Pole to nie użytek od kilku lat na jesieni nic nie było robione tylko zimą jak miałem czas to można powiedzieć że wykarczowałem( wysokość to ok 1.5m) zielsko i spaliłem to co było na wierzchu zostały tylko korzenie. Podobno to jest nawłoć kanadyjska może miał ktoś z tym styczność i podpowie jakim środkiem to potraktować żeby więcej nie rosło. pole chce głęboko stalerzować a potem orka i siew i po sianiu oprysk. Czy ktoś z was kiedyś wałował łubin po zasiewie

#1145 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 22:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Często walowanie jest zalecane jezeli ma byc przeznaczony na zielonkę aby kamienie nie lataly po szybach przy koszeniu kosiarka.

#1146 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 11:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać w tamtym roku wałowałem łubin siany na ziarno,zwałowałem lekkim wałem połowę pola tak z ciekawości,wydawało mi się że tylko go głębiej wciskam tz nasiona[gleba lekka v klasa],nie było żadnej różnicy ,powschodził ładnie itp

#1147 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 11:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Oprysk na chwasty przed wałowaniem czy po

#1148 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1301 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 13:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać raczej po. ja w zeszłym roku przetrzymałem lubin na przyczepie i troche się ciepły zrobił ale po przedmuchnięciu na pryzme był już spokuj... łubin był desykowany.

#1149 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:muzyka, elektronika w rolnictwie

Napisany 09 marzec 2013 - 11:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać koledzy powiedzcie ile jest doplaty do straczkowych( lubinu)w tym roku?

#1150 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 15:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Za 2012 było 591,41 PLN/ha wiec chyba w tym roku będzie podobnie, dokładnych stawek nie ma jeszcze na stronach agencji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1151 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 09 marzec 2013 - 19:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać z tego co kojarze,to w 2011 było mniej ,niecałe 400zł a teraz prawie 600 wiec chyba sie opłaca siać motylkowe i strączkowe

#1152 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 20:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać karol2 oprysk po wałowaniu, pryskasz i zostawiasz, co do opłacalności to dopłata jest zachętą ,lecz żeby się opłacało trzeba uzyskać te min 1.5 -2tony a to nie łatwe. no i tą monokulturę łamiemy to też fakt i stanowisko jest dobre pod roślinę następną.

#1153 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 20:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja tylko pół hektara na nieużytku żeby go do normalnego stanu doprowadzić chociaż jak mi wypali to może na drugi rok będzie więcej.

#1154 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 11:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam. Efekt wałowania łubinu po siewie będzie bardzo korzystny w przypadku suchej lub krótkiej wiosny tak jak może to być w tym roku. Mamy długą zimę i po niej szybko może przyjść lato. Wysokie temperatury wysusza wierzchnią warstwę gleby i ziarno będzie miało problemy z równymi wschodami. W przypadku dobrych warunków atmosferycznych, jak napisano wcześniej, korzystny efekt wałowania nie będzie taki widoczny. W przypadku upraw na glebach o wysokiej kulturze także wałowanie może być zbędne. Natomiast na nieużytku osobiście zalecam lekkim wałem. Co do oprysku to jak najbardziej po wałowaniu. Warto też pomyśleć o zaprawieniu nasion nitraginą - koszt do 40 zł/ ha i pytanie jakie następstwo jest przewidywane po łubinie bo w opcji, że nie będą to rośliny ozime polecam poplon, przykładowo gorczycę na zieloną masę. Obecne odmiany łubinu są koszone wcześnie (oczywiście nie wiem jaka planujesz siać) i następna roślina spokojnie jeszcze wyrośnie dając dobry plon zielonej masy. Będzie tez czas na ewentualne wyregulowanie ph na nieużytku, choć nie powinno ono być zbyt niskie. Na następny rok masz super stanowisko do uprawy (kukurydza na ziarno, burak cukrowy, pszeniczka).

Edytowany przez Igor1979, 29 marzec 2013 - 11:29.

#1155 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 17:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam już kupione dwie odmiany jedna to mister a druga zeus brane w centrali. Wysieje po 40kg jednej i drugiej, chce zobaczyć która lepiej się u mnie sprawdzi. Po łubinie chce zasiać żyto hybrydowe. Zastanawiam się czym go zasiać są dwie opcje jedna to siewnikiem do nawozów typu (KOS) a druga to siewnikiem do zboża typu stare dwa siewniki konne zespawane do kupy. siał ktoś może tak chodzi mi o to czy w tym siewniku konnym trzeba zatkać pierwsze lejki bo siać tak jak zboże to chyba będą za gęsto rzędy. Jaki oprysk stosujecie po siewie bo podobno już linnoruex już wycofali i afalon też bo pytałem dzisiaj.

#1156 Share eresik1996p

eresik1996p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 19:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy Ktoś mógł by mi powiedzieć jak się zaprawia łubin nitraginą? Planuje posiać w tym roku 0,5 ha łubinu żółtego odmiany mister żeby mieć na jesieni na polon pod ziemniaki, tylko jestem w tym temacie całkiem zielony, czu mógł by mi Ktoś doradzić?

#1157 Share Tomasso

Tomasso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 20:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja osobiście nie zaprawiałem nitraginą łubinu a siałem też odmianę mister, na próbę na słabej lekkiej ziemi 5tej klasy beż żadnych nawozów i oprysków wyrósł ładny ale sporo zielska było wiec na koniec randapowałem, ale za mało odczekałem bo żyto siałem na tym polu, i nie był do końca dojrzały i kombajnista jak kosił to strąki nie wymłócone na polu zostały i zebrałem coś jedynie ponad tonę trochę. Ale za to żyto było bomba na tym stanowisku w porównaniu do zbożowego przedplonu

#1158 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 20:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Czy Ktoś mógł by mi powiedzieć jak się zaprawia łubin nitraginą? Planuje posiać w tym roku 0,5 ha łubinu żółtego odmiany mister żeby mieć na jesieni na polon pod ziemniaki, tylko jestem w tym temacie całkiem zielony, czu mógł by mi Ktoś doradzić?

wymieszaj w betoniarce

#1159 Share Igor1979

Igor1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 22:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zaprawianie nitraginą jest proste. Zawartość opakowania rozpuszcza się z niewielka ilością wody, chyba 0,5l i miesza się z tym błotkiem, bo taki to ma wygląd materiał siewny. Zaprawianie można wykonać w betoniarce albo jak jest ziarna mniej to w jakimś pojemniku. Ja robiłem to w skrzyniopalecie plastikowej mieszając łopatą. Na opakowaniu z nitragina jest wszystko dokładnie opisane. Nitragina to szczepy bakterii wiążących wolny azot z powietrza i pomagają one głównie lepiej rozwijać się i wzrastać roślinom w początkowych fazach rozwoju. Wpływają pozytywnie na plonowanie i jakość łubinu.
Karolr2 jak będziesz siał łubin na ziarno to proponuję siewnik do zboża gdyż ziarno jest wtedy wysiane na podobna głębokość i wschody są równomierne. Ma to wpływ na stosowanie późniejszych zabiegów chemicznych gdyż rośliny są w takiej samej fazie rozwoju. Różnie też sytuacja przedstawia się ze wschodami jak mamy mokrą wiosnę lub suchą bo ziarno jest wymieszane z gleba na różną głębokość. Siewnik zbożowy zapewnia optymalne rozsianie ziarna, no przecież do tego został skonstruowany. Jak chcesz na zielona masę to można rozsypać siewnikiem nawozowym ale ja tak w zeszłym roku zrobiłem z poplonem i trafiłem w suchą pogodę. W efekcie niektóre rośliny miały wysokość 10-15 cm a niektóre ziarna dopiero kiełkowały. A jak coś było źle wymieszane z glebą i leżało na powierzchni ziemi to ptaki sobie żerowały beztrosko. Zdecydowanie polecam siewnik do ziarna. W opcji siania grubego ziarna siewnikiem starego typu z tego co pamiętam to należy przestawić wałek na wysiew górny i zamknąć co drugą redlicę.Chyba mam gdzieś jeszcze instrukcje obsługi takiego siewnika więc jak znajdę ją to sprawdzę i napiszę dokładnie co i jak. A może próbę kręconą warto zrobić? Jeżeli chodzi o oprysk to co roku się to zmienia więc najlepiej będzie zasięgnąć języka w sklepie ze środkami. Oni mają całą listę środków pod konkretne rośliny dopuszczonych do sprzedaży. Czasami bywało tak, że coś wycofywali a za chwile pojawiał się inny zastępczy o innej nazwie ale z tym samym składnikiem aktywnym i zasadami stosowania. Zmieniane były dodatki i co moim zdaniem bardzo ważne klasa toksyczności.
Mam też pytanko co do łubinu odmiany Sonet. Podobno jest wrażliwy na opóźniony termin siewu. Chcę taki łubin zasiać w tym roku a narazie warunki pogodowe nie pozwalają. Czy ktoś miał już taką sytuację i wie jak ta odmiana reaguje na opóźnienie siewu? Czy warto czekać czy tez zmienić odmianę do wysiania?

Edytowany przez Igor1979, 29 marzec 2013 - 23:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1160 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 09:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać panowie kupilem Kalifa mialem w planie go posiac ale moj region zamojszczyzna zasyapana sniegiem dzis dostalem wazna misje nakopac chrzanu do ,,koszyczka,, na polu jest 2 sztychy sniegu wiec z siania lubninu w najblizszym czasie nici ..... mysle ze jeszcze ze 2 tyg zanim rusze w plole
jest wiec pytanie czy material z centrali wytrzyma do nastepnej wiosny ?????? Bo troche szkoda mi go sic na zielona mase mial byc na ziarno